ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
05 липня 2022 року м. Київ № 640/32415/21
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Гарника К.Ю., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом
Товариства з обмеженою відповідальністю «ТД Український продукт»
до Головного управління ДПС у Київській області
про визнання протиправним та скасування рішення
До Окружного адміністративного суду міста Києва надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «ТД Український продукт» (далі по тексту - позивач), адреса: 87515, Донецька область, місто Маріуполь, вулиця Митрополитська, будинок 4 до Головного управління ДПС у Київській області (далі по тексту - відповідач), адреса: 03151, місто Київ, вулиця Народного ополчення, будинок 5а, в якій позивач просить:
- рішення Головного управління ДПС у Київській області про застосування штрафних санкцій від 25 жовтня 2021 року відносно Товариства з обмеженою відповідальністю «ТД Український продукт» у вигляді накладення штрафу у розмірі 6800,00 грн скасувати, а провадження у справі закрити.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на протиправність винесеного рішення, оскільки протокол від 18 вересня 2021 року серія ВАБ № 431016 про адміністративне правопорушення не є належним доказом у розумінні Кодексу адміністративного судочинства України. Крім того зауважено, що позивач реалізує свою діяльність як магазин-кафетерій, що відносить його до закладу ресторанного господарства, на яке не поширюється вимоги рішення 06 вересня 2021 року Виконавчого комітету Броварської міської ради Броварського району Київської області № 724 «Про заборону роздрібної торгівлі алкогольними напоями на час проведення заходів з нагоди Дня міста».
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 24 листопада 2021 року відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи. Відповідною ухвалою витребувано від Головного управління ДПС у Київській області належним чином засвідчені копії документів, що стали підставою для прийняття оскаржуваного рішення від 25 жовтня 2021 року про застосування штрафних санкцій та зобов'язати останнього у п'ятнадцятиденний термін з дня отримання копії даної ухвали, подати їх через канцелярію суду.
На виконання вимог ухвали суду відповідачем 16 грудня 2021 року подано до суду відзив на позовну заяву відповідно до змісту якого податковий орган щодо задоволення позовних вимог заперечує, з підстав безпідставності доводів викладених у позовній заяві.
Контролюючий орган у письмовому відзиві на позов посилався на необґрунтованість позовних вимог, оскільки контролюючий орган реалізував свої повноваження на підставі та у межах визначених чинним законодавством.
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва виходить з наступного.
Товариство з обмеженою відповідальністю «ТД Український продукт» відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) зареєстровано 18 квітня 2013 року Виконавчим комітетом Донецької міської ради за адресою: 87515, Донецька область, місто Маріуполь, Жовтневий район, вулиця Митрополитська, будинок 4 та здійснює діяльність за КВЕД-2010: 46.34 Оптова торгівля напоями; 46.17 Діяльність посередників у торгівлі продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами; 46.39 неспеціалізована оптова торгівля продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами; 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля.
06 вересня 2021 року Виконавчим комітетом Броварської міської ради Броварського району Київської області було прийнято рішення № 724 «Про заборону роздрібної торгівлі алкогольними напоями на час проведення заходів з нагоди Дня міста», яким:
- заборонено роздрібну торгівлю алкогольними напоями, пивом, слабоалкогольними напоями на час проведення заходів з нагоди Дня міста 18 вересня 2021 року з 06:00 до 24:00 години в стаціонарних об'єктах торгівлі, тимчасових спорудах, крім закладів ресторанного господарства, розміщених на території міста Бровари (п. 1 рішення);
- Броварському районному управлінню поліції Головного управління Національної поліції України в Київській області забезпечити виконання цього рішення (п. 2 рішення).
До ГУ ДФС у Київській області від Броварського РУП ГУНП у Київській області надійшли копії матеріалів адміністративної справи про адміністративне правопорушення.
На підставі матеріалів адміністративної справи ГУ ДПС у Київській області винесла рішення про застосування фінансових санкцій від 25 жовтня 2021 року № 25693/0904, яким накладено стягнення у вигляді штрафу, у розмірі - 6 800,00 грн.
Вважаючи таке рішення відповідача протиправним, товаристов звернулось до суду з цим адміністративним позовом за захистом порушених, на його думку, прав та інтересів.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 23 ГК України спірні у межах цієї справи відносини повинні базуватися, зокрема, на таких правилах:
- органи місцевого самоврядування здійснюють свої повноваження щодо суб'єктів господарювання виключно в межах, визначених Конституцією України, законами про місцеве самоврядування та іншими законами, що передбачають особливості здійснення місцевого самоврядування в містах Києві та Севастополі, іншими законами. Органи місцевого самоврядування можуть здійснювати щодо суб'єктів господарювання також окремі повноваження органів виконавчої влади, надані їм законом;
- правові акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування, прийняті в межах їх повноважень, є обов'язковими для виконання усіма учасниками господарських відносин, які розташовані або здійснюють свою діяльність на відповідній території;
- незаконне втручання органів та посадових осіб місцевого самоврядування у господарську діяльність суб'єктів господарювання забороняється. Не допускається видання правових актів органів місцевого самоврядування, якими встановлюються не передбачені законом обмеження щодо обігу окремих видів товарів (послуг) на території відповідних адміністративно-територіальних одиниць.
Засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування регулюються Законом України «Про місцеве самоврядування» № 280/97-ВР від 21 травня 1997 року (надалі по тексту - Закон № 280/97-ВР).
Відповідно до положень статті 4 Закону № 280/97-ВР місцеве самоврядування в Україні здійснюється в тому числі на принципі законності.
Частиною першою статті 10 Закону № 280/97-ВР передбачено, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Відповідно до частини третьої статті 24 Закону № 280/97-ВР органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Частиною першою статті 59 Закону № 280/97-ВР визначено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Сукупний аналіз наведених норми законодавства свідчить про те, що органи місцевого самоврядування повинні діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, та не допускати незаконного втручання у господарську діяльність суб'єктів господарювання.
Відповідно до пункту 441 статті 26 Закону № 280/97-ВР виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання встановлення заборони продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових суб'єктами господарювання (крім закладів ресторанного господарства) у визначений час доби в межах території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.
Аналіз пункту 441 статті 26 Закону № 280/97-ВР дозволяє дійти висновку, що встановлення органом місцевого самоврядування заборони продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових суб'єктами господарювання (крім закладів ресторанного господарства) у визначений час доби в межах території відповідної адміністративно-територіальної одиниці належить виключно на підставі пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.
З матеріалів справи вбачається, що 06 вересня 2021 року Виконавчим комітетом Броварської міської ради Броварського району Київської області відповідно до статті 153 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», керуючись ст. 40 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» було прийнято рішення № 724 «Про заборону роздрібної торгівлі алкогольними напоями на час проведення заходів з нагоди Дня міста», яким:
- заборонено роздрібну торгівлю алкогольними напоями, пивом, слабоалкогольними напоями на час проведення заходів з нагоди Дня міста 18 вересня 2021 року з 06:00 до 24:00 години в стаціонарних об'єктах торгівлі, тимчасових спорудах, крім закладів ресторанного господарства, розміщених на території міста Бровари (п. 1 рішення);
- Броварському районному управлінню поліції Головного управління Національної поліції України в Київській області забезпечити виконання цього рішення (п. 2 рішення).
Відповідно до статті 40 Закону № 280/97-ВР виконавчі органи сільських, селищних, міських рад, крім повноважень, передбачених цим Законом, здійснюють й інші надані їм законом повноваження.
Надаючи оцінку спірних правовідносин суд звертає увагу, що виконавчий комітет Броварської міської ради Броварського району Київської області неуповноважений відповідно Закону № 280/97-ВР на прийняття рішення від 06 вересня 2021 року № 724 «Про заборону роздрібної торгівлі алкогольними напоями на час проведення заходів з нагоди Дня міста», що в свою чергу свідчить про протиправність застосування фінансових санкцій застосованого рішення Головного управління ДПС у Київській області № 25693/0904 від 25 жовня 2021 року.
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначаються Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного, плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».
Обмеження щодо продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та тютюнових виробів встановлено положеннями статті 153 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».
Відповідно до статті 153 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного, плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", забороняється продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та тютюнових виробів:
1) особами, які не досягли 18 років;
2) особам, які не досягли 18 років;
3) у приміщеннях та на території навчальних закладів, закладів охорони здоров'я, крім ресторанів, що знаходяться на території санаторіїв;
4) у приміщеннях спеціалізованих торговельних організацій, що здійснюють торгівлю товарами дитячого асортименту або спортивними товарами, а також у відповідних відділах (секціях) універсальних торговельних організацій;
5) у закритих спортивних спорудах (крім пива у пластиковій тарі);
6) з торгових автоматів;
7) на полицях самообслуговування (крім тютюнових виробів у блоках та алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових, пива);
8) поштучно (для тютюнових виробів, крім сигар);
9) у споживчих упаковках, що містять менш як 20 сигарет;
10) з рук;
11) у невизначених для цього місцях торгівлі.
На час проведення масових заходів сільські, селищні та міські ради в межах відповідної адміністративної території можуть заборонити або обмежити продаж пива (крім пива у пластиковій тарі), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та куріння тютюнових виробів.
Сільські, селищні та міські ради в межах території відповідної адміністративно-територіальної одиниці можуть встановлювати заборону продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових суб'єктами господарювання (крім закладів ресторанного господарства) у визначений рішенням таких органів час доби.
Механізм застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» визначений Порядком застосування фінансових санкцій, передбачених ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 червня 2003 р. № 790 (надалі по тексту - Порядок № 790).
Пунктом 4 відповідного Порядку посадові особи і громадяни, які не є суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва), за порушення норм Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та пальним несуть відповідальність згідно із законодавством.
Відповідно до пункту 5 Порядок № 790 регламентовано, що підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є:
акт перевірки додержання суб'єктом господарювання (у тому числі іноземним суб'єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) встановлених законодавством вимог, обов'язкових для виконання під час здійснення оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та пальним, складений органом, що видав ліцензію, у якому зазначається зміст порушення і конкретні порушені норми законодавства;
результати проведення органом, який видав ліцензію, іншими органами виконавчої влади в межах їх компетенції перевірок суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво), пов'язаної з виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального;
матеріали правоохоронних, податкових та інших органів виконавчої влади щодо недотримання суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального.
Рішення про застосування фінансових санкцій, передбачених пунктом 2 цього Порядку, приймаються керівником, а у разі його відсутності - заступником керівника органу, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та пальним (ДПС та її територіальні органи), чи керівником (його заступником) органів МВС, МОЗ, Держстату, Держпродспоживслужби відповідно до їх компетенції, визначеної законодавством.
Порядок і строки розгляду матеріалів, які є підставою для застосування фінансових санкцій, та прийняття рішення щодо їх застосування встановлюються зазначеними органами відповідно до їх компетенції.
Рішення про застосування фінансових санкцій до суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) за порушення норм Закону складається за формою згідно з додатком до цього Порядку.
Питання про застосування фінансових санкцій може розглядатися за участю представника суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) на його вимогу або на вимогу органу, що прийняв рішення про застосування санкцій (п. 8 Порядок № 790).
З матеріалів справи вбачається, що податковий орган застосував до позивача фінансові санкції на підставі абзацу 11 частини 2 статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», а саме за порушення вимог статті 153 цього Закону у розмірі 6800 гривень.
З матеріалів справи вбачається, відповідно до протоколу від 18 вересня 2021 року серія ВАБ № 431016 про адміністративне правопорушення встановлено, що 19 вересня 2021 року, близько 20:43 год. за адресою Київська область, місто Бровари, вулиця Короленка, 54 , магазині кафетерії (РНОКПП 38707225 ) громадянка ОСОБА_1 , перебуваючи на робочому місці, здійснила продаж алкогольного напою, чим порушила пункт 1 рішення Виконавчого комітету Броварської міської ради Броварського району Київської області № 724 «Про заборону роздрібної торгівлі алкогольними напоями на час проведення заходів з нагоди Дня міста» та частину 2 статті 156 КУпАП.
Громадянці ОСОБА_2 роз'яснено її права та обов'язки, передбачені статтями 55, 56, 59, 63 Конституції України, статтею 268 КУпАП і повідомлено, що розгляд адміністративної справи відбудеться 01.09.2021 року о 10 год. 00 хв. у адміністративній комісії Броварської міської ради.
Матеріали справи не містять жодної інформації про направлення або розгляд про розгляд відповідною комісією зазначеної адміністративної справи, а також забезпеченням правом позивача на подання заперечень при прийнятті спірного рішення.
Статтею 9 КУпАП встановлено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
За визначенням статті 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Приписами статті 280 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є всебічне, повне та об'єктивне встановлення обставин справи, вирішення її у точній відповідності до закону (стаття 245 КУпАП) .
Статтею 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, є лише одним із можливих видів доказів наряду зокрема і з протоколом про адміністративне правопорушення.
Правилами роботи закладів (підприємств) ресторанного господарства № 219 від 24 липня 2002 роуц регламентуються основні вимоги щодо роботи суб'єктів господарської діяльності (закладів, підприємств) усіх форм власності, що здійснюють діяльність на території України у сфері ресторанного господарства.
Заклад ресторанного господарства - організаційно-структурна одиниця у сфері ресторанного господарства, яка здійснює виробничо-торговельну діяльність: виробляє і (або) доготовляє, продає і організовує споживання продукції власного виробництва і закупних товарів, може організовувати дозвілля споживачів. У свою чергу, ресторанне господарство - вид економічної діяльності суб'єктів господарської діяльності щодо надавання послуг відносно задоволення потреб споживачів у харчуванні з організуванням дозвілля або без нього.
Режим роботи закладу ресторанного господарства встановлюється суб'єктом господарювання самостійно згідно з пунктом 1.7 «Правил роботи закладів (підприємств) ресторанного господарства».
Пунктом 1.4 Правил суб'єктами господарської діяльності здійснюється діяльність у сфері ресторанного господарства після їх державної реєстрації в установленому законодавством порядку. Роздрібна торгівля алкогольними напоями і тютюновими виробами в закладах (підприємствах) ресторанного господарства здійснюється суб'єктами господарської діяльності за наявності відповідних ліцензій.
Заклади (підприємства) ресторанного господарства відповідно до пункту 1.5 вказаних Правил поділяються за типами: фабрики-кухні, фабрики заготівельні, ресторани, бари, кафе, їдальні, закусочні, буфети, магазини кулінарних виробів, кафетерії, а ресторани та бари - також на класи (перший, вищий, люкс). При цьому Правилами передбачено, що вибір типу закладу (підприємства) ресторанного господарства та класу ресторану або бару здійснюється суб'єктом господарської діяльності самостійно з урахуванням вимог законодавства України.
Матеріалами справи підтверджено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «ТД Український Продукт» має Ліцензію та додаток до ліцензії на право Роздрібної торгівлі тютюновими виробами та алкогольними напоями (реєстраційний номер 10290308202005379 від 22 жовтня 2020 року, з терміном дії з 01 листопада 2020 року до 01 листопада 2021 року. Адреса місця торгівлі Україна, Київська обл., місто Бровари, вулиця Короленка, будинок 54, Магазин-кафетерій.
Згідно пункту 1.4 вказаних вище Правил суб'єктами господарської діяльності здійснюється діяльність у сфері ресторанного господарства після їх державної реєстрації в установленому законодавством порядку. Роздрібна торгівля алкогольними напоями і тютюновими виробами в закладах (підприємствах) ресторанного господарства здійснюється суб'єктами господарської діяльності за наявності відповідних ліцензій.
У відповідності до пункту 5.12 ДСТУ 3862-99, кафетерій це заклад ресторанного господарства самообслуговування з асортиментом страв нескладного приготування і напоїв, торговельна зала якого обладнана торговельно-технологічним устаткуванням, призначеним для роздавання їжі.
Якщо підприємство займає декілька обособлених приміщень в одній будівлі, навіть різних по типу (магазин, ресторан, кафе, буфет і т.п.), то всі ці приміщення враховуються як одна структурна одиниця.
Отже, виходячи із встановлених обставин, рішенням Виконавчого комітету Броварської міської ради від 06 вересня 2021 року № 724 «Про заборону роздрібної торгівлі алкогольними напоями на час проведення заходів з нагоди Дня міста» не встановлено заборони на здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями, пивом, слабоалкогольними напоями на час проведення заходів з нагоди Дня міста 18 вересня 2021 року з 06:00 до 24:00 години в стаціонарних об'єктах торгівлі, тимчасових спорудах, для закладів ресторанного господарства до яких належить магазин-кафетерій « Червоне та біленька ».
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що рішення про застосування фінансових санкцій Голового управління ДПС у Київській області від 25 жовтня 2021 року № 25693/0904 є протиправним та підлягає скасуванню.
Щодо позовних вимог позивача в частині закриття провадження у справі, суд дійшов висновку про їх безпідставність, а тому у їх задоволенні слід відмовити.
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
На переконання суду, відповідачем не доведено правомірності вчинених дій, з урахуванням вимог, встановлених частиною 2 статті 19 Конституції України та частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог та системного аналізу положень законодавства України, суд приходить до висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.
Відповідно до частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Як вбачається з наявного у матеріалах справи платіжного доручення, позивачем під час звернення з даним позовом до суду сплачено судовий збір у розмірі 2270,00 грн. Відтак, враховуючи розмір задоволених позовних вимог, суд присуджує на користь позивача судові витрати у розмірі 2000,00 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Щодо стягнення з відповідача судових витрат, а саме орієнтовних витрат на професійну правову допомогу суд зазначає про таке.
Частиною 1 статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.
Згідно з частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Частинами 1 та 2 статті 16 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що учасники справи мають право користуватися правничою допомогою.
Представництво в суді, як вид правничої допомоги, здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом.
Відповідно до вимог статті 134 Кодексу адміністративного судочинства України витрати, пов'язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.
Для цілей розподілу судових витрат:
1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов'язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;
2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із:
1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг);
2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг);
3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт;
4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
У разі недотримання вимог частини п'ятої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами.
Відповідно до статті 30 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги.
Судом встановлено, що матеріали справи не містять жодного належного, допустимого, чи/або достатнього доказу, що обгрунтовував би понесення позивачем будь-яких витрат на професійну правничу допомогу.
Таким чином, вимоги позивача щодо стягнення витрат на професійну правничу допомогу станом на день розгляду справи по суті є передчасними.
На підставі вище викладеного, керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242 - 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ТД Український продукт» до Головного управління ДПС у Київській області про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити частково.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Київській області про застосування фінансових санкцій від 25 жовтня 2021 року № 25693/0904.
3. У задоволенні інших позовних вимог відмовити.
4. Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ТД Український продукт» (87515, Донецька область, місто Маріуполь, вулиця Митрополитська, будинок 4, код ЄДРПОУ 38707225) понесені судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 2000,00 грн (дві тисячі гривень 00 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Київській області (03151, місто Київ, вулиця Народного ополчення, будинок 5а, код ЄДРПОУ ВП 44096797).
Рішення набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, протягом тридцяти днів, з дня складання повного тексту рішення.
Суддя К.Ю. Гарник
1)