ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
26 липня 2022 року м. Київ № 640/32584/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Григоровича П.О., ознайомившись із заявою про зміну способу виконання судового рішення в адміністративній справі
за позовом ОСОБА_1
доТериторіального управління Державної судової адміністрації України в місті Києві
третя особаГоловне управління Державної казначейської служби України в місті Києві
про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 16.11.2021 адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково.
Визнано протиправними дії Територіального управління Державної судової адміністрації України в м. Києві щодо нарахування та виплати судді Святошинського районного суду м. Києва ОСОБА_1 суддівської винагороди за період з 18.04.2020 по 27.08.2020 із застосуванням обмеження нарахування у сумі - 310934,80 грн.
Стягнуто з Територіального управління Державної судової адміністрації України в м. Києві на користь судді Святошинського районного суду м. Києва ОСОБА_1 недоотриману суддівську винагороду за період з 18.04.2020 по 27.08.2020 в розмірі 310934,80 грн. з відрахуванням обов'язкових податків та зборів шляхом безспірного списання коштів з бюджетної програми 0501150 "Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів", розпорядником якої є ДСА України, в порядку, передбаченому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" і постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845 "Про затвердження Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників".
В іншій частині - відмовлено.
Рішення підлягає негайному виконанню в частині присудження на користь судді Святошинського районного суду м. Києва Шум Лариси Миколаївни виплати суддівської винагороди у межах суми стягнення за один місяць.
До суду надійшла заява Головного управління Державної казначейської служби України в місті Києві про зміну способу виконання судового рішення.
Вирішуючи питання про прийняття вказаної заяви до розгляду, Окружний адміністративний суд міста Києва виходить з наступного.
Відповідного ч. 3 ст. 166 Кодексу адміністративного судочинства України заяви, клопотання і заперечення подаються та розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом.
У випадках, коли цим Кодексом такий порядок не встановлений, він встановлюється судом.
Згідно з ч. 1 ст. 167 Кодексу адміністративного судочинства України будь-яка письмова заява, клопотання, заперечення повинні містити, зокрема, підстави заяви (клопотання, заперечення); інші відомості, які вимагаються цим Кодексом.
Якщо заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої цієї статті і ці недоліки не дають можливості її розглянути, або якщо вона є очевидно безпідставною та необґрунтованою, суд повертає таку заяву (клопотання, заперечення) заявнику без розгляду (ч. 2 ст. 167 Кодексу адміністративного судочинства України).
Частиною 1 статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
При цьому, Головне управління Державної казначейської служби України в місті Києві не є стягувачем по даній справі або виконавцем.
Кодексом адміністративного судочинства України не передбачено розгляду заяви про зміну способу виконання судового рішення, яка подана особою, що не є стягувачем або виконавцем (у випадках, встановлених законом).
За таких обставин, положення ч.1 ст. 378 КАС України позбавляють суд процесуальної можливості розглянути заяву Головного управління Державної казначейської служби України в місті Києві про зміну способу виконання судового рішення.
Відтак, враховуючи положення ч. 1 ст. 378 Кодексу адміністративного судочинства України, заява про зміну способу виконання судового рішення підлягає поверненню, як безпідставна та необґрунтована.
Керуючись вимогами, ст. ст. 243, 248, 250, ч. 1 ст. 378 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
Повернути заяву про зміну способу виконання судового рішення без розгляду.
Ухвала набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції у порядку та строки, передбачені ст.ст. 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя П.О. Григорович