ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
про закриття провадження у справі
29 червня 2022 року м. Київ № 640/16332/21
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Чудак О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення та виклику учасників справи клопотання представника відповідача про закриття провадження в адміністративній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Глобал Спірітс Європа" до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
установив:
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю "Глобал Спірітс Європа" з позовною заявою до Головного управління ДПС у Хмельницькій області, в якій просить:
- визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління ДПС у Хмельницькій області від 27.05.2021 №1518-п "Про проведення фактичної перевірки";
- визнати протиправними дії Головного управління ДПС у Хмельницькій області щодо проведення фактичної перевірки, призначеної наказом від 27.05.2021 №1518-п «Про проведення фактичної перевірки».
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.06.2021 позовну заяву ТОВ "Глобал Спірітс Європа" прийнято до розгляду та у справі відкрито провадження. Ухвалено здійснювати розгляд справи за спрощеного позовного провадження без повідомлення та виклику учасників справи.
23.10.2021 представником відповідача подано заяву про закриття провадження у даній справі згідно з пунктом 1 частини першої статті 238 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України). З посиланням на постанову Великої Палати Верховного Суду від 08.09.2021 у справі №816/228/17, відповідач зауважив, у зв'язку із проведенням перевірки на підставі наказу від 27.05.2021 №1518-п, оскарження спірного наказу не може бути предметом окремого позову.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 27.10.2021 запропоновано ТОВ "Глобал Спірітс Європа" надати письмові пояснення щодо заявленого представником відповідача клопотання про закриття провадження в адміністративній справі №640/16332/21 протягом трьох днів з дня отримання копії даної ухвали з додатками.
Згідно наявного у матеріалах справи рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, ТОВ "Глобал Спірітс Європа" 09.12.2021 отримано копію заяви відповідача про закриття провадження у справі та копію ухвали Окружного адміністративного суду міста Києва від 27.10.2021.
Однак, станом на час ухвалення даного рішення позивач не подав заперечень чи пояснень на заяву відповідача про закриття провадження у даній справі.
Керуючись нормою частини п'ятої статті 262 КАС України, суд здійснював розгляд даної справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Перевіривши матеріали справи та доводи заяви відповідача про закриття провадження у даній справі, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 238 КАС України, суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Згідно статті 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Право на судовий захист відображене і в частині першій статті 5 КАС, відповідно до якої кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Завданням адміністративного судочинства є ефективний захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. Відповідно у випадку звернення зацікавленої особи з позовом до суду адміністративний суд повинен надати правову оцінку діям суб'єкта владних повноважень при прийнятті того чи іншого рішення та перевірити його відповідність критеріям правомірності, які пред'являються до рішень суб'єктів владних повноважень та які закріплені у статті 2 КАС України.
Посадові та службові особи контролюючих органів зобов'язані, зокрема, дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами; не допускати порушень прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій (підпункти 21.1.1, 21.1.4 пункту 21.1 статті 21 ПК).
Пунктом 75.1 статті 75 ПК України визначено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Відповідно до пункту 80.1 статті 80 ПК України фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи).
Згідно підпункту 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 ПК України фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки, зокрема, у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пального.
Відповідно до пункту 80.5 статті 80 ПК України допуск посадових осіб контролюючих органів до проведення фактичної перевірки здійснюється згідно із статтею 81 цього Кодексу.
За приписами пунктів 81.1 та 81.2 статті 81 ПК України у разі відмови платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) розписатися у направленні на перевірку посадовими (службовими) особами контролюючого органу складається акт, який засвідчує факт відмови. У такому випадку акт про відмову від підпису у направленні на перевірку є підставою для початку проведення такої перевірки.
У разі відмови платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) у допуску посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення перевірки посадовими (службовими) особами контролюючого органу за місцем проведення перевірки, невідкладно складається та реєструється в контролюючому органі не пізніше наступного робочого дня у двох примірниках акт, що засвідчує факт відмови, із зазначенням заявлених причин відмови, один примірник якого вручається під підпис, відразу після його складання, платнику податків та/або уповноваженій особі платника податків.
З матеріалів справи встановлено, що начальником Головного управління ДПС у Хмельницькій області на підставі підпункту 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (ПК України) прийнято наказ від 27.05.2021 №1518-п "Про проведення фактичної перевірки", яким призначено фактичну перевірку ТОВ "Глобал Спірітс Європа", яке здійснює господарську діяльність за адресою Хмельницька область, м. Хмельницький, вул. Тупікова, 1, з 27.05.2021, тривалістю 10 діб. Період діяльності, що перевіряється згідно статті 102 ПК України.
Також 27.05.2021 для проведення вказаної перевірки працівникам Головного управління ДПС у Хмельницькій області видані направлення на перевірку від 27.05.2021 №1155, №1156, №1157, №1158.
27.05.2021 працівники Головного управління ДПС у Хмельницькій області прибули за адресою Хмельницька область, м. Хмельницький, вул. Тупікова, 1, та пред'явили працівнику ТОВ "Глобал Спірітс Європа" вказані наказ та направлення 27.05.2021 о 15:32, про що свідчать відповідні відмітки працівника ТОВ "Глобал Спірітс Європа" на направленнях.
На підставі наказу від 27.05.2021 №1518-п працівники Головного управління ДПС у Хмельницькій області провели фактичну перевірку господарської одиниці (склад) ТОВ "Глобал Спірітс Європа" за адресою Хмельницька область, м. Хмельницький, вул. Тупікова, 1, за результатом якої складено довідку від 31.05.2021 №2906/22-01-09-01/43178627, яка підписана працівником ТОВ "Глобал Спірітс Європа" із зауваженнями.
Позивач не погодився із вказаним наказом наказ від 27.05.2021 №1518-п та діями відповідача щодо проведення фактичної перевірки, а тому звернувся до суду.
Подібні правовідносини досліджувались Великою Палатою Верховного Суду під час розгляду справи №816/228/17. В постанові Великої Палати Верховного Суду від 08.0-.2021 у справі №816/228/17 висловлено наступні висновки:
- якщо контролюючий орган був допущений до проведення перевірки на підставі наказу про її проведення, то цей наказ як акт індивідуальної дії реалізовано його застосуванням;
- оскарження такого наказу не є належним та ефективним способом захисту права платника податків, оскільки його скасування не може призвести до відновлення порушеного права;
- неправомірність дій контролюючого органу при призначенні і проведенні перевірки не може бути предметом окремого позову, але може бути підставами позову про визнання протиправними рішень, прийнятих за наслідками такої перевірки;
- підставами для скасування таких рішень є не будь-які порушення, допущені під час призначення і проведення перевірки, а лише ті, що вплинули або об'єктивно могли вплинути на правильність висновків контролюючого органу за результатами такої перевірки та відповідно на обґрунтованість і законність прийнятого за результатами перевірки рішення;
- спір про протиправність наказу щодо призначення перевірки не підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства.
Відповідно частини п'ятої статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
З урахуванням наведеного, а також з огляду на відсутність доказів недопуску позивачем працівників контролюючого органу до перевірки та доказів складання відповідачем акту про недопуск до перевірки, суд дійшов висновку про те, що фактично позивач допустив працівників контролюючого органу до проведення перевірки, призначеної на підставі наказу від 27.05.2021 №1518-п. Така перевірка проведена, її результати зафіксовані в довідці від 31.05.2021 №2906/22-01-09-01/43178627.
Таким чином, оскільки контролюючий орган був допущений до проведення перевірки на підставі наказу про її проведення від 27.05.2021 №1518-п, то цей наказ як акт індивідуальної дії реалізовано його застосуванням, а тому його оскарження не є належним та ефективним способом захисту права платника податків, оскільки скасування наказу не може призвести до відновлення порушеного права.
Отже, необхідно закрити провадження у даній справі на підставі пункту 1 частини першої статті 238 КАС України в частині позовних вимог про визнання протиправним та скасування наказу Головного управління ДПС у Хмельницькій області від 27.05.2021 №1518-п "Про проведення фактичної перевірки".
Щодо позовних вимог про визнання протиправними дій Головного управління ДПС у Хмельницькій області щодо проведення фактичної перевірки, призначеної наказом від 27.05.2021 №1518-п, суд зазначає, що обґрунтування та юридична природа такої вимоги такі ж як і в позовної вимоги про визнання протиправним та скасування наказу від 27.05.2021 №1518-п. Тому, при вирішенні такої вимоги суд вважає за необхідне виходити з висновків застосованих при вирішенні вимоги про визнання протиправним та скасування наказу від 27.05.2021 №1518-п, та, як наслідок, вважає за необхідне закрити провадження у справі також і в частині цих вимог.
На підставі вище викладеного, керуючись статтями 2, 72-77, 139, 238, 239, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України,
ухвалив:
Клопотання представника відповідача задовольнити.
Закрити провадження у справі №640/16332/21 за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Глобал Спірітс Європа" до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення про визнання протиправними наказу та дій.
Ухвала набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України і може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 292-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.М. Чудак