Рішення від 29.08.2022 по справі 520/4286/22

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

29 серпня 2022 року Справа № 520/4286/22

Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Сагайдака В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , до Харківської обласної державної адміністрації (вул. Сумська, буд. 64,м. Харків,61200, код ЄДРПОУ23912956) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, що діє при Харківській обласній державній адміністрації, оформлене протоколом від 30.11.2021 № 12, в частині визнання необгрунтовано виданим та таким, що підлягає вилученню посвідчення «Особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи» категорії 1 серії НОМЕР_1 та в частині відмови ОСОБА_1 у заміні посвідчення відповідно до вимог постанови КМУ від 11.07.2018 № 551 «Деякі питання видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян».

- зобов'язати Комісію з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, що діє при Харківській обласній державній адміністрації прийняти рішення про заміну посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 серії НОМЕР_1 відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 № 551 «Деякі питання видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян» на відповідне посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС».

Відповідач надав до суду відзив, просив суд відмовити в задоволенні позову.

Згідно ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

З огляду на вказане вище, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Позивач проходив військову службу у період з 02.05.1974 по 12.05.1979 та з 25.11.1979 по 10.05.2002.

У період з 04.10.1986 по 06.11.1986 позивач приймав участь в роботах з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у складі військової частини НОМЕР_3 в 30-ти кілометровій зоні ст. Неданчичі, ст. Янова, ст. Прип'ять. Це підтверджується довідкою від ІНФОРМАЦІЯ_1 наявною в матеріалах справи.

Військова-лікарська комісія провела огляд позивача на підставі якого, було видано свідоцтво про хворобу. Відповідно до свідоцтва, ОСОБА_1 непридатний до військової служби у мирний час, обмежно здатний у воєнний. У свідоцтві зазначено, що підставою цього є «виконання обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС».

Позивачу Харківською обласною державною адміністрацією було видано Посвідчення серії А категорії 1 та вкладка до посвідчення, що підтверджує те, що він є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи. У посвідченні зазначено, що воно є безстрокове та діє на всій території України.

Правильність видачі посвідчення була перевірена та його було перереєстровано, у зв'язку з чим позивач отримав посвідчення (категорії 1) серії НОМЕР_1 .

Згідно з висновком медико-соціальної експертної комісії позивачу видана довідка згідно з якою він є інвалідом 2 групи.

Крім того, довідкою було визнано, що позивач має 80% втрати працездатності.

Позивач має також посвідчення інваліда 2 групи від 17.03.2021 року, що є безтерміновим, діє на всій території України та надає йому право користуватися пільгами, встановленими законодавством України для ветеранів війни та інвалідів війни.

Позивач звернувся до Комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, що діє при Харківській обласній державній адміністрації задля заміни раніше виданого посвідчення на відповідне посвідчення нового зразка на підставі вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 за № 551 «Деякі питання видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян».

Листом Управління соціального захисту населення Люботинської міської ради позивачу було повідомлено про відмову у заміні посвідчення.

Позивач вважає рішення відповідача протиправним, у зв'язку з чим звернувся до суду з позовною заявою.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пунктом 1 статті 9 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено, що особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, є учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків.

Відповідно до ст. 10 цього Закону учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві.

У примітці до ст. 10 зазначено, що до військовослужбовців належать: особи офіцерського складу, прапорщики, мічмани, військовослужбовці надстрокової служби, військовозобов'язані, призвані на військові збори, військовослужбовці-жінки, а також сержанти (старшини), солдати (матроси), які перебувають (перебували) на дійсній строковій службі у збройних силах, керівний і оперативний склад органів Комітету державної безпеки, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, а також інших військових формувань.

Положеннями ст. 14 вищезазначеного закону визначається, що для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи: до першої категорії - особа з інвалідністю з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу.

Згідно з ч. 1 та ч. 4 ст. 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами. Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, видача довідок, про заробітну плату за цей період, здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а за період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.

Відповідно до ч. ч. 1, 3 та 4 ст. 65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України. Посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом. Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій.

З огляду на наявні в матеріалах справи документи, позивачу Харківською обласною державною адміністрацією видане посвідчення категорії 1 серія НОМЕР_2 від 29.08.2002 та вкладка до посвідчення, що підтверджує те, що ОСОБА_1 є особою, яка постраждала внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.

Зазначене посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської АЕС видане на підставі та за зразками, затвердженими чинними на той час постановами Кабінету Міністрів України від 25 серпня 1992 року № 501 «Про Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та від 20 січня 1997 року № 51 «Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Суд зазначає, що довідки та інші документи, які бралися до уваги при наданні позивачу статусу та при його підтвердженні не є скасованими та не визнані недійсними.

Постановою Кабінету Міністрів України № 551 від 11.07.2018 затверджено чинний на сьогодні Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян (далі - Порядок № 551), який визначає процедуру видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та передбачає видачу посвідчень громадянам, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт, громадянам, які постраждали від радіоактивного опромінення внаслідок будь-якої аварії, порушення правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушення правил зберігання і захоронення радіоактивних речовин, що сталося не з вини потерпілих.

Відповідно до п. 2 Постанови № 551 затверджено нові зразки посвідчень, що видаються особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, громадянам, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт, громадянам, які постраждали від радіоактивного опромінення внаслідок будь-якої аварії, порушення правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушення правил зберігання і захоронення радіоактивних речовин, що сталося не з вини потерпілих, дружині (чоловіку) померлого (померлої) громадянина (громадянки) з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (потерпілих), смерть якого (якої) пов'язана з Чорнобильською катастрофою або з участю у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброй у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт, опікунам дітей (на час опікунства) померлого (померлої) громадянина (громадянки), смерть якого (якої) пов'язана з Чорнобильською катастрофою, згідно з додатками 1-14.

За змістом п. 7 цієї ж Постанови зобов'язано Раду міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київську та Севастопольську міські державні адміністрації, зокрема, провести до 1 січня 2022 року заміну посвідчень у зв'язку із затвердженням нових зразків посвідчень особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1).

Аналіз вказаної постанови дає підстави для висновку, що постанова визначає процедуру видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та передбачає видачу посвідчень щодо тих хто має намір звернутися за встановленням статусу та видачею відповідних посвідчень з моменту набрання чинності цією постановою.

Відповідно до п. 11 Постанови № 551 посвідчення видаються уповноваженими органами за зареєстрованим або фактичним місцем проживання особи на підставі рішень комісій з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, утворених уповноваженими органами (далі - регіональні комісії).

Комісією з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян 30.11.2021 були розглянуті документи особової справи позивача та прийнято рішення про відсутність правових підстав для підтвердження йому статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Відповідно до Витягу протоколу рішення Комісії від 30.11.2021 вбачається, що підставою такої відмови став висновок про відсутність документів, які підтверджують факт виконання робіт у зоні відчуження.

Проте суд зазначає, що справа позивача розглядалась Комісією у зв'язку із заміною посвідчення відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 за № 551 «Деякі питання видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян», яка визначає необхідність заміни раніше виданих посвідчень на відповідні посвідчення нового зразка без будь яких перевірок правильності їх видачі.

Однак в супереч вищевикладеному Комісією фактично здійснено перевірку правильності видачі такого посвідчення позивачу.

Таким чином, висновки комісії, зроблені в межах процедури заміни посвідчення щодо не підтвердження статусу позивачу є протиправними та суперечать наявним документам.

Згідно з абз. 2 п. 11 Постанови № 551 для осіб з інвалідністю з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілих від Чорнобильської катастрофи, віднесених до категорії 1, щодо яких установлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, одним з документів на підставі якого видаються посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - довідка медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності відповідної групи, пов'язаної з Чорнобильською катастрофою.

Як вже зазначалося раніше, військова-лікарська комісія в свідоцтві про хворобу підставою захворювань, що має позивач, зазначала виконання позивачем обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Позивачу була видана довідка МСЕК про те, що він є інвалідом 2 групи безстроково у зв'язку із захворюванням, яке пов'язане з виконанням обов'язків військової служби при ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та має 80% втрати працездатності.

Таким чином, вказані докази є самостійною підставою для заміни (видачі) посвідчення відповідно до п. 11 Порядку № 551 позивачу як особі з інвалідністю з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесеним до категорії 1, щодо яких установлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою.

Враховуючи все вищенаведене, позивач має всі юридичні підстави передбачені діючим законодавством для заміни посвідчення категорії 1.

Відтак суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , до Харківської обласної державної адміністрації (вул. Сумська, буд. 64,м. Харків,61200, код ЄДРПОУ23912956) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, що діє при Харківській обласній державній адміністрації, оформлене протоколом від 30.11.2021 № 12, в частині визнання необгрунтовано виданим та таким, що підлягає вилученню посвідчення «Особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи» категорії 1 серії НОМЕР_1 та в частині відмови ОСОБА_1 у заміні посвідчення відповідно до вимог постанови КМУ від 11.07.2018 № 551 «Деякі питання видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян».

Зобов'язати Комісію з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, що діє при Харківській обласній державній адміністрації прийняти рішення про заміну посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 серії НОМЕР_1 відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 № 551 «Деякі питання видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян» на відповідне посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС».

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.

В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 29 серпня 2022 року.

Суддя Сагайдак В.В.