Справа № 943/793/22
Провадження № 3/446/656/22
30.08.2022 м.Кам'янка-Бузька
Суддя Кам'янка-Бузького районного суду Львівської області Котормус Т. І., розглянувши матеріали, які надійшли від Буського районного суду Львівської області про притягнення до адміністративної відповідальності:
- ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , не працюючого,
-за ст. 164 ч.1 КУпАП, якому роз'яснені права за ст. 268 КУпАП,
Згідно з протоколу про адміністративне правопорушення серії АА № 153278 від 16.06.2022, складеним інспектором взводу 1 роти 4 батальйону УПП у Львівській області старшим лейтенантом поліції Желіба С.В., водій ОСОБА_1 16.06.2022 о 22:20 год. на 503 км автодороги Київ-Чоп здійснював вантажні перевезення автомобілем марки Mercedes Benz, д.н.з. НОМЕР_1 , а саме плитки керамічної, продуктів харчування, пластикових кришок без державної реєстрації, як суб'єкта господарської діяльності, чим порушив вимоги ст.58 Господарського Кодексу України та ст.4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань".
У судове засідання ОСОБА_1 прибув та заперечив факт даного порушення, по суті вказаного у протоколі правопорушення пояснив, що товари які перебували на транспортному засобі, він перевозив для власних потреб, перевезенням вантажів не займається..
Заслухавши особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, перевіривши матеріали справи та оцінивши надані докази, суд дійшов такого висновку.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно зі ст. 245 КУпАП завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її у точній відповідності з законом.
Так, згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії АА № 153278 від 16.06.2022, складеним інспектором взводу 1 роти 4 батальйону УПП у Львівській області старшим лейтенантом поліції Желіба С.В., водій ОСОБА_1 16.06.2022 о 22:20 год. на 503 км автодороги Київ-Чоп здійснював вантажні перевезення автомобілем марки Mercedes Benz, д.н.з. НОМЕР_1 , а саме плитки керамічної, продуктів харчування, пластикових кришок без державної реєстрації, як суб'єкта господарської діяльності, чим порушив вимоги ст.58 Господарського Кодексу України та ст.4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань" зв що передбачена відповідальність за ч.1 ст.164 КУпАП.
Адміністративним правопорушенням за ч. 1 ст. 164 КУпАП є провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, чи здійснення таких видів господарської діяльності з порушенням умов ліцензування, а так само без одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).
Суб'єктом цього адміністративного правопорушення можуть бути фізичні особи, які досягли 18-літнього віку і зареєстровані як суб'єкти підприємницької діяльності, а також посадові особи юридичних осіб, які здійснюють діяльність без реєстрації або без відповідного дозволу (ліцензії).
Згідно зі ст. 3, 42 ГК України господарською діяльністю це діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про підприємництво» підприємництво - це безпосередня самостійна, систематична, на власний ризик діяльність по виробництву продукції, виконанню робіт, наданню послуг з метою отримання прибутку, яка здійснюється фізичними та юридичними особами, зареєстрованими як суб'єкти підприємницької діяльності у порядку, встановленому законодавством.
Тобто однією з обов'язкових ознак підприємницької діяльності є систематичність її здійснення.
Відповідно до чинного законодавства систематичною вважається діяльність у разі, коли продаж товарів здійснюється протягом календарного року більше чотирьох разів. У такому випадку громадяни зобов'язані зареєструватись як суб'єкти підприємництва. І лише при невиконанні останньої вимоги настає відповідальність за ст. 164 КУпАП, зокрема за зайняття господарською (підприємницькою) діяльністю без державної реєстрації або без одержання ліцензії на проведення певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, чи здійснення таких видів господарської діяльності з порушенням умов ліцензування, а так само без одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).
При складені протоколу уповноваженою на те особою не враховані зазначені норми та вимоги законодавства.
У матеріалах справи відсутні докази того, що ОСОБА_1 є суб'єктом господарської (підприємницької) діяльності; відсутні будь-які відомості про систематичну, на особистий ризик діяльність ОСОБА_1 щодо надання послуг з вантажних перевезень.
Відтак, суду не надано належних, допустимих та достатніх доказів, які б давали підстави встановити в діях ОСОБА_1 склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП, як провадження певного виду господарської діяльності без одержання відповідного дозволу (ліцензії).
Як зазначив Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові у справі №463/1352/16-а від 08.07.2020 у силу принципу презумпції невинуватості, що підлягає застосуванню у справах про адміністративні правопорушення, всі сумніви щодо події порушення та винності особи, що притягується до відповідальності, тлумачаться на її користь. Недоведені подія та вина особи мають бути прирівняні до доведеної невинуватості цієї особи.
Відповідно до ч.1 ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до п.1 ч. 1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Відтак, з урахуванням встановлених обставин у цій справі, суд дійшов висновку про відсутність підстав для притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 у зв'язку із відсутністю події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 164 КУпАП, а тому провадження у справі необхідно закрити на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП.
Оскільки адміністративне стягнення не застосовується, тому судовий збір до стягнення не підлягає.
Керуючись п. 1 ст. 247, 245, 251, 283, 284 КУпАП,
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 164 КУпАП закрити у зв'язку із відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку оскарження цієї постанови.
Постанова по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Львівського апеляційного суду через Кам'янка-Бузький районний суд Львівської області прокурором у випадках, передбачених частиною 5 статті 7 КУпАП, особою, щодо якої її винесено, а також потерпілим.
Суддя Т.І.Котормус