Рішення від 08.07.2022 по справі 640/23608/21

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 липня 2022 року м. Київ № 640/23608/21

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Кармазіна О.А., розглянувши за правилами спрощеного (письмового) позовного провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві

провизнання неправомірним дій чи бездіяльності органу Пенсійного фонду України та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) звернувся до суду з позовом до ГУ ПФУ в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДР: 42098368), в якому просить суд:

1) визнати протиправними дії ГУ ПФУ щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019, з урахуванням при її обчисленні розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії згідно з довідкою Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по місту Києву» від 26.05.2021 за № 192;

2) зобов'язати ГУ ПФУ в місті Києві з 01.12.2019 перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по місту Києву» від 26 травня 2021 за № 192.

Позиція позивача.

Позивач зазначає, що у 2010 році був звільнений зі служби в органах внутрішніх справ. З початку 2011 була призначена пенсію за вислугу років.

Позивач додає, що станом на час звернення до суду він перебуває на обліку в ГУ ПФУ та отримує пенсію за вислугу років у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (Закон № 2262).

З урахуванням судових рішень у справах ОАСК № 826/3858/18, № 826/12704/18 щодо визначення протиправними та нечинними окремих положень постанови КМ України від 21.02.2018 № 103, позивач вважає, що з 19.11.2019 - з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі №826/12704/18, виникли підстави для перерахунку пенсії у зв'язку з чим позивач звернувся з заявою до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по місту Києву", в якій просив видати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві нову довідку про розмір грошового забезпечення, на підставі якої має здійснюватися перерахунок пенсії

Так, вказаною установою видано позивачу нову довідку від 26.05.2021 № 192.

Позивач зазначає, що в оновленій довідці зазначено основні та додаткові види грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського - заступник начальника сектору УП ГУНП у м. Києві.

Враховуючи це, 23.06.2021 позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку та виплати пенсії на підставі довідки від 26.05.2021, яка була направлена відповідачеві в оригіналі.

Однак, як зазначається у позові, відповідач листом від 13.07.2021 відмовив позивачу у задоволенні його заяви, посилаючись на відсутність правових підстав для здійснення перерахунку пенсії, оскільки КМ України не прийняв інших нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, за якими має проводитись перерахунок пенсій, призначених згідно Закону № 2262, після скасування в судовому порядку пункту 3 Постанови 103, яким регулювався механізм перерахунку пенсій з 01.01.2016 особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою, до категорії яких належить позивач.

Позивач, посилаючись на положення профільного законодавства, вважає відмову відповідача у здійсненні йому перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки уповноваженого структурного підрозділу протиправною, з висновками, викладеними у листі-відмові не погоджується.

Позиція відповідача.

Традиційно у таких випадках наполягає, що після визнання нечинним пункту 3 Постанови № 103 нових НПА у цьому аспекті не приймалося, а відтак, провести новий перерахунок на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення неможливо.

Процесуальні дії, вчинені у справі.

Ухвалою судді від 13.09.2021 відкрито провадження у справі та вирішено розглядати справу за правилами спрощеного провадження.

Встановлені судом обставини.

Так, учасниками справи не спростовуються та не заперечуються, а матеріалами справи підтверджуються обставини призначення пенсії позивачу, факт складання нової довідки від 26.05.2021 № 192 про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 (згідно постанови № 988 від 11.11.2015), звернення позивача до ГУ ПФУ з проханням провести перерахунок та, власне, факт відмови ГУ ПФУ провести перерахунок пенсії позивача на підставі нової довідки.

При цьому, як встановлено судом та підтверджується ГУ ПФУ, оновлена довідка надійшла до відповідача та залучена до матеріалів пенсійної справи.

Відповідно до згаданої довідки: посадовий оклад 2700 грн., оклад за спеціальним званням (підполковник поліції) - 2200,00 грн., надбавка за стаж служби в поліції (30%) - 1470,00 грн., надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (49,41 %) - 3147,42 грн., премія (47,33%) - 4504,59 грн. Усього - 14022,01 грн.

Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон 2262-ХІІ).

Так, виходячи з положень ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХП усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.

Постановою КМ України від 13.02.2008 № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацами 1, 2 пункту 5 Порядку № 45 в редакції постанови Кабінету Міністрів України № 103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.

Рішенням від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Як вбачається із змісту рішення суду, воно стосується додатку № 2 в редакції Порядку № 45 після внесення змін Постановою № 103, тобто відносно довідок для військовослужбовців.

Додаток № 3 в новій редакції (в редакції Постанови № 103) після набрання законної сили зазначеним судовим рішенням (відносно МВС) залишився незмінним.

Рішенням у справі № 826/12704/18 від 14.05.2019, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва визнав протиправним та нечинним пункт 3 Постанови № 103, який стосується спірних відносин.

До цього, 11.11.2015 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 988, яка набрала чинності 02.12.2015 та якою затверджені схеми окладів за спеціальним званням поліцейських, схеми посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання та схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3-10.

Відповідно до статті 94 Закону України від 02.07.2015 №580-VIII "Про Національну поліцію", постанови № 988 з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, наказом МВС України від 06.04.2016 № 260 затверджений Порядок та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі по тексту - Порядок №260).

Між тим, що власне довідок про розмір грошового забезпечення, слід зазначити, що відповідно до пункту 3 Порядку № 45 на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (в редакції Постанови № 103) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

У даному випадку таким органом є вищезгадана Державна установа «Територіальне медичне об'єднання МВС України по місту Києву».

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок №3-1.

З урахуванням положень пунктів 23, 24 цього Порядку, слід зазначити, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.

Підставою для перерахунку є відповідна довідка, яка і видана відносно позивача та направлена до ГУ ПФУ.

Відтак, наявність нової довідки зумовлює виникнення у позивача права на отримання з 01.12.2019 пенсії, виходячи з розміру складових станом на 19.11.2019.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що відмова ГУ ПФУ щодо проведення позивачу перерахунку та виплати пенсії за вислугу років з 01.12.2019 відповідно до оновленої довідки про розмір грошового забезпечення - є протиправною, що зумовлює необхідність зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу з 01.12.2019 на підставі вищезгаданої довідки про розмір грошового забезпечення, та задовольнити позовні вимоги.

При цьому, враховуючи положення ст. 139 КАС України на користь позивача за рахунок ГУ ПФУ підлягає відшкодуванню судовий збір.

Керуючись положеннями статей 2, 5 - 11, 19, 72 - 77, 90, 139, 241 - 246, 250, 255 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) задовольнити.

Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (код ЄДР: 42098368) провести з 01.12.2019 перерахунок пенсії ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по місту Києву» від 26.05.2021 за № 192 про розмір грошового забезпечення.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві (код ЄДР: 42098368) провести з 01 грудня 2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по місту Києву» від 26.05.2021 за № 192 про розмір грошового забезпечення, із вирахуванням раніше виплачених сум.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (код ЄДР: 42098368) на користь ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) 908,00 грн. на відшкодування судового збору, сплачено позивачем за квитанцією 0.0.2235634319.1 від 18.08.2021.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Днем вручення процесуальних документів в електронній формі є день отримання судом повідомлення про доставлення документів на офіційну електронну адресу особи (п. 2 ч. 6 ст. 251 КАСУ), якою є (п. 5.8. Положення про ЄСІТС від 17 серпня 2021 року N 1845/0/15-21): сервіс Електронного кабінету ЄСІТС, адреса електронної пошти, вказана користувачем в Електронному кабінеті ЄСІТС, адреса електронної пошти, вказана в одному з державних реєстрів або адреса електронної пошти, з якої надійшли до суду документи, засвідчені кваліфікованим електронним підписом (п. 59 «Перехідні положення»).

Суддя О.А. Кармазін