Справа № 500/2206/22
26 серпня 2022 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Мандзія О.П., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
До Тернопільського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, в якій просить:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням цього виду пенсії, тобто за 2019, 2020 та 2021 роки;
скасувати рішення від 14.01.2022 № 914190144939 про переведення ОСОБА_1 з 05.01.2022 з пенсії за вислугу років на пенсію за віком;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області призначити мені з 05.01.2022 пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням цього виду пенсії, тобто за 2019, 2020 та 2021 роки.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що 05.01.2011 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , призначено пенсію за вислугу років відповідно до п."е" ст.55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788-ХІІ (далі - Закон №1788-ХІІ). З 05.01.2022, згідно поданої ОСОБА_1 заяви, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області призначено їй пенсію за віком відповідно до ст.26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV). При розрахунку розміру пенсії, враховано показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, за 2014-2016 роки. З 01.05.2022 позивач перебуває на обліку і одержує пенсію в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Тернопільській області. Вказує, що має право на пенсію з застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за три календарні роки (2019-2021 роки), які передують року звернення із заявою про призначення пенсії за віком (2021 рік), посилаючись на ч.2 ст.40 Закону №1058-IV, оскільки має місце саме призначення пенсії за віком, а не переведення згідно ч.3 cт.45 Закону №1058-IV.
З урахуванням зазначеного, позивач вважає протиправними та такі, що порушує його право на належний соціальний захист та справедливий і гарантований державою рівень пенсійного забезпечення, дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області у призначенні пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014-2016 роки, у зв'язку з чим звернувся до суду з даною позовною заявою.
Ухвалою суду від 30.05.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (письмове провадження).
На виконання вимог вказаної ухвали, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області 09.06.2022 подано до суду відзив на позовну заяву. Заперечуючи проти позову, відповідач послався на те, що ОСОБА_1 призначено 05.01.2011 пенсію за вислугу років як працівнику освіти та 05.01.2022 пенсію за віком на підставі поданої заяви та у зв'язку з досягненням пенсійного віку. 06.05.2022 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області отримано заяву позивача із проханням призначити пенсію за віком, яку розглянуто відповідно до Закону України "Про звернення громадян". За результатами розгляду звернення надано письмову відповідь, у якій повідомлено, що відповідно до ч.3 ст.45 Закону №1058-IV при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Окрім того, відповідно до ч.4 ст.42 Закону №1058-IV у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія. Позивачу здійснено перерахунок пенсійної виплати із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за 2014-2016 роки. Просив відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.
Ухвалою суду від 15.06.2022 залучено Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області до участі в справі в якості співвідповідача. Ухвалено розгляд справи розпочати спочатку та проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (письмове провадження).
На виконання вимог вказаної ухвали, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області 11.07.2022 подано до суду відзив. Заперечуючи проти позову, відповідач послався, зокрема, на те, що з 05.01.2011 ОСОБА_1 перебувала на обліку та отримує за вислугою років, призначену та обчислену згідно Закону №1058-IV. 05.01.2022 позивач із заявою про перехід з пенсії за вислугу років на пенсію за віком звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області. Засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначено структурний підрозділ, а саме Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області. Відповідно до п.4.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846, після призначення пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації) фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії.
Оскільки ОСОБА_1 одержувала пенсію за вислугу років з 05.01.2011 згідно Закону №1058-IV, вона використала право на призначення одного із видів довічної пенсії та з 05.01.2022 здійснено переведення її з пенсії за вислугу років на пенсію за віком, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за 2014-2016 роки. Просив відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Ухвалою суду від 10.08.2022 постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Призначено у справі судове засідання на 26.08.2022. ухвалено відповідачам надати матеріали пенсійної справи.
На адресу суду 18.08.2022 надійшли додаткові пояснення Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області з матеріалами пенсійної справи ОСОБА_1 . Просив розгляд справи здійснювати за відсутності уповноваженого представника.
Позивачем 25.08.2022 подано заяву про розгляд справи без його участі.
Представник Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області в судове засідання не з'явився, хоча належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду відповідно до ст.124, 126 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України). Причину неявки відповідачем не повідомлено, що в силу приписів п.1 ч.3 ст.205 КАС України, не перешкоджає розгляду справи за відсутності такого учасника справи.
Враховуючи положення ч.3 ст.194, ч.9 ст.205 та ч.4 ст.229 КАС України, суд дійшов висновку про наявність підстав розгляду справи у порядку письмового провадження без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Дослідивши матеріали справи та з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення справи по суті, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального та процесуального права, суд при прийняті рішення виходить з наступних.
Судом встановлено, що позивачу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.7-9), з 05.01.2011 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення" (а.с.62 зворот).
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 14.01.2022 № 914190144939, згідно поданої ОСОБА_1 заяви, з 05.01.2022 їй призначено пенсію за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (а.с.20).
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області від 11.02.2022 №3636-1615/Б-15/8-0500/22 позивачу повідомлено про обчислення пенсії у відповідності до чинного законодавства на підставі документів, наявних в пенсійній справі. Середньомісячний заробіток для розрахунку пенсії, обчислений згідно ст.40 Закону №1058-IV за період з 01.07.2000 по 30.11.2020 за даними персоніфікованого обліку (а.с.22-25), складає 11497,23 грн., де проіндексований середній заробіток за 201-2016 роки - 4404,35 грн. х індивідуальний коефіцієнт заробітку - 2,11868 (а.с.15).
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області від 02.05.2022 № 914190144939, згідно поданої ОСОБА_1 заяви, з 02.05.2022 її взято на облік в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Тернопільській області (а.с.61).
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області від 16.05.2022 №1815-1926/Б-02/8-1900/22 позивачу повідомлено про відсутність правових підстав для проведення розрахунку пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, оскільки відповідно до ч.3 ст.45 Закону №1058-IV при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії, тобто показник середньої заробітної плати за 2014-2016 роки (а.с.18).
Не погоджуючись з діями відповідача щодо призначення з 05.01.2022 пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за 2014-2016 роки, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Перевіряючи юридичну та фактичну обґрунтованість дій відповідача на відповідність вимогам ч.2 ст.2 КАС України, суд виходить з наступного.
За правилами ст.9 Закону №1058-IV, відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до ст.10 Закону №1058-IV, особі, яка має одночасне право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Судом встановлено, що позивачу з 05.01.2011 була призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення". Тому, зі змісту наведених норм слідує, що призначення позивачу пенсії за нормами Закону України "Про пенсійне забезпечення" не входило до правового регулювання Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а є спеціальною пенсією для конкретно визначеного кола осіб.
Таким чином, отримуючи пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення" позивач не користувався жодним із видів передбачених пенсій, встановлених Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Тому, призначення позивачеві з 05.01.2022 пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" є призначенням пенсії вперше.
За приписами ч.2 ст.40 Закону №1058-IVзаробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn ); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
В свою чергу, ч.1 ст.45 Закону № 1058-ІV встановлено, що:
1) пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку;
2) пенсія по інвалідності призначається з дня встановлення інвалідності, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня встановлення інвалідності;
3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається з дня, що настає за днем смерті годувальника, якщо звернення про призначення такого виду пенсії надійшло протягом 12 місяців з дня смерті годувальника.
Відповідно до ч.2 ст.45 Закону № 1058-ІV, пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону.
У той же час, ч.3 ст.45 Закону №1058-IV передбачено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що ч.3 ст.45 Закону №1058-IV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Однак, якщо має місце призначення іншої пенсії за іншим законом, має враховуватись показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії (пенсії за віком).
Отже, враховуючи, що позивачеві було призначено пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а призначення пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 05.01.2022 є призначенням вперше.
Відтак, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області мало призначити пенсію, виходячи із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2019, 2020 та 2021 роки, тобто показник середньої заробітної плати мав враховуватись за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії за Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Вирішуючи даний спір суд враховує правову позицію Верховного Суду у постанові від 03.10.2018 у справі № 428/450/17, згідно з якою якщо особі, якій до досягнення загального пенсійного віку була призначена та виплачувалась пенсія іншого виду і на підставі іншого Закону, при зверненні із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-ІV у зв'язку із досягненням такого віку пенсія повинна обраховуватись на підставі положень ст.40 Закону № 1058-ІV як вперше призначена.
Вказана правова позиція Верховного Суду підтримана Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 31.10.2018 у справі № 876/5312/17.
Аналогічних висновків дійшов Верховний Суд у постановах від 10.07.2018 року у справі №520/6808/17, від 18.01.2019 у справі № 577/5237/16-а, від 31.01.2019 у справі №639/2751/17 та від 10.04.2019 року у справі №211/1898/17.
У даних спірних правовідносинах позивачу 05.01.2022 рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області призначено пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-ІV. Тому, це не можна розцінювати як переведення з одного виду пенсії у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування на інший у тій же системі, тобто позивачу призначена інша пенсія за іншим законом, а тому при обчисленні розміру пенсійної виплати мав враховуватись показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії (пенсії за віком на умовах Закону № 1058-IV).
З огляду на викладене, суд вважає, що відповідач, застосувавши інший вид показника середньої заробітної плати при переході на інший вид пенсії, а саме: пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-ІV без врахування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2019-2021 роки, порушив його права та охоронювані законом інтереси, які підлягають судовому захисту.
Доводи відповідачів про те, що позивач вже отримував пенсію за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення", а тому призначення пенсії за віком у відповідності Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" слід розглядати як переведення з одного виду пенсії на інший, суд відхиляє як такі, що суперечать вимогам чинного пенсійного законодавства.
Натомість, суд стверджує, що в даному випадку пенсія за віком на підставі Закону №1058-ІV буде вважатися такою, що призначена 05.01.2022 позивачу вперше, так як до призначення цієї пенсії позивач отримував пенсію за вислугу років на підставі Закону №1788-ХІІ.
При цьому, рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області від 02.05.2022 № 914190144939, згідно поданої ОСОБА_1 заяви, з 02.05.2022 її взято на облік в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Тернопільській області.
Відтак з 02.05.2022 позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Тернопільській області, а отже його права шляхом застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014-2016 роки не могли бути порушені Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області.
Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області листом від 16.05.2022 №1815-1926/Б-02/8-1900/22 позивачу також повідомило про відсутність правових підстав для проведення розрахунку пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, оскільки відповідно до ч.3 ст.45 Закону №1058-IV при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії, тобто показник середньої заробітної плати за 2014-2016 роки.
Посилання відповідача на те, що ОСОБА_1 звернулася із заявою відповідно до Закону України "Про звернення громадян", у якій просила призначити пенсію за віком з урахуванням норм ч.2 ст.40 Закону №1058-IV, а саме із середньої застосуванням показника середньої заробітної плати за 2019-2021 роки, не спростовують первинне призначення 05.01.2022 позивачу пенсії за віком рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області від 02.05.2022 № 914190144939 та безпідставне застосування показника заробітної плати за 2014-2016 роки, що враховувався під час призначення попереднього виду пенсії.
Таким чином, встановлені судом обставини справи та системний аналіз наведених законодавчих норм свідчать про те, що при зверненні ОСОБА_1 , якій було призначено пенсію за вислугу років у порядку Закону № 1788-XII, із заявою про призначення пенсії за віком на підставі Закону № 1058-IV, має місце саме призначення такого виду пенсії, а не переведення згідно з ч.3 ст.45 Закону № 1058-IV, і відповідачі, як суб'єкти владних повноважень, не надали суду жодних належних і достовірних доказів на підтвердження правомірності щодо застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014-2016 роки, при нарахуванні та виплаті пенсії позивачу: Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з 05.01.2022 по 01.05.2022 та Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області з 02.05.2022.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про невідповідність дій відповідачів критеріям правомірності згідно з ч.2 ст.2 КАС України та необхідність відновлення порушених прав та інтересів позивача шляхом зобов'язання здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії за віком у відповідності до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки (2019-2021 роки), які передують року звернення із заявою про призначення пенсії за віком, з урахуванням раніше виплачених сум, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з 05.01.2022 по 01.05.2022 та Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області з 02.05.2022.
Згідно з ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому, ч.2 ст.77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За наслідками судового розгляду, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду достатніх беззаперечних доказів на обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, і не довів правомірності оскаржуваних дій.
Таким чином, враховуючи встановлені судом обставини справи, оцінивши добуті докази в їх сукупності за правилами ст.90 КАС України та аналізуючи наведені положення законодавства, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення частково.
При задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа (ч.1 ст.139 КАС України).
Згідно з ч.3 ст.139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Оскільки позов підлягає до задоволення частково, то до відшкодування позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів підлягає сплачена сума судового збору у розмірі 800,00 грн. згідно квитанції №116Т004PUH від 25.05.2022 на суму 992,40 грн. (а.с.6).
Керуючись ст.139, 241-246, 250 КАС України, суд
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо призначення ОСОБА_1 з 05.01.2022 пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014-2016 роки.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 05.01.2022 по 01.05.2022 пенсії за віком у відповідності до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки (2019-2021 роки), які передують року звернення із заявою про призначення пенсії за віком, з урахуванням раніше виплачених сум.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 з 02.05.2022 пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014-2016 роки.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 02.05.2022 пенсії за віком у відповідності до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки (2019-2021 роки), які передують року звернення із заявою про призначення пенсії за віком, з урахуванням раніше виплачених сум.
У задоволені решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з державного бюджету за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 400 (чотириста) гривень 00 (нуль) копійок.
Стягнути з державного бюджету за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 400 (чотириста) гривень 00 (нуль) копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повне судове рішення складено 26 серпня 2022 року.
Реквізити учасників справи:
позивач:
- ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 );
відповідач:
- Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (місцезнаходження: Майдан Волі, 3,м. Тернопіль,46001 код ЄДРПОУ: 14035769);
- Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: вул. Генерала Батюка, 8,м. Слов'янськ, Донецька область, 84121, код ЄДРПОУ: 13486010);
Головуючий суддя Мандзій О.П.