П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
29 серпня 2022 р.м.ОдесаСправа № 947/3229/22
Суддя-доповідач П'ятого апеляційного адміністративного суду Зуєва Л.Є., розглянувши можливість відкриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою Управління патрульної поліції в Одеській області Департаменту патрульної поліції на рішення Київського районного суду м. Одеси від 07.07.2022 р. у справі № 947/3229/22 за позовом ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Одеській області Департаменту патрульної поліції про скасування постанови,
Рішенням Київського районного суду м. Одеси від 07.07.2022 р. позов задоволено.
На зазначене рішення суду Управління патрульної поліції в Одеській області Департаменту патрульної поліції подало апеляційну скаргу.
Проте, подана апеляційна скарга не відповідає вимогам ст. 296 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме по справі не сплачено судовий збір за подачу апеляційної скарги та пропущено строк на апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції.
Визначаючи розмір судового збору, який апелянту необхідно сплатити, суд апеляційної інстанції виходить з наступного.
18 березня 2020 року Велика Палата Верховного Суду ухвалила постанову у справі №543/775/17 (провадження №11-1287апп18), у якій відступила від правової позиції Верховного Суду України, викладеної в постанові від 13 грудня 2016 року (провадження №21-1410а16), згідно якої, зокрема, за подання позивачем або відповідачем - суб'єктом владних повноважень апеляційної/касаційної скарги на рішення адміністративного суду у справі про оскарження постанови про адміністративне правопорушення судовий збір у порядку і розмірах, встановлених Законом України “Про судовий збір” від 08.07.2011 року №3674-VI (далі - Закон №3674), сплаті не підлягає.
Відступаючи від вказаної правової позиції Верховного Суду України, Велика Палата Верховного Суду вказала, що чинне законодавство містить ставку судового збору, що підлягає сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги у справі про оскарження постанови про адміністративне правопорушення та подальшому оскарженні позивачем та відповідачем судового рішення.
Разом з тим, Велика Палата Верховного Суду вказала, що з огляду на необхідність однакового підходу у визначенні розміру судового збору, який підлягає застосуванню у справах щодо накладення адміністративного стягнення та справляння судового збору, він складає за подання позовної заяви 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
При цьому, суд вищої інстанції виходив з положень ч.5 ст.4 Закону України "Про судовий збір", яка передбачає, що у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору становить 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Враховуючи, що позовна заява у даній справі була подана у вересні 2020 року необхідно виходити з прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01 січня 2022 року, який складає 2481 грн.
Відповідно до ст. 4 ч. 2 Закону України "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду апеляційної скарги на рішення суду ставка судового збору становить 150 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги, але не більше 15 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Таким чином, враховуючи висновки Великої Палати Верховного Суду, апелянт при подачі даної апеляційної скарги не сплатив судовий збір.
Отже, апелянту необхідно сплатити судовий збір за подачу апеляційної скарги на рішення суду у розмірі 744,30 грн.
Судовий збір за подачу апеляційної скарги до П'ятого апеляційного адміністративного суду повинно бути перераховано або внесено на рахунок:
банк Казначейство України (ЕАП), код банку 899998
код класифікації доходів бюджету 22030101 "Судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050)"
відомча ознака "81" (Апеляційні адміністративні суди):
рахунок UA678999980313101206081015758,
отримувач - ГУК в Одеській області /Приморський р-н/22030101
код за ЄДРПОУ отримувача - 37607526в сумі 744,30 грн.
Таким чином, апеляційна скарга, відповідно до вимог ч.1 ст.169 КАС України залишається без руху, з наданням строку для усунення зазначених недоліків.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 298 КАС України, до апеляційної скарги, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених статтею 296 цього Кодексу, застосовуються правила ст. 169 цього Кодексу.
Крім того, апеляційна скарга подана апелянтом з пропуском 10-ти денного строку встановленого КАС України на подання апеляційної скарги.
Статтею 286 КАС України визначено особливості провадження у справах з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності.
Відповідно до ч. 4 ст. 286 КАС України апеляційні скарги на судові рішення у справах, визначених цією статтею, можуть бути подані протягом десяти днів з дня його проголошення.
Згідно ч. 2 ст. 295 КАС України учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: 1) на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду; 2) на ухвалу суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Як вбачається з Єдиного державного реєстру судових рішень, оскаржуване рішення суду постановлено у відкритому судовому засіданні 07.07.2022 р., повний тескт складено та підписано 18.07.2022 року, останнім днем подання апеляційної скарги є 28.07.2022 р.
Апеляційну скаргу направлено до П'ятого апеляційного адміністративного суду 19.08.2022 р., тобто з пропуском 10-денного строку на апеляційне оскарження рішення суду.
Апелянтом до апеляційної скарги надано клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження, в якому зазначається, що вищезазначене рішення суду на адресу Управління патрульної поліції в Одеській області Департаменту патрульної поліції не надходило. Апелянт зазначає, що про рішення суду дізнався під час моніторингу судових справ, які перебувають на виконанні представників УПП в Одеській області, в ЄДРСР.
В свою чергу, суд апеляційної інстанції позбавлений можливості перевірити доводи апелянта про не отримання копії оскаржуваного рішення, оскільки матеріали адміністративної справи знаходяться в суді першої інстанції, а тому клопотання Управління патрульної поліції в Одеській області Департаменту патрульної поліції про поновлення пропущеного строку буде вирішено судом після отримання матеріалів справи.
Згідно з п.4 ч.1 ст.299 КАС України суд апеляційної інстанції відмовляє у відкритті апеляційного провадження, якщо скаржником у строк, визначений судом, не подано заяву про поновлення строку на апеляційне оскарження або наведені підстави для поновлення строку на апеляційне оскарження визнані судом неповажними.
З огляду на вищезазначене, Управлінню патрульної поліції в Одеській області Департаменту патрульної поліції необхідно надати документ про сплату судового збору, у зв'язку з чим апеляційна скарга залишається без руху.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст. 169, 296, 298 КАС України, суддя
Апеляційну скаргу Управління патрульної поліції в Одеській області Департаменту патрульної поліції залишити без руху.
Надати апелянту десять днів з дня вручення ухвали про залишення апеляційної скарги без руху для усунення недоліків поданої апеляційної скарги.
Роз'яснити Управління патрульної поліції в Одеській області Департаменту патрульної поліції , що у разі не усунення зазначених недоліків апеляційної скарги, в частині не сплати судового збору відповідно до ст.169 КАС України апеляційна скарга буде повернута скаржнику.
Роз'яснити Управлінню патрульної поліції в Одеській області Департаменту патрульної поліції, що у разі пропуску строку звернення до суду, у відкритті апеляційного провадження буде відмовлено.
Ухвала у касаційному порядку не підлягає оскарженню.
Суддя-доповідач: Зуєва Л.Є.