Рішення від 31.08.2022 по справі 120/19892/21-а

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

31 серпня 2022 р. Справа № 120/19892/21-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі судді Чернюк Алли Юріївни, розглянувши у письмовому проваджені в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом керівника Немирівської окружної прокуратури Вінницької області в інтересах держави до Турбівської селищної ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов керівника Немирівської окружної прокуратури Вінницької області в інтересах держави до Турбівської селищної ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.

В обґрунтування заявлених позовних вимог прокурор зазначає, що під час опрацювання інформації щодо стану додержання вимог законодавства у сфері державної та комунальної власності, в тому числі і з питань збереження майна інженерної інфраструктури водних об'єктів на території Турбівської територіальної громади, встановлено, що в с. Брицьке знаходиться гідроспоруда, яка визнана безхазяйним нерухомим майном. Враховуючи, що селищною радою не здійснюються заходи спрямовані на оформлення права власності на вищезазначений об'єкт, з метою зобов'язання відповідача вчинити відповідні дії, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 04.01.2022 року позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк на усунення її недоліків.

11.01.2022 року позивачем усунуто недоліки, зазначені в ухвалі суду від 04.01.2022 року.

Ухвалою від 17.01.2022 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Даною ухвалою встановлено строки для подання заяв по суті.

09.02.2022 року відповідачем подано відзив на позовну заяву у якому висловлено заперечення проти позову. Представник відповідача звертає увагу, що спірна гідротехнічна споруда (дамба) є приналежністю головної речі (складовою частиною речі) - земельної ділянки, на якій вона розташована, а тому, в силу приписів статті 5 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», права власності на такий об'єкт, аналогічно як і на магістральні та промислові трубопроводи (у тому числі газорозподільні мережі), автомобільні дороги, електричні мережі, магістральні теплові мережі, мережі зв'язку, залізничні колії, не підлягають державній реєстрації. Таким чином, спірна гідроспоруда (дамба) не є самостійним об'єктом цивільно-правових відносин, та не наділена виключним переліком характеристик, внесення яких до Державного реєстру прав є обов'язковим. Враховуючи вищевикладене, просить у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

16.02.2022 року на адресу суду від керівника Немирівської окружної прокуратури Вінницької області надійшла відповідь на відзив, у якій позивач просить суд даний відзив залишити без розгляду.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

На території Турбівської територіальної громади Вінницького району Вінницької області в с. Брицьке, по вул. Зарічна, 1а, Вінницького району Вінницької області знаходиться гідроспоруда, що складається з насипної дамби з ґрунту довжиною 10 м, шириною 8 м, висотою 3,5 м та залізобетонної труби 1,5 м, довжина якої становить 8 м, що підтверджується актом опису нерухомого майна, яка має ознаки безхазяйного від 23.12.2019 року.

Дана гідроспоруда розташована на земельній ділянці з кадастровим номером 0522280400:04:000:0009, площею 0,0465 га та формує водний об'єкт ставок «Чуприна», який розташований на земельній ділянці з кадастровим номером 0522280400:04:000:0008, для рибогосподарських потреб, риборозведення та рибальства, площею 1,031 га.

Ринкова вартість гідроспоруди згідно висновку експерта від 26.11.2021 року становить 850000,00 гривень. Технічний стан гідроспоруди, задовільний.

Позивач звернувся до відповідача із запитом про надання інформації стосовно вжитих заходів щодо оформлення технічної документації на гідротехнічну споруду.

Згідно листа Турбівської селищної ради Вінницького району Вінницької області № 01-17/451 від 16.09.2021 року, встановлено, що у 2019 році Брицькою сільською радою, що увійшла до складу Турбівської територіальної громади, було проведено процедуру та визнання безхазяйним майном 10 гідротехнічних споруд, в тому числі і гідроспоруду «Чуприна», яка розташована на ставку в с. Брицьке, по вул. Зарічна, 1 а, Вінницького району Вінницької області. Також зазначено, що на даний час проводиться інвентаризація та вирішується питання по виготовленню технічної документації на зазначене майно з подальшим взяттям на облік.

Власник (балансоутримувач) вказаної гідротехнічної споруди не встановлений, тобто гідротехнічна споруда є безхазяйною.

Усупереч наведеного, заходи щодо оформлення права власності на гідротехнічну споруду «Чуприна», що складається з насипної дамби з ґрунту довжиною 10 м, шириною 8 м, висотою 3,5 м, залізобетонної труби 1,5 м, довжина якої становить 8 м, Турбівською селищною радою Вінницького району Вінницької області не вжито.

З листа Турбівської селищної ради від 15.11.2021 року № 02-15/1843 вбачається, що селищна рада до органів, які здійснюють державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обтяжень, із заявою стосовно взяття вказаного майна на облік як безхазяйного не зверталася, хоча селищною радою оголошення про намір взяття на облік гідротехнічних споруд як безхазяйного майна у друкованих засобах масової інформації розміщувалося.

З матеріалів справи також слідує, що факт наявності на території Турбівської територіальної громади безхазяйної гідротехнічної споруди Брицькій сільській раді Липовецького району Вінницької області стало відомо ще у 2019 році під час проведення опису нерухомого майна, яке має ознаки безхазяйного від 23.12.2019 року, однак Турбівською селищною радою Вінницького району, яка є правонаступником прав та обов'язків Брицької сільської ради Липовецького району Вінницької області, жодних дій по набуттю права власності на безхазяйний об'єкт, а саме гідротехнічну споруду «Чуприна» площею 0,0465, не вжито.

Разом з тим, згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта, право власності чи будь-яке інше речове право на вказану гідротехнічну споруду за Турбівською селищною радою не зареєстровано, а тому, з метою зобов'язання відповідача вчинити дії, спрямовані на набуття права власності на відповідне нерухоме майно, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності до статті 121 Конституції України на органи прокуратури покладено функції представництва інтересів громадян і держави в судах у випадках визначених законом.

Право на звернення прокурора або його заступника до адміністративного суду в інтересах держави передбачено статтею 24 Закону України «Про прокуратуру» та статтею 53 КАС України.

Частиною другою статті 23 Закону України «Про прокуратуру» передбачено, що підставою представництва у суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Згідно з частиною 4 статті 53 КАС України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, визначених статтею 169 цього Кодексу.

Частина 5 статті 53 КАС України передбачає, що у разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.

Згідно з частиною 1 статті 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Відповідно до частини 3 статті 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.

У відповідності до статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад, до яких віднесено розпорядження комунальним майном територіальних громад та інше.

Положеннями статті 29 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад.

Згідно з частиною 1 статті 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Спадщина, визнана судом відмерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.

В частині 2 статті 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» зазначено, що підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.

Відповідно до частини 5 статті 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, укладати договори в рамках державно-приватного партнерства, у тому числі концесійні договори, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.

Згідно частини 8 статті 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб'єктів. Об'єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад і передані іншим суб'єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом.

Положення частини 8 статті 31 Закону України «Про колективне сільськогосподарське підприємство» вказують на те, що об'єкти соціальної сфери, житлового фонду, у тому числі незавершеного будівництва, а також внутрішньогосподарські меліоративні системи підприємств, що не підлягали паюванню в процесі реорганізації цих підприємств та передані на баланс підприємств-правонаступників, підлягають безоплатній передачі до комунальної власності в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 2 Порядку безоплатної передачі у комунальну власність об'єктів соціальної сфери, житлового фонду, у тому числі незавершеного будівництва, а також внутрішньогосподарських меліоративних систем колективних сільськогосподарських підприємств, що не підлягали паюванню в процесі реорганізації цих підприємств та передані на баланс підприємств-правонаступників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 серпня 2003 року № 1253 (далі - Порядок) об'єктами передачі згідно з цим Порядком, зокрема, є: внутрішньогосподарські меліоративні системи - внутрішньогосподарська меліоративна мережа з об'єктами інженерної інфраструктури, що не підлягали паюванню в процесі реформування колективних сільськогосподарських підприємств.

Пунктом 4 Порядку передбачено, що ініціаторами передачі об'єктів у комунальну власність можуть бути місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства-правонаступники, на балансі яких перебувають об'єкти.

Згідно з положеннями пункту 9 Порядку орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня підписання акту приймання-передачі повідомляє про приймання-передачу об'єктів органи державної статистики, державної податкової служби, фінансові органи. У цей же строк орган місцевого самоврядування зобов'язаний закріпити своїм рішенням зазначені об'єкти за відповідним підприємством (організацією) на праві повного господарського відання (оперативного управління).

Суд зазначає, що статтями 316, 317, 319 ЦК України передбачено, що правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб. Власникові належать права володіння, користування та розпорядження майном. Власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.

Згідно з статті 327 ЦК України у комунальній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить територіальній громаді. Управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.

Статтями 328, 331 ЦК України встановлено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.

Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Згідно частини 4 статті 334 ЦК України права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації, виникають з дня такої реєстрації відповідно до закону.

Відповідно до статті 182 ЦК України, право власності та інші речові права на нерухомі речі, до яких належать земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення (ч. 1 статті 181 ЦК України), обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.

Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень регулює Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», який спрямований на забезпечення визнання та захисту державою таких прав.

Положеннями статті 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» передбачено, державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

В розумінні пункту 3 частини першої статті 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» орган місцевого самоврядування є заявником реєстрації речових прав у разі взяття на облік безхазяйного нерухомого майна.

Відповідно до статті 5 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення.

Враховуючи вищенаведені норми законодавства, та, оскільки Турбівська селищна рада є органом, уповноваженим здійснювати управління комунальним майном, то саме на неї покладено обов'язок по вжиттю заходів, спрямованих на оформлення та державну реєстрацію права власності на гідротехнічну споруду «Чуприна», яка розташована на земельній ділянці з кадастровим номером 0522280400:04:000:0009, площею 0,0465.

В той же час, Турбівська селищна рада, як суб'єкт права комунальної власності, що здійснює від імені та в інтересах територіальної громади відповідні права щодо володіння та розпорядження комунальним майном, не здійснювала жодних дій щодо оформлення та державної реєстрації права власності на гідротехнічну споруду.

Окрім того, частиною чотирнадцятою статті 18 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» передбачено, що взяття на облік безхазяйного нерухомого майна проводиться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Згідно пунктів 82, 84, 85 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1127, взяття на облік безхазяйного нерухомого майна здійснюється за заявою заявника шляхом звернення до суб'єкта державної реєстрації прав або нотаріуса в установленому для державної реєстрації прав порядку з урахуванням особливостей, визначених пунктами 83-88 цього Порядку. За результатом розгляду заяви державний реєстратор приймає рішення щодо взяття на облік безхазяйного нерухомого майна або рішення щодо відмови у взятті на такий облік. Державний реєстратор за результатом прийнятого рішення щодо взяття на облік безхазяйного нерухомого майна вносить до спеціального розділу Державного реєстру прав відповідні відомості.

З аналізу зазначених норм чинного законодавства слідує, що законодавством визначена поетапна процедура передання у комунальну власність безхазяйного нерухомого майна, яка включає звернення до органу, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, з заявою про взяття на облік безхазяйної нерухомої речі, а після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі, звернення органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, до суду за переданням нерухомого майна за рішенням суду у комунальну власність.

Разом з тим, відповідач визнає, що ним не вживаються відповідні заходи щодо звернення до органу, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, з заявою про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна, а саме вищенаведених гідротехнічних споруд та інші дії, передбачені чинним законодавством, хоча рішенням Брицької сільської ради від 23.12.2019 року спірне нерухоме майно визнано безхазяйним.

При цьому, суд зазначає, що взяття у власність територіальної громади гідротехнічної споруди «Чуприна», яка розташована в АДРЕСА_1 дасть можливість отримати додатковий ресурс для поповнення місцевого бюджету.

В той же час, Турбівська селищна рада, як суб'єкт права комунальної власності, що здійснює від імені та в інтересах територіальної громади відповідні права щодо володіння та розпорядження комунальним майном, не здійснювала жодних дій щодо оформлення та державної реєстрації права власності на гідротехнічну споруду. Вищевказане свідчить про протиправну бездіяльність відповідача, яку слід визнати протиправною.

Відповідно до частини 2 статті 245 КАС України, яка визначає повноваження суду при вирішенні справи, суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, а тому суд вважає за необхідне зобов'язати Турбівську селищну раду Вінницького району Вінницької області вчинити дії, спрямовані на набуття права власності на гідротехнічну споруду «Чуприна», що складається з насипної дамби з ґрунту довжиною 10 м, шириною 8 м, висотою 3,5 м та залізобетонної труби 1,5 м, довжина якої становить 8 м та розташована в АДРЕСА_1 , шляхом звернення до органу, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, із заявою про взяття на облік безхазяйної нерухомої речі.

У відповідності до статті 77 частини 1 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України.

Позивачем доведено правомірність звернення до суду з адміністративним позовом та наявність підстав для визнання протиправною бездіяльності Турбівської селищної ради Вінницького району Вінницької області, щодо набуття права власності на гідротехнічну споруду «Чуприна», у зв'язку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню повністю.

Відповідно до частини 2 статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Враховуючи відсутність витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, питання про розподіл судових витрат у вигляді судового збору відповідно до вимог статті 139 КАС України судом не вирішується

Керуючись статтями 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Турбівської селищної ради Вінницького району Вінницької області щодо не звернення до органу, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, із заявою про взяття на облік безхазяйної нерухомої речі, а саме гідротехнічної споруди «Чуприна», що складається з насипної дамби з ґрунту довжиною 10 м, шириною 8 м, висотою 3,5 м та залізобетонної труби 1,5 м, довжина якої становить 8 м та розташована в АДРЕСА_1 на земельній ділянці з кадастровим номером 0522280400:04:000:0009, площею 0,0465 га та формує водний об'єкт ставок «Чуприна», який розташований на земельній ділянці з кадастровим номером 0522280400:04:000:0008, площею 1,031 га.

Зобов'язати Турбівську селищну раду Вінницького району Вінницької області вчинити дії, спрямовані на набуття права власності на безхазяйне майно шляхом звернення до органу, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, із заявою про взяття на облік безхазяйної нерухомої речі, а саме гідротехнічної споруди «Чуприна», що складається з насипної дамби з ґрунту довжиною 10 м, шириною 8 м, висотою 3,5 м та залізобетонної труби 1,5 м, довжина якої становить 8 м та розташована в АДРЕСА_1 на земельній ділянці з кадастровим номером 0522280400:04:000:0009, площею 0,0465 га та формує водний об'єкт ставок «Чуприна», який розташований на земельній ділянці з кадастровим номером 0522280400:04:000:0008, площею 1,031 га.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: Керівник Немирівської окружної прокуратури Вінницької області в інтересах держави (код ЄДРПОУ: 02909909, адреса: вул. Шевченка, 23, м. Немирів, Вінницька область, 22800);

Відповідач: Турбівська селищна рада (код ЄДРПОУ: 04326230, адреса: вул. Миру, 44, смт. Турбів, Вінницький район, Вінницька область, 22513).

Суддя Чернюк Алла Юріївна