ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
про витребування доказів
07 липня 2022 року м. Київ №640/27649/21
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого судді Шейко Т.І.,
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомІНФОРМАЦІЯ_1
доГоловного управління Державної податкової служби у місті Києві
провизнання протиправним та скасування рішення
встановив:
ІНФОРМАЦІЯ_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Головного управління Державної податкової служби у місті Києві, в якому просить суд:
- скасувати рішення ГУ ДПС у м. Києві від 30.07.2021 №05725307096 "Про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску" на загальну суму 1750884,27 грн.
В обґрунтування заявлених вимог зазначено, що оскаржуване рішення винесено відповідачем за результатами податкової перевірки Військової частини НОМЕР_1 , правонаступником якої ІНФОРМАЦІЯ_1, та яким до ВЧ НОМЕР_2 застосовано штрафні (фінансові санкції) за порушення вимог пункту 1 частини другої статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування". Однак, за твердженням позивача, під час проведення даної перевірки посадовими особами відповідача не було досліджено нарахування єдиного соціального внеску на підставі даних регістрів бухгалтерського обліку ВЧ НОМЕР_1, що суперечить вимогам частини другої статті 9 вищевказаного Закону. Крім цього, у відповідному акті перевірки, в частині опису доказової бази щодо виявлених порушень відсутня згадка про Військову частину НОМЕР_1 , а натомість вказано Військову частину НОМЕР_3 .
Оскільки, за доводами позивача, дані бухгалтерського обліку ВЧ НОМЕР_1 містять показники нарахування ЄСВ, які спростовують висновки податкового органу про порушення ВЧ НОМЕР_1 вимог Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", на переконання позивача спірне рішення "Про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску" не відповідає вимогам чинного законодавства, а відтак є протиправним та підлягає скасуванню у судовому порядку.
Ухвалою суду від 18.10.2021 відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено здійснити розгляд справи у порядку загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання.
- скасувати рішення ГУ ДПС у м. Києві від 30.07.2021 №05725307096 "Про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску" на загальну суму 1750884,27 грн.;
Ухвалою суду від 15.02.2022 закрито підготовче провадження та призначено судове засідання для розгляду справи по суті.
У зв'язку із неявкою представників сторін у призначене судове засідання, належним чином повідомлених про дату, час та місце розгляду справи, а також враховуючи заявлене позивачем клопотанням про розгляд справи без його участі, розгляд справи суд вирішив здійснити у порядку письмового провадження, про що секретарем судового засідання складена довідка від 24.05.2022.
На теперішній час відзив на позовну заяву від відповідача, у тому числі на електронну адресу суду не надходив.
Розглянувши наявні матеріали адміністративної справи, судом встановлено, що заявлені позивачем вимоги, як зокрема було вказано вище, ґрунтуються на помилковості висновків посадових осіб відповідача про виявлені податковою перевіркою порушення позивачем вимог Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", оскільки в ході її проведення не було досліджено дані регістрів бухгалтерського обліку ВЧ НОМЕР_1, правонаступником якої є позивач.
З метою належного з'ясування всіх обставин у справі, згідно частини четвертої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України ухвалою суду від 14.06.2022 у сторін витребувано додаткові докази по справі, а саме: - у ІНФОРМАЦІЯ_1 належним чином завірені копії: - всіх сторінок акта від 12.07.2021 №53798/Ж5/26-15-07-03-02, складеного ГУ ДПС у м. Києві за результатами податкової перевірки ВЧ НОМЕР_2 ; - платіжних документів щодо підтвердження сплати ВЧ НОМЕР_1 сум єдиного внеску за період: грудень 2018 - червень, вересень 2019 року; - у Головного управління Державної податкової служби у місті Києві належним чином завірені копії: - всіх сторінок акта від 12.07.2021 №53798/Ж5/26-15-07-03-02, складеного ГУ ДПС у м. Києві за результатами податкової перевірки ВЧ НОМЕР_2 ; - матеріалів, що були використані під час проведення податкової перевірки ВЧ НОМЕР_2 у відповідності до акта від 12.07.2021 №53798/Ж5/26-15-07-03-02.
29.06.2022 судом отримано витребувані у позивача докази по справі.
В свою чергу, станом на час складення даного судового акту будь-яких документів, у т.ч. на електронну адресу суду від відповідача не надходило.
Разом з тим, при дослідженні змісту акта від 12.07.2021 №53798/Ж5/26-15-07-03-02, складеного за результатами податкової перевірки ВЧ НОМЕР_1 , та за висновками якого відповідачем винесено оскаржуване в даній адміністративній справі рішення, суд встановив, що в зазначеному акті містяться також висновки про порушення ВЧ НОМЕР_1 у перевіряємий період пункту 4 частини другої статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", а саме в частині неподання звітності "Звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування":
- за грудень 2018 року (термін подання 21.01.2019, фактично подано 29.10.2019);
- за січень 2019 року (термін подання 20.02.2019, фактично подано 09.10.2019);
- за лютий 2019 року (термін подання 20.03.2019, фактично подано 09.10.2019);
- за березень 2019 року (термін подання 22.04.2019, фактично подано 09.10.2019);
- за квітень 2019 року (термін подання 20.05.2019, фактично подано 09.10.2019);
- за травень 2019 року (термін подання 20.06.2019, фактично подано 10.10.2019);
- за червень 2019 року (термін подання 22.07.2019, фактично подано 16.10.2019);
- за липень 2019 року (термін подання 20.08.2019, фактично подано 17.12.2019);
- за серпень 2019 року (термін подання 20.09.2019, фактично подано 17.12.2019);
- за вересень 2019 року (термін подання 21.10.2019, фактично подано 27.11.2019);
- за жовтень 2019 року (термін подання 20.11.2019, фактично подано 19.12.2019).
При цьому, перевіркою достовірності відображення у звітності сум, на які нараховуються та з яких утримується єдиний внесок, а також правильності утримання єдиного внеску із сум виплат, між звітними даними розбіжностей встановлено не було.
Разом з цим, перевіркою встановлено, що за звітні періоди 2018, 2019 роки мала місце розбіжність в сумах нарахувань єдиного внеску: - у 2018 році за звітом сума ЄСВ 3581515,09 грн., за даними перевірки - 3940919,28 грн. (розбіжність 359404,19 грн.); - у 2019 році за звітом сума ЄСВ 2452869,01 грн., за даними перевірки - 5595233,36 грн. (розбіжність 3142364,35 грн.).
Відповідно, в акті від 12.07.2021 №53798/Ж5/26-15-07-03-02 зазначено, що згідно податкової звітності по єдиному внеску поданої до ДПІ у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві, ВЧ НОМЕР_3 було самостійно донараховано єдиний внесок, у зв'язку з виправленням помилки, допущеної в попередніх періодах, а саме:
- згідно поданої звітності "Звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" за листопад 2019 та лютий 2020 року, платником самостійно донараховано єдиний внесок у розмірі 3501768,54 грн., в т.ч. за грудень 2018 року - 359404,19 грн., січень 2019 року - 323612,01 грн., лютий 2019 року - 402877,97 грн., березень 2019 року - 441958,96 грн., квітень 2019 року - 421528,58 грн., травень 2019 року - 552790,83 грн., червень 2019 року - 508819,37 грн., вересень 2019 року - 490776,53 грн.
Таким чином, перевіряючими особами відповідача зроблено висновок про порушення платником податків пункту 1 частини другої статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" щодо несвоєчасного нарахування єдиного внеску у розмірі 3501768,54 грн.
Отже, змістовне наповнення акта від 12.07.2021 №53798/Ж5/26-15-07-03-02 в частині перевірки дотримання вимог Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" фактично свідчить про те, що відповідний висновок про виявлене порушення пункту 1 частини другої статті 6 цього Закону зроблено перевіряючими у зв'язку із поданням звітності за листопад 2019 року та лютий 2020 року, показниками якої було виправлено помилки, допущені у попередніх періодах.
Відповідно, за відсутності відзиву та будь-яких пояснень зі сторони відповідача, з'ясувавши із наявних матеріалів по справі, що спірне рішення про застосування штрафних санкцій винесено у зв'язку із порушенням платником податків вимог Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" саме в частині своєчасного нарахування єдиного внеску, суд зазначає, що позивачем надано суду докази на підтвердження сплати єдиного внеску.
Однак, матеріали справи не містять доказів, пов'язаних із нарахуванням позивачем єдиного внеску у перевіряємий період, а саме відповідної звітності з єдиного внеску за період грудень 2018 року - жовтень 2019 року, що подавалася до контролюючого органу.
Водночас, суд також приймає до уваги ту обставину, що відповідна частина акта від 12.07.2021 №53798/Ж5/26-15-07-03-02 про самостійне виправлення платником податків помилки та донарахування сум єдиного внеску шляхом подання звітності за листопад 2019 року та лютий 2019 року містить посилання на військову частину НОМЕР_3 , при тому що податкова перевірка проводилась у відношенні ВЧ НОМЕР_1 .
Як наслідок, з метою належного з'ясування усіх обставин по справі, зокрема задля дослідження доказів, відомості яких слугували підставою для висновку про порушення, за яке позивача і було притягнуто до відповідальності спірним рішенням відповідача, суд вважає за необхідне витребувати додаткові докази по справі, а саме:
- належним чином завірені копії звітності з єдиного внеску за грудень 2018 - листопад 2019 року та лютий 2020 року, що подавалась ВЧ НОМЕР_1 до контролюючого органу; - пояснення щодо наявності допущення та самостійного виправлення помилки в частині своєчасного нарахування ВЧ НОМЕР_1 єдиного внеску за період грудень 2018 - жовтень 2019 року в сумі 3501768,54 грн.
Частиною четвертою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Згідно з частиною третьою статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.
Як підсумок, для встановлення усіх фактичних обставин справи, які мають значення для вирішення спору по суті, суд доходить висновку про необхідність витребування додаткових доказів.
Положеннями частини шостої статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України, передбачено, що будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.
Керуючись статтями 9, 72, 77, 79, 80, 243, 248, 250, 256, 293, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Витребувати у ІНФОРМАЦІЯ_1 належним чином завірені копії:
- звітності з єдиного внеску за грудень 2018 - листопад 2019 року та лютий 2020 року, що подавалась ВЧ НОМЕР_1 до контролюючого органу;
- пояснення щодо наявності допущення та самостійного виправлення помилки в частині своєчасного нарахування ВЧ НОМЕР_1 єдиного внеску за період грудень 2018 - жовтень 2019 року в сумі 3501768,54 грн.
Витребувати у Головного управління Державної податкової служби у місті Києві належним чином завірені копії:
- звітності з єдиного внеску за грудень 2018 - листопад 2019 року та лютий 2020 року, що подавалась ВЧ НОМЕР_1 до контролюючого органу;
- пояснення щодо наявності допущення та самостійного виправлення помилки в частині своєчасного нарахування ВЧ НОМЕР_1 єдиного внеску за період грудень 2018 - жовтень 2019 року в сумі 3501768,54 грн.
Витребовувані судом документи надати суду протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання даної ухвали.
У разі неможливості подати витребовувані судом докази, зокрема протягом встановленого судом строку - повідомити суд про причини неможливості подання цих доказів протягом п'яти днів з дня отримання даної ухвали.
Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та на підлягає оскарженню.
Суддя Т.І. Шейко