ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
30 червня 2022 року м. Київ №640/30779/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Костенка Д.А., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
Представник позивача Самарець А.М. звернулась з позовом, в якому просить:
- визнати протиправною відмову відповідача врахувати позивачу усі суми складових грошового забезпечення, які були йому нараховані, у т.ч. щомісячної додаткової грошової винагороди, індексації та одноразових додаткових видів грошового забезпечення (премія згідно із ст. 27 Дисциплінарного статуту ЗСУ, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань) за останні 24 місяці служби підряд перед звільненням, які входили до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія - за період з 01.02.2018 по 31.01.2020;
- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з моменту призначення з ураху-ванням довідки Фінансового управління Генштабу ЗСУ від 02.10.2020 №305/823 і виплатити різницю, що утворилась з моменту призначення пенсії до моменту фактичного перерахунку;
- зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії без обмеження її максимального розміру та виплатити різницю, що утворилась з моменту призначення пенсії до моменту фактичного перерахунку.
Підстави позову: - при призначенні пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" відповідач не врахував довідку Фінансового управління Генштабу ЗСУ від 03.02.2020 №305/118 для обчислення додаткових видів грошового забезпечення; - крім того, позивачу видано довідку від 02.10.2020 №305/823, в якій враховано додаткові види грошового забезпечення, яку позивач подав відповідачу разом із заявою про перерахунок пенсії; оспорювана відмова, оформлена листом від 20.11.2020 №2600-0310-8/165710, не відповідає вимогам ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" і п. 7 поста-нови КМ України від 17.07.1992 №393 та порушила право позивача на перерахунок його пенсії.
Відповідач подав відзив, зміст якого всупереч ч. 2 ст. 162 КАС України не містить заперечень щодо наведених позивачем обставин та правових підстав позову, з якими відповідач не погоджується, із посиланням на відповідні докази та норми права. Натомість у відзиві наведено обґрунтування, яке не стосується суті спору.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив такі факти і відповідні їм правовідносини.
Із 04.02.2020 позивачу призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 70% грошового забезпечення у сумі 25547,35 грн., у т.ч.:
- посадовий оклад - 8880 грн.,
- оклад за військове звання - 1480 грн.,
- надбавка за вислугу років (50%) - 5180 грн.,
- середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 останні місяці - 10007,35 грн.
Основний розмір пенсії склав 17883,15 грн.
Підсумок пенсії з надбавками - 19151,65 грн. та з урахуванням максимального розміру - 16380 грн.
Із 04.08.2020 позивачу призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 80% грошового забезпечення у сумі 25547,35 грн., у т.ч.:
- посадовий оклад - 8880 грн.,
- оклад за військове звання - 1480 грн.,
- надбавка за вислугу років (50%) - 5180 грн.,
- середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 останні місяці - 10007,35 грн.
Основний розмір пенсії склав 20437,88 грн.
Підсумок пенсії з надбавками - 27138,15 грн. та з урахуванням максимального розміру - 17120 грн.
Пенсія обчислена на підставі складених Фінансовим управлінням Генштабу ЗСУ грошо-вого атестату і довідки від 03.02.2020 №305/118 про розміри щомісячних додаткових видів гро-шового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для обчислення пенсії відповідно до ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та абз. 8 п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1993 №393.
У жовтні 2020р. позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до довідки Фінансового управління Генштабу ЗСУ від 02.10.2020 №305/823 з ураху-ванням щомісячної додаткової грошової винагороди, одноразових додаткових видів грошового забезпечення, премій за 24 місяці перед звільненням з військової служби, без обмеження максимальним розміром 10 прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність. До заяви додав вказану довідку.
Лисом від 20.11.2020 №2600-0310-8/165710 відповідач повідомив, що у ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 не зазначені такі види грошового забезпечення, як щомісячна додаткова грошова винагорода, одноразові додаткові види грошового забезпечення та премії, тому їх не може бути враховано до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється розмір пенсії.
Спірні правовідносини виникли у сфері пенсійного забезпечення і стосуються правомір-ності не включення відповідачем до грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, щомісячної додаткової грошової винагороди, індексації та одноразових додаткових видів гро-шового забезпечення (премія згідно із ст. 27 Дисциплінарного статуту ЗСУ, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань) та обмеження пенсії максимальним розміром.
Частиною 3 ст. 43 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262) (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установ-лених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) було визначено, що пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів (абз. 1):
- відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням (абз. 2);
- щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загаль-ної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням (абз. 3).
Згідно з ч. 5 ст. 242 КАС України суд враховує висновки Великої Палати Верховного Суду у постанові від 06.02.2019 у справі №522/2738/17 щодо застосування ч. 3 ст. 43 Закону №2262 і п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 у подібних правовідно-синах, в якій зазначено, що при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць. Факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного ст. 43 Закону №2262, який є вичерпним.
Також, у цій постанові зазначено про помилковість висновку суду апеляційної інстанції про наявність підстав для включення до грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги для оздоровлення, грошових премій відповідно до статей Дисциплінарного статуту ЗСУ, виплата яких здійснювалася не щомісячно, який (висновок апеляційного суду) ґрунтується на неправильному застосуванні норм матеріального права, адже вказані виплати не входять до встановленого ч. 3 ст. 43 Закону №2262 переліку видів грошового забезпечення.
Враховуючи, що виплачені позивачу: грошова допомога на оздоровлення (жовтень 2018р., серпень 2019р.), матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань (грудень 2018р., жовтень 2019р.), премія згідно з Дисциплінарним статутом ЗСУ (січень 2019р.) є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення і не входять до встановленого ч. 3 ст. 43 Закону №2262 переліку, то у відповідача не було підстав для перерахунку пенсії позивача з урахуванням цих виплат, незалежно від сплати єдиного внеску.
При цьому суд не бере до уваги посилання у позовній заяві на ряд постанов Верховного Суду України і Верховного Суду щодо врахування вищевказаних виплат при обчисленні пенсії, оскільки на час виникнення спірних правовідносин Велика Палата Верховного Суду відступила від таких висновків у постанові від 06.02.2019 у справі №522/2738/17, яка залишається актуаль-ною на час розгляду справи судом.
Також, у відповідача не було підстав для перерахунку пенсії позивача з урахуванням виплаченої йому щомісячної додаткової грошової винагороди (лютий 2018р.), зважаючи на її одноразовий характер.
При цьому суд зауважує, що висновок про включення щомісячної додаткової грошової винагороди до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, висловлений у постановах Верховного Суду від 16.05.2019 №826/11679/17, від 31.07.2019 №826/3398/17, від 22.10.2019 №826/2447/18 та №520/3505/19, від 31.10.2019 №826/3397/17, від 19.02.2020 №822/2741/17. Проте, цей висновок не може бути застосований судом при вирішенні справи з огляду на відмінність її фактичних обставин, адже, як зазначив суд вище, виплата вказаної винагороди позивачу за 24 останні місяці служби підряд перед звільненням здійснена один раз - у лютому 2018р., тобто така виплата мала одноразовий, а не регулярний щомісячний, характер.
Підсумовуючи, суд зазначає про правомірність оспорюваної відмови у проведенні пере-рахунку пенсії з урахуванням вищевказаних виплат, яка відповідає вимогам ч. 3 ст. 43 Закону №2262 і п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 та не порушила права позивача, на захист якого подано цей позов.
Заява позивача не містила вимоги про перерахунок пенсії з урахуванням індексації, тому у цій частині відповідач не вчинив дій щодо відмови у перерахунку пенсії і не допустив порушення права позивача, на захист якого подано цей позов. Аналогічна правова оцінка наведена у п. 27 постанови Верховного Суду від 05.05.2022 у справі №809/65/18.
Твердження представника позивача у позовній заяві про те, що при призначенні пенсії відповідач не врахував довідку Фінансового управління Генштабу ЗСУ від 03.02.2020 №305/118 для обчислення додаткових видів грошового забезпечення, не відповідає дійсності і спросто-вується копіями цієї довідки та розрахунків пенсії за вислугу років і по інвалідності, згідно з якими, як встановлено судом і зазначалось раніше, пенсія обчислена з урахуванням середньо-місячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 останні місяці - 10007,35 грн.
Вказана сума розрахована відповідачем згідно з п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393, шляхом ділення загальної суми додаткових видів грошового забезпечення та премії у розмірі 230169,06 грн., зазначеної у довідці від 03.02.2020 №305/118, на фактичну кількість календарних місяців служби підряд перед звільненням, за які позивачу виплачено додаткові види грошового забезпечення: 230169,06 грн./23=10007,35 грн.
Отже, оцінивши усі суттєві аргументи позивача, суд зазначає про недоведеність позива-чем допущення відповідачем порушення вимог законодавства і його права на перерахунок пенсії з урахуванням зазначених ним виплат, у зв'язку з чим у задоволенні вимоги про визнання протиправною оспорюваної відмови у цій частині належить відмовити.
Зважаючи на відмову у задоволенні основної вимоги, то належить відмовити й у задоволенні похідної вимоги про перерахунок пенсії з моменту призначення з урахуванням довідки Фінансового управління Генштабу ЗСУ від 02.10.2020 №305/823 і виплати різниці, що утворилась з моменту призначення пенсії до моменту фактичного перерахунку.
Розглядаючи вимогу про зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії без обме-ження її максимального розміру та виплатити різницю, що утворилась з моменту призначення пенсії до моменту фактичного перерахунку, суд згідно з ч. 5 ст. 242 КАС України враховує висновки Верховного Суду у постановах від 16.12.2021 у справі №400/2085/19, від 18.05.2022 у справі №380/12337/20 у подібних правовідносинах, які є актуальними на час вирішення справи.
У цих постановах Верховний Суд зазначив, що застосуванню підлягають норми Закону №2262 з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016, а не норми Закону України від 08.07.2011 №3668-VI "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи". Обмеження відповідачем максимального розміру пенсії позивача, право на пенсійне забезпечення якого встановлене Законом №2262, є протиправним.
Отже, застосування відповідачем з моменту призначення позивачу пенсії обмеження її розміру десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездат-ність, є протиправним, тому з метою поновлення порушеного права позивача належить задовольнити вимогу про зобов'язання відповідача провести перерахунок і виплату пенсії позивачу без обмеження її максимального розміру з моменту призначення (з урахуванням проведених виплат).
Позивач звільнений від сплати судового збору згідно з п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір", що підтверджується копією довідки Управління праці та соціального захисту населення Солом'янської районної у місті Києві державної адміністрації №88 від 23.07.2020 про встановлення позивачу статусу особи з інвалідністю внаслідок війни 2 групи. Інших витрат сторонами не заявлено, тому їх розподіл не проводиться.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 90, 241-246, 257-263 КАС України, суд
1. Задовольнити позов ОСОБА_1 частково.
2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок і виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років та по інвалідності з моменту призначення без обмеження десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність (з урахуванням проведених виплат).
3. Відмовити в іншій частині позову.
Позивач: ОСОБА_2 ;
АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 .
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду в м. Києві;
04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.
Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку, встановленому ст.ст. 293-297 КАС України. Апеляційна скарга подається протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.
Дата рішення є днем складення його у повному обсязі.
Суддя Д.А. Костенко