ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
Вн. №27/541
25 липня 2022 року м. Київ № 640/22974/21
за позовомОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві
провизнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії
Суддя О.В.Головань
Обставини справи:
ОСОБА_1 звернулася до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про
визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо обчислення ОСОБА_1 розміру пенсії за віком з застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії (2018, 2019, 2020 роки) в розмірі 9 118, 81 грн. та
зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити ОСОБА_1 з 28.05.2021 року перерахунок та виплату пенсії за віком з застосуванням при обчисленні пенсії показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії (2018, 2019, 2020 роки) в розмірі 9 118, 81 грн.
Ухвалою суду від 26.08.2021 р. відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду в письмовому провадженні згідно ст. 263 КАС України.
03.11.2021 року відповідачем до суду подано відзив на адміністративний позов.
Ознайомившись з матеріалами справи, суд, -
ОСОБА_1 отримувала пенсію за вислугу років як працівник освіти відповідно до п. "е" ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", розмір якої було визначено відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
За заявою ОСОБА_1 від 28.05.2021 р. її було переведено на пенсію за віком відповідно до п. 3 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", згідно з яким показник середньої заробітної плати (доходу) залишився таким, який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії, тобто, в розмірі 5 426, 6 грн.
25.06.2021 р. ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві з заявою про застосування при обчисленні розміру її пенсії показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії (2018, 2019, 2020 роки) в розмірі 9 118, 81 грн., а не 5 426, 6 грн., як це зроблено при розрахунку її пенсії у червні 2021 р.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 20.07.2021 р. за №19027-19330/Я-02/8-2600/21 ОСОБА_1 повідомлено про те, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 р. №127 "Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році" перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", проводиться з 1 березня із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11, і, таким чином, заробіток для пенсій, обчислених, зокрема, згідно з Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", складає 5 426, 6 грн.
Позивач - ОСОБА_1 - вважає протиправними дії щодо відмови у застосуванні при обчисленні пенсії за віком відповідно до п. 3 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії (2018, 2019, 2020 роки) в розмірі 9 118, 81 грн., з таких підстав.
Позивач зазначає, що 28.05.2021 р. вона звернулася з заявою про перехід на інший вид пенсії, а саме - за віком відповідно до п. 3 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", тоді як попередньо вона отримувала пенсію за вислугу років як працівник освіти відповідно до п. "е" ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", що передбачає застосування ч. 2 ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", оскільки до 28.05.2021 р. пенсія згідно з вказаним Законом їй не призначалася.
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві - проти задоволення позовних вимог заперечив з таких підстав.
Відповідач зазначає, що показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто, таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої законодавством, оскільки пенсія не призначається повторно.
Зокрема, відповідач зазначає, що на момент призначення позивачу пенсії за вислугу років Закон України "Про пенсійне забезпечення" втратив чинність, крім застосування окремих положень у зв'язку з набранням чинності у 2004 р. Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Тобто, первісно пенсія позивачу призначалася вже за Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", і за її заявою від 28.05.2021 р. перехід на інший вид пенсії не відбувся.
Проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення з таких підстав.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 10 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. № 1058-IV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.
Згідно з ч. 3 ст. 45 Закону № 1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Згідно з ч. 2 ст. 40 Закону № 1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:
Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1+ Кз2+ Кз3+ ... + Кзn);
К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Згідно з матеріалами справи та поясненнями сторін спірне питання полягає у тому, яке положення Закону № 1058-IV підлягає до застосування при обрахунку такої складової формулу розрахунку пенсії як середня заробітна плата -
загальне положення ч. 2 ст. 40 (середня заробітна плата за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії), в даному випадку за 2018-2020 р., що передували зверненню позивача від 28.05.2021 р.) чи
ч. 3 ст. 45 (показник середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії), застосованого відповідачем при первісному призначенні пенсії за вислугу років як працівнику освіти відповідно до п. "е" ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
З вказаного приводу суд зазначає наступне.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що ч. 3 ст. 45 Закону № 1058-IV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший.
Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом № 1058-IV.
В даному випадку пенсія позивачу призначалася первісно за вислугу років як працівнику освіти відповідно до п. "е" ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 р. № 1788-XII, що підтверджує відповідач у відзиві (дата призначення первісної пенсії позивачу у матеріалах справи відсутня).
Такий вид пенсії був передбачений ст. 2 Закону № 1788-XII як вид трудової пенсії, проте, був відсутній як до, так і після 28.05.2021 р. у Законі № 1058-IV.
Згідно зі ст. 9 Закону № 1058-IV і в первісній редакції, і станом на 28.05.2021 р., такий вид пенсії, як пенсія за вислугу років відсутній.
За таких обставин суд не може погодитися з твердженням відповідача про те, що пенсія позивачу і первісно, і за заявою від 28.05.2021 р., призначалася за Законом №1058-IV, тоді як має місце переведення на інший вид пенсії, і до застосування підлягає ч. 2 ст. 40 Закону № 1058-IV (середня заробітна плата за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії), якими в даному випадку є 2018, 2019, 2020 роки.
Розмір такої обчисленої пенсії не є предметом спору і судом не розраховується.
Ч. 2 ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів власних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийнятні (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституції та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З врахуванням викладеного у суду наявні підстави для висновку про порушення відповідачем вказаних принципів у даному випадку.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 241-246, 255, 257-263, 295 КАС України, суд, -
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо обчислення розміру пенсії за віком ОСОБА_1 з застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії (2018, 2019, 2020 роки), викладену у листі від 20.07.2021 р. за №19027-19330/Я-02/8-2600/21.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код 42098368) здійснити з 28.05.2021 року перерахунок та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) з застосуванням при обчисленні пенсії показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії (2018, 2019, 2020 роки).
4. Присудити до стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код 42098368) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) 908 грн. судового збору.
5. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
6. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.В. Головань
Повний текст рішення
виготовлено і підписано 25.07.2022 р.