Рішення від 30.08.2022 по справі 308/10357/22

Справа № 308/10357/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 серпня 2022 року місто Ужгород

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області в складі головуючого судді Фазикош О.В. за участю секретаря Яцишин А.П.,заявника ОСОБА_1 , представника ОСОБА_2 розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Ужгород цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території в порядку статті 317 ЦПК України, заінтересована особа Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Ужгороді Південно-Західного регіонального управління Міністерства юстиції,-

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до ч. 6 ст. 268 ЦПК України 30.08.2022 року було проголошено вступну та резолютивну частини рішення. Повний текст рішення виготовлено та підписано 31.08.2022 року.

ОСОБА_1 , звернувся до Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області із заявою про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території в порядку статті 317 ЦПК України, Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Ужгороді Південно-Західного регіонального управління Міністерства юстиції.

Заява мотивована тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 68 років померла жінка заявника - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженка м. Попасна, Луганської обл., яка була зареєстрована у АДРЕСА_1 на тимчасово окупованій території України.

Разом із тим, заявник зазначає, що територія Луганської обл. в м. Попасне, перебуває під окупацією збройних сил Російської Федерації і є тимчасово непідконтрольною територією України, тому документи про смерть особи, які видаються за формою, встановленою Міністерством охорони здоров'я інших держав, не є прийнятною для українських органів реєстрації актів цивільного стану. До того ж, згідно Правил, державна реєстрація смерті за заявою, поданою у строки, визначені пунктом 2 цієї глави, та до закінчення одного року з дня настання смерті, проводиться за останнім місцем проживання померлої, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання.

ОСОБА_1 , вказує на те, що для отримання свідоцтва про смерть з метою подальшої реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану та отримання відповідного свідоцтва про смерть, встановити факт смерті, ОСОБА_3 , громадянки України, яка проживала за адресою: АДРЕСА_1 . Луганської обл.. місце смерті: АДРЕСА_2 , ( на робочому місці), дата настання смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 він, звернувся до відділу державної реєстрації актів цивільного стану в м. Ужгороді Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ), але йому було відмовлено, оскільки для підтвердження факту смерті його жінки до заяви не додано встановлений чинним законодавством України документ, який є підставою для державної реєстрації смерті.

Разом із цим, заявник зазначає, що він не має можливості отримати свідоцтво про смерть ОСОБА_3 , оскільки документи про смерть виданні на тимчасово окупованій території України, не можуть бути використаними мною для реєстрації смерті на території України. Відтак, заявник зазначає, єдиним шляхом його отримання та захисту прав родичів та спадкоємців померлої є звернення до суду за встановленням факту, що має юридичне значення.

У заяві вказано на те,що згідно даних довідки про взяття на облік внутрішньо-переміщеної особи, місце проживання заявника зареєстровано за адресою: АДРЕСА_3 , від 13.05.2022 р. № НОМЕР_1 , який являється чоловіком померлої.

Заявник при обґрунтуванні заяви посилається на положення ст.ст. ч.3 ст. 294, ч.1 ст. 316,п.2 ч.1ч.2 ст. 317 ЦПК України, ч.1 ст. 17 ЗУ «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», Правила державної реєстрації актів цивільного стану в Україні.

ОСОБА_1 , на підставі викладеного просить суд: встановити факт смерті громадянки України, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженки АДРЕСА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в АДРЕСА_2 , ПП «Елітжитлком», у віці 68 років.

Разом із заявою до суду подано заяву про виклик свідків, в якій ОСОБА_1 просив суд: викликати та допитати у якості свідка: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , АДРЕСА_5 , згідно довідки від 13.05.2022 року № 2106-7001181991 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, н. т. НОМЕР_2 , а також: викликати та допитати у якості свідка: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , АДРЕСА_5 , згідно довідки від 13.05.2022 року № 2106-7001177410 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, н.т. НОМЕР_3 .

Ухвалою судді Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області відкрито провадження за вказаною заявою, справу призначено до судового розгляду.

Допитана в судовому засіданні в якості свідка: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , повідомила, що є рідною сестрою померлої ОСОБА_3 .. Пояснила, що 04.03.2022 року, зранку їй зателефонувала племінниця ОСОБА_6 , сказала що ОСОБА_3 не прийшла додому після роботи. Оскільки цілий день були обстріли не могла вийти з дому, на наступний ранок 05.03.2022 року вона пішла до сестри додому, по дорозі її зупинив поліцейський патруль, якому вона пояснила ситуацію. Разом з поліцейськими вона пішла на місце роботи сестри, де було виявлено труп ОСОБА_3 .. На місці події, працівники поліції проводили огляд, пояснили що внаслідок осколкового поранення в артерію ОСОБА_3 померла. Вказані відомості внесли до ЕРДР за фактом смерті. Описали все, сказали везти труп в морг. Відвезли до моргу тіло ОСОБА_3 , де пояснили що вони жодних довідок не видають. А вже зранку 06.03.2022 року їм подзвонили з моргу, сказали лікар не може приїхати внаслідок обстрілів, будуть хоронити ОСОБА_3 .. Вони мали 5 хвилин часу перед тим як поховають її сестру. 26.03.2022 вони були вимушені залишити м. Попасне, та виїхати в безпечне місце. Весь цей час жодних працівників поліції або лікарів в місті вже не було, їй пояснили, що дані служби евакуйовані з регіону.

Допитана в судовому засіданні в якості свідка: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , повідомила, що 03.03.2022 року її мама пішла на роботу в ОСОБА_7 , вона працювала в нічну зміну. Були сильні обстріли, мама не повернулася з роботи додому. Вона зателефонувала за номером «102» та в морг. Дзвонила своїй тітці, після чого тітка знайшла маму померлою. 06.03.2022 року їм подзвонили з моргу, що будуть хоронити ОСОБА_3 .. Вони мали 5 хвилин часу перед тим як її поховають.

Заявник та його захисник в судовому засіданні, підтримали подану заяву, просили задоволити її повністю.

Представник заінтересованої особи в судове засідання не з'явився, про дату та час розгляду справи повідомлений належним чином. Разом із тим, на адресу суду надійшла заява від представника заінтересованої особи про розгляд справи за їх відсутності.

Заслухавши учасників судового засідання, допитавши свідків, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується заява, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення по суті, суд приходить до наступного висновку.

Відповідно до п.8 ч.1 ст.315ЦПКУкраїни суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

Згідно з ч.2 ст.315ЦПКУкраїни у судовому порядку можуть бути встановлені також факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Пунктом ч.1, ч.2 ст.317 ЦПК України передбачено, що заява про встановлення факту народження особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана батьками або одним з них, їхніми представниками, членами сім'ї, опікуном, піклувальником, особою, яка утримує та виховує дитину, або іншими законними представниками дитини до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.

Заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.

Справи про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, розглядаються невідкладно з дня надходження відповідної заяви до суду.

Відповідно до ст. 3, 8, 9 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави, а чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.

Згідно ч. ч. 2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

Пунктом 5 розділу III Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України №52/5 від 18 жовтня 2000 року передбачено, що підставою для проведення державної реєстрації смерті є лікарське свідоцтво про смерть (форма №106/о), фельдшерська довідка про смерть (форма №106-1/о).

Відповідно до п.1, 2 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , перебували у зареєстрованому шлюбі з 15.01.2005 року зареєстрований Попаснянським ВДРАЦС у Сєвєродонецькому районі Луганської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), вказане підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_4 від 12.08.2022 (виданого повторно) , копія якого міститься в матеріалах справи.

У ОСОБА_1 (заявник) та ОСОБА_3 (померла), є донька ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_5 від 12.08.2022 року (виданого повторно), копія якого міститься у матеріалах справи.

З матеріалів справи вбачається, що заявник ОСОБА_1 та його дружина зареєстровані у АДРЕСА_1 на тимчасово окупованій території України. що підтверджується копією паспорту громадянина України виданого на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_9 .

На час звернення до суду із вказаною заявою та не день її розгляду, встановлено, що згідно наявної в матеріалах справи довідки про взяття на облік внутрішньо-переміщеної особи, місце реєстрації заявника ОСОБА_1 є : АДРЕСА_3 , від 13.05.2022 р. № 21067001181991.

Разом із тим, в заяві вказано що дружина, заявника померла, а місцем проживання та настання смерті померлої в даному випадку є АДРЕСА_1 , на тимчасово окупованій території України.

Заявник вказує на те,що для отримання свідоцтва про смерть ОСОБА_3 , звернувся до відділу державної реєстрації актів цивільного стану в м. Ужгороді Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ), але йому було відмовлено.

Так, матеріали справи містять відмову у проведенні державної реєстрації смерті. Зі змісту відмови вбачається, що Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Ужгороді Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) розглянув документи, подані для державної реєстрації смерті ОСОБА_3 яка померла “ ІНФОРМАЦІЯ_1 . Зі змісту відмови вбачається, що аналіз документів, представлених заявником, свідчать, що до заяви не додано встановлений чинним законодавством України документ, який є підставою для державної реєстрації смерті, вказане і стало причиною відмови у реєстрації смерті ОСОБА_3 .

При дослідженні матеріалів справи судом встановлено, що згідно відповіді на запит, що наданий Відділом поліції №4 Сєвєродонецького районного управління поліції ГУНП в Луганській області від 20.07.2022 №10889/11/56-2022, матеріали за фактом загибелі внаслідок обстрілу з боку окупаційних військ російської федерації та незаконних збройних формувань ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_9 для подальшого досудового розслідування було приєднано до кримінального провадження № 12022131530000070 від 04.03.2022, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 438 КК України.

Окрім того, у листі вказано на те, що відповідно до п.1 розділу II спільного наказу МВС України, МОЗ України та Офісу Генерального прокурора від 09.03.2022 № 177/450/46 "Про затвердження Порядку взаємодії між органами та підрозділами Національної поліції України, закладами охорони здоров'я та органами прокуратури України при встановленні факту смерті людини під час воєнного стану на території України" огляд трупа ОСОБА_3 працівниками закладів охорони здоров'я перед його похованням не проводився і лікарське свідоцтво про смерть не виписувалось через наявність загрози життю та здоров'ю працівників медичних закладів охорони здоров'я на момент проведення вказаної слідчої дії.

Як вказано у відповіді на запит, 28.03.2022 кримінальне провадження № 12022131530000070 від 04.03.2022 , за ознаками ч.2 ст. 438 КК України направлено за підслідністю для подальшого проведення досудового розслідування до слідчого відділу З управління (з дислокацією у м. Сєвєродонецьк Луганської області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях.

Зі змісту клопотання від 19.08.2022 вбачається, що саме ОСОБА_4 , яка являється донькою заявника та ОСОБА_3 , 04.03.2022р., повідомила органи та підрозділи Національної поліції України за телефоном екстреного виклику (102) про те, що її мати, ОСОБА_3 , не повернулася з роботи додому. При негайному реагуванні слідчо-оперативної групи відділу поліції №4 Сєвєродонецького РУП ГУНП в Луганській обл., був установлений факт загибелі внаслідок обстрілів з боку окупаційних військ російської федерації та незаконних збройних формувань, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_9 для подальшого досудового розслідування було приєднано до кримінального провадження № 12022131530000070 від 04.03.2022р., за ознаками кримінального провадження, передбаченого ч. 2 ст. 438 КК України.

Відповідно до п.1 розділу II спільного наказу МВС України, МОЗ України та Офісу Генерального прокурора від 09.03.2022 № 177/450/46 "Про затвердження Порядку взаємодії між органами та підрозділами Національної поліції України, закладами охорони здоров'я та органами прокуратури України при встановленні факту смерті людини під час воєнного стану на території України"

Відповідно до п.п.1,3 розділу IV уповноважені працівники органів та підрозділів Національної поліції України: 1) здійснюють реєстрацію в журналі єдиного обліку заяв і повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення та інші події, форма якого наведена у додатку 4 до Порядку ведення єдиного обліку в органах (підрозділах) поліції заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення та інші події (пункт 4 розділу II), затвердженого наказом МВС від 08 лютого 2019 року № 100, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 05 березня 2015 року за № 223/33194, повідомлень про факт смерті людини, у тому числі повідомлень, що надійшли від закладів охорони здоров'я; 2) виїжджають для огляду при надходженні повідомлення про факт смерті людини із ознаками насильницької смерті або підозри на таку, у тому числі за місцем її проживання; 3) за результатами огляду трупа, після з'ясування обставин смерті та за відсутності ознак насильницької смерті чи підозри на таку повідомляють територіальний заклад охорони здоров'я про необхідність оформлення лікарського свідоцтва про смерть. 4) невідкладно повідомляють прокурора про факт насильницької смерті людини.

Відомості, які містяться в повідомленнях про факти насильницької смерті людини, підозри на таку, підлягають унесенню до Єдиного реєстру досудових розслідувань відповідно до вимог Кримінального процесуального кодексу України.

У судовому засіданні були оглянуті фото, що долучені до заяви. Заявник та свідки пояснили, що на фото зображена ОСОБА_3

Указом Президента України від 24.02.2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року на території України, в тому числі й на території міста Попасна, Луганської області, був введений воєнний стан строком на 30 діб та його продовжено строком на 30 діб відповідно до Указу Президента України "Про продовження дії воєнного стану в Україні" від 14.03.2022 року №133/2022.

Відповідно до ст.1 Указу Президента України №259/2022 від 18.04.2022 року «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», який затверджено Законом України від 21.04.2022 року №2212-ІХ, та який набрав чинності 22.04.2022 року, на часткову зміну статті 1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року №2102-ІХ (зі змінами, внесеними Указом від 14 березня 2022 року №133/2022, затвердженим Законом України від 15 березня 2022 року №2119-ІХ), продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб, дію якого було продовжено, востаннє на підставі Указу Президента України № 573/2022 від 12.08.2022, з 05 години 30 хвилин 23.08.2022 на 90 діб.

Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 25.04.2022 виданий наказ № 75 «Про затвердження Переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні)», Попаснянська міська територіальна громада Сєвєродонецького району увійшла до даного переліку.

Згідно зі ст. 18 ЦПК України судові рішення, що набрали законної сили, обов'язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами.

Суд ураховує те, що смерть особи є юридичним фактом, що має наслідком припинення, зміну та виникнення багатьох правовідносин, а тому має безпосереднє значення для реалізації особою своїх прав.

Тому, заявник має право звернутися до суду із заявою про встановлення факту смерті задля можливості в подальшому реалізувати свої законні права після смерті дружини. Для заявника встановлення такого факту, що має юридичне значення, а саме факту смерті його дружини ОСОБА_3 , є необхідним для отримання свідоцтва про смерть.

Виходячи із засад справедливості та розумності, притаманних цивільному судочинству, суд за таких обставин вважає обґрунтованим твердження заявника про неможливість отримання на території, тимчасово непідконтрольній ЗСУ, де ведуться бойові дії, документів, що підтверджують факт смерті за формою, встановленою чинним законодавством України, на теперішній час з об'єктивних причин.

З огляду на викладене, суд вважає, що у заявника була відсутня можливість зібрати та надати інші докази юридичного факту, який він просить встановити, у сукупності з викладеним вище, детальні показання у свідків дають підстави вважати факт смерті , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженки АДРЕСА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в Луганській обл., м. Попасна, вул. Суворова, 2, ПП « ОСОБА_7 », у віці 68 років доведеним.

При розгляді даної справи суд також приймає до уваги загальновідомі факти про оточення м. Попасна, Луганської області, введення на його території постійних активних бойових дій, постійне здійснення обстрілів по його інфраструктурі, велику кількість жертв серед цивільного населення внаслідок цього.

Додаткове значення також мають фотографії тіла померлої, що узгоджується із поясненнями заявника та свідків у судовому засіданні.

Оцінюючи надані заявником документи про смерть, покази допитаних в судовому засіданні свідків, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення заяви та встановлення факту смерті громадянки України, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженки АДРЕСА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в АДРЕСА_2 , ПП « ОСОБА_7 », у віці 68 років.

Відповідно до вимог ч. 4 ст. 317 ЦПК України, ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, підлягає негайному виконанню.

Рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Керуючись ст.ст.12, 13, 81, 258, 259, 263-265, 293, 315-319 ЦПК України, ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», Правилами державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 №52/5, суд, -

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території в порядку статті 317 ЦПК України, Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Ужгороді Південно-Західного регіонального управління Міністерства юстиції - задовольнити.

Встановити факт смерті громадянки України, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженки м. Попасна, Луганської області, зареєстрованої: АДРЕСА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в Луганській обл., м. Попасна, вул. Суворова, 2, ПП « Елітжитлком», у віці 68 років.

Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , місце реєстрації:

АДРЕСА_3 особа: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Ужгороді Південно - Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції ( м. Івано - Франківськ) 88000, м. Ужгород, вул. Небесної Сотні, 5.

Рішення про встановлення факту смерті підлягає негайному виконанню.

Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Закарпатського апеляційного суду, при цьому відповідно до п. п. 15.5 п. 15 Перехідних положень ЦПК України в редакції Закону України від 03.10.2017 року № 2147-VIII до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Суддя Ужгородського

міськрайонного суду Фазикош О.В.