29 серпня 2022 рокуЛьвівСправа № 380/25149/21 пров. № А/857/9950/22
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Ільчишин Н.В.,
суддів Гуляка В.В., Гудима Л.Я.,
розглянувши у порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Львівського окружного адміністративного суду від 15 березня 2022 року про зупинення провадження (головуючого судді Мартинюка В.Я., ухвалену у письмовому провадженні в м. Львів) у справі №380/25149/21 за позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції України про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 22.12.2021 звернулася в суд з адміністративним позовом до Департаменту патрульної поліції України в якому просить визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо ненарахування та невиплати інспектору взводу №1 роти №4 батальйону №1 Управління патрульної поліції у Львівській області Департаменту патрульної поліції лейтенанту поліції додаткової доплати до грошового забезпечення за період з 01.12.2020 року по 31.12.2020 року та з 01.03.2021 року по 30.09.2021 року у відповідності до положень постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 року №375, зобов'язати відповідача здійснити у відповідності до положень постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 року №375 нарахування та виплату інспектору взводу №1 роти №4 батальйону №1 Управління патрульної поліції у Львівській області Департаменту патрульної поліції лейтенанту поліції додаткової доплати до грошового забезпечення за період з 01.12.2020 року по 31.12.2020 року та з 01.03.2021 року по 30.09.2021 року у повному обсязі.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 15 березня 2022 року клопотання Департаменту патрульної поліції України задоволено. Зупинено провадження у справі до завершення дії воєнного стану на території України.
Не погодившись з ухвалою суду першої інстанції ОСОБА_1 подала апеляційну скаргу, яка мотивована тим, що оскаржувана ухвала постановлена з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, з порушенням норм матеріального та процесуального права, просить скасувати ухвалу суду та направити справу до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Відповідач своїм правом на подання відзиву на апеляційну скаргу не скористався, відповідно до частини 4 статті 304 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) відсутність відзиву на апеляційну скаргу не перешкоджає перегляду рішення суду першої інстанції.
Відповідно до частини 2 статті 312 КАС України справа розглядається у порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши наявні в справі матеріали, доводи апеляційної скарги в їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку, що подана скарга підлягає задоволенню з наступних мотивів.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, що ОСОБА_1 звернулася в суд з адміністративним позовом до Департаменту патрульної поліції України.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 28 грудня 2021 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі. Справу ухвалено розглядати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Відповідачу встановлено строк для подання через Єдину судову інформаційну телекомунікаційну систему з використанням власного електронного підпису відзиву до суду протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
01.02.2022 до Львівського окружного адміністративного суду надійшов відзив на позовну заяву в якому представник відповідача просить прийняти відзив на позовну заяву. Відмовити повністю у задоволенні позову.
01.02.2022 представник позивача подав до суду відповідь на відзив.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 23 лютого 2022 року судом ухвалено справу розглядати в порядку загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 15 березня 2022 о 10:30 год.
15.03.2022 на адресу суду від представника відповідача надійшло клопотання, в якому вона просить зупинити провадження у справі у зв'язку з тим, що представники Департаменту патрульної поліції, управління патрульної поліції у Львівській області цілодобово задіяні до несення служби з вогнепальною зброєю через переведення особового складу на посилений варіант службової діяльності.
Задовольняючи клопотання про зупинення провадження у цій справі, суд першої інстанції виходив з тих мотивів, що безпосереднє залучення працівників Департаменту патрульної поліції до посиленої служби в умовах воєнного стану є підстави відповідно до пункту 5 частини 1 статті 236 КАС України.
Апеляційний суд не погоджується з таким висновком суду з огляду на наступні обставини.
Відповідно до приписів статті 236 КАС України визначені обов'язкові та факультативні підстави для зупинення провадження у справі, які дійсно перешкоджають розгляду справи та мають об'єктивний характер.
Згідно пункту 5 частини 1 статті 236 КАС України суд зупиняє провадження у справі в разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції, - до припинення перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Зміст правового режиму воєнного стану, порядок його введення та скасування, правові засади діяльності органів державної влади, військового командування, військових адміністрацій, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій в умовах воєнного стану, гарантії прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб, визначені нормами Закону України «Про правовий режим воєнного стану» № 389-VIII від 12.05.2015.
Згідно із статтею 26 цього Закону правосуддя на території, на якій введено воєнний стан, здійснюється лише судами. На цій території діють суди, створені відповідно до Конституції України.
Скорочення чи прискорення будь-яких форм судочинства забороняється.
У разі неможливості здійснювати правосуддя судами, які діють на території, на якій введено воєнний стан, законами України може бути змінена територіальна підсудність судових справ, що розглядаються в цих судах, або в установленому законом порядку змінено місцезнаходження судів.
Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 64/2022 у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», в Україні введено воєнний стан із 05 годин 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Указом Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 14.03.2022 № 133/2022 у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», в Україні продовжено строк дії воєнного стану із 05 годин 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб.
Указом Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 18.04.2022 № 259/2022 у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», в Україні продовжено строк дії воєнного стану із 05 годин 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб.
Указом Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 17.05.2022 № 341/2022 у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», в Україні продовжено строк дії воєнного стану із 05 годин 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.
Указом Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 12.08.2022 №573/2022 у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб.
З огляду на зазначені вимоги закону для вирішення питання про зупинення провадження у справі адміністративний суд повинен з'ясувати, - чим обумовлюється об'єктивна неможливість розгляду цієї справи до закінчення воєнного стану в Україні.
При цьому, об'єктивна неможливість розгляду адміністративної справи полягає в тому, що рішення суду в справі встановлює обставини, які впливають на збирання та оцінку доказів у адміністративній справі, зокрема факти, що мають (можуть мати) преюдиційне значення.
Таким чином, зупиняючи провадження у справі суд повинен надати чітке обґрунтування, у чому полягає об'єктивна неможливість розгляду цієї справи до закінчення воєнного стану на території України.
У своєму клопотанні відповідач не навів будь-яких інших переконливих та вагомих обставин, що б зумовлювали неможливість розгляду справи через введення воєнного стану, окрім того не наведено мотивів та доказів того, що всі співробітники, які згідно з функціональними обов'язками здійснюють представництво та самопредставництво цього органу в судах, задіяні до несення служби, що унеможливлює належне представництво органу в суді, через що на переконання колегії суддів наведене клопотання слід вважати необґрунтованим.
За таких умов аналіз поданого клопотання вказує на відсутність підстав для зупинення провадження у справі, при цьому заявником не наведено будь-яких конкретних /дійсних/ обставин, які б унеможливлювали розгляд справи.
З огляду на вищевикладене колегії суддів дійшла висновку, що доводи апеляційної скарги знайшли своє підтвердження в ході апеляційного перегляду справи, а тому є підстави вважати, що висновок суду про зупинення провадження у справі є помилковим у зв'язку з чим ухвалу суду першої інстанції необхідно скасувати та направити справу для продовження розгляду до суду першої інстанції.
Відповідно до частини 1 статті 320 КАС України підставами для скасування ухвали суду, яка перешкоджає подальшому провадженню у справі, і направлення справи для продовження розгляду до суду першої інстанції є: 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків суду обставинам справи; 4) неправильне застосування норм матеріального права чи порушення норм процесуального права, які призвели до неправильного вирішення питання.
Судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись ст. ст. 308, 311, 312, 320, 321, 328 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити.
Ухвалу Львівського окружного адміністративного суду від 15 березня 2022 року про зупинення провадження у справі №380/25149/21 - скасувати та направити справу для продовження розгляду до суду першої інстанції.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя Н.В. Ільчишин
Судді В.В. Гуляк
Л.Я. Гудим