ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
13 липня 2022 року м. Київ № 640/797/21
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Чудак О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення та виклику учасників справи клопотання представника відповідача про внесення подання про розгляд справи як зразкової в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,
установив:
13.01.2021 ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України (далі - Департамент стратегічних розслідувань Нацполіції), в якій просить:
- визнати протиправною відмову Департаменту стратегічних розслідувань Нацполіції у зарахуванні пільгової вислуги років полковнику поліції ОСОБА_1 , начальнику відділу Департаменту стратегічних розслідувань Нацполіції України, до його календарної вислуги років та до стажу служби в поліції;
- зобов'язати Департамент стратегічних розслідувань Нацполіції:
здійснити перерахунок та зарахувати полковнику поліції ОСОБА_1 , начальникові відділу Департаменту стратегічних розслідувань Нацполіції України відповідно до статті 12 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ) та пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей» (далі - постанова № 393) до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за період 29.07.2001 до 10.04.2015 у загальній кількості 06 років 10 місяць 05 днів;
здійснити перерахунок полковнику поліції ОСОБА_1 , начальникові відділу Департаменту стратегічних розслідувань Нацполіції України відповідно до статті 78 Закону України від 02.07.2015 № 580-VIII «Про Національну поліцію» (далі - Закон № 580-VIII) стажу служби в поліції, яка дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, із зарахуванням періоду пільгової вислуги років, сформованої за період з 29.07.2001 до 10.04.2015 у загальній кількості 06 років 10 місяць 05 днів та встановити надбавку за стаж служби з урахуванням періоду пільгової вислуги років.
В обґрунтування заявлених вимог зазначив про протиправність відмови у зарахуванні пільгової вислуги років календарної вислуги років та до стажу служби в поліції, оскільки законодавством не встановлено винятків того, що роки вислуги в пільговому обчисленні не можуть зараховуватися до вислуги років для призначення особі відповідної пенсії, а впливають лише на розмір пенсії.
Ухвалою судді Окружного адміністративного суду міста Києва від 16.01.2021 позовну заяву ОСОБА_1 прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі. Ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення та виклику учасників справи.
У подальшому від представника відповідача надійшло клопотання про внесення подання про розгляд даної справи як зразкової.
Згадане клопотання вмотивоване тим, що у провадженні окружних адміністративних судів на час звернення із відповідним клопотанням перебуває 44 справи, в яких відповідачем є один і той самий суб'єкт владних повноважень, спір виник з аналогічних підстав, спірні правовідносини регулюються однаковими нормами права, позивачі заявили аналогічні позовні вимоги.
Вирішуючи вказане клопотання суд виходить із такого.
Згідно з частиною першою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
За змістом частини першої статті 4 КАС України типові адміністративні справи - адміністративні справи, відповідачем у яких є один і той самий суб'єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи), спір у яких виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, та у яких позивачами заявлено аналогічні вимоги; зразкова адміністративна справа - типова адміністративна справа, прийнята до провадження Верховним Судом як судом першої інстанції для постановлення зразкового рішення.
Відповідно до частини першої статті 290 КАС України якщо у провадженні одного або декількох адміністративних судів перебувають типові адміністративні справи, кількість яких визначає доцільність ухвалення зразкового рішення, суд, який розглядає одну чи більше таких справ, може звернутися до Верховного Суду з поданням про розгляд однієї з них Верховним Судом як судом першої інстанції.
У поданні про розгляд справи Верховним Судом як зразкової зазначаються підстави, з яких суд, що надає подання, вважає, що справа має бути розглянута Верховним Судом як зразкова, в тому числі посилання на типові справи. До подання додаються матеріали справи (частина друга статті 290 КАС України).
Проаналізувавши доводи відповідача у контексті наведених норм процесуального закону, суд зазичає про наявність позицій Верховного Суду в подібних правовідносинах, в той час, коли розгляд цієї справи як зразкової не є доцільним, до того ж, негативно вплине на виконання судом завдань адміністративного судочинства.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 4, 290 КАС України, суд
ухвалив:
В задоволенні клопотання представника Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про внесення до Верховного Суду подання про розгляд даної справи як зразкової, - відмовити.
Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та оскарженню не підлягає.
Суддя О.М. Чудак