19 серпня 2022 року
м. Київ
Справа № 754/12896/21
Провадження № 51-2405впа22
Верховний Суд колегією суддів Третьої судової палати Касаційного кримінального суду
у складі:
головуючого ОСОБА_1 ,
суддів: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,
розглянувши подання Полтавського апеляційного суду про направлення справи про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_4 за ч. 2 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі ? КУпАП), з одного суду до іншого в межах юрисдикції різних апеляційних судів,
встановив:
До Касаційного кримінального суду Верховного Суду надійшло подання Полтавського апеляційного суду про направлення справи про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_4 за ч. 2 ст. 130 КУпАП із Харківського районного суду Харківської областідо іншого суду в межах юрисдикції різних апеляційних судів.
Подання мотивовано тим, що місцем вчинення ОСОБА_4 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 130 КУпАП, є територія Деснянського району міста Києва (м. Київ, вул. Каштанова, 4), а тому вказана справа надійшла до Харківського районного суду Харківської області з порушенням правил підсудності, передбачених ч. 1 ст. 276 КУпАП.
Учасникам судового провадження було повідомлено про дату, час та місце розгляду подання, проте в судове засідання вони не з'явилися, що не перешкоджає його розгляду. Заперечень та клопотань про відкладення дати розгляду подання не надійшло.
Перевіривши доводи, наведені у поданні, колегія суддів дійшла висновку, що подання підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно з ч. 1 ст. 8 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді, до юрисдикції якого вона віднесена процесуальним законом. Відповідно до ст. 48 цього Закону суддя здійснює правосуддя на основі Конституції і законів України, керуючись при цьому принципом верховенства права.
Стаття 1 КУпАП вказує, що завданням цього Кодексу є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Відповідно до положень ст. 7 КУпАП провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого дотримання законності. Ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше, як на підставах і в порядку, встановлених законом. Справа про адміністративне правопорушення розглядається судом згідно з приписами ч. 1 ст. 276 КУпАП.
За приписами ч. 1 ст. 8 КУпАП провадження у справах про адміністративні правопорушення ведеться на підставі закону, що діє під час і за місцем розгляду справи про правопорушення. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
01 липня 2020 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень» від 22 листопада 2018 року № 2617-VІІІ, згідно з яким були внесені зміни, в тому числі до приписів ч. 2 ст. 276 КУпАП, яка визначає місце розгляду справи про адміністративне правопорушення, а саме виключено слова та цифри «частинами першою, другою, третьою і четвертою статті 130».
Так, відповідно до ч. 1 та 2 ст. 276 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення. Справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 80, 81, 121 - 126, 127-1 - 129 і статтею 139 (коли правопорушення вчинено водієм) цього Кодексу, можуть також розглядатися за місцем обліку транспортних засобів або за місцем проживання порушників.
Отже, редакція статті 276 КУпАП, що діяла на момент ухвалення постанови суддею Деснянського районного суду м. Києва від 20 вересня 2021 року про направлення до Харківського районного суду Харківської області для розгляду по суті за місцем проживання правопорушника матеріалів справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_4 за ч. 2 ст.130 КУпАП, не передбачала такої можливості.
У зв'язку з цим, направляючи подання, апеляційний суд обґрунтовано зазначив, що справа про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_4 за ч. 2
ст. 130 КУпАП не може бути розглянута в Харківському районному суді Харківської області, оскільки вказана справа надійшла до цього суду з порушенням вимог ч. 1
ст. 276 КУпАП, згідно з якими справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення.
Як убачається зі змісту подання та наданих матеріалів справи, місцем вчинення
ОСОБА_4 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 130 КУпАП,
є м. Київ, вул.Каштанова, 4, тобто, в межах територіальної юрисдикції Деснянського районного суду м. Києва.
Однак, нормами КУпАП не врегульовано питання щодо направлення справи про адміністративне правопорушення з одного суду до іншого, крім випадків, передбачених
ч. 3 ст. 257 цього Кодексу. Проте необхідність гарантування права на справедливий суд, інтереси захисту прав людини обумовлюють необхідність вирішення такого питання.
Такий підхід узгоджується з позицією Верховного Суду, викладеною, зокрема, в ухвалі
від 28 квітня 2022 року у справі № 578/1/22 (провадження № 51-1228впа22).
Таким чином, враховуючи обставини цієї справи, колегія суддів дійшла висновку, що подання голови Полтавського апеляційного суду є обґрунтованим, тому існують підстави для передачі справи до іншого суду.
Керуючись ст. 8, ч. 2 ст. 48 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», статтями 7, 8, 276 КУпАП, Суд
постановив:
Подання Полтавського апеляційного суду задовольнити.
Справу про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_4 за
ч. 2 ст. 130КУпАП направити для розгляду до Деснянського районного суду м. Києва.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Судді:
ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3