Рішення від 26.07.2022 по справі 640/20873/21

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 липня 2022 року м. Київ № 640/20873/21

Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Арсірій Р.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області

про визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії,

прийняв до уваги наступне:

ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з даним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про:

- визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві щодо повернення без виконання як безпідставно створену довідку Служби безпеки України від 06.08.2020 №21/3/2-9/878-518 про розмір грошового забезпечення складену на підставі рішення Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі №160/8324/19 та не проведення перерахунку та виплати пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 з 05.03.2019 з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 за висновками постанови Верховного Суду у зразковій справі №160/3586/19;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у місті Києві запросити і прийняти довідку Служби безпеки України від 06.08.2020 №21/3/2-9/878-518 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 та здійснити перерахунок, обчислення і виплату основного розміру пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 без обмеження строку перерахунку пенсії з 01.04.2019;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у місті Києві здійснити виплату ОСОБА_1 однією сумою різниці між фактично отриманими та перерахованими розмірами пенсійних виплат за період з 05.03.2019 до дня набрання рішенням законної сили.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 29.07.2021 відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва на підставі довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року, наданою Служби безпеки України від 06.08.2020 №21/3/2-9/878-518.

Відповідач надав відзив на позов, в якому заперечує проти його задоволення з підстав, аналогічних тим, що і у вищезгаданому листуванні з боку ГУ ПФУ, зазначаючи про відсутність підстав для перерахунку, оскільки, на думку ГУ ПФУ, із скасування пунктів 1 та 2 постанови КМ України № 103 від 21.02.2018, здійснити новий перерахунок пенсії неможливо внаслідок відсутності відповідного правового регулювання.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Позивач зазначає, що перебуває на обліку в ГУ ПФ України в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (надалі Закон №2262- XII).

Службою безпеки України Фінансово-економічним управлінням листом від 10.08.2020 за №21/3/2/-О-27/5, надіслано до ГУ ПФ України в м. Києві довідку від 06.08.2020 №21/3/2-9/878-518 про розмір грошового забезпечення встановленого за відповідною (аналогічною) посадою (на день звільнення із служби) станом на 05.03.2019, згідно із Постановою №704, складеною СБ України на підставі рішення Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі №160/8324/19 щодо здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру пенсії (надалі - довідка СБ України).

Відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 від 06.08.2020 № 21/3/2-9/878-518, зазначені такі види грошового забезпечення станом на 05.03.2019: посадовий оклад 7050,00 грн., оклад за військовим званням (майор) 1340,00 грн., надбавка за вислугу років (45) - 3775,50 грн., надбавка за особливості проходження служби (49) - 5961,10 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15) - 1057,50 грн., преміювання (10) - 705,00 грн.

Усього - 19889,10 грн.

ГУ ПФ України в м. Києві на запит позивача від 27.03.2021 щодо надання інформації про проведений перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 на підставі довідки СБ України щодо здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру пенсії повідомленням від 02.04.2021 №2600-0202-8/56483, поінформувало про реєстрацію запиту 29.03.2021 за № 358/11. Також повідомлено, що пенсія перерахована і виплачується відповідно до норм законодавства і враховуючи вище викладене, ГУ ПФ України в м. Києві повернуло без виконання надіслану Службою безпеки України довідку про розмір грошового забезпечення, видану на підставі рішення Верховного суду від 17.12.2019 у зразковій справі № 160/8324/19, листом від 31.08.2020 №2600-0312-5/121248 .

У повідомленні від 02.04.2021 №2600-0202-8/56483 ГУ ПФ України в м. Києві не вказало норми за якими на підставі, в межах повноважень та у який спосіб передбачений Конституцією та законами України довідку СБ України про грошове забезпечення було повернено без виконання Службі безпеки України.

Викладене спонукало до запиту від 08.04.2021, зареєстрованого в ГУ ПФ України в м. Києві 12.04.2021 за № 415/11, на отримання інформації про передбачені Конституцією та законами України підстави, межі повноважень та спосіб за якими ГУ ПФ України в м.Києві має повертати без виконання Службі безпеки України довідку СБ України про грошове забезпечення видану на підставі рішення Верховного суду від 17.12.2019 у зразковій справі № 160/8324/19.

На вказаний запит ГУ ПФ України в м. Києві надало роз'яснення від 15.04.2021 №2600-0202-8/64044 про ст.19 Конституції України, нормативно-правові акти про порядок проведення перерахунку пенсій призначених за нормами Закону №2262, рішення Окружного адміністративного суду м.Києва від 12.12.2018 по справі № 836/3858/18 і те, що нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, які передбачають проведення перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262, після дати набрання судовим рішенням законної сили, не приймалося. Одночасно позивача повідомлено, що оформлена та подана всупереч Порядку № 45 довідка про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 не може бути підставою для перерахунку пенсії за нормами Закону №2262. Враховуючи вище викладене, складені уповноваженими органами міністерств та відомств довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, видані в т.ч. на підставі рішення Верховного суду від 17.12.2019 у зразковій справі №160/8324/19, Головне управління повертає без виконання.

Позивачка зазначає, що їй не було надало відповіді на запит у роз'ясненнях ГУ ПФ України в м. Києві. Звертає увагу суду, що у роз'ясненнях ГУ ПФ України в м. Києві виділене напівжирним шрифтом сприймається як психологічний тиск.

Позивачка також висвітлює листування з ГУ ПФУ відносно реалізації права на перерахунок пенсії та незадоволення діями, бездіяльністю ГУ ПФУ в наведеному аспекті.

Посилаючись на рішення Верховного Суду, позивачка вважає такі дії та бездіяльність протиправними, у зв'язку з чим позивачка звернувся до суду.

Розглядаючи справу по суті, суд виходить з наступного.

Щодо перерахунку пенсії на підставі довідки від 06.08.2020 року №21/3/2-9/878-515.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. № 2262-ХІІ.

Згідно із частиною другою статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Ст. 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Процитована норма статті 43 Закону міститься в розділі V "Обчислення пенсії", тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.

Такий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 12.11.2019 у справі №826/3858/18.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону №2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393" затвердив Порядок № 45.

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацом 1 пункту 5 Порядку № 45 в редакції постанови № 103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

При цьому у Додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

Зміни внесені постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема ГУ ПФУ та відповідач у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.

На виконання покладених на Фінансово-економічне управління Служби безпеки України повноважень, на виконання рішення Верховного Суду від 17.12.2019 р. у справі №160/8324/19 видано довідку від 06.08.2020 №21/3/2-9/878-518 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 р. у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30 серпня 2017 року № 704-2017-п, з включенням додаткових видів грошового забезпечення, і вона пред'явлена до виконання до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві.

Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.

Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 у справі № 21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі № 553/3619/16-а.

Як було зазначено вище, 30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704, яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Зокрема, постановою №704 установлено такі додаткові види грошового забезпечення:

надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5 постанови № 704);

надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (пункт 6 постанови № 704).

При цьому підпунктом 2 пункту 5 постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Таким чином, з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати ОСОБА_2 має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ.

До того ж рішення судів першої та апеляційної інстанцій у справі № 826/3858/18 залишено без змін постановою Верховного Суду від 12.11.2019, в якій суд касаційної інстанції серед іншого вказав на те, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.

При цьому відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.

Згідно із частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.

Враховуючи викладене, видачу позивачу оновленої довідки, у Головного управління Пенсійного фонду України наявні підстави для проведення перерахунку пенсії позивача на її підставі, а відповідні дії щодо відмови у проведенні перерахунку є протиправними.

З врахуванням викладеного в цій частині позовні вимоги підлягають до задоволення.

Щодо позовних вимог в частині зобов'язання провести виплати за перерахованою пенсією з урахуванням вже виплачених сум однією сумую без будь-яких обмежень із розрахунку 100% від підвищення починаючи з 05.03.2019 року.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.08 р. №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", відповідно до п.1 якого (в редакції постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 р.) пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п.2 постанови КМУ від 21.02.2018 року № 103 виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 р. у справі №826/3858/18 визнано протиправними та нечинними п. 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Вказане судове рішення залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 р. і набуло законної сили.

Згідно з вказаним рішенням, надаючи оцінку відповідності актам вищої юридичної сили оскаржуваним положенням постанови №103 та Порядку №45, суд дійшов висновку про те, що постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", яка почала діяти з 1 березня 2018 року і передбачає визначення розміру грошового забезпечення військовослужбовців відповідно до займаних посад, з урахування коефіцієнтів, визнано такою що втратила чинність Постанова КМУ №1294.

Отже, ч. 3 ст. 43 Закон №2262-ХІІ передбачала, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Водночас п. 1 та 2 спірної постанови №103, встановлюють відсоткове зменшення виплати пенсії військовослужбовцям та пункт 5 і додаток 2 Порядку, звужують складові грошового забезпечення, які підлягають врахуванню при обрахунку пенсії вказаним особам (зокрема позивачу), відтак звужують зміст вже існуючих прав таких осіб.

Рішенням Конституційного Суду України від 11.10.2005 №8-рп/2005 звуження змісту прав і свобод означає зменшення ознак, змістовних характеристик можливостей людини, які відображаються відповідними правами та свободами, тобто якісних характеристик права. Звуження обсягу права і свобод - це зменшення, зокрема, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав і свобод, тобто їх кількісної характеристики.

Крім того, Конституційний Суд України, надаючи офіційне тлумачення основних визначальних норм в сфері пенсійного забезпечення військовослужбовців, та деяких інших осіб (Рішення Конституційного Суду України від 13.05.2015 року № рп-4/2015) констатував: "Аналіз наведених положень Закону (2262-ХІІ) вказує на єдиний підхід законодавця до визначення видів грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються як при призначенні пенсій (стаття 43), так і при перерахунку раніше призначених пенсій (стаття 63)".

Також в даному Рішенні Конституційний Суд України наголосив, що виключно Верховна Рада України шляхом прийняття законів визначає види грошового забезпечення для обчислення та перерахунку пенсій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом, а Кабінет Міністрів України вживає заходів щодо забезпечення права осіб на пенсійне забезпечення, керуючись Конституцією та законами України.

Верховний Суд України також у постанові від 10 березня 2015 року у справі № 21-70а15 вказав на те, що будь-які надбавки, підвищення, доплати, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.

Аналізуючи наведені норми пенсійного законодавства, можна зробити висновок про те, що пункти 1, 2 спірної Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку, затвердженого Постановою №45 щодо складових грошового забезпечення для перерахунку пенсій, звужують зміст та обсяг існуючих прав і свобод, з огляду на те, що скасовують надбавки, доплати, підвищення і премії, які отримував військовий пенсіонер під час служби, та які враховувались при попередніх перерахунках пенсій.

Отже, відповідач, визначаючи новий порядок перерахунку раніше призначених пенсій, з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, не враховував всі види грошового забезпечення військовослужбовців, вичерпний перелік яких встановлений Законом №2011-ХІІ, і які відображають умови, особливості військової служби кожної особи, яка має право на пенсію за Законом №2262-ХІІ.

Відтак, оскаржувані пункти Постанови №103, всупереч вимогам статей 13, 43, частини четвертої статті 63 та частини третьої статті 11 Закону №2262-ХІІ, змінюють умови і норми пенсійного забезпечення військовослужбовців, зокрема позивача.

Отже, у зв'язку із скасуванням пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано.

Відповідно, з 05 березня 2019 року пенсія позивачу підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії, і позовні вимоги в цій частині підлягають до задоволення.

Аналогічна правова позиція викладена в рішенні Верховного Суду від 06.08.2019 р. по справі №160/3586/19.

Що ж стосується вимог про протиправність повернення довідки від ГУ ПФУ до СБУ та про зобов'язання ГУ ПФУ «запросити та прийняти довідку….», слід зазначити, що у даному випадку ФЕУ СБУ підготувало відповідну довідку, довідка надіслана до ГУ ПФУ для перерахунку, прийнята, повернута, перерахунок не проведений.

Слід зазначити, що у даному випадку з метою захисту прав на пенсійне забезпечення розглядаються саме обставини порушення прав позивачки на перерахунок пенсії, а не з'ясування питання - хто, кому і як пересилав/повертав довідку із поштового ящика в інший поштовий ящик, оскільки в аспекті порушеного права має значення факт отримання довідки ГУ ПФУ та наявності в ній інформації про розмір грошового забезпечення. Саме в аспекті порушеного права на перерахунок пенсії має визначатися спосіб захисту, а не з'ясування відносин пересилання/повернення довідки, інформація з якої наявна у ГУ ПФУ та має бути застосована для перерахунку. Більше того, на думку суду, питання повернення довідки ГУ ПФУ до СБУ довідки є сферою відносин між цими органами, які вимог один до одного не заявляли та ці відносини знаходиться поза межами розгляду у даній справі. Наведені вимоги щодо обставин повернення довідки, доводи про психологічний тиск у вигляді виділеного ГУ ПФУ шрифту, є обтяженням позову/справи зайвими обставинами світосприйняття, які не мають жодного відношення до порушених прав позивачки щодо проведення перерахунку. Відтак, суд вважає вимоги щодо визнання протиправним повернення ГУ ПФУ довідку до СБУ та зобов'язання повернути довідку такими, що не призводять до поновлення порушеного права, не відповідають належному способу захисту прав у спірних відносинах, а відтак, задоволенню в цій частині не підлягають.

Відповідно до частини 1 статті 382 КАС України, суд який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Оскільки встановлення судового контролю за виконанням рішення є правом суду, то з огляду на обставини справи суд не вбачає необхідності встановлювати судовий контроль за виконанням даного рішення.

Щодо способу виплати перерахованої пенсії, то вона підлягає виплаті після проведення перерахунку в порядку, визначеному законодавством, тому в задоволенні позовних вимог про здійснення виплати однією сумою суд відмовляє.

Щодо вимог про виплату перерахованої пенсії без будь-яких обмежень, то суд відмовляє у їх задоволенні, оскільки, з матеріалів справи не вбачається застосування відповідачем при перерахунку пенсії будь-яких обмежень, і позовні вимоги в цій частині є передчасними.

При цьому, у відповідності до положень ст. 139 КАС України судовий збір на користь позивача підлягає відшкодуванню пропорційно задоволеним вимогам, тобто половина сплаченої суми - 50% від 908,00 грн., що дорівнює 454,00 грн.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 241-246, 255, 257-263, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити частково.

2. Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві провести з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з врахуванням надбавок та премій, зазначених у довідці на підставі довідки Служби безпеки України від 06.08.2020 №21/3/2-9/878-518 про розмір грошового забезпечення.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код 42098368) провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 основної пенсії з 01.04.2019 р. відповідно до довідки Служби безпеки України від 06.08.2020 №21/3/2-9/878-518 про розмір грошового забезпечення у розмірі 100% суми підвищення пенсії з урахуванням раніше проведених виплат.

4. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

5. Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДР 42098368) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ,РНОКПП НОМЕР_1 ) 454,00 грн, які сплачені у складі суми, зазначеній у квитанції № 7 від 04.08.2021.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Р.О. Арсірій