ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
29 червня 2022 року м. Київ № 640/20558/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Шулежка В.П., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області до товариства з обмеженою відповідальністю «БІР-МАРКЕТ» про стягнення штрафу,
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось Головне управління Держпродспоживслужби в Сумській області (далі - позивач) з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «БІР-МАРКЕТ» (далі - відповідач, ТОВ «БІР-МАРКЕТ»), в якому просить стягнути з TOB «БІР-МАРКЕТ» (03151, м. Київ, вул. Народного ополчення, 1, код ЄДРПОУ 40818636) на користь Сумської міської ОТГ, p/pUA088999980313060106000018540, одержувач Сумська міська ОТГ, код одержувача 37970593, банк одержувача Казначейство України, код платежу 21081100 штраф за порушення законодавства про рекламу в розмірі 6783,00 грн. накладений відповідно до рішень №000058 від 03.06.2020 та №000066 від 24.06.2020.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що за результатами розгляду справи про порушення відповідачем законодавства про рекламу, позивачем винесено рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу, якими зобов'язано відповідача сплатити до Державного бюджету України штрафи. Проте, оскільки відповідачем у встановлені строки штрафи не сплачені, позивач звернувся щодо їх стягнення в судовому порядку.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 04.09.2020 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідачем у встановлений судом строк відзиву на позовну заяву, пояснень чи доказів щодо заявлених позовних вимог, на підтвердження або спростування обставин, зазначених у позові, не надано, як і заяви про визнання позову.
Згідно із частиною шостою статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Розглянувши документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
В ході здійснення контролю за дотриманням порядку розповсюдження реклами щодо захисту прав споживачів реклами та вимог до її змісту на території м.Суми 20 лютого 2020 року службовими особами Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області встановлено, що на склі біля вхідних дверей магазину « Beer Market », який розташований за адресою: м.Суми, вул. Металургів, 13 розміщена реклама із зображенням товарного знаку під яким випускається пиво «Львівське» та з текстом наступного змісту «Beer Market мережа магазинів розливного пива нова ціна 39,99 грн. за 1 літр стара ціна 46,99 ЛЬВІВ DUNKEL ЛЬВІВСЬКЕ DUNKEL ТОВАР ТИЖНЯ», що є порушенням ч.2 ст. 22 Закону України «Про рекламу», згідно якої реклама алкогольних напоїв, реклама знаків для товарів і послуг, інших об'єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються алкогольні напої, забороняється засобами зовнішньої реклами.
Виявлені в ході контролю порушення зафіксовано на відео і фото та складено протокол про порушення законодавства про рекламу №000048 від 11.03.2020.
На підставі протоколу Головним управлінням прийнято рішення від 11.03.2020 про початок розгляду справи про порушення законодавства України про рекламу відносно TOB «БІР-МАРКЕТ».
Головне управління Держпродспоживслужби в Сумській області в порядку ч.2 ст.26 Закону України «Про рекламу» надіслано відповідачу вимогу від 11.03.2020 №1800-05.1/20, в якій зазначено встановлені порушення, повідомлено про можливість надання письмових пояснень, зобов'язано надати у термін до 30.03.2020 інформацію про вартість розповсюдженої реклами, а також повідомлено про розгляд справи на 01.04.2020 о 10.00 год. щодо порушення законодавства про рекламу. Одночасно відповідача повідомлено про наслідки неподання або подання завідомо недостовірної вартості реклами, а також неможливості встановлення вартості реклами, розповсюдженої з порушенням.
Однак у визначений вимогою час відповідач не надав витребуваної інформації.
В подальшому розгляд справи, призначений на 01.04.2020 в зв'язку з введеним в Україні карантину на підставі наказу №607-ОД від 24.03.2020 відкладено на 03.06.2020 о 10.00, про що відповідачу направлено повідомлення на юридичну адресу та за місцем здійснення діяльності в м.Суми по вул.Металургів, 13.
На вимогу позивача відповідачем не подано жодної інформації про вартість розповсюдженої реклами чи пояснення по суті виявлених правопорушень.
На підставі матеріалів справи позивачем встановлено факт порушення TOB «БІР-МАРКЕТ» вимог ч.2 ст.22 Закону України «Про рекламу» та прийнято рішення №000058 від 03.06.2020 про накладення штрафу в розмірі 5083,00 грн. за недотримання встановлених законом вимог щодо змісту реклами та у замовленні розповсюдження реклами, в якій не дотримано встановлені законом вимоги щодо її змісту у відповідності до ч. 7 статті 27 Закону України «Про рекламу».
У зв'язку з ненаданням TOB «БІР-МАРКЕТ» відповіді на вимогу від 11.03.2020 №1800-05.1/20 органу державної влади, на який згідно з законом покладено контроль за дотриманням законодавства про рекламу інформації про вартість розповсюдженої реклами за адресою: м. Суми, вул. Металургів, 13 , чим порушено ч.2 ст. 26 Закону України «Про рекламу» Головним управлінням складено протокол про порушення законодавства про рекламу від 03.06.2020 №000061.
На підставі протоколу Головним управлінням прийнято рішення від 03.06.2020 №000062 про початок розгляду справи про порушення законодавства України про рекламу відносно TOB «БІР-МАРКЕТ».
Позивачем 11.06.2020 надіслано TOB «БІР-МАРКЕТ» вимогу №4107-05.1/20 від 04.06.2020 у порядку ч.2 ст. 26 Закону України «Про рекламу» про надання відповідної інформації та попереджено про відповідальність за її ненадання або подання завідомо недостовірної інформації, передбачену ч.6 ст. 27 Закону України «Про рекламу» у вигляді штрафу в розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Одночасно відповідача повідомлено про розгляд на 24.06.2020 о 10.00 год. справи відносно нього про порушення законодавства про рекламу.
Відповідач на засідання справи 24.06.2020 року не з'явився, інформацію про вартість розповсюдженої реклами чи пояснення по суті виявлених правопорушень не надав.
На підставі зазначених матеріалів, у зв'язку з невиконанням законних вимог Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області, визначених ч.2 ст.26 Закону України «Про рекламу» щодо надання інформацію про вартість розповсюдженої реклами, позивачем прийнято рішення від 24.06.2020 №000066 про накладення на TOB «БІР-МАРКЕТ» штрафу в розмірі 1700,00 грн., що передбачений ч.6 ст. 27 Закону України «Про рекламу» за ненадання інформації щодо вартості розповсюдженої реклами.
Вказані рішення позивачем надіслано на адресу відповідача з рекомендованим повідомленням, про що свідчить копія відповідного повідомлення.
Зважаючи на те, що відповідачем в судовому порядку рішення про накладення штрафів не оскаржувались, штрафи у добровільному порядку не сплачені, позивач звернувся з даним позовом до суду .
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Статтею 19 Конституції України регламентовано, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Засади рекламної діяльності в Україні, регулювання відносин, що виникають у процесі виробництва, розповсюдження, розміщення та споживання реклами визначаються відповідно до Закону України «Про рекламу» від 03 липня 1996 року №270/96-ВР.
Статтею 1 Закону України «Про рекламу» передбачено, що реклама - інформація про особу чи товар, розповсюджена в будь-якій формі та в будь-який спосіб і призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їх інтерес щодо таких особи чи товару.
Відповідно до абзацу 6 частини 1 статті 16 Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення» забороняються будь-яка реклама та стимулювання продажу тютюнових виробів, знаків для товарів і послуг, інших об'єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються тютюнові вироби, в тому числі: розміщення інформації про виробника тютюнових виробів та/або тютюнові вироби у місцях, де ці вироби реалізуються чи надаються споживачеві, у тому числі на елементах обладнання та/або оформлення місць торгівлі, за виключенням одного плаката розміром не більше 40x30 см на одне місце торгівлі, в якому надається текстова інформація про наявні в продажу тютюнові вироби та ціни на них.
Згідно з частинами першою та другою статті 7 Закону України «Про рекламу» основними принципами реклами є законність, точність, достовірність, використання форм та засобів, які не завдають споживачеві реклами шкоди. Реклама не повинна підривати довіру суспільства до реклами та повинна відповідати принципам добросовісної конкуренції.
Відповідно до абзацу 7 частини 1 статті 22 Закону України «Про рекламу» реклама тютюнових виробів, реклама знаків для товарів і послуг, інших об'єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються тютюнові вироби, забороняється: засобами зовнішньої реклами.
Згідно частини першої статті 10 Закону України «Про рекламу» недобросовісна реклама забороняється.
Частинами першою та другою статті 26 Закону України «Про рекламу» визначено, що контроль за дотриманням законодавства України про рекламу здійснює у межах своїх повноважень спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів - щодо захисту прав споживачів реклами. На вимогу органів державної влади, на які згідно із законом покладено контроль за дотриманням вимог законодавства про рекламу, рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами зобов'язані надавати документи, усні та/або письмові пояснення, відео- та звукозаписи, а також іншу інформацію, необхідну для здійснення ними повноважень щодо контролю.
Крім того, відповідний орган державної влади має право, у тому числі, вимагати від рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами усунення виявлених порушень вимог законодавства.
Згідно з частиною шостою статті 27 Закону України «Про рекламу» встановлено, що за неподання або подання завідомо недостовірної інформації щодо вартості розповсюдженої реклами та/або виготовлення реклами та/або вартості розповсюдження реклами центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, необхідної для здійснення ними передбачених цим Законом повноважень, на рекламодавців, виробників реклами та розповсюджувачів реклами накладається штраф у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Частиною сьомою статті 27 Закону України «Про рекламу» передбачено, що у разі неможливості встановлення вартості реклами, розповсюдженої з порушенням вимог Закону України «Про рекламу», на рекламодавців та розповсюджувачів реклами рішенням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, накладається штраф у розмірі до 300 неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Рішення у справах про порушення законодавства про рекламу можуть бути оскаржені до суду (ч.11 ст.27 Закону України «Про рекламу»).
Процедура та порядок здійснення контролю за дотриманням законодавства про рекламу у сфері захисту прав споживачів реклами встановлені Законом України «Про рекламу» а також Порядком накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 № 693 (далі - Порядок).
Відповідно до пункту 9 Порядку підставою для розгляду справи про порушення законодавства про рекламу є відповідний протокол, складений уповноваженою посадовою особою Держспожінспекції та її територіальних органів.
Згідно з пунктом 11 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, за наявності ознак порушення законодавства про рекламу приймається рішення про початок розгляду справи.
Відповідно до пункту 18 Порядку, за результатами розгляду справи приймається рішення, що оформляється у двох примірниках, один з яких залишається у Держспоживінспекції або її територіальному органі, другий - у 10-денний строк надсилається особі, стосовно якої було прийнято рішення, або видається її представникові під розписку.
Як встановлено судом з наявних матеріалів справи, за результатами розгляду справи про порушення законодавства про рекламу відносно ТОВ «БІР-МАРКЕТ» встановлено недотримання вимог законодавства про рекламу, а саме на вимогу Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області не надано інформації щодо вартості розповсюдженої реклами, що є порушенням частини другої статті 26 Закону України «Про рекламу» та не дотримано встановлених законом вимог щодо змісту реклами та у замовленні розповсюдження реклами, в якій не дотримано встановлені законом вимоги щодо її змісту у відповідності до ч. 7 статті 27 Закону України «Про рекламу», у зв'язку з чим позивачем прийнято рішення від 03.06.2020 №000058 про накладення штрафу на відповідача у розмірі 5083,00 грн. та рішення від 24.06.2020 №000066 про накладення штрафу на відповідача у розмірі 1700,00 грн.
Матеріалами справи підтверджується, що рішення про накладення штрафу на відповідача за порушення законодавства про рекламу направлені рекомендованим відправленням з повідомленням про вручення.
Проте, під час розгляду справи судом встановлено, що ТОВ «БІР-МАРКЕТ» у вказаний термін штрафи добровільно не сплачено.
Також, в матеріалах справи відсутні письмові докази щодо оскарження вказаних рішень про накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу.
Пунктом 20 Порядку передбачено, що сума штрафів за порушення законодавства про рекламу сплачується добровільно або стягується в судовому порядку відповідно до законодавства.
Згідно зі статтею 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Доказів, які спростовували б доводи позивача, відповідач суду не надав.
Враховуючи викладене, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, враховуючи, що на час розгляду справи заборгованість відповідачем не сплачена в добровільному порядку, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню.
Враховуючи вимоги частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати у цій справі стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст.ст. 8, 9, 72-77, 139, 241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд,
Адміністративний позов Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області (40021, м. Суми, вул. Гамалія, 25, код ЄДРПОУ 40356714) задовольнити повністю.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «БІР-МАРКЕТ» (03151, м. Київ, вул. Народного ополчення, 1, код ЄДРПОУ 40818636) на користь Сумської міської ОТГ, p/pUA088999980313060106000018540, одержувач Сумська міська ОТГ, код одержувача 37970593, банк одержувача Казначейство України, код платежу 21081100 штраф за порушення законодавства про рекламу в розмірі 6783,00 грн. накладений відповідно до рішень №000058 від 03.06.2020 та №000066 від 24.06.2020.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст.293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.П. Шулежко