Справа № 204/6251/22
Провадження № 1-кс/204/1433/22
КРАСНОГВАРДІЙСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД м. ДНІПРОПЕТРОВСЬКА
49006, м. Дніпро, проспект Пушкіна 77-б тел. (056) 371 27 02, inbox@kg.dp.court.gov.ua
26 серпня 2022 року слідчий суддя Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , слідчого ОСОБА_3 , прокурора ОСОБА_4 , захисника ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Дніпрі у режимі відеоконференції клопотання слідчого Відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Донецькій області ОСОБА_6 про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12022050000000622 від 05.07.2022 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, -
19 серпня 2022 року до Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська надійшло клопотання слідчого Відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Донецькій області ОСОБА_6 , погоджене прокурором Донецької обласної прокуратури ОСОБА_7 про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12022050000000622 від 05.07.2022 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
В обґрунтування вимог зазначає, що у провадженні слідчого управління Головного управління Національної поліції в Донецькій області перебувають матеріали кримінального провадження, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12022050000000622 від 05.07.2022 за фактом добровільного зайняття громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно - розпорядчих функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України. 15.07.2022 керівником Донецької обласної прокуратури ОСОБА_8 винесено постанову про доручення здійснення досудового розслідування по вказаному кримінальному провадженню слідчим СУ ГУНП в Донецькій області. Процесуальне керівництво досудовим розслідуванням здійснюється Донецькою обласною прокуратурою, у складі: заступників начальника відділу процесуального керівництва при провадженні досудового розслідування територіальними органами поліції та підтримання публічного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів Національною поліцією України, органами, які ведуть боротьбу з організованою і транснаціональною злочинністю, та координації діяльності правоохоронних органів Донецької обласної прокуратури ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , прокурорів відділу: ОСОБА_4 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 та прокурорів Маріупольської окружної прокуратури Донецької області ОСОБА_15 , ОСОБА_16 . Старшим групи призначено ОСОБА_14 . Досудового розслідування у кримінальному провадженні здійснюється групою слідчих у складі: ОСОБА_6 , ОСОБА_17 , ОСОБА_3 . Старший групи - слідчий відділу СУ ГУНП в Донецькій області ОСОБА_6 . Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 23.07.2015 проходив службу в Головному управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області. З 10.06.2021 обіймав посаду помічника начальника чергової зміни (з питань оперативного реагування у Маріупольському районі) Оперативно-координаційного центру Головного управління ДСНС України у Донецькій області. 21.05.2022 останнього виключено з кадрів ДСНС України на підставі наказу ГУ ДСНС України у Донецькій області №211 о/с від 21.05.2022. У відповідності до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Відповідно до посадової інструкції помічника начальника другої чергової зміни (з питань оперативного реагування у Маріупольському районі) Оперативно-координаційного центру Головного управління ДСНС України у Донецькій області завданням та обов'язком ОСОБА_18 є наступне: п. 2.1 являється черговим по змінах (караулах) Маріупольського гарнізону. Йому в оперативному порядку підпорядковуються всі зміни (караули) підпорядкованих підрозділів Головного управління в Маріупольському районі; п. 2.2. являється старшим в зміні. Організовує, контролює та виконує роботу за напрямком зміни, відповідає за своєчасне та якісне її виконання; п. 2.5. Повинен виїжджати на надзвичайні ситуації, небезпечні та резонансні події, пожежі і керувати роботою підпорядкованих підрозділів Головного управління в Маріупольському районі відповідно до чинного законодавства України. Водночас ОСОБА_18 в умовах, коли Український народ героїчно протистоїть російському агресору, у порушення вимог ст. 1, 2, 17 Конституції України, зрадив українській державі та всьому Українському народові, добровільно зайнявши посаду «начальника оперативно-диспетчерской службы ГПСО г. Мариуполь МЧС днр» створених на тимчасово окупованій території, тобто злочин проти основ національної безпеки України за наступних обставин. Так, 24.08.1991 Верховною Радою Української Радянської Соціалістичної Республіки схвалено «Акт проголошення незалежності України», яким урочисто проголошено незалежність України та створення самостійної української держави - України. У преамбулі Декларації про державний суверенітет України від 16.07.1990 вказано, що Верховна Рада Української Радянської Соціалістичної Республіки проголошує державний суверенітет України як верховенство, самостійність, повноту і неподільність влади Республіки в межах її території та незалежність і рівноправність у зовнішніх зносинах. Відповідно до розділу V Декларації, територія України в існуючих кордонах є недоторканною і не може бути змінена та використана без її згоди. Упродовж 2013 року у зв'язку з демократичними процесами, які відбувалися на території України, у представників влади рф та службових осіб з числа керівництва збройних сил рф, досудове розслідування та судовий розгляд щодо яких здійснюється в інших кримінальних провадженнях, виник злочинний умисел на вчинення протиправних дій, спрямованих на порушення суверенітету і територіальної цілісності України, зміну меж її території та державного кордону на порушення порядку, встановленого Конституцією України. Мотивами зазначеного умислу стали євроінтеграційний курс розвитку України, підготовка до підписання Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом, Європейським Співтовариством з атомної енергії та їхніми державами-членами, які розцінені представниками влади і Збройних Сил рф як безпосередня загроза економічним та геополітичним інтересам рф, що сприятиме втраті впливу над політичними процесами в Україні та позбавить контролю над її економічною діяльністю, призведе до поглиблення співпраці України з Організацією Північноатлантичного договору з метою досягнення критеріїв, необхідних для набуття членства у цій організації та можливої денонсації угод щодо тимчасового розташування Чорноморського флоту рф на території України - в АР Крим та м. Севастополі. Свою злочинну мету співучасники з числа представників влади та збройних сил рф вирішили досягти шляхом ведення агресивної війни проти України з використанням підпорядкованих підрозділів і військовослужбовців збройних сил рф, у тому числі дислокованих на підставі міжнародних угод на території АР Крим і м. Севастополя, а також залучення до виконання злочинного плану інших осіб, у тому числі громадян України та російської федерації, створення і фінансування незаконних збройних формувань та вчинення інших злочинів. При цьому вони усвідомлювали, що такі протиправні дії призведуть до порушення суверенітету і територіальної недоторканості України, незаконної зміни меж її території та державного кордону, заподіяння значних матеріальних збитків та інших тяжких наслідків, передбачали і прагнули їх настання. З метою реалізації вказаного умислу впродовж 2013 року на території рф службові особи генерального штабу збройних сил російської федерації (далі - ГШ ЗС РФ), на виконання наказів та під безпосереднім керівництвом представників влади та службових осіб збройних сил рф, досудове розслідування та судовий розгляд щодо яких здійснюється в інших кримінальних провадженнях, розробили злочинний план, яким передбачалося для досягнення військово-політичних цілей рф, що на думку співучасників були прямо пов'язані із необхідністю незаконної окупації та подальшої анексії АР Крим, м. Севастополя та південно-східних регіонів України, поряд із застосуванням політичних, дипломатичних, економічних та інформаційних заходів, використання протестного потенціалу населення південно-східних регіонів України для організації сепаратистських референдумів, спрямованих на порушення територіальної цілісності України. У подальшому, з грудня 2013 року до лютого 2014 року, для забезпечення схвалення та підтримки громадянами рф і мешканцями південно-східних регіонів України злочинних діянь, направлених на порушення суверенітету і територіальної цілісності України та встановлення впливу і вагомості рф на світовій арені, представники влади та збройних сил рф, на виконання спільного злочинного плану, організували із застосуванням засобів масової інформації розпалювання в Україні національної ворожнечі шляхом ведення інформаційно-пропагандистської підривної діяльності. Ураховуючи, що територія АР Крим та м. Севастополя мала найбільше військово-стратегічне значення для представників влади та збройних сил рф серед інших територій України, які були об'єктом їх злочинного посягання, а також те, що на вказаній території дислокувалися підрозділи Чорноморського флоту російської федерації (далі - ЧФ РФ), що сприяло найбільш прихованому використанню регулярних військ збройних сил рф поряд з іншими елементами гібридної війни, а тому її ведення проти України співучасники злочинного плану вирішили розпочати з території півострова Крим. Також, представниками влади і збройних сил рф вчинялися дії щодо зміни меж території та державного кордону України на іншій території держави. У березні - квітні 2014 року в м. Донецьк та інших населених пунктах Донецької області розпочалася збройна агресія російської федерації шляхом неоголошених та прихованих вторгнень підрозділів збройних сил та інших силових відомств російської федерації, організації та підтримки терористичної діяльності та діяльності, направленої на окупацію Донецької області та порушення територіальної цілісності України. В окремих містах та районах Донецької області всупереч законодавству України 06 квітня 2014 року проведено незаконний референдум з питання «Про підтримку акту про державну самостійність Донецької народної республіки», за результатами якого 07.04.2014 проголошено створення незаконного псевдодержавного утворення «Донецька народна республіка» (далі - «днр»). З метою забезпечення діяльності самопроголошеної «днр» представниками російської федерації з числа своїх громадян та місцевого населення Донецької області сформовані підрозділи політичного (так звані «органи державної влади «днр») та силового блоків (до складу яких увійшли представники так званих правоохоронних органів та незаконних збройних формувань), які мали стабільний склад лідерів, підтримували між собою тісні стосунки, забезпечували централізоване підпорядкування учасників політичного та силового блоку лідерам організації, а також розробили план злочинної діяльності та чіткий розподіл функцій учасників щодо його досягнення. В результаті вищезазначених подій значна кількість території та населених пунктів Донецької області протягом квітня-вересня 2014 року опинилась під контролем регулярних з'єднань і підрозділів збройних сил та інших військових формувань російської федерації, підпорядкованих і скеровуваних ними російських радників та інструкторів, російської федерації на території Донецької області так званої «днр», які Законом України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» № 2268-VIII від 18.01.2018, Постановою Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» № 254-VIII від 17.03.2015 та Закону України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» № 1680-VII від 16.09.2014 визнані тимчасово окупованими територіями, а органи державної та місцевої влади України та бюджетні установи, згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 595 від 07.11.2014, припинили свою діяльність на вказаних територіях та переміщені на підконтрольну органам державної влади України територію. 19.02.2022 керівництвом рф в умовах триваючого міжнародного збройного конфлікту в порушення положень ст. 51 Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни від 12.08.1949, ст. 23 Гаазької конвенції про закони та звичаї війни на суходолі від 18.10.1907, Загальної декларації про права людини, ст. 36 Конвенції про права дитини, Європейської конвенції про здійснення прав дітей, ст. ст. 30, 30-1 Закону України «Про охорону дитинства» на тимчасово окупованій території Донецької області оголошено примусову загальну мобілізацію громадян України, які мешкають на тимчасово окупованій території Донецької області, в тому числі неповнолітніх, для участі у військових діях, спрямованих проти держави Україна. Всупереч вказаним нормам міжнародного гуманітарного права президент російської федерації (далі - рф) володимир путін, а також інші невстановлені на цей час досудовим розслідуванням представники влади рф, діючи всупереч вимогам п. п. 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципам Заключного акту Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимогам ч. 4 ст. 2 Статуту ООН і Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (ХХV) від 21.12.1965 № 2131 (ХХ), від 14.12.1974 № 3314 (ХХІХ), спланували, підготували і розв'язали агресивну війну та воєнний конфлікт проти України, а саме віддали наказ на вторгнення підрозділів збройних сил рф на територію України. Так, 24.02.2022, на виконання вищевказаного наказу, військовослужбовці збройних сил російської федерації, шляхом збройної агресії, з погрозою застосування зброї та її фактичним застосуванням, незаконно вторглась на територію Україну через державні кордони України в Автономній республіці Крим, Донецькій, Луганській, Харківській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, інших областях та здійснила збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, та здійснили окупацію частин вказаної території, чим вчинили дії з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, що продовжується по теперішній час та призводить до загибелі значної кількості людей та інших тяжких наслідків. 24 лютого 2022 року указом президента України Володимира Зеленського № 64/2022, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан на всій території України, який в подальшому неодноразово продовжено, востаннє до 23.08.2022. Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 75 від 25.04.2022 «Про затвердження Переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 27 квітня 2022 року» Маріупольська міська територіальна громада Донецької області включена до переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 30 квітна 2022 року. Згідно ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»: тимчасово окупована російською федерацією територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Тимчасова окупація російською федерацією території України, незалежно від її тривалості, є незаконною і не створює для російської федерації жодних територіальних прав. Згідно п. 6 ст. 1-1 зазначеного Закону: окупаційна адміністрація російської федерації - сукупність державних органів і структур російської федерації, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольних російській федерації самопроголошених органів, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та які виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріусів та суб'єктів адміністративних послуг. Згідно п. 7 ст. 1-1 вказаного закону: тимчасово окупована російською федерацією територія України - це частини території України, в межах яких збройні формування російської федерації та окупаційна адміністрація російської федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування російської федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації російської федерації. Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 3 вказаного закону тимчасово окупована територія визначається сухопутна територія тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України, водні об'єкти або їх частини, що знаходяться на цих територіях. Так, приблизно на початку березня 2022 року (точна дата та час органами досудового розслідування не встановлена) військовослужбовці збройних сил російської федерації, шляхом збройної агресії, спільно з представниками так званої «днр» які є частиною окупаційної адміністрації рф, здійснили тимчасову окупацію території м. Маріуполь Донецької області з державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями, іншими об'єктами та створено самопроголошений, незаконний та підконтрольний окупаційний адміністрації рф та мнс рф орган виконавчої влади «МНС м. Маріуполь» всупереч приписам Конституції України та Законів України. Згідно Положення про Міністерство по справам цивільної оборони, надзвичайних ситуацій та ліквідації наслідків стихійних лих Донецької народної республіки, затвердженого указом глави Донецької народної республіки від 12.04.2019 № 98 встановлено, що Міністерство по справам громадської оборони, надзвичайних ситуацій та ліквідації наслідків стихійних лих Донецької народної республіки - є республіканським органом виконавчої влади, здійснюючим функції по формуванню та реалізацією державної політики, нормативно правовому регулюванню, а також по державному надзору та контролю в сфері цивільної оборони, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій, забезпечення пожежної, ядерної і радіаційної безпеки, використання ядерної енергії, гідрометеорологічної діяльності, безпеки людей на водних об'єктах та гірничих підприємствах, роботи з гуманітарною допомогою. В своїй діяльності Міністерство підконтрольне, підзвітне та відповідальне перед головою донецької народної республіки. Діяльність Міністерства координується урядом Донецької народної республіки у відповідності до конституції донецької народної республіки, законами, указами і розпорядженнями глави донецької народної республіки. Так, приблизно на початку квітня 2022 року (більш точний час органами досудового розслідування невстановлений), ОСОБА_18 пройшов співбесіду з представниками так званої «днр», які є частиною окупаційної адміністрації рф, на предмет його переходу на сторону окупанта. У ході вказаної співбесіди ОСОБА_18 , діючи умисно надав згоду представникам рф та добровільно зайняв керівну посаду пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих функцій, а саме «начальника оперативно-диспетчерской службы ГПСО города Мариуполь МЧС днр» в структурному підрозділі окупаційної адміністрації рф, а саме самопроголошеного, незаконного органу виконавчої влади так званого МЧС «днр». Продовжуючи виконувати свій злочинний умисел, спрямований на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України, 15.06.2022 ОСОБА_18 , згідно відеозапису, розміщеному на відеохостингу «YouTube» на каналі з назвою « ІНФОРМАЦІЯ_2 » в публікації з назвою « ІНФОРМАЦІЯ_3 » на фоні пошкодженої будівля в м. Маріуполі, Донецької області, будучи одягнутим у формений одяг, з шевронами «МЧС днр» та «Пожарно-спасательный отряд» публічно заявив про добровільне зайняття керуючої посади в структурному підрозділі окупаційної адміністрації російської федерації, яка пов'язана з виконанням організаційно-розпорядчих функцій, а саме на посаду так званого «начальника оперативно - диспетчерской службы ГПСО г. Мариуполь МЧС днр» в структурному підрозділі окупаційної адміністрації рф, а саме самопроголошеного, незаконного органу виконавчої влади так званого МЧС «днр», що знаходиться в місті Маріуполі на тимчасово окупованій території в адміністративних межах Донецької області. Таким чином, ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , обґрунтовано підозрюється у добровільному зайнятті громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно - розпорядчих функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, тобто кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України. 29.07.2022 за результатами досудового розслідування, при наявності достатніх доказів складено та у спосіб, передбачений КПК України, відповідно до вимог ч. 1 ст. 278, ч. 3 ст. 111, ч. 2 ст. 135 КПК України повідомлено про підозру: ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженцю смт. Володарське, Володарського району Донецької області, українцю, громадянину України, із вищою освітою, раніше не судимому, проживаючому за адресою: АДРЕСА_1 , у добровільному зайнятті громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно - розпорядчих функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.Наявність обґрунтованої підозри у вчинені ОСОБА_18 інкримінованого йому кримінального правопорушення підтверджується зібраними у кримінальному проваджені наступними доказами: протоколом огляду від 21.07.2022 за участю спеціаліста ОСОБА_19 проведено огляд відеохостингу YouTube розташованого на каналі з назвою « ІНФОРМАЦІЯ_2 » де за адресою ІНФОРМАЦІЯ_5 міститься публікація відеоролику від 15.06.2022 з назвою « ІНФОРМАЦІЯ_3 », яка в ході огляду заархівована та відеоролик було скопійовано та записано на диск для лазерних систем зчитування, який додається до протоколу огляду; протоколом огляду від 22. 07.2022 за участю спеціаліста ОСОБА_20 в ході якого проведено огляд інформації, збереженої на оптичному диску DVD-R, марки «VIDEX EXCELLENTI», а саме одного відео файлу, який має назву «Разбор завалов в Мариуполе! Спасатели МЧС ДНР и России круглосуточно расчищают город. 15.06.2022». Під час відтворення вказаного відеозапису який триває 01 хвилина 55 секунд встановлено сюжет про організацію роботи з розчищення завалів у місті Маріуполі де на 00:46 секунді вказаного відеозапису зображено чоловіка, одягнутого у формений одяг синього кольору, у званні - майор, з шевронами на правій руці «Пожарно-спасательный отряд», на капелюхі та на груді з правої сторони маються нашивки «МЧС днр». В нижньому лівому куті мається запис, мовою оригіналу « ОСОБА_21 . Начальник оперативно-диспетчерской службы ГПСО г. Мариуполь МЧС днр». На даному відеоролику ОСОБА_22 надає інтерв'ю, наступного змісту, мовою оригіналу: «Подразделение МЧС днр г. Мариуполя продолжают свою работу по разбору завалов и обследованию территорий на наличие взрывоопасных предметов, а также поиску погибших и пострадавших. Ежедневно работы проводятся на более чем 10-ти объектах. Подразделения МЧС днр города Мариуполя выполняют все задачи по предназначению»; протоколом допиту свідка ОСОБА_23 , який надав свідчення що ОСОБА_18 , який обіймав посаду помічника начальника зміни (з питань оперативного реагування у Маріупольському районі) Оперативно-координаційного центру ГУ ДСНС у Донецькій області залишився в м. Маріуполі та перейшов на бік окупантів. 21.05.2022 за результатами службового розслідування ОСОБА_18 було звільнено зі служби цивільного захисту; протоколом допиту свідка ОСОБА_24 , який надав свідчення що ОСОБА_18 , який обіймав посаду помічника начальника зміни (з питань оперативного реагування у Маріупольському районі) Оперативно-координаційного центру ГУ ДСНС у Донецькій області залишився в м. Маріуполі та перейшов на бік окупантів та добровільно зайняв посаду в підрозділі створеному на тимчасово окупованій території, а саме «начальника оперативно - диспетчерской службы ГПСО г. Мариуполь МЧС днр»; протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками за участю свідка ОСОБА_24 , згідно якого останній впізнав ОСОБА_18 як особу, яка працювала на посаді помічника начальника зміни (з питань оперативного реагування у Маріупольському районі) Оперативно-координаційного центру ГУ ДСНС у Донецькій області; протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками за участю ОСОБА_23 , згідно якого останній впізнав ОСОБА_18 як особу, яка працювала на посаді помічника начальника зміни (з питань оперативного реагування у Маріупольському районі) Оперативно-координаційного центру ГУ ДСНС у Донецькій області; протоколом огляду від 13.07.2022 за участю свідка ОСОБА_23 , який в ході відтворення та огляду відеоролику в мережі Інтернет під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_3 » впізнав на оглянутому відеоролику ОСОБА_18 ; протоколом огляду від 13.07.2022 за участю свідка ОСОБА_24 , який в ході відтворення та огляду відеоролику в мережі Інтернет під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_3 » впізнав на оглянутому відеоролику ОСОБА_18 ; допитом свідка ОСОБА_25 , яка в ході допиту надала свідчення що 22.04.2022 під час перебування в смт. Нікольське Донецької області в центрі біля кіоску продажу тютюнових виробів зустріла ОСОБА_18 з яким разом працювала в ГУ ДСНС України у Донецькій області. ОСОБА_18 був одягнутий у форму з шевронами так званого «МЧС днр», також ОСОБА_18 пересувався на автомобілі зі службовими номерами, де на лобовому склі малась наклейка у вигляді знаку «Z»; Вина ОСОБА_18 у вчиненні кримінального правопорушення, також підтверджується іншими доказами та документами у сукупності, здобутими під час проведення досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні. На даний час підозрюваний ОСОБА_18 перебуває у розшуку, оскільки переховується від правоохоронних органів та суду з метою ухилення кримінальної відповідальності за скоєний злочин. Обставинами, які свідчать про те, що підозрюваний ОСОБА_18 переховується від органів слідства з метою ухилення від кримінальної відповідальності є наступне. Так, у зв'язку з не встановленням місця перебування ОСОБА_18 , орган досудового розслідування позбавлений можливості особисто вручити йому повідомлення про підозру у вчиненні останнім кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, а тому зазначене повідомлення у день складання, відповідно до вимог ст. ст. 111, 135, ч. 1 ст. 278, ст. 297-5 КПК України, направлене у спосіб, передбачений Кримінальним процесуальним кодексом України, а саме, 03.08.2022 повідомлення про підозру та повістки про виклик ОСОБА_18 на 10:00 год. 09.08.2022, 10:00 год. 10.08.2022, 10:00 год. 11.08.2022 опубліковано в газеті «Урядовий кур'єр» та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора. В зазначені дати підозрюваний ОСОБА_18 до органу досудового розслідування за викликом слідчого не з'явився, його місце перебування невідоме, у зв'язку із чим виникла необхідність оголосити його у розшук. Підтвердженням того, що підозрюваний ОСОБА_18 ухиляється від органу досудового розслідування та перебуває на тимчасово окупованій території Донецької області у місті Маріуполі Донецької області є те, що останній на теперішній час займає посаду у так званому МЧС днр «начальника оперативно - диспетчерской службы ГПСО г. Мариуполь МЧС днр». Оскільки із зібраних в ході досудового розслідування відомостей слідує, що ОСОБА_18 переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності постановою 11.08.2022 постановою слідчого СУ ГУНП в Донецькій області підозрюваного ОСОБА_18 оголошено у розшук. Згідно отриманих в ході досудового розслідування відомостей, ОСОБА_18 на теперішній час перебуває на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України в місті Маріуполі Донецької області. Відповідно до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 75 від 25.04.2022 «Про затвердження Переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 27 квітня 2022 року» Маріупольська міська територіальна громада Донецької області включена до переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 30 квітна 2022 року. 16.08.2022 року ухвалою слідчого судді Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська надано дозвіл на затримання підозрюваного ОСОБА_18 з метою його приводу для участі в розгляді клопотання про застосування щодо нього запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою. Здійснення спеціального досудового розслідування щодо інших злочинів не допускається, крім випадків, коли злочини вчинені особами, які переховуються від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошені у міжнародний розшук, та розслідуються в одному кримінальному провадженні із злочинами, зазначеними у цій частині, а виділення матеріалів щодо них може негативно вплинути на повноту досудового розслідування та судового розгляду. Особа, вважається такою, яка належним чином повідомлена про виклик, з моменту опублікування повістки про її виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора. Враховуючи, що підозрюваний ОСОБА_18 на теперішній час переховується від органу досудового розслідування, перебуває на тимчасово окупованій території України, тому, відповідно діючого законодавства зазначена особа вважається такою, що належним чином повідомлена про виклик на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора та у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження. Докази, зібрані в ході досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12022050000000622 від 05.07.2022, є достатніми для складання обвинувального акту, однак, завершити досудове розслідування не вдається за можливе, оскільки ОСОБА_18 переховується від органів слідства та суду. Беручи до уваги вищевикладене, зважаючи на наявність достатніх доказів вчинення ОСОБА_18 інкримінованого йому злочину, а також враховуючи той факт, що останній тривалий час переховується від органів досудового розслідування з метою ухилення від кримінальної відповідальності, перебуває на тимчасово окупованій території України, виникла необхідність в застосуванні процедури спеціального досудового розслідування відносно підозрюваного ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_4 у кримінальному провадженні № 12022050000000622 від 05.07.2022. У зв'язку з чим, слідчий звертається до суду з даним клопотанням.
У судовому засіданні слідчий та прокурор підтримали клопотання, просили його задовольнити.
Захисник підозрюваного у судовому засіданні просив вирішити питання на розсуд суду.
Вислухавши думку прокурора, слідчого, захисника, вивчивши подане клопотання та додані до нього матеріали, якими обґрунтовується необхідність здійснення спеціального досудового розслідування вважаю за необхідне задовольнити клопотання, виходячи з наступного.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 297-1 КПК України, спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень цієї глави. Спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, передбачених статтями 109, 110, 110-2, 111, 111-1, 111-2, 112, 113, 114, 114-1, 114-2, 115, 116, 118, частиною другою статті 121, частиною другою статті 127, частинами другою і третьою статті 146, статтями 146-1, 147, частинами другою - п'ятою статті 191 (у випадку зловживання службовою особою своїм службовим становищем), статтями 209, 255-258, 258-1, 258-2, 258-3, 258-4, 258-5, 348, 364, 364-1, 365, 365-2, 368, 368-2, 368-3, 368-4, 369, 369-2, 370, 379, 400, 408, 436, 436-1, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 445, 446, 447 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.
У судовому засіданні встановлено, що в провадженні слідчого управління Головного управління Національної поліції в Донецькій області перебуває кримінальне провадження № 12022050000000622 від 05.07.2022 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Згідно з отриманою в ході досудового розслідування інформацією, на даний час ОСОБА_18 перебуває у м. Маріуполі на окупованій російською федерацію території України, оскільки він призначений на посаду так званого «начальника оперативно - диспетчерской службы ГПСО г. Мариуполь МЧС днр» в структурному підрозділі окупаційної адміністрації рф - самопроголошеного, незаконного органу виконавчої влади так званого МЧС «днр», що знаходиться в місті Маріуполі на тимчасово окупованій території в адміністративних межах Донецької області.
29 липня 2022 року у спосіб, передбачений КПК України, відповідно до вимог ч. 1 ст. 278, ч. 3 ст. 111, ч. 2 ст. 135 КПК України, ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Постановою слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Донецькій області ОСОБА_6 від 11 серпня 2022 року, ОСОБА_18 оголошено в розшук.
Ухвалою слідчого судді Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська від 19 серпня 2022 року, слідчому Відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Донецькій області ОСОБА_6 надано дозвіл на затримання підозрюваного ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Згідно з ч. 1 ст. 297-4 КПК України, слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про здійснення спеціального досудового розслідування, якщо прокурор, слідчий не доведе, що підозрюваний переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук, та/або уповноваженим органом прийнято рішення про передачу підозрюваного для обміну як військовополоненого та такий обмін відбувся.
Оскільки, у судовому засіданні було встановлено, що існує обґрунтована підозра вчинення ОСОБА_18 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, який умисно переховується від слідства та суду на тимчасово окупованій території України, з метою уникнення кримінальної відповідальності, у зв'язку з чим він оголошений у розшук, то є всі підстави визначені законом для здійснення спеціального досудового розслідування щодо підозрюваного ОСОБА_18 .
Враховуючи вищевикладене, слідчий суддя дійшов висновку про задоволення клопотання слідчого.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 297-1, 297-4, 309 КПК України, -
Клопотання слідчого Відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Донецькій області ОСОБА_6 про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12022050000000622 від 05.07.2022 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України - задовольнити.
Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у межах кримінального провадження № 12022050000000622 від 05.07.2022 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, відносно оголошеного в розшук ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Зобов'язати прокурора у кримінальному провадженні відомості про здійснення спеціального досудового розслідування внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Ухвала підлягає негайному виконанню з моменту її оголошення та оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1