ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
13 липня 2022 року м. Київ №640/4006/22
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого судді Шейко Т.І.,
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1
доКиївського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Департаменту соціальної політики Київської міської державної адміністрації
провизнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Департаменту соціальної політики Київської міської державної адміністрації, у якому просив суд, з урахуванням уточнень:
- визнати протиправними дії відповідача із застосування під час нарахування на користь позивача виплат щорічної одноразової грошової допомоги до 05 травня законів та підзаконних актів, які не узгоджуються (суперечать, встановлюють менший розмір виплати, ніж це визначено) ст. 12, ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" в редакції Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 25.12.1998 №367-XIV (чинність якої [редакції] відновлено в силу визнання Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 №10рп/2008 неконституційними змін до цієї редакції), а саме - у розмірі, кратному розмірам мінімальної пенсії за віком, встановлених законами України про Державний бюджет України у рік виплати та із відмови у здійсненні таких донарахувань за 2018-2021 рік із застосуванням для такої відмови неналежних правових підстав, незастосування під час тлумачення та правозастосування щодо виплати щорічної одноразової грошової допомоги до 05 травня спеціальних норм ст. 12, ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" в редакції Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" № 367-XIV від 25.12.1998 та норм вищої юридичної сили - ст.ст. 22, 56, 152 Конституції України;
- визнати протиправною бездіяльність відповідача з непроведення донарахувань відповідно до поданої позивачем заяви від 07.12.2021;
- визнати протиправною бездіяльність відповідача, яка полягала у незабезпеченні права позивача знати про його права, які виникли внаслідок визнання судами протиправними дій відповідача за позовами осіб, котрі мають такий саме правовий статус учасника бойових дій, зокрема, в адміністративних справах: Чернігівського Окружного адміністративного суду від 31 травня 2021 року у справі № 620/2747/21; Черкаського окружного адміністративного суду від 07 травня 2021 року у справі №580/2449/21; Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 квітня 2021 року у справі № 640/23475/20; від 27 травня 2021 року у справі № 640/6135/214; від 01 вересня 2021 року у справі № 640/31494/20; від 28 вересня 2021 року у справі № 640/11247/21; від 29 вересня 2021 року у справі № 320/4311/21; від 20 жовтня 2021 року у справі № 640/14261/21; від 05 листопада 2021 року у справі № 640/8739/21; від 11 листопада 2021 року у справі №640/20039/21; від 30 листопада 2021 року у справі № 640/7609/21, з урахуванням зразкового Рішення Верховного Суду від 29.09.2020 № Пз/9901/14/20 (№ 440/2722/20), а також внаслідок невиконання відповідачем його обов'язків, визначених пунктами 4.5 - 4.7, 4.10 Положення про Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, затвердженого Розпорядженням КМДА від 27.01.2007 № 65 (нова редакція - розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації" від 27.04.2021 № 955);
- зобов'язати відповідача утриматися від вчинення дій із застосування під час здійснення позивачу виплат разової грошової допомоги підзаконних актів в частині, яка всупереч закону зменшує розмір виплати до 05 травня у порівнянні з чинною, на думку позивача, редакцією ч. 5 ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", а саме: постанови Кабінету Міністрів України від 14.03.2018 № 170 "Деякі питання виплати у 2018 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань", постанови Кабінету Міністрів України від 20.03.2019 № 237 "Деякі питання виплати у 2019 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань", постанови Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 №112 "Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" та постанови Кабінету Міністрів України від 08.04.2021 № 325; постанови Кабінету Міністрів України щодо виплат до 05 травня у 2022 року у разі її прийняття до моменту прийняття рішення в цій адміністративній справі та встановлення нею розміру, нижчого 5-кратного мінімальному розміру пенсії за віком;
- зобов'язати відповідача донарахувати 25 944 грн. та виплатити на рахунок позивача через Центральне управління Служби безпеки України.
В обґрунтування своїх вимог позивачем зазначено, що відповідачем разова грошова допомога до 5 травня у 2021 році виплачена йому у розмірі меншому, ніж це передбачено статтею 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Після звернення до відповідача з проханням здійснити перерахунок та виплатити недоплачену частину допомоги отримав відмову, що й стало підставою для подання позову.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 05 лютого 2022 року позовну заяву залишено без руху та надано строк для усунення недоліків.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 06 червня 2022 року позовну заяву в частині позовних вимог щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 недоплаченої разової грошової допомоги до 05 травня за 2018-2020 роки повернуто позивачу.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 06 червня 2022 року щодо решти позовних вимог відкрито провадження у справі та вирішено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач не скористався своїм правом на надання відзиву на позовну заяву.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни учасників бойових дій, що підтверджується посвідченням серія НОМЕР_1 від 13 серпня 2018 року.
Відповідачем виплачено позивачу щорічну грошового допомогу до 05 травня у розмірі 1491,00 грн., замість виплати допомоги у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо не нарахування та не виплати у повному обсязі щорічної разової грошової допомоги до 05 травня у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам Окружний адміністративний суд міста Києва виходить з наступного.
Відповідно до частини п'ятої статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (в редакції Закону України від 25 грудня 1998 року №367-XIV «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»), щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.
Згідно із частиною третьою статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Як зазначено в постанові Великої палати Верховного Суду від 13 січня 2021 у справі №440/2722/20, правовий статус ветеранів війни, створення належних умов для їх життєзабезпечення визначає Закон №3551-XII. Згідно із підпунктом 5 пункту 63 розділу І Закону України від 28 грудня 2014 року №79-VIII «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин» розділ VI Прикінцеві та перехідні положення Бюджетний кодекс України доповнено пунктом 26, відповідно до якого норми і положення, зокрема, статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону №3551-XII застосовуються у порядку та розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування. Конституційний Суд України Рішенням від 27 лютого 2020 року №3-р/2020 визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), окреме положення пункту 26 розділу VI Прикінцеві та перехідні положення Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону №3551-XII застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Таким чином, на час виникнення спірних відносин Рішенням Конституційного Суду України від 27 лютого 2020 року №3-р/2020 відновлено дію частини четвертої статті 12 Закону №3551-XII у редакції Закону №367-ХІV, згідно з якою щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.
Водночас, Кабінет Міністрів України у Постанові №325 установив, що у 2021 році виплата разової грошової допомоги до 5 травня, передбачена Законом №3551-XII, учасникам бойових дій здійснюється в розмірі 1491,00 грн, тобто у розмірі меншому, ніж це передбачено статтею 12 цього Закону. Отже, на час виплати позивачу у 2021 році щорічної разової грошової допомоги до 5 травня одночасно діяли Закон №3551-XII і Постанова №325.
Виходячи із визначених у частині третій статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, для визначення розміру разової грошової допомоги до 5 травня учасникам бойових дій/особам з інвалідністю внаслідок війни у 2021 році слід застосовувати не Постанову №325, а Закон №3551-XII, який має вищу юридичну силу.
Відтак, із урахуванням встановлених обставин та правової позиції Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд доходить висновку, що виплачуючи позивачу оспорювану допомогу у розмірі, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 08 квітня 2021 року №325, відповідач допустив порушення норм статті 12 Закону від 22 жовтня 1993 року №3551-XII (у редакції Закону від 25 грудня 1998 року №367-XIV), яка передбачала виплату учасникам бойових дій допомоги до 5 травня у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком. Отже, позов підлягає задоволенню в цій частині.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача донарахувати 25944 грн. та виплатити на рахунок позивача через Центральне управління Служби безпеки України, суд зазначає наступне.
Визначення суми та порядку виплати одноразової грошової допомоги до 05 травня учасникам бойових дій, які є предметом розгляду у даній справі, належить до дискреційних повноважень Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, а тому відсутні підстави для задоволення позовних вимог в частині визначення відповідної суми та порядку виплати рішенням суду.
Щодо позовної вимоги про визнання протиправним бездіяльності відповідача в частині застосування при виплаті допомоги до 05 травня статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 25.12.1998 №367-XIV (чинність якої [редакції] відновлено в силу визнання Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 №10рп/2008 неконституційними змін до цієї редакції), суд наголошує на тому, що стаття 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» визначає порядок виплати допомоги до 05 травня особам з інвалідністю внаслідок війни та прирівняним до них особам, а ОСОБА_1 не відноситься до осіб, визначених зазначеною статтею, а відтак позовна вимога в цій частині не підлягає задоволенню, оскільки відсутнє порушене право позивача.
Стосовно позовної вимоги щодо визнання протиправною бездіяльності відповідача, яка полягала у незабезпеченні права позивача знати про його права, які виникли внаслідок визнання судами протиправними дій відповідача за позовами осіб, котрі мають такий саме правовий статус учасника бойових дій, зокрема, в адміністративних справах: Чернігівського Окружного адміністративного суду від 31 травня 2021 року у справі № 620/2747/21; Черкаського окружного адміністративного суду від 07 травня 2021 року у справі №580/2449/21; Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 квітня 2021 року у справі № 640/23475/20; від 27 травня 2021 року у справі № 640/6135/214; від 01 вересня 2021 року у справі № 640/31494/20; від 28 вересня 2021 року у справі № 640/11247/21; від 29 вересня 2021 року у справі № 320/4311/21; від 20 жовтня 2021 року у справі № 640/14261/21; від 05 листопада 2021 року у справі № 640/8739/21; від 11 листопада 2021 року у справі №640/20039/21; від 30 листопада 2021 року у справі № 640/7609/21, з урахуванням зразкового Рішення Верховного Суду від 29.09.2020 № Пз/9901/14/20 (№ 440/2722/20), а також внаслідок невиконання відповідачем його обов'язків, визначених пунктами 4.5 - 4.7, 4.10 Положення про Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, затвердженого Розпорядженням КМДА від 27.01.2007 № 65 (нова редакція - розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації" від 27.04.2021 № 955), суд наголошує на тому, що зазначені рішення, на які позивач посилається у позовній заяві, стосуються лише учасників відповідних судових справ і жодним чином не можуть впливати на правовідносини, які виникли між ОСОБА_1 та Київським міським центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, у зв'язку з чим зазначена позовна вимога також не підлягає задоволенню.
В той же час, позовна вимога про зобов'язання відповідача утриматися від вчинення дій із застосування під час здійснення позивачу виплат разової грошової допомоги підзаконних актів в частині, яка всупереч закону зменшує розмір виплати до 05 травня у порівнянні з чинною, на думку позивача, редакцією частини п'ятої статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", а саме: постанови Кабінету Міністрів України від 14.03.2018 № 170 "Деякі питання виплати у 2018 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань", постанови Кабінету Міністрів України від 20.03.2019 № 237 "Деякі питання виплати у 2019 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань", постанови Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 №112 "Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" та постанови Кабінету Міністрів України від 08.04.2021 № 325; постанови Кабінету Міністрів України щодо виплат до 05 травня у 2022 року у разі її прийняття до моменту прийняття рішення в цій адміністративній справі та встановлення нею розміру, нижчого 5-кратного мінімальному розміру пенсії за віком, - також не підлягає задоволенню, оскільки формулювання «утриматися від вчинення дій» має на меті вчинення дій або утримання від вчинення дій на майбутнє, а судовому захисту підлягають лише право позивача, яке було порушене відповідачем саме на час його порушення, а не те (право), яке може бути порушене у майбутньому. До того ж, чинність постанов Кабінету Міністрів України від 14.03.2018 №170, від 20.03.2019 № 237, від 19.02.2020 №112, від 08.04.2021 № 325 розповсюджує свою дію лише на визначений у таких постановах рік.
Враховуючи вищенаведене в сукупності, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, підстави для розподілу судових витрат у відповідності до вимог статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 2, 72-77, 139, 241-246, 251 Кодексу адміністративного судочинства України суд -
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
2. Визнати протиправною бездіяльність Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік у розмірі, передбаченому частиною п'ятою статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
3. Зобов'язати Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат здійснити перерахунок, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щорічну разову грошову допомогу до 5 травня як учаснику бойових дій за 2021 рік відповідно до частини п'ятої статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком, визначеної частиною першою статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на момент проведених виплат, з урахуванням раніше виплачених сум.
4. В решті позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку та у строки, встановлені статтями 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Т.І. Шейко