ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
14 липня 2022 року м. Київ № 640/5027/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: судді Мазур А.С., розглянувши у порядку письмового провадження заяву представника позивача про відстрочення строку виконання судового рішення в адміністративній справі:
за позовом ОСОБА_1
до Комісії по визначенню статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та осіб, віднесених до відповідних категорій Головного управління соціального захисту населення Київської міської ради
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 09.09.2021 по справі №640/5027/20, залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.04.2022 позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено. Визнано рішення Комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян виконавчого органу Київської міської Ради (Київська міська державна адміністрація) від 25.09.2019, оформлене протоколом №8 про відмову у видачі посвідчення «Учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» категорії 1 серії А ОСОБА_1 протиправним. Зобов'язано Комісію з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян виконавчого органу Київської міської Ради (Київська міська державна адміністрація) (пр-т. Комарова 7, м. Київ. 03165, ЄДРПОУ 37441694) прийняти рішення про встановлення статусу особи, яка постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 та видати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , іпн. НОМЕР_1 ) посвідчення «Учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» категорії 1 серії А.
Через відділ документального обігу, контролю та забезпечення розгляду звернень громадян (канцелярія) від відповідача надійшла заява про відстрочення строку виконання судового рішення в адміністративній справі строком на 2 місяці після припинення чи скасування воєнного стану.
Заява обґрунтована тим, що наказом Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 10.03.2022 № 52 «Про введення в дію штатного розпису» затверджено граничну чисельність працівників Департаменту на період воєнного стану. Так, чисельність працівників Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) було зменшено із 130 штатних одиниць до 70 штатних одиниць. Враховуючи викладене, на думку заявника, вищевказані обставини унеможливлюють виконання працівниками в повній мірі своїх посадових обов'язків, що у свою чергу ускладнює виконання рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 09.09.2021 по справі №640/5027/20.
Розглянувши заяву про відстрочення виконання судового рішення, дослідивши необхідні для розгляду заяви матеріали адміністративної справи, заслухавши представників сторін, суд зазначає наступне.
Згідно з частинами першою та другою статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Відповідно до частини п'ятої статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови.
Згідно частини третьої статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Частиною четвертою статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує:
1) ступінь вини відповідача у виникненні спору;
2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім'ї, її матеріальне становище;
3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Згідно з Указом Президента України №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Відповідно до Указу Президента України №133/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", зокрема, постановлено на часткову зміну статті 1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ, продовжити строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб.
Указом Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 18 квітня 2022 року №259/2022 у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб.
Указом Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 17 травня 2022 року № 341/2022 у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України "Про правовий режим воєнного стану", органи місцевого самоврядування і далі здійснюють повноваження, надані їм Конституцією України, цим та іншими законами України.
Отже, виходячи із приписів спеціального законодавства вбачається, що не дивлячись на запровадження воєнного стану, органи державної влади та місцевого самоврядування продовжують здійснювати свою діяльність та забезпечувати гарантії прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб умовах воєнного стану.
Крім того, суд звертає увагу заявника, що незважаючи на введення дії воєнного стану, відповідні зміни до Кодексу адміністративного судочинства України в частині розгляду та вирішення питання відстрочення виконання рішення суду не вносилися, що свідчить про пріоритетність своєчасного виконання рішення суду, яке набрало законної сили та юридичну визначеність в належному та ефективному захисті відновлених судом прав позивача.
Враховуючи те, що відстрочення строку виконання судового рішення може призвести до затягнення строку виконання судового рішення, що відповідно призведе до порушення прав позивача, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення вказаного клопотання.
Керуючись статтями 248, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
Відмовити представнику Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) у задоволенні заяви про відстрочення виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 09.09.2021 по справі №640/5027/20.
Ухвала набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України. Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції порядку та в строки, передбачені ст.ст. 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя А.С. Мазур