Рішення від 22.08.2022 по справі 560/5409/22

Справа № 560/5409/22

РІШЕННЯ

іменем України

22 серпня 2022 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук О.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Міністерства оборони України, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення Міністерства оборони України, оформлене пунктом 1 протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 20.01.2022 № 8, про відмову у призначенні та виплаті йому одноразової грошової допомоги як військовослужбовцю (особі після її звільнення з військової служби), інвалідність III групи якого настала внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби під час участі в бойових діях у складі Миротворчих Сил ООН, та зобов'язати Міністерство оборони України нарахувати та виплатити одноразову грошову допомогу як військовослужбовцю (особі після її звільнення з військової служби), інвалідність III групи якого настала внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби під час участі в бойових діях у складі Миротворчих Сил ООН, у розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому встановлена така інвалідність.

В обгрунтування позовних вимог вказує, що у зв'язку з встановленням Хмельницькою обласною медико-соціальною експертною- комісією 29.09.2021 третьої групи інвалідності, яка настала внаслідок захворювання, так, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби під час участі в бойових діях у складі Миротворчих Сил О ОН звернувся в ІНФОРМАЦІЯ_1 до Міністерства оборони України заяву та всі необхідні документи про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням інвалідності Ш групи. Комісією Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум прийнято рішення, затверджене Міністром оборони України, про відмову у призначенні мені одноразової грошової допомоги у зв'язку із тим, що звільнено з Державної пенітенціарної служби України. Згідно з пунктом 17 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975 та частиною 6 статті 16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» особам звільненим з військової служби, виплата одноразової грошової допомоги здійснюється органом державної влади, який здійснював розрахунок під час звільнення з військової служби. Тому, вважає рішення комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, оформлене пунктом 1 протоколу засідання комісії від 20.01.2022 № 8 про відмову у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги як військовослужбовцю (особі після її звільнення з військової служби) у зв'язку із встановленням інвалідності III групи внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби під час участі в бойових діях у складі Миротворчих Сил ООН, незаконним.

Просить позов задовольнити.

Ухвалою від 10.05.2022 суд відкрив провадження у цій справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

У відзиві на позов відповідач зазначив, що у Міністерства оборони України відсутні підстави для призначення та виплати ОГД позивачу, який звільнений зі служби з іншого органу державної влади - Державної пенітенціарної служби України. Тому рішення комісії Міноборони з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 20.01.2022 року №8 (пункт 1 протоколу) є правомірним. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Дослідивши зібрані в матеріалах справи докази в їх взаємному зв'язку та сукупності, суд встановив таке.

Позивач - ОСОБА_1 проходив військову службу за контрактом в Збройних Силах України з 11.05.2001 по 11.05.2004, під час якої, у період з 10.08.2003 по 06.02.2004, приймав участь у бойових діях у складі миротворчого контингенту України в Республіці Ірак.

Наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 11.05.2004 № 123 звільнений з військової служби у запас та виключений зі списків особового складу.

Рішенням Регіональної військово-лікарської комісії МО України по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв від 14.12.2020 № 889 встановлений причинний зв'язок захворювання, отриманого позивачем під час участі у бойових діях у складі військової частини НОМЕР_2 миротворчого контингенту України в Республіці Ірак, з виконанням обов'язків військової служби.

29.09.2021 Хмельницькою обласною медико-соціальною експертною комісією позивачу вперше встановлена третя групу інвалідності, яка настала внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби під час участі в бойових діях у складі Миротворчих Сил ООН. Зазначене підтверджується копією довідки до акту огляду Хмельницької обласної МСЕК серії 12 ААВ № 455780 від 29.09.2021.

В жовтні 2021 року позивач подав через ІНФОРМАЦІЯ_1 до Міністерства оборони України заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням інвалідності ІII групи.

ІНФОРМАЦІЯ_1 до Міністерства оборони України листом від 12.04.2022 року №9/1/16 повідомив позивача про те, що комісія Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум прийняла рішення, оформлене протоколом від 20.01.2022 року №8 (пункт 1) про відмову щодо призначення одноразової допомоги у зв'язку із встановленням ІІІ групи. Причиною відмови слугувало те, що відповідно до частини 6 статті 16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» особам, звільненим з військової служби, виплата одноразової грошової допомоги здійснюється органом державної влади, який здійснював розрахунок під час звільнення з військової служби. Оскільки Міністерство оборони України не здійснювало розрахунок під час звільнення позивача з органів Державної пенітенціарної служби України, то, відповідно, не має повноважень щодо призначення та виплати йому одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням інвалідності IIІ групи.

Вважаючи відмову протиправною, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірних правовідносин суд враховує таке.

Згідно з частиною 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Положеннями частини 1 статті 2 КАС України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку із виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни здійснює Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-ХІІІ (далі - Закон № 2232-ХШ).

Статтею 41 Закону України № 2232-ХШ встановлено, що виплата одноразової грошової допомоги уразі загибелі (смерті) або каліцтва військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України «Про соціальний і, правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

За змістом частини 2 статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» №2011-ХІІ (далі - Закон № 2011-XII) одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі, зокрема, встановлення військовослужбовцю інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок зазначених причин.

Згідно з пунктом "б" частини 1 статті 16-2 Закону № 2011-XII одноразова грошова допомога призначається і виплачується в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, - у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності ІII групи (пункт 2 статті 16 цього Закону).

Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року №975 (далі - Порядок №975).

Відповідно до частини 2 пункту 3 Порядку № 975 днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є у разі встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності - дата, що зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії.

Згідно з пунктом 11 вказаного Порядку військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст, якому виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, подає уповноваженому органу такі документи: заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності; завірену копію довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією про встановлення групи інвалідності або відсотка втрати працездатності із зазначенням причинного зв'язку інвалідності чи втрати працездатності.

Третя група інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії встановлена позивачу 29.09.2021 року.

У відповідності до статті 16-4 Закону № 2011-ХП призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються, якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво), інвалідність або часткова втрата працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста є наслідком: а) вчинення ним злочину або адміністративного правопорушення; б) вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння; в) навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, іншої шкоди своєму здоров'ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, встановленого судом); г) подання особою завідомо неправдивих відомостей для призначення і виплати одноразової грошової допомоги.

Визначений цією нормою перелік підстав для відмови щодо призначення і виплати одноразової грошової допомоги є вичерпним.

Відповідно до пункту 17 Порядку особам, звільненим з військової служби, виплата одноразової грошової допомоги здійснюється органом державної влади, який здійснював розрахунок під час звільнення з військової служби.

Розрахунок позивача у зв'язку із звільненням з військової служби здійснювало Міністерство оборони України, що підтверджується наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 11.05.2004 «№123

Тому, саме на Міністерство оборони України, як на головного розпорядника коштів, покладено обов'язок щодо виплати позивачу одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням інвалідності ІII групи, внаслідок захворювання пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велися бойові дії, у разі прийняття комісією Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум відповідного рішення.

Враховуючи викладене рішення комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум про відмову позивачу щодо призначення одноразової допомоги у зв'язку із встановленням ІІІ групи, оформлене протоколом від 20.01.2022 № 8 (пункт 1) є неправомірним.

За змістом частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем не доведена правомірність рішення комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум про відмову позивачу щодо призначення одноразової допомоги у зв'язку із встановленням ІІІ групи, оформлене протоколом від 20.01.2022 № 8 (пункт 1). Тому, позовні вимоги про його скасування необхідно задовольнити.

Разом з тим, не підлягають до задоволення позовні вимоги про зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу одноразову грошову допомогу у зв'язку із встановленням інвалідності ІII групи, оскільки у спірному рішенні відсутня інформація щодо перевірки відповідачем документів, доданих позивачем до заяви про виплату допомоги.

Разом з тим, адміністративний суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям, не втручається у його повноваження поза межами перевірки за названими критеріями.

Відповідно до частини 4 статті 245 КАС України у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

З урахуванням вищенаведеного, суд вважає, що належним способом захисту прав позивача є зобов'язання Міністерства оборони України повторно розглянути заяву позивача про виплату йому одноразової грошової допомоги, у зв'язку з встановленням IIІ групи інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велися бойові дії з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Тому, позовні вимоги необхідно задовольнити частково.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправним і скасувати рішення комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум про відмову ОСОБА_1 щодо призначення одноразової допомоги у зв'язку із встановленням ІІІ групи, оформленого протоколом від 20.01.2022 № 8 (пункт 1).

Зобов'язати Міністерство оборони України повторно розглянути заяву ОСОБА_2 про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням II групи інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велися бойові дії, відповідно до вимог Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та Порядку призначення і виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року №975, урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_3 )

Відповідач:Міністерство оборони України (АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_4)

Головуючий суддя О.К. Ковальчук