ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
30 червня 2022 року м. Київ № 640/24493/21
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: головуючого судді Шулежка В.П., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі - відповідач), в якому просить:
визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного Фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ 42098368, вул. Бульварно-Кудрявстка, 16, м. Київ, 04053) у перерахунку пенсії за зверненням від 05.07.2021 №85, оформлену листом від 12.07.2021 № 2600-0202-8/112723;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ 42098368, вул. Бульварно-Кудрявстка, 16, м. Київ, 04053) поновити ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , адреса реєстрації місця проживання: АДРЕСА_1 ) виплату пенсії за вислугу років з моменту звернення від 05.07.2021 та здійснити її перерахунок на підставі довідки виданої Фінансово-економічним управлінням Служби безпеки України від 30.07.2020 №21/3/2-9/878-421 із обов'язковим урахуванням розміру щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат та премії);
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ 42098368, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, м. Київ, 04053) розрахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , адреса реєстрації місця проживання: АДРЕСА_1 ) різницю між фактично сплачуваною пенсією та поновленою перерахованою пенсією з моменту звернення від 05.07.2021 №85 і до початку фактичної сплати повного розміру поновленої перерахованої пенсії.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відмова Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві у проведенні перерахунку пенсії на підставі довідок про розмір грошового забезпечення протиправними та такими, що грубо порушують його конституційні права на соціальний захист і пенсійне забезпечення у належному розмірі.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 06.09.2021 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Представником відповідача подано відзив на позовну заявуё в якому заперечив проти позову та зазначив, що нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, за якими має проводитися перерахунок пенсій, призначених на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», після дати набрання рішенням у справі №826/3858/18 законної сили не приймалось, а тому виплата пенсії продовжується у встановленому розмірі та перерахунку не підлягає.
На виконання вимог ухвали суду відповідач подав копію матеріалів пенсійної справи позивача.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та по 03.09.2013 отримував пенсію за вислугу років згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», призначену з 01.08.1999 Службою безпеки України. Виплату пенсії було припинено позивачу у зв'язку з призначенням пенсії за іншим законом.
На підставі заяви позивача від 24.07.2020 Фінансово-економічним управлінням Служби безпеки України на підставі рішення у зразковій справі №160/8324/19 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 підготовлено довідку про розмір грошового забезпечення позивача від 30.07.2020 №21/3/2-9/878-421, встановленого за відповідною (аналогічною) посадою (на день звільнення із служби), для перерахунку пенсії.
Позивач звернувся із заявою від 07.08.2020 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо поновлення виплати йому пенсії за вислугу років та здійснення перерахунку пенсії на підставі довідки від 30.07.2020 №21/3/2-9/878-421 про розмір грошового забезпечення.
За результатами розгляду заяви позивача листом Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві від 04.09.2020 № 20042-20675/М-02/8-2600/20 повідомлено позивача, що з метою реалізації частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ Урядом 21.02.2018 прийнято постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», на виконання якої Головним управлінням проводився перерахунок пенсії військовослужбовцям, які отримують пенсію згідно із Законом № 2262-ХІІ, з 01.01.2018 на підставі наданих уповноваженим органом довідок про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018. Разом з тим, відповідач зазначив, що оскільки рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18 визнано нечинними пункти 1, 2 постанови КМУ № 103 щодо перерахунку пенсій з оновленого грошового забезпечення згідно із постановою КМУ № 704, відсутні правові підстави для проведення перерахунку пенсії відповідно до постанови КМУ №103. Після визнання нечинними пунктів 1, 2 постанови КМУ № 103 інших рішень Уряду про умови та порядок проведення перерахунку пенсій не приймалося. Також відповідач зазначив, що при поновленні пенсії ОСОБА_1 до уваги буде взято грошове забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з якого було обчислено пенсію на дату її припинення. Відтак, враховуючи положення частини четвертої ст. 63 Закону № 2262-ХІІ та вказане вище рішення суду, відповідач вважає, що відсутні правові підстави для проведення перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом, відповідно до постанови КМУ № 103.
В подальшому, представником позивача надіслано відповідачу адвокатський запит від 05.07.2021 № 85 разом із оновленою довідкою про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії, в якому просив поновити виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з моменту звернення згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 30.07.2020 №21/3/2-9/878-421 станом на 05.03.2019.
У відповідь на вказаний запит Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві надано відповідь листом від 12.07.2021 №2600-0202-8/112723, в якій повідомлено позивача, що з метою реалізації частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ Урядом 21.02.2018 прийнято постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», на виконання якої Головним управлінням проводився перерахунок пенсії військовослужбовцям, які отримують пенсію згідно із Законом № 2262-ХІІ, з 01.01.2018 на підставі наданих уповноваженим органом довідок про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018. Разом з тим, відповідач зазначив, що оскільки рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18 визнано нечинними пункти 1, 2 постанови КМУ № 103 щодо перерахунку пенсій з оновленого грошового забезпечення згідно із постановою КМУ № 704, відсутні правові підстави для проведення перерахунку пенсії відповідно до постанови КМУ №103. Після визнання нечинними пунктів 1, 2 постанови КМУ № 103 інших рішень Уряду про умови та порядок проведення перерахунку пенсій не приймалося. Також відповідач зазначив, що при поновленні пенсії ОСОБА_1 до уваги взято грошове забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з якого було обчислено пенсію на дату її припинення. Відтак, враховуючи положення частини четвертої ст. 63 Закону № 2262-ХІІ та вказане вище рішення суду, відповідач вважає, що відсутні правові підстави для проведення перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом, відповідно до постанови КМУ № 103.
Не погоджуючись з такими діями відповідача, які призводять до порушення прав позивача на пенсійне забезпечення, останній звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно зі статтею 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон №2011-XII) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно із частиною другою статті 9 Закону №2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону №2011-ХІІ).
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Відповідно до частин 1, 2 та 4 статті 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова №704), якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років. Установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Постанова Кабінету Міністрів України №704 набрала чинності з 01 березня 2018 року.
Пунктом 2 Постанови №704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Частина вісімнадцята статті 43 Закону № 2262-ХІІ встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
21 лютого 2018 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №103, відповідно до пункту 1 якої постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до Постанови №704.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45).
Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Абзацом 1 пункту 5 Порядку №45 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103) передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
При цьому, у Додатку 2 до Порядку№45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою №103 викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Разом з тим, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
До компетенції Уряду входить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку №45, однак, зміни внесені постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані протиправними та нечинними судом, відтак з 05.03.2019 року - дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін.
Разом з тим, алгоритм дій, який повинен вчинити пенсійний орган у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.
Зокрема, на час звернення позивача до відповідача із заявою про здійснення перерахунку його пенсії на підставі оновленої довідки про розміри грошового забезпечення пункт 3 Порядку №45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Таким чином, з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою №704, відповідно до статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-ХІІ.
Відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
Згідно із частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Вказані правові висновки викладені в рішенні Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі №160/8324/19, залишеного без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020.
Судом встановлено, що на підставі рішення суду у зразковій справі №160/8324/19, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 Фінансово-економічним управлінням Служби безпеки України видано довідку Фінансово-економічним управлінням Служби безпеки України на підставі рішення у зразковій справі №160/8324/19 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 підготовлено довідку про розмір грошового забезпечення позивача від 30.07.2020 №21/3/2-9/878-421, встановленого за відповідною (аналогічною) посадою (на день звільнення із служби) - начальника 3 відділу Фінансово-економічного управління Служби безпеки України, для перерахунку пенсії.
Згідно вказаної довідки встановлено розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача за відповідною посадою станом на 05.03.2019, до якого включено наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад - 9020,00 грн.; оклад за військовим званням - 1410,00 грн.; надбавка за вислугу років 45% - 4693,50 грн.; надбавка за особливості проходження служби 32% - 4839,52 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень 10% - 902,00 грн.; премія 10% - 902,00 грн.; усього - 21767,02 грн.
Таким чином, підготовлена Фінансово-економічним управлінням Служби безпеки України довідка про розмір грошового забезпечення позивача, із зазначенням відомостей про розміри щомісячних основних і додаткових видів грошового забезпечення станом на 05.03.2019, відповідає вимогам статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ, статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та Постанови № 704.
Як вбачається з матеріалів справи, представником позивача надіслано відповідачу адвокатський запит від 05.07.2021 № 85 разом із оновленою довідкою про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії, в якому просив поновити виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з моменту звернення згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 30.07.2020 №21/3/2-9/878-421 станом на 05.03.2019.
У відповідь на вказаний запит Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві надано відповідь, в якій повідомлено позивача, що з метою реалізації частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ Урядом 21.02.2018 прийнято постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», на виконання якої Головним управлінням проводився перерахунок пенсії військовослужбовцям, які отримують пенсію згідно із Законом № 2262-ХІІ, з 01.01.2018 на підставі наданих уповноваженим органом довідок про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018. Разом з тим, відповідач зазначив, що оскільки рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18 визнано нечинними пункти 1, 2 постанови КМУ № 103 щодо перерахунку пенсій з оновленого грошового забезпечення згідно із постановою КМУ № 704, відсутні правові підстави для проведення перерахунку пенсії відповідно до постанови КМУ №103. Після визнання нечинними пунктів 1, 2 постанови КМУ № 103 інших рішень Уряду про умови та порядок проведення перерахунку пенсій не приймалося. Також відповідач зазначив, що при поновленні пенсії ОСОБА_1 до уваги взято грошове забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з якого було обчислено пенсію на дату її припинення. Відтак, враховуючи положення частини четвертої ст. 63 Закону № 2262-ХІІ та вказане вище рішення суду, відповідач вважає, що відсутні правові підстави для проведення перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом, відповідно до постанови КМУ № 103.
Суд зазначає, що перерахунок пенсії може бути здійснено після надходження до органу Пенсійного фонду довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій військовослужбовців.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 № 3-1.
Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган ПФУ.
Враховуючи викладене, з огляду на виникнення у позивача права на перерахунок пенсії, враховуючи те, що Фінансово-економічним управлінням Служби безпеки України складена оновлена довідка про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, у Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-XII, виникає обов'язок здійснити перерахунок пенсії позивача з моменту звернення із запитом та поновити виплату перерахованої пенсії, право на яку ОСОБА_1 має згідно із Законом № 2262-ХІІ.
Водночас, відмова відповідача у перерахунку пенсії позивача на підставі заяви позивача та отриманої довідки про розмір грошового забезпечення є протиправною та такою, що не узгоджується з вимогами законодавства.
Згідно зі статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка ратифікована Законом від 17.07.1997 № 475/97-ВР кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
У пункті 145 рішення від 15.11.1996 у справі «Чахал проти Об'єднаного Королівства» (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.
Засіб захисту, що вимагається згаданою статтею повинен бути «ефективним» як у законі, так і на практиці, зокрема, у тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Афанасьєв проти України» від 05.04.2005 (заява № 38722/02).
Отже, «ефективний засіб правого захисту» у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату; винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації, не відповідає розглядуваній міжнародній нормі.
При цьому, під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
На підставі вищевикладеного, з урахуванням встановлених обставин та норм чинного законодавства, суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача щодо відмови здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії на підставі довідки Фінансово-економічного управління Служби безпеки України та з метою ефективного захисту порушених прав позивача суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу на підставі довідки Фінансово-економічного управління Служби безпеки України від 30.07.2020 №21/3/2-9/878-421 про розмір грошового забезпечення, та поновити виплату пенсії за вислугу років з моменту звернення від 05.07.2021 №85, з урахуванням раніше виплачених сум.
Водночас, у частині позовних вимог про зобов'язання відповідача розрахувати та виплатити позивачу різницю між фактично сплачуваною пенсією та поновленою перерахованою пенсією з моменту звернення від 05.07.2021 №85 і до початку фактичної сплати повного розміру поновленої перерахованої пенсії, , на переконання суду, слід відмовити, оскільки перерахунок пенсії позивача на підставі оновленої довідки ще не проведено та у випадку набрання законної сили рішенням суду про зобов'язання перерахувати та виплатити позивачу пенсію за вказаний період буде вважатися належним виконанням судового рішення.
Згідно з частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною другою статті 74 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Згідно зі статтею 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Системно проаналізувавши приписи законодавства України, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов висновку, що адміністративний позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
У відповідності до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України на користь позивача підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача всі здійсненні ним судові витрати.
Керуючись ст.ст. 9, 72-77, 90, 139, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України суд,
Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 ) задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ 42098368; місцезнаходження: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16) щодо відмови ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 ) у проведенні перерахунку пенсії за зверненням від 05.07.2021 №85.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ 42098368; місцезнаходження: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16) поновити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 ) виплату пенсії за вислугу років з моменту звернення від 05.07.2021 №85 та здійснити її перерахунок та виплату на підставі довідки Фінансово-економічного управління Служби безпеки України від 30.07.2020 №21/3/2-9/878-421 із обов'язковим урахуванням розміру щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат та премії), з урахуванням раніше виплачених сум.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 ) понесені витрати зі сплати судового збору у розмірі 908,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ 42098368; місцезнаходження: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16).
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст.293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.П. Шулежко