Справа № 749/369/22
Номер провадження 3/749/256/22
"30" серпня 2022 р. м. Сновськ
Щорський районний суд Чернігівської області в складі:
головуючого судді: Кравчук М. В.
за участю секретаря: Павленко В. В.
особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Сновськ матеріали, які надійшли від Корюківського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Чернігівській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , працюючого у приватному акціонерному товаристві «Щорський завод продовольчих товарів», громадянина України, відомості про притягнення до адміністративної відповідальності органом поліції не надано, передбаченої статтею 174 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
До Щорського районного суду Чернігівської області надійшов протокол серії ВАБ № 776110 від 09.08.2022 р. про адміністративне правопорушення, складений відносно ОСОБА_1 , за ст. 174 КУпАП.
З вказаного протоколу вбачається, що 08.08.2022 р. близько 09 год. 00 хв. ОСОБА_1 за 25 м. від території належного йому домоволодіння, що розташоване в населеному пункті с. Ст. Рудня по вул. Набережна, 16 здійснював постріли з належної йому вогнепальної рушниці марки ТОЗ-34 НОМЕР_1 по гусях, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 174 КУпАП.
18.08.2022 р. розгляд справи було відкладено на 30.08.2022 р. з метою належного повідомлення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, та потерпілої про дату, час та місце розгляду справи.
Від ОСОБА_2 надійшло клопотання про розгляд справи без її участі, зареєстроване 30.08.2022 р. за вх. № 1651.
У судовому засіданні 30.08.2022 р. ОСОБА_1 визнав, що здійснював постріли у гусей. Зазначив, що свідків події не було, він сам зізнався потерпілій та правоохоронним органам, нічого не приховуючи. Вказав, що гуси потерпілої з боку річки постійно заходять на його город (а також на городи сусідів), знищуючи врожай, чим завдають суттєвих збитків, оскільки ОСОБА_1 з дружиною забезпечують своє існування за рахунок власної городовини. Він неодноразово наголошував на цьому потерпілій, проте остання не реагувала на зауваження.
Крім того, ОСОБА_1 зауважив, що здійснював постріли за межами населеного пункту, оскільки його будинок є останнім у селі, а він від нього відійшов на суттєву відстань. Вважає непорозумінням зазначення у протоколі про здійснення пострілів в межах населеного пункту.
Суд, заслухавши ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи, дійшов наступного висновку.
Статтею 174 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за стрільбу з вогнепальної чи холодної метальної зброї, пристроїв для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії або пневматичної зброї калібру понад 4,5 міліметра і швидкістю польоту кулі понад 100 метрів за секунду в населених пунктах і в не відведених для цього місцях, а також у відведених місцях з порушенням установленого порядку.
З об'єктивної сторони дане правопорушення може виражатися: 1) у стрільбі в населених пунктах; 2) у стрільбі в не відведених для цього місцях; 3) у стрільбі у відведених місцях з порушенням установленого порядку.
Як вбачається із протоколу про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 інкримінується саме стрільба в населеному пункті.
У відповідності до Правил дорожнього руху, затверджених постановою КМ України від 10 жовтня 2001 року № 1306 (у редакції, чинній на час події, зазначеної у протоколі) початок населеного пункту позначається знаками 5.49, 5.51, кінець населеного пункту - 5.50, 5.52.
За положеннями ч. ч. 1, 2 ст. 173 ЗК України межа району, села, селища, міста, району у місті - це умовна лінія на поверхні землі, що відокремлює територію району, села, селища, міста, району у місті від інших територій.
Межі району, села, селища, міста, району у місті встановлюються і змінюються за проектами землеустрою щодо встановлення (зміни) меж адміністративно-територіальних одиниць.
За змістом ч. 1 ст. 16 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 р. № 3038-VI (далі - Закон № 3038) планування територій на місцевому рівні здійснюється шляхом розроблення та затвердження комплексних планів просторового розвитку територій територіальних громад, генеральних планів населених пунктів і детальних планів території, їх оновлення та внесення змін до них.
Згідно ч. 1 ст. 19 Закону № 3038 детальний план території деталізує положення генерального плану населеного пункту або комплексного плану та визначає планувальну організацію і розвиток частини території населеного пункту або території за його межами без зміни функціонального призначення цієї території. Детальний план території розробляється з урахуванням обмежень у використанні земель, у тому числі обмежень використання приаеродромної території, встановлених відповідно до Повітряного кодексу України.
Детальний план території розробляється за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради з метою визначення планувальної організації, просторової композиції і параметрів забудови та ландшафтної організації кварталу, мікрорайону, іншої частини території, призначених для комплексної забудови чи реконструкції, та підлягає стратегічній екологічній оцінці.
Детальні плани територій одночасно з їх затвердженням стають невід'ємними складовими генерального плану населеного пункту та/або комплексного плану.
За положеннями ч. ч. 1, 3 ст. 12 Закону України «Про основи містобудування» від 16.11.1992 р. № 2780-XII до компетенції сільських, селищних, міських рад у сфері містобудування на відповідній території належить затвердження відповідно до законодавства місцевих програм, генеральних планів відповідних населених пунктів, планів зонування територій, а за відсутності затверджених в установленому законом порядку планів зонування території - детальних планів територій.
До компетенції виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у сфері містобудування належать: затвердження детальних планів територій за наявності затверджених в установленому законом порядку планів зонування території; визначення територій для містобудівних потреб; внесення пропозицій щодо встановлення і зміни меж населених пунктів відповідно до закону.
З протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що ОСОБА_1 здійснив постріли на відстані 25 метрів від території належного йому домогосподарства, натомість докази про те, що вказане місце вчинення інкримінованого йому правопорушення знаходиться в межах населеного пункту Стара Рудня відповідно до детального плану території, генерального плану населеного пункту, в тому числі в межах дії знаків 5.49, 5.51, в матеріалах справи відсутні.
За положеннями статті 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин: відсутність події і складу адміністративного правопорушення.
Відповідно до ст. 284 КУпАП по справі про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить одну з таких постанов: про накладення адміністративного стягнення; про застосування заходів впливу, передбачених статтею 241 цього Кодексу; про закриття справи. Постанова про закриття справи виноситься при оголошенні усного зауваження, передачі матеріалів на розгляд громадської організації чи трудового колективу або передачі їх прокурору, органу досудового розслідування, а також при наявності обставин, передбачених статтею 247 цього Кодексу.
Зважаючи на те, що ОСОБА_1 заперечує здійснення пострілів саме в межах населеного пункту, що є об'єктивною стороною інкримінованого правопорушення, а органом поліції не перевірено цю обставину, провадження підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю складу правопорушення.
Підстави для вирішення питання про стягнення судових витрат відсутні.
На підставі викладеного і керуючись ст. ст. 23, 401, 174, 221, 245-249, 251, 256, 276-279, 280, 281, 283 - 292 КУпАП, суд, -
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , передбаченої статтею 174 Кодексу України про адміністративні правопорушення, закрити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на її оскарження.
Постанова може бути оскаржена до Чернігівського апеляційного суду через Щорський районний суд Чернігівської області особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя М. В. Кравчук