ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
про призначення судово-економічної експертизи
та зупинення провадження в адміністративній справі
12 липня 2022 року м. Київ № 640/2388/22
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Вєкуа Н.Г., при секретарі судового засідання - Яковчук М.В., представника позивача - Руденко А.О., представника відповідача - Вишневська Г.С., розглянувши в відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи
"Луганськгаз"
до Національної комісії, що здійснює державне регулювання енергетики та
комунальних послуг
Державна казначейська служба України
про визнання бездіяльності протиправною та стягнення майнової шкоди,
Акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Луганськгаз" 93400, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Гагаріна, 87 Код ЄДРПОУ: 05451150, ел. пошта: pat/aluggas.com.ua) звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання енергетики та комунальних послуг (03057м. Київ, вул. Смоленська, 19 Код ЄДРПОУ: 39369133), Державна казначейська служба України (01601, м. Київ, вул. Бастіонна, 6), в якому просить суд з урахуванням заяви про зміну предмету позову:
- визнати протиправною відмову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (код ЄДРПОУ 39369133) оформлену листом №1278/16.2.1/7-22 від 04.02.2022 року щодо відшкодування Акціонерному товариству «Оператор газорозподільної системи «Луганськгаз» (код ЄДРПОУ 05451150) різниці між розміром ціни, яка є економічно обґрунтованою та встановленою державною регульованою ціною;
- визнати протиправною бездіяльність Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (код ЄДРПОУ 39369133) щодо відшкодування Акціонерному товариству «Оператор газорозподільної системи «Луганськгаз» різниці між встановленою державою регульованою ціною та розміром ціни, яка є економічно обґрунтованою;
- стягнути з Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (код ЄДРПОУ 39369133) на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Луганськгаз» майнову шкоду в розмірі 1 659 131 489,99 грн.;
- зобов'язати Державну казначейську службу України (код ЄДРПОУ 37567646) списати кошти на загальну суму 1 659 131 489,99 гривень з рахунків Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (код ЄДРПОУ 39369133) на користь Акціонерного товариство "Оператор газорозподільної системи "Луганськгаз" (код ЄДРПОУ 05451150).
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 19.01.2022 року відкрито провадження у справі та призначено судове засідання.
Позивач подав клопотання, в якому просить призначити у справі судово-економічну експертизу, проведення якої доручити Київському науково-дослідному інституту судових експертиз Міністерства юстиції України (03057, м.Київ, вул. Смоленська, буд.6).
На розгляд експертів позивач просить поставити таке питання: «- які доходи могло б одержати Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Луганськгаз» за період з 01.04.2017 по 31.12.2019 вразі застосування тарифу на послуги розподілу природного газу, який передбачався постановою НКРЕКП № 336 від 08.03.2017 виходячи з загального обсягу приєднаної потужності 67 416 487 480 м3 природного газу?»
Представник позивача в судовому засіданні клопотання про призначення експертизи підтримав та просив його задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення клопотання про призначення експертизи.
Вирішуючи подане клопотання, суд зазначає таке.
Згідно частини 1 ст. 102 КАС України суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов:
1) для з'ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо;
2) жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань або висновки експертів, надані сторонами, викликають обґрунтовані сумніви щодо їх правильності.
Відповідно до ч. 3 ст. 102 КАС України при призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд.
З урахуванням обставин справи суд має право визначити експерта чи експертну установу самостійно. У разі необхідності може бути призначено декілька експертів для підготовки одного висновку (комісійна або комплексна експертиза).
Відповідно до частин 3, 5 ст. 103 КАС України про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій (яким) доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи. Ухвала про призначення експертизи направляється особам, яким доручено проведення експертизи, та учасникам справи. Об'єкти та матеріали, що підлягають дослідженню, направляються особі, якій доручено проведення експертизи (провідному експерту або експертній установі). В ухвалі про призначення експертизи суд попереджає експерта про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов'язків.
Враховуючи заперечення представника відповідача проти призначення судово-економічної експертизи, приймаючи до уваги клопотання позивача щодо необхідності проведення судово-економічної експертизи, суд вважає за можливе доручити проведення судово-економічної експертизи експертам Київського науково-дослідного інституту судових експертиз.
Попередити судових експертів про кримінальну відповідальність за надання завідомо неправдивого висновку відповідно до статті 384 Кримінального кодексу України та за відмову від надання висновку відповідно до статті 385 Кримінального кодексу України.
Частиною 1 ст. 105 КАС України визначено, що матеріали, необхідні для проведення експертизи, експерту надає суд, якщо експертиза призначена судом, або учасник справи, якщо експертиза проводиться за його замовленням. При призначенні експертизи суд з урахуванням думки учасників справи визначає, які саме матеріали необхідні для проведення експертизи. Суд може також заслухати призначених судом експертів з цього питання. Копії матеріалів, що надаються експерту, можуть залишатися у матеріалах справи.
Національне законодавство з урахуванням практики Європейського суду з прав людини встановлює обов'язок суду щодо сприяння учасникам судового процесу в реалізації їх права на здобуття доказів у справі зокрема шляхом забезпечення можливості належним чином приймати участь у судовому провадженні. Таке право сторін становить складову частину права на справедливий суд в розумінні ст. 6 Конвенції про захист прав і основоположних свобод та є непорушним.
Таким чином, з огляду на заявлені вимоги з якими звертається Акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Луганськгаз", проведення по даній справі судово-економічної експертизи в повній мірі вирішить питання щодо розрахункової величини доходів за тарифом на послуги розподілу природного газу, тому суд вважає доцільним заявлене клопотання задовольнити та призначити по справі судово-економічну експертизу.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про судову експертизу» судова експертиза в адміністративному процесі - це дослідження експертом на основі спеціальних знань матеріальних об'єктів, явищ і процесів, які містять інформацію про обставини в адміністративній справі, що перебуває у провадженні суду.
Згідно п.п. 1.2.3 п.1.2 глави 1 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України 08.10.1998 року №53/5, визначено, що лсновними видами (підвидами) експертизи є економічна: бухгалтерського та податкового обліку; фінансово-господарської діяльності; фінансово-кредитних операцій.
Відповідно до пункту 2 глави ІІІ Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України 08.10.1998 року №53/5, визначено, що основними завданнями експертизи документів про економічну діяльність підприємств й організацій є: 1) проведення аналізу: показників фінансово-економічного стану (платоспроможності, фінансової стійкості, прибутковості тощо) підприємства/організації; структури майна та джерел його придбання; 2) визначення: документальної обґрунтованості розрахунків з дебіторами і кредиторами; документальної обґрунтованості аналізу складу витрат; документальної обґрунтованості розрахунків у разі приватизації й оренди майна, що приватизується; документальної обґрунтованості розрахунків частки майна у разі виходу учасника зі складу засновників; документальної обґрунтованості розрахунків втраченого заробітку (від несвоєчасної виплати компенсації заподіяної шкоди у разі втрати працездатності та в інших випадках); документальної обґрунтованості цільового витрачання бюджетних коштів; документальної обґрунтованості розрахунків втраченої вигоди.
Серед орієнтовного переліку вирішуваних питань інструкцією про призначення та проведення судових експертиз є питання - «Які доходи могло б одержати Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Луганськгаз» за період з 01.04.2017 по 31.12.2019 вразі застосування тарифу на послуги розподілу природного газу, який передбачався постановою НКРЕКП № 336 від 08.03.2017 виходячи з загального обсягу приєднаної потужності 67 416 487 480 м3 природного газу?».
Таким чином, сформоване заявником питання у клопотанні про призначення судово-економічної експертизи відповідає інструкції та поставленій меті щодо офіційного з'ясування всіх обставин у справі.
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про судову експертизу», витрати на проведення судових експертиз науково-дослідними установами Міністерства юстиції України та судово-медичними і судово-психіатричними установами Міністерства охорони здоров'я України у цивільних і господарських справах відшкодовуються в порядку, передбаченому чинним законодавством. Проведення інших експертних досліджень і обстежень державними спеціалізованими установами здійснюється за рахунок замовника.
З огляду на викладені нормативні приписи суд приходить до висновку про наявність правових підстав для доручення проведення експертизи Київському науково - дослідному інституту судових експертиз Міністерства юстиції України (03057, м. Київ, вул. Смоленська,6).
Крім того, відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 236 КАС України суд має право зупинити провадження у справі в разі призначення судом експертизи - до одержання її результатів.
З урахуванням наведеного, а також з огляду на встановлену вище необхідність проведення вказаної експертизи з метою дотримання процесуальних строків розгляду даної справи судова колегія вважає за необхідне зупинити провадження у справі до одержання результатів експертизи.
Керуючись ст.ст. 102, 103, 236, 248, 256 КАС України, суд
1. Клопотання представника Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи Луганськгаз» задовольнити.
2. Призначити у справі №640/2388/22 судово-економічну експертизу.
3. Проведення судової економічної експертизи доручити Київському науково - дослідному інституту судових експертиз Міністерства юстиції України (03057, м. Київ, вул. Смоленська,6).
4. Поставити на вирішення експерта наступне питання:
- які доходи могло б одержати Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Луганськгаз» за період з 01.04.2017 по 31.12.2019 вразі застосування тарифу на послуги розподілу природного газу, який передбачався постановою НКРЕКП № 336 від 08.03.2017 виходячи з загального обсягу приєднаної потужності 67 416 487 480 м3 природного газу?
5. Відповідно до статті 4 Закону України "Про судову експертизу" попередити експерта про кримінальну відповідальність за статтями 384 та 385 Кримінального кодексу України.
6. Зупинити провадження у справі № 640/2388/22 до закінчення проведення судової експертизи.
7. Справу № 640/2388/22 направити до Київського науково - дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України ( 03057, м. Київ, вул. Смоленська,6).
8. Зобов'язати Акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Луганськгаз" провести оплату витрат по проведенню експертизи відповідно до рахунку, виставленого Київським науково-дослідним інститутом судових експертиз Міністерства юстиції України.
9. Зобов'язати сторін надати експерту всі необхідні документи для вирішення поставлених перед ним питань.
Ухвала суду про зупинення провадження у справі може бути оскаржена (частина четверта статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України).
Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Повний текст ухвали складено та підписано 13.07.2022 року
Суддя Н.Г. Вєкуа