ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
27 липня 2022 року м. Київ № 855/35/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Амельохіна В.В. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами адміністративну справу
за позовомОСОБА_1
доЦентральної виборчої комісії
провизнання протиправною та скасування постанови від 08.08.2020 №160 в частині,
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернувся до Шостого апеляційного адміністративного суду з позовом до Центральної виборчої комісії (далі по тексту - відповідач) про визнання протиправною та скасування постанови ЦВК від 08.08.2020 №160 "Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2020 року" в частині призначення на неділю, 25 жовтня 2020 року, в Краснопільській сільській територіальній громаді перших виборів депутатів Краснопільської сільської ради Гайсинського району Вінницької області та перших виборів Краснопільського сільського голови Гайсинського району Вінницької області.
Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 14.08.2020 адміністративний позов ОСОБА_1 передано за підсудністю до Окружного адміністративного суду міста Києва, оскільки даний позов не стосується безпосередньо виборчого процесу та подано поза його межами.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва прийнято справу №855/35/20 до провадження та залишено позовну заяву без руху.
Ухвалою суду від 08.09.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 08.08.2020 ЦВК прийнято постанову № 160 «Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2020 року», якою в Краснопільській сільській територіальній громаді призначено на неділю, 25 жовтня 2020 року, перші вибори депутатів Краснопільської сільської ради Гайсинського району Вінницької області та перші вибори Краснопільського сільського голови Гайсинського району Вінницької області (п. 18 додатку № 1 до постанови ЦВК № 160 від 08.08.2020 року).
Із змісту вказаної постанови вбачається, що підставою для призначення виборів стали: постанова Верховної Ради України від 17.07.2020 року № 807-ІХ Про утворення та ліквідацію районів» та розпорядження Кабінету Міністрів країни від 12 червня 2020 року, зокрема, № 707-р «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Вінницької області», які надійшли до ЦВК 23.07.2020 та 27.07.2020.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 12 червня 2020 року № 707-р було визначено адміністративні центри та затверджено території територіальних громад Вінницької області згідно з додатком, з якого вбачається, що Кабінет Міністрів України затвердив територію Краснопільської сільської територіальної громади, до складу якої, серед інших, увійшли Гранівська та Михайлівська територіальні громади.
Водночас, ні Гранівська ні Міхайлівська територіальні громади не приймали жодного рішення про приєднання до Краснопільської сільської територіальної громади.
Вказані територіальні громади, на підставі рішення 46 сесії Гранівської сільської ради 7 скликання № 1 від 15.08.2019 та рішення 44 сесії Михайлівської сільської ради 7 скликання від 06.09.2019 добровільно об'єднались в Гранівську сільську об'єднану територіальну громаду.
Добровільне об'єднання рад відбулось у порядку визначному розділом II Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад», про що свідчать відповідні висновки Вінницької обласної державної адміністрації, які були затверджені розпорядження Вінницької ОДА № 605 від 12.08.2019 (відповідні рішення та розпорядження чинні та ніким не скасовані).
Супровідним листом від 17.12.2019 за вих. №01.01-47/7424 Вінницькою обласною державною адміністрацією у відповідності до ч. 8 ст. 7 Закону до ЦВК було надіслано звернення щодо призначення в Гранівській ОТГ перших виборів депутатів Гранівської сільської ради Гайсинського району Вінницької області та перших виборів Гранівського сільського голови Гайсинського району Вінницької області.
20.12.2019 відповідне звернення надійшло до ЦВК.
Станом на момент звернення до суду з цим позовом, Гранівська ОТГ, до складу якої входять Гранівська та Михайлівська територіальні громади є утвореною у відповідності до ч. 1 ст. 8 Закону, проте рішення ЦВК про призначення в Гранівській ОТГ перших виборів на підставі звернення від 17.12.2019 за зих. № 01.01-47/7424 прийнято не було.
21 вересня 2020 року відповідачем подано відзив на позовну заяву, відповідно до якого заперечує проти задоволення позовних вимог з підстав правомірності прийняття оскаржуваної постанови.
Так, відповідач зазначає, що 27 липня 2020 року до Комісії надійшли розпорядження Кабінету Міністрів України про визначення адміністративних центрів територіальних громад та затвердження територій територіальних громад областей від 12 червня 2020 року № 707-730, у тому числі розпорядження № 707-р "Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Вінницької області".
Згідно з вказаним розпорядженням Кабінету Міністрів України до переліку територіальних громад Вінницької області включено Краснопільську сільську територіальну громаду з адміністративним центром у с. Краснопілка, до складу якої увійшли Краснопільська, Гранівська, Грузька, Митківська, Михайлівська, Нараївська, Кивачівська (Теплицький район), Тополівська (Теплицький район) територіальні громади (населені пункти).
Верховна Рада України Постановою від 17 липня 2020 року № 807-ІХ "Про утворення та ліквідацію районів" ліквідувала всі райони в межах областей України та утворила нові райони з визначенням затверджених Кабінетом Міністрів України територій територіальних громад, що ввійшли до їх складу.
Відповідно до пункту 1 вказаної Постанови у Вінницькій області утворено, зокрема, Гайсинський район (з адміністративним центром у місті Гайсин) у складі територій Бершадської міської, Гайсинської міської, Дашівської селищної, Джулинської сільської, Краснопільської сільської, Кунківської сільської, Ладижинської міської, Ободівської сільської, Ольгопільської сільської, Райгородської сільської, Соболівської сільської, Теплицької селищної, Тростянецької селищної, Чечельницької селищної територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України.
Згідно з абзацом першим частини першої статті 288 Виборчого кодексу України (далі по тексту - ВКУ) перші вибори депутатів, сільських, селищних, міських голів призначаються в разі об'єднання територіальних громад, утворення нових адміністративно-територіальних одиниць, інших змін адміністративно-територіального устрою або змін, у результаті яких утворюється новий орган місцевого самоврядування.
Частиною сьомою статті 194, частиною п'ятою статті 195 ВКУ визначено, що перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів призначаються Центральною виборчою комісією за відповідним зверненням уповноваженого органу не пізніше ніж за сімдесят днів до дня виборів, а виборчий процес розпочинається за п'ятдесят днів до дня перших місцевих виборів.
Відповідно до частини дев'ятої статті 194 ВКУ центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну регіональну політику, державну політику у сфері розвитку місцевого самоврядування, територіальної організації влади та адміністративно-територіального устрою (на сьогодні - Міністерство розвитку громад та територій України), не пізніш як за сто десять днів до дня голосування на чергових місцевих виборах надає Центральній виборчій комісії за встановленою нею формою інформацію щодо переліку місцевих рад із зазначенням адміністративно-територіальних одиниць, що входять до їх складу, в кожній області України, а також в Автономній Республіці Крим.
Міністерство розвитку громад та територій України листом від 6 серпня 2020 року №7/34.1/13566-20 за встановленою Комісією формою (постанова Центральної виборчої комісії від 28 липня 2020 року № 148 "Про форми переліків місцевих рад із зазначенням адміністративно-територіальних одиниць, що входять до їх складу") надіслало відповідно до частини дев'ятої статті 194 Кодексу інформацію щодо переліку місцевих рад із зазначенням адміністративно-територіальних одиниць, що входять до їх складу.
У вказаному переліку не міститься відомостей про такі органи місцевого самоврядування, як Гранівський сільський голова та Гранівська сільська рада Гайсинського району Вінницької області. Натомість таким переліком передбачено, що до складу Краснопільської сільської територіальної громади Гайсинського району Вінницької області входить с. Гранів, органами місцевого самоврядування цієї громади є Краснопільський сільський голова та Краснопільська сільська рада Гайсинського району Вінницької області.
Частиною другою статті 3 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" встановлено, що Комісія та її члени зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Таким чином, відповідно до приписів законодавчих актів, ураховуючи звернення уповноважених законом органів. Центральна виборча комісія постановою від 8 серпня 2020 року № 160 призначила на неділю, 25 жовтня 2020 року, перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів, у тому числі депутатів Краснопільської сільської ради Гайсинського району Вінницької області та відповідного сільського голови.
Також, відповідач зазначив, що відносини, які виникають у процесі добровільного об'єднання територіальних громад, сіл, селищ, міст, урегульовано Законом України "Про добровільне об'єднання територіальних громад", який передбачає іншу процедуру призначення перших місцевих виборів.
Так, статтею 7 указаного Закону передбачено, що перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад та відповідних сільських, селищних, міських голів призначаються Центральною виборчою комісією за зверненнями Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних державних адміністрацій.
Процедуру призначення Комісією перших виборів депутатів, сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад та відповідних сільських, селищних, міських голів за результатами розгляду звернень Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних державних адміністрацій щодо призначення таких виборів унормовано Порядком призначення перших виборів депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад та відповідних сільських, селищних, міських голів, затвердженим постановою Комісії від 29 листопада 2018 року № 234 (зі змінами).
За змістом пункту 1 указаного Порядку за зверненнями, які відповідають вимогам Конституції України, законів України, зазначеного Порядку, а також з огляду на те, що вирішення питання стосовно призначення перших місцевих виборів на певну дату належить до виключних повноважень Центральної виборчої комісії, Комісія за наявності відповідних бюджетних асигнувань для організації підготовки та проведення місцевих виборів призначає перші місцеві вибори не пізніше ніж за сімдесят днів до дня таких виборів, як правило, на останню неділю квітня, останню неділю жовтня, будь-яку неділю грудня, крім останньої.
Проте 16 квітня 2020 року Верховна Рада України прийняла Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад" №562-ІХ та передбачила процедуру утворення територіальних громад.
Також, відповідач зазначає, що Виборчий кодекс України встановив випадки у разі настання яких призначаються перші місцеві вибори.
Так, відповідно до частини першої статті 288 ВКУ перші вибори депутатів місцевих рад, сільських, селищних, міських голів проводяться у разі:
- об'єднання територіальних громад,
- утворення нових адміністративно-територіальних одиниць,
- інших змін адміністративно-територіального устрою
- змін, в результаті яких утворюється новий орган місцевого самоврядування,
Отже, приймаючи оскаржувану постанову № 160, Комісія та її члени діяли на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України, Законом України "Про Центральну виборчу комісію" та іншими законами України.
При цьому, суд звертає увагу, що приписи норм статті 273 Кодексу адміністративного судочинства України, в даному випадку не застосовуються, оскільки Шостий апеляційний адміністративний суд в цій справі встановив, що даний адміністративний спір виборчого процесу не стосується, а тому підлягає розгляду в загальні, а не скорочені строки.
Так, Шостий апеляційний адміністративний суд в ухвалі від 14 серпня 2020 року в цій справі зазначив:
Пунктом 1 Постанови Верховної Ради України «Про призначення чергових місцевих виборів у 2020 році» від 15 липня 2020 року № 795-IX призначено чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів на неділю 25 жовтня 2020 року.
Отже, виборчий процес розпочинається 05 вересня 2020 року (за п'ятдесят днів до дня чергових виборів, призначених Верховною Радою України на 25 жовтня 2020 року).
Станом на час прийняття оскаржуваної Постанови Центральної виборчої комісії - 08 серпня 2020 року, виборчий процес не розпочався, у зв'язку з чим колегія суддів дійшла висновку, що поданий Позивачем адміністративний позов не стосується безпосередньо виборчого процесу та подано поза його межами, тому дана справа не підсудна Шостому апеляційному адміністративному суду як суду першої інстанції.
Відтак, суд дійшов висновку про можливість розгляду цієї справи в порядку спрощеного позовного провадження.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
Постановою Центральної виборчої комісії від 08 серпня 2020 року № 160 «Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2020 року» призначено на неділю, 25 жовтня 2020 року, перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів за переліками згідно з додатками 1 - 24, відповідно до абзацу першого частини сьомої статті 194, частини п'ятої статті 195 Виборчого кодексу України, підпункту 2 пункту 2 розділу II «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад», керуючись статтями 11 - 13 Закону України «Про Центральну виборчу комісію».
Відповідно до пункту 18 додатку №1 до постанови Центральної виборчої комісії № 160 від 08 серпня 2020 року, було призначено перші вибори у Краснопільській сільській територіальній громаді.
Не погоджуючись з зазначеним вище рішенням, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Розглядаючи справу по суті, суд виходить з наступного.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України «Про Центральну виборчу комісію» Центральна виборча комісія є постійно діючим колегіальним державним органом, який діє на підставі Конституції України та законів України і наділений повноваженнями щодо організації підготовки проведення, зокрема, виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів в порядку та в межах, встановлених законами України.
Частиною 1 статті 2, частиною 2 статті 16, пунктами 1 - 5 статті 17 Закону України «Про Центральну виборчу комісію» визначено, що відповідно до покладених повноважень Центральна виборча комісія, зокрема, забезпечує дотримання передбачених Конституцією України та Законами України принципів і засад виборчого і референдумного процесів, реалізацію виборчих прав громадян України та права на участь у референдумі, однакове застосування законодавства України про вибори і референдуми на всій території України, здійснює контроль за додержанням вимог законодавства України про вибори і референдуми, приймає роз'яснення і рекомендації з питань застосування законодавства України про вибори і референдуми.
Відповідно до пункту 20 частини 1 статті 92 Конституції України організація і порядок проведення виборів і референдумів визначаються виключно законами України.
Суд звертає увагу, що спеціальним нормативно-правовим актом, що визначає основні засади, організацію і порядок проведення місцевих виборів є Виборчий кодекс України, який набрав чинності з 1 січня 2020 року та підпунктом 3 пункту 2 розділу ХХХХІІ «Прикінцеві та перехідні положення» визнав таким, що втратив чинність Закон України «Про місцеві вибори», крім положень стосовно організації та проведення повторних, проміжних, додаткових виборів і заміщення депутатів, обраних у багатомандатному виборчому окрузі, повноваження яких достроково припинені, що діють до наступних чергових або позачергових виборів депутатів місцевих рад.
Так, згідно з частиною 1 статті 1 Виборчого кодексу України, вибори в Україні є основною формою народного волевиявлення, способом безпосереднього здійснення влади Українським народом.
Згідно статті 194 Виборчого кодексу України, місцеві вибори можуть бути черговими, позачерговими, повторними, проміжними, першими та додатковими.
Рішення про призначення чергових виборів депутатів обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів приймається Верховною Радою України.
Відповідно до частини 1 статті 195 Виборчого кодексу України вбачається, що чергові місцеві вибори призначаються не пізніше ніж за дев'яносто днів до дня виборів.
Суд звертає увагу, що постановою Верховної Ради України від 15 липня 2020 року № 795-ІХ «Про призначення чергових місцевих виборів у 2020 році» на неділю, 25 жовтня 2020 року, призначено чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів (крім визначених пунктами 2 і 3 цієї Постанови).
Пунктом 5 зазначеної вище Постанови визначено, що чергові місцеві вибори не проводяться у разі призначення перших виборів депутатів відповідних місцевих рад та сільських, селищних, міських голів на 25 жовтня 2020 року.
З аналізу вказаного вбачається, що в даному випадку оскільки були призначені перші чергові вибори депутатів відповідних місцевих рад та сільських, селищних, міських голів на 25 жовтня 2020 року, то чергові вибори не проводились.
16 квітня 2020 року Верховна Рада України прийняла Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад» № 562-ІХ, згідно з підпунктом 2 пункту 2 розділу «Прикінцеві положення» якого у 2020 році перші місцеві вибори депутатів сільських, селищних, міських рад і відповідних сільських, селищних, міських голів територіальних громад, території яких затверджено Кабінетом Міністрів України на підставі цього Закону, проводяться одночасно з черговими місцевими виборами 2020 року.
Згідно з частиною 7 статті 194, частиною 5 статті 195 Кодексу перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів призначаються Центральною виборчою комісією за відповідним зверненням уповноваженого органу не пізніше ніж за сімдесят днів до дня виборів, а виборчий процес розпочинається за п'ятдесят днів до дня перших місцевих виборів.
До прийняття закону про адміністративно-територіальний устрій України визначення адміністративних центрів територіальних громад та затвердження територій територіальних громад здійснює Кабінет Міністрів України (пункт 2 частини 1 Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад»).
При цьому передбачено, що таке рішення Кабінету Міністрів України про визначення адміністративних центрів територіальних громад та затвердження територій територіальних громад подається до Центральної виборчої комісії для прийняття нею рішення про призначення перших місцевих виборів депутатів сільських, селищних, міських рад і сільських, селищних, міських голів відповідних територіальних громад.
За змістом підпунктів 3, 4 пункту 2 розділу II «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад» вибори депутатів сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів територіальних громад, які увійшли до складу територіальних громад, території яких затверджено Кабінетом Міністрів України на підставі Закону, не проводяться, а повноваження таких рад та сільських, селищних, міських голів припиняються в день набуття повноважень сільських, селищних, міських рад, обраних на перших місцевих виборах у 2020 році відповідно до підпункту 2 вказаного пункту.
Також, суд зауважує, що відповідно до приписів частини 1 статті 49 та частини 2 статті 52 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» визначено, що акти Кабінету Міністрів України, є обов'язковими для виконання та набирають чинності з моменту їх прийняття, якщо цими розпорядженнями не встановлено пізніший термін набрання ними чинності.
Так, як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, 27 липня 2020 року до Комісії надійшли розпорядження Кабінету Міністрів України про визначення адміністративних центрів територіальних громад та затвердження територій територіальних громад областей від 12 червня 2020 року № 707-730, у тому числі розпорядження № 707-р «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Вінницької області».
Також, розпорядженням Кабінету Міністрів України від 12 червня 2020 року № 707-р «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Вінницької області» Кабінетом Міністрів України до переліку територіальних громад Вінницької області включено Краснопільську сільську територіальну громаду з адміністративним центром у с. Краснопілка, до складу якої увійшли Краснопільська, Гранівська, Грузька, Митківська, Михайлівська, Нараївська, Кивачівська (Теплицький район), Тополівська (Теплицький район) територіальні громади (населені пункти).
Суд наголошує, що станом на час прийняття оскаржуваної постанови, та станом на час розгляду даної справи в суді розпорядження Кабінету Міністрів України від 12 червня 2020 року № 707-р є чинним та нечинним не визнавалось.
Згідно з абзацом 1 частини 1 статті 288 Кодексу перші вибори депутатів, сільських, селищних, міських голів призначаються в разі об'єднання територіальних громад, утворення нових адміністративно-територіальних одиниць, інших змін адміністративно-територіального устрою або змін, у результаті яких утворюється новий орган місцевого самоврядування.
Частиною 7 статті 194, частиною 5 статті 195 Кодексу визначено, що перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів призначаються Центральною виборчою комісією за відповідним зверненням уповноваженого органу не пізніше ніж за сімдесят днів до дня виборів, а виборчий процес розпочинається за п'ятдесят днів до дня перших місцевих виборів.
Відповідно до частини 9 статті 194 Кодексу центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну регіональну політику, державну політику у сфері розвитку місцевого самоврядування, територіальної організації влади та адміністративно-територіального устрою, не пізніш як за сто десять днів до дня голосування на чергових місцевих виборах надає Центральній виборчій комісії за встановленою нею формою інформацію щодо переліку місцевих рад із зазначенням адміністративно-територіальних одиниць, що входять до їх складу, в кожній області України, а також в Автономній Республіці Крим.
Судом встановлено, що Міністерство розвитку громад та територій України листом від 6 серпня 2020 року № 7/34.1/13566-20 за встановленою Комісією формою (постанова Центральної виборчої комісії від 28 липня 2020 року № 148 «Про форми переліків місцевих рад із зазначенням адміністративно-територіальних одиниць, що входять до їх складу») надіслало відповідно до частини дев'ятої статті 194 Кодексу інформацію щодо переліку місцевих рад із зазначенням адміністративно-територіальних одиниць, що входять до їх складу.
У вказаному переліку не міститься відомостей про такі органи місцевого самоврядування, як Гранівський сільський голова та Гранівська сільська рада Гайсинського району Вінницької області. Натомість таким переліком передбачено, що до складу Краснопільської сільської територіальної громади Гайсинського району Вінницької області входить с. Гранів, органами місцевого самоврядування цієї громади є Краснопільський сільський голова та Краснопільська сільська рада Гайсинського району Вінницької області.
Суд зауважує, що інформація Міністерства розвитку громад та територій України, викладена в листі від 6 серпня 2020 року № 7/34.1/13566-20 щодо переліку місцевих рад із зазначенням адміністративно-територіальних одиниць, що входять до їх складу відповідає формі, встановленій постановою Центральної виборчої комісії від 28 липня 2020 року № 148 «Про форми переліків місцевих рад із зазначенням адміністративно-територіальних одиниць, що входять до їх складу».
Суд наголошує, що постанови Кабінету Міністрів України від 12 червня 2020 року № 707-730 та від 12 червня 2020 року № 707-р не є предметом розгляду даної справи, отже суд не приймає до уваги доводи позивача щодо відсутності підстав для об'єднання територіальних громад.
В контексті наведеного суд зазначає, що правовідносини, які виникають у процесі добровільного об'єднання територіальних громад сіл, селищ, міст, урегульовано Законом України «Про добровільне об'єднання територіальних громад», який передбачає іншу процедуру призначення перших місцевих виборів, ніж та, за якою прийнято оскаржувану постанову, оскільки в даному випадку мало місце призначення виборів за результатами звернення уповноваженого на те чинним законодавством органом, а саме - Кабінетом Міністрів України.
Так, статтею 7 вказаного Закону передбачено, що перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад та відповідних сільських, селищних, міських голів призначаються Центральною виборчою комісією за зверненнями обласних державних адміністрацій.
Процедуру призначення Комісією перших виборів депутатів, сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад та відповідних сільських, селищних, міських голів за результатами розгляду звернень обласних державних адміністрацій щодо призначення таких виборів унормовано Порядком призначення перших виборів депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад та відповідних сільських, селищних, міських голів, затвердженим постановою Комісії від 29 листопада 2018 року № 234, пунктом 1 якого визначено, що за зверненнями, які відповідають вимогам Конституції України, законів України, зазначеного Порядку, а також з огляду на те, що вирішення питання стосовно призначення перших місцевих виборів на певну дату належить до виключних повноважень Центральної виборчої комісії, Комісія за наявності відповідних бюджетних асигнувань для організації підготовки та проведення місцевих виборів призначає перші місцеві вибори не пізніше ніж за сімдесят днів до дня таких виборів, як правило, на останню неділю квітня, останню неділю жовтня, будь-яку неділю грудня, крім останньої.
Як вже було зазначено вище, 16 квітня 2020 року Верховна Рада України прийняла Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад» № 562-ІХ та передбачила процедуру утворення територіальних громад.
Суд додатково наголошує, що Виборчий кодекс України встановив випадки у разі настання яких призначаються перші місцеві вибори.
Відповідно до частини 1 статті 288 Виборчого кодексу України перші вибори депутатів місцевих рад, сільських, селищних, міських голів проводяться у разі: об'єднання територіальних громад; утворення нових адміністративно-територіальних одиниць; інших змін адміністративно-територіального устрою змін; в результаті яких утворюється новий орган місцевого самоврядування.
З системного аналізу викладеного вбачається, що Центральна виборча комісія постановою від 8 серпня 2020 року № 160 призначила на неділю, 25 жовтня 2020 року, перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів на підставі постанови Верховної Ради України від 17 липня 2020 року № 807-IX «Про утворення та ліквідацію районів», постанов Кабінету Міністрів України від 12 червня 2020 року № 707-730 та від 12 червня 2020 року № 707-р наданих Міністерством розвитку громад та територій України листом від 6 серпня 2020 року № 7/34.1/13566-20, тобто відповідно до згадуваних норм Кодексу та Закону України «Про Центральну вибору комісію».
Відтак, виходячи з вищевикладеного в сукупності, суд приходить до висновку, що постанова Центральної виборчої комісії від 8 серпня 2020 року № 160 «Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2020 року» прийняте із дотриманням встановленого Порядку, та матеріали справи не містять належних та допустимих доказів, які були б підставою для визнання її протиправною.
Таким чином, враховуючи всі наведені обставини в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Отже, на підставі вищевикладеного суд приходить до висновку, що в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 має бути відмовлено повністю.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Оскільки судове рішення ухвалене на користь суб'єкта владних повноважень, судові витрати, відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутні.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 9, 77, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) відмовити повністю.
Рішення суду, відповідно до ч. 1 статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.В. Амельохін