1Справа № 335/5330/22 3/335/1781/2022
29 серпня 2022 року м. Запоріжжя
Суддя Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя Мінаєв М.М., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли з військової частини НОМЕР_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , майстер номер обслуги військової частини НОМЕР_1 ,
за ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
29.08.2022 року до суду надійшли матеріали справи за протоколом про адміністративне правопорушення серії НГ № 7390 від 26.08.2022, складеним відносно ОСОБА_1 за ознаками військового адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
Відповідно до вказаного протоколу та доданих до нього матеріалів, ОСОБА_1 будучи військовослужбовцем за мобілізацією в умовах воєнного стану 26.08.2022 близько 12.00 години перебуваючи на стаціонарному лікуванні у міській лікарні №5, що знаходиться за адресою м. Запоріжжя, вул. Перемоги, буд. 111 був виявлений з ознаками алкогольного сп'яніння, в подальшому був направлений до КНП «Обласний клінічний заклад з надання психіатричної допомоги» ЗОР де було встановлено стан алкогольного сп'яніння, чим вчинив військове адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
ОСОБА_1 під час судового розгляду справи визнав факт перебування в стані алкогольного сп'яніння перебуваючи на стаціонарому лікуванні у міській лікарні №5 26.08.2022 року.
Вирішуючи питання про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, суд виходить з такого.
Відповідно до вимог статей 9, 11, 16, 17, 303, 304 Статуту внутрішньої служби Збройних сил України військовослужбовець зобов'язаний свято та непорушно додержуватись Конституції України та законів України, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок, постійно вивчати військову справу, вдосконалювати свою майстерність, постійно підвищувати свої професійні навички, зразково виконувати свої службові обов'язки, чітко та в зазначений строк виконувати накази командира, бути готовим до виконання завдань, пов'язаних із захистом Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, бути хоробрим і дисциплінованим, не допускати негідних вчинків і стримувати від них інших військовослужбовців.
Відповідно до ч. 4 ст. 15 КУпАП за вчинення військових адміністративних правопорушень військовослужбовці, а також військовозобов'язані та резервісти під час проходження зборів несуть відповідальність, передбачену главою 13-Б КУпАП, за умови, якщо ці правопорушення не тягнуть за собою кримінальну відповідальність.
Зі змісту диспозиції ч.3 ст.172-20 КУпАП вбачається, що об'єктивною стороною зазначеного складу правопорушення є розпивання алкогольних напоїв військовослужбовцями на території військових частин, військових об'єктів, поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані та виконання обов'язків військової служби в нетверезому стані, вчинені в умовах особливого періоду.
Відповідно до пояснень ОСОБА_1 та відомостей зазначених у протоколі про адміністративне правопорушення 26.08.2022 року близько 12.00 ОСОБА_1 був виявлений з ознаками алкогольного сп'яніння в приміщенні міської лікарні № 5, де перебував на стаціонарому лікуванні, отже в даний період ОСОБА_1 не перебував на території військової частини, не ніс службу та не виконував обов'язків військовослужбовця.
Відповідно до ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що гуртується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису тощо.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
За таких обставин, в діях ОСОБА_1 , які зазначені в протоколі, відсутні подія та склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст.173-20 ч.3 КУпАП.
Враховуючи вищенаведене, керуючись ст.247 п.1, 283, 284, 287, 294 КУпАП, суд
Провадження у справі щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за ознаками адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення - закрити за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду через Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Орджонікідзевського районного суду
м. Запоріжжя М.М. Мінаєв