Рішення від 26.07.2022 по справі 580/439/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 липня 2022 року справа № 580/439/22

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Гараня С.М.,

за участю:

секретаря судового засідання - Шапошник Я.О.,

представника позивача - адвоката Шимановського А.В. (за ордером),

представника відповідача - Милокостенко К.В. (за довіреністю),

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Черкаської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі позивач) до Черкаської міської ради (далі відповідач), в якому позивач з урахуванням заяви від 04.02.2022 просить:

- визнати незаконним та скасувати рішення Черкаської міської ради від 30.09.2021 №10-81 «Про відмову в передачі земельної ділянки у власність по АДРЕСА_1 , громадянину ОСОБА_1 »;

- зобов'язати Черкаську міську раду повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 30.09.2021;

- прийняти рішення про затвердження щодо відведення земельної ділянки по АДРЕСА_1 громадянину ОСОБА_1 та про передачу громадянину ОСОБА_1 земельної ділянки по по АДРЕСА_1 , площею 0,0551 га (кадастровий номер 7110136700:02:008:0025) безоплатно у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що Черкаська міська рада 14.01.2020 надала відповідь ОСОБА_2 , та визнала надання дозволу на розробку проекту із землеустрою по відведенню земельної ділянки по АДРЕСА_1 на підставі мовчазної згоди. 28.08.2020 управління планування та архітектури департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради погодила відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_1 у власність площею 0,0551 га для будівництва і обслуговування житловою будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) по АДРЕСА_1 . 30.09.2021 Черкаська міська рада розглянувши проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_2 надала рішення про відмову у його затвердженні. За твердженням позивача з оскаржуваного рішення не вбачається законних підстав для відмови позивачу в передачі земельної ділянки у власність.

Відповідач у відзиві на позов заперечував проти задоволення позову та зазначив, що розглянувши проект рішення Черкаської міської ради «Про передачу земельної ділянки у власність по АДРЕСА_1 громадянину ОСОБА_1 (вільна земельна ділянка)», прийнявши до уваги пропозиції постійної комісії з питань земельних відносин та архітектури, які є обов'язковими для розгляду, за пропозицією депутатів Черкаської міської ради прийнято спірне рішення від 30.09.2021 № 1-81 «Про відмову в передачі земельної ділянки у власність по АДРЕСА_1 Громадянину ОСОБА_1 (вільна земельна ділянка)». Пунктом 3 рішення включено до переліку земельних ділянок, які пропонуються для продажу на земельних торгах (у формі аукціону) земельну ділянку по АДРЕСА_1 площею 0,0551 га (кадастровий номер 7110136700:02:008:0093), що повністю узгоджується зі ст. 118 Земельного кодексу України. При цьому, звертає увагу, що положення вказаної норми не зазначають з яких мотивів орган місцевого самоврядування може відмовити громадянину у передачі земельної ділянки у власність. Враховуючи вище викладене, прийняте Черкаською міською радою спірне рішення є законним та обгрунтованим, адже прийнято у відповідності до ст. 19 Конституції України - на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Представник позивача у судовому засіданні просив задовольнити позов. Представник відповідача заперечувала проти задоволення позову.

Дослідивши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд зазначає таке.

ОСОБА_1 через Центр надання адміністративних послуг звернувся до департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради із заявою від 13.11.2019 № 92440-3 щодо передачі йому земельної ділянки у приватну власність площею 0,872 га, що розташована по АДРЕСА_1 .

Листом від 05.12.2019 № 92440-3, департамент архітектури та містобудування Черкаської міської ради повідомив позивача про необхідність надання до заяви довідки про кількісні характеристики земельної ділянки та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями, яку буде замовлено у Міськрайонного управління у Черкаському районі та м. Черкасах головного управління Держгеокадастру у Черкаській області.

В подальшому, листом від 19.12.2019 № 92440-з департамент архітектури та містобудування Черкаської міської ради повідомив позивача, що підготовлений відповідний проект рішення для розгляду на сесії Черкаської міської ради.

23.12.2019 за вх. № 92440-3, громадянин ОСОБА_1 звернувся до Черкаської міської ради із заявою щодо залишення без розгляду поданої ним заяви та повернення йому справи № 92440-3 від 13.11.2019.

Листом від 14.01.2020 № 92440-3, департамент архітектури та містобудування Черкаської міської ради повернув позивачу його заяву від 13.11.2019 № 92440-3 разом з переліком документів і зазначив, що департамент письмово повідомлений у місячний строк, з дня закінчення строку розгляду звернення щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою, про те, що позивачем було замовлено розроблення документації із землеустрою (укладено договір на виконання землевпорядних робіт) відповідно до вимог ст. 118 ЗК України.

Заявами від 14.08.2020 вх. № 01-29/45143, від 05.03.2021 № 07-08/12907 позивач звернувся до виконавчого комітету Черкаської міської ради щодо погодження документації із землеустрою щодо відведення йому земельної ділянки у власність площею 0,0551 га, яка розташована в АДРЕСА_1 .

Листом від 25.06.2021 № 01-08/2907, департамент архітектури та містобудування Черкаської міської ради повідомив про підготовку відповідного проекту рішення, який у відповідності до Регламенту роботи Черкаської міської, після відповідних погоджень буде розглянутий на засіданні сесії Черкаської міської ради.

Постійна комісія з питань земельних відносин та архітектури розглянула проект рішення Черкаської міської ради «Про передачу земельної ділянки у власність по АДРЕСА_1 громадянину ОСОБА_1 (вільна земельна ділянка)» за результатами розгляду 07.07.2021 прийняла рішення - «Не погоджено, аукціон», що зазначено на листі погодження.

30.09.2021 Черкаська міська рада розглянувши проєкт землеустрою щодо відведення земельної ділянки по АДРЕСА_1 громадянину ОСОБА_1 рішенням №10-81 відмовила у затвердженні проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по АДРЕСА_1 громадянину ОСОБА_1 2 вказаного рішення відмовила у передачі земельної ділянки по АДРЕСА_1 площею 0,0551 га (кадастровий номер 7110136700:02:008:0093) безоплатно у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка). Пунктом 3 рішення включено до переліку земельних ділянок, які пропонуються для продажу на земельних торгах (у формі аукціону) земельну ділянку по АДРЕСА_1 площею 0,0551 га (кадастровий номер 7110136700:02:008:0093).

Тому позивач, не погоджуючись з таким рішенням, звернувся в суд з позовом.

Стаття 14 Конституції України гарантує право власності на землю. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Законом, який регулює земельні правовідносини, є Земельний кодекс України від 25.10.2001 №2768-III (далі ЗК України), а також прийняті відповідно до Конституції України та цього Кодексу нормативно-правові акти.

Відповідно до ч.1 ст.81 ЗК України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі:

а) придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами;

б) безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності;

в) приватизації земельних ділянок, що були раніше надані їм у користування;

г) прийняття спадщини;

ґ) виділення в натурі (на місцевості) належної їм земельної частки (паю).

Частинами 1-3 ст.116 ЗК України встановлено, що громадяни набувають права власності земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Набуття права на землю громадянами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться, зокрема, у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом (п. в ч. 3 ст. 116 ЗК України).

Відповідно до ст.118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, клопотання подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність особи, якій належить право власності на об'єкт нерухомості (жилий будинок, іншу будівлю, споруду), розташований на такій земельній ділянці, або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, які є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.

У разі надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки Рада міністрів Автономної Республіки Крим, орган виконавчої влади чи орган місцевого самоврядування, що передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, зобов'язані протягом десяти робочих днів з дня прийняття рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або з дня повідомлення особою, зацікавленою в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, про замовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у порядку, передбаченому цією частиною, відобразити на картографічній основі Державного земельного кадастру орієнтовне місце розташування земельної ділянки, зазначити дату та номер відповідного рішення, а також майбутнє цільове призначення земельної ділянки. Зазначена інформація оприлюднюється на безоплатній основі на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, що передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

У статті 121 ЗК України передбачено норми безоплатної передачі земельних ділянок громадянам. Зокрема, для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах - не більше 0,25 гектара, в селищах - не більше 0,15 гектара, в містах - не більше 0,10 гектара.

Згідно з ч.8 ст.186 ЗК України підставою для відмови у погодженні та затвердженні документації із землеустрою може бути лише невідповідність її положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівної документації.

Отже, підставою для відмови у погодженні та затвердженні документації із землеустрою може бути лише невідповідність її положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівної документації.

Відповідно до ч.9 ст.186 ЗК України Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування, іншим суб'єктам, визначеним цією статтею, при погодженні та затвердженні документації із землеустрою забороняється вимагати: додаткові матеріали та документи, не включені до складу документації із землеустрою, визначеного Законом України "Про землеустрій"; надання погодження документації із землеустрою будь-якими іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами чи організаціями, погодження яких не передбачено цією статтею; проведення будь-яких обстежень, експертиз чи робіт.

Згідно з ч.10 ст.186 ЗК України висновок (рішення) органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, іншого суб'єкта, визначеного цією статтею, щодо відмови у погодженні або затвердженні документації із землеустрою має містити вичерпний перелік недоліків документації із землеустрою з описом змісту недоліку та посиланням на відповідні норми законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, затверджену документацію із землеустрою або містобудівну документацію. Повторна відмова у погодженні або затвердженні документації із землеустрою допускається лише у разі, якщо розробник не усунув недоліки, зазначені у попередньому висновку (рішенні), а також якщо підстава для відмови виникла після надання попереднього висновку (рішення). Повторна відмова у погодженні або затвердженні не позбавляє розробника документації із землеустрою права усунути недоліки такої документації та подати її на погодження або затвердження.

Під час розгляду справи встановлено, що постійна комісія з питань земельних відносин та архітектури розглянула проект рішення Черкаської міської ради «Про передачу земельної ділянки у власність по АДРЕСА_1 громадянину ОСОБА_1 (вільна земельна ділянка)» за результатами розгляду 07.07.2021 прийняла рішення - «Не погоджено, аукціон», що зазначено на листі погодження.

Зазначена в спірному рішення підстава для відмови позивачу не узгоджується зі вказаними вище нормами, оскільки підставою не погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки стало не погодження постійної комісії з питань земельних відносин та архітектури Черкаської міської ради за результатами розгляду 07.07.2021 прийняла рішення - «Не погоджено, аукціон».

Тому суд дійшов висновку, що відповідач прийняв спірне рішення з порушенням правових підстав, визначених законом. Доводи позивача про його протиправність підтверджені.

Відповідно до п.4 ч.1 ст.5 КАС України способом захисту прав особи від протиправної бездіяльності суб'єкта владних повноважень є визнання її протиправною та зобов'язання вчинити певні дії. Тобто дії, які він повинен вчинити за законом.

На підставі абз.2 ч.4 ст.245 КАС України у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення. Вказана правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 16 вересня 2015 року у справі №21-1465а15.

Суд дійшов висновку, що з метою ефективного судового захисту прав позивача наявні підстави для зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивача про затвердження проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по АДРЕСА_1 площею 0,0551 га (кадастровий номер 7110136700:02:008:0025) безоплатно у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд та прийняти рішення у відповідності до вимог Земельного кодексу України.

Отже, позовні вимоги обґрунтовані частково.

Відповідно до ч. ч. 1, 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Зважаючи на те, що позовні вимоги підлягають задоволенню, то судові витрати зі сплати судового збору, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань відповідача пропорційно задоволених позовних вимог.

Інших доказів понесених судових витрат, станом на час прийняття рішення, матеріали справи не містять.

Керуючись ст.ст. 2, 90, 139, 242-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Черкаської міської ради від 30.09.2021 №10-81 “Про відмову в передачі земельної ділянки у власність по АДРЕСА_1 громадянину ОСОБА_1 ”.

Зобов'язати Черкаську міську раду (код ЄДРПОУ 25212542) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) про затвердження проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по АДРЕСА_1 площею 0,0551 га (кадастровий номер 7110136700:02:008:0025) безоплатно у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд та прийняти рішення у відповідності до вимог Земельного кодексу України.

У задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Черкаської міської ради (код ЄДРПОУ 25212542) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору в сумі 992 (дев'ятсот дев'яносто дві) грн 40 коп.

Копію рішення направити учасникам справи.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту.

Повний текст рішення складено 25.08.2022.

Суддя Сергій ГАРАНЬ