Ухвала від 29.08.2022 по справі 522/10591/22

Справа № 522/10591/22

Провадження № 2-о/522/278/22

УХВАЛА

29 серпня 2022 року м. Одеса

Приморський районний суд м. Одеси у складі:

головуючої - судді Косіциної В.В.,

присяжних- Гільтайчука А.Я., Гребенника М.М.,

за участю секретаря судового засідання- Левченко К.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання заявника ОСОБА_1 про призначення по справі судово-психіатричної експертизи з метою визначення психічного стану ОСОБА_2 у справі про визначення громадянина недієздатним,

ВСТАНОВИВ:

16 серпня 2022 року до Приморського районного суду м. Одеси надійшла заява ОСОБА_1 , за участю зацікавленої особи - Органу опіки та піклування Приморської районної адміністрації Приморського району, у якій просить суд визнати недієздатним громадянина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Одеси, що проживає за адресою: АДРЕСА_1 .

За результатами автоматизованого розподілу справу було передано на розгляду судді Косіциній В.В.

Ухвалою суду від 16 серпня 2022 року заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Приморська районна адміністрація Одеської міської ради в особі Органу опіки та піклування про визнання фізичної особи недієздатною було прийнято до розгляду, відкрито провадження по справі, а також витребувано відомості з КУ «Міський психіатричний диспансер», щодо перебування ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 на обліку та щодо його перебування на стаціонарному лікуванні у період з 21.07.2020 по теперішній час, а саме: кількість перебувань, їх тривалість та підстави.

22 серпня 2022 року засобами електронного зв'язку через канцелярію суду на виконання ухвали від 16 серпня 2022 року з Комунального некомерційного підприємства «міський психіатричний диспансер» Одеської міської ради надійшов лист, у якому повідомлялося, що громадянин ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 знаходиться під наглядом лікаря-психіатра КНК «МПД» ОМР з 1976 року, однак наявна медична документація не містить жодних відомостей щодо його перебування на лікуванні в умовах будь-якого стаціонару з 21.07.2022 по теперішній час.

У судовому засідання, яке відбулося 29 серпня 2022 року заявник ОСОБА_1 підтримала клопотання про призначення по справі судово-психіатричної експертизи з метою визначення психічного стану ОСОБА_2 у справі про визначення громадянина недієздатним; представник заінтересованої особи- Приморської районної адміністрації Одеської міської ради - головний спеціаліст Степаненко О.Г. не заперечувала проти задоволення вказаного клопотання.

Суд, дослідивши матеріали справи та давши оцінку доводам заявленого клопотання, а також заслухавши пояснення учасників справи, приходить до висновку про його обґрунтованість та вважає за необхідне його задовольнити, виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 103 ЦПК України, суд призначає експертизу у справі, якщо для з'ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо.

Згідно вимог ст. 105 ЦПК України призначення експертизи є обов'язковим, якщо у справі необхідно встановити психічний стан особи.

Відповідно до ст. 298 ЦПК України суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров'я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу.

Згідно ст. 21 Закону України «Про психіатричну допомогу» судово-психіатрична експертиза з цивільних справ призначається і проводиться на підставах та в порядку, передбачених законом.

Відповідно до ч. 3 ст. 7 Закону України «Про судову експертизу», виключно державними спеціалізованими установами здійснюється судово-експертна діяльність, пов'язана з проведенням судово-психіатричних експертиз.

Відповідно до п. 10 Порядку проведення судово-психіатричної експертизи, затвердженого Наказом Міністерства охорони здоров'я України 08 травня 2018 року № 865, предметом судово-психіатричної експертизи є психічний стан особи у певні юридично значимі проміжки часу. Психічний стан особи у певні юридично значимі проміжки часу визначається з метою надання відповіді на запитання, поставлені особою або органом, яка (який) залучила(в) експерта, або слідчим суддею чи судом, що доручив проведення експертизи.

Суд також враховує роз'яснення, надані Пленумом Верховного Суду України у пунктах 3, 4 постанови «Про судову практику в справах про визнання громадянина обмежено дієздатним чи недієздатним» № 3 від 28 березня 1972 року, зокрема в тій частині, що даними про психічну хворобу можуть бути довідки про стан здоров'я, виписка з історії хвороби, інші документи, видані лікуквально-профілактичними закладами. В ухвалі про призначення експертизи на вирішення експертів мають бути поставлені такі питання: чи хворіє даний громадянин на психічну хворобу; чи розуміє він значення своїх дій та чи може керувати ними.

Разом з цим, суд враховує положення частини 1 статті 39 Цивільного кодексу України, якими передбачено, що фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.

Враховуючи вище викладене, а також те, що вирішення питання встановлення психічного стану ОСОБА_2 потребує спеціальних знань в галузі психіатрії, суд дійшов до висновку про необхідність призначення у справі судово-психіатричної експертизи.

Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 29 червня 2017 року № 722 затверджено Перелік установ, в яких проводяться судово-психіатричні експертизи, до якого входить Комунальне некомерційне підприємство «Міський психіатричний диспансер» Одеської міської ради (65091, м. Одеса, провулок 1-й Розумовський, 4).

Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 252 та п. 9 ч. 1 ст. 253 ЦПК України суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку, зокрема призначення експертизи. У випадку призначення експертизи провадження зупиняється на час проведення експертизи.

Оскільки для проведення експертизи потрібний значний період часу та те, що експертиза буде проводитись поза межами суду, суд вважає за необхідне зупинити провадження у справі до отримання висновку експерта.

На підставі вище викладеного та керуючись ст. ст. 103-105, 252, 253, 259, 260, 261 Цивільного процесуального кодексу України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання заявника ОСОБА_1 про призначення по справі судово-психіатричної експертизи з метою визначення психічного стану ОСОБА_2 у справі про визначення громадянина недієздатним - задовольнити.

Призначити у справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Приморська районна адміністрація Одеської міської ради в особі Органу опіки та піклування про визнання фізичної особи недієздатною судово-психіатричну експертизу (амбулаторну), проведення якої доручити експертам Комунального некомерційного підприємства «Міський психіатричний диспансер» Одеської міської ради.

На вирішення експертів поставити питання:

- Чи страждає ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 на психічне захворювання чи інший психічний розлад?

-Чи здатен ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними?

Попередити експертів про кримінальну відповідальність за дачу завідомо неправдивого висновку або відмову без поважних причин від виконання покладених на них обов'язків відповідно за ст. ст. 384, 385 КК України.

Роз'яснити сторонам положення ст. 109 ЦПК України про наслідки ухилення від участі в експертизі.

Копію вказаної ухвали разом із матеріалами справи направити до Комунального некомерційного підприємства «Міський психіатричний диспансер» Одеської міської ради (65091, м. Одеса, провулок 1-й Розумовський, 4).

Провадження у даній справі зупинити на час проведення експертизи.

Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Одеського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо її не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя Косіцина В.В.

Присяжні Гільтайчук А.Я.,

Гребенник М.М.

Попередній документ
105952352
Наступний документ
105952354
Інформація про рішення:
№ рішення: 105952353
№ справи: 522/10591/22
Дата рішення: 29.08.2022
Дата публікації: 30.08.2022
Форма документу: Ухвала
Форма судочинства: Цивільне
Суд: Приморський районний суд м. Одеси
Категорія справи: Цивільні справи (з 01.01.2019); Справи окремого провадження; Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них:; про визнання фізичної особи недієздатною
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Призначено склад суду (16.08.2022)
Дата надходження: 16.08.2022
Предмет позову: про визнання громадянина недієздатним
Розклад засідань:
29.08.2022 14:00 Приморський районний суд м.Одеси
12.09.2022 12:00 Приморський районний суд м.Одеси
16.12.2022 11:00 Приморський районний суд м.Одеси
26.12.2022 12:30 Приморський районний суд м.Одеси