Рішення від 26.08.2022 по справі 420/5237/22

Справа № 420/5237/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 серпня 2022 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді ТанцюриК.О., розглянувши у порядку письмового провадження у м.Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Кодимської міської ради Подільського району Одеської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Кодимської міської ради Подільського району Одеської області про визнання протиправною бездіяльності Кодимської міської ради Подільського району Одеської області щодо неналежного розгляду поданого ОСОБА_1 клопотання від 15 лютого 2022 року про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою або розробки проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 0,00361 га для обслуговування господарських будівель та споруд - індивідуального гаражу з сараєм розташованого на прибудинковій території домоволодіння багатоквартирного будинку за адресою: АДРЕСА_1 в повному обсязі, зобов'язання Кодимську міську раду розглянути клопотання ОСОБА_1 від 15.02.2022р. у відповідності до вимог чинного законодавства.

Ухвалою суду від 23.06.2022р. відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

24.06.2022р. до суду від позивача надійшла заява про уточнення позовних вимог, згідно якої позивач просить суд: визнати протиправними дії Кодимської міської ради Подільського району, Одеської області щодо відмови ОСОБА_1 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 0.00361 га. для обслуговування господарських будівель та споруд - індивідуального гаражу з сараєм розташованого на прибудинковій території домоволодіння багатоквартирного будинку за адресою: АДРЕСА_1 ; зобов'язати Кодимську міську раду надати ОСОБА_1 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 0.00361 га. для обслуговування господарських будівель та споруд - індивідуального гаражу з сараєм розташованого на прибудинковій території домоволодіння багатоквартирного будинку, за адресою: АДРЕСА_1 .

Ухвалою суду від 03.08.2022р. прийнято до провадження заяву ОСОБА_1 про уточнення позовних вимог.

В обґрунтування позовних вимог позивач у позовній заяві зазначив, що він звернувся до відповідача із заявою про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою або розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 0,00361 га, для обслуговування господарських будівель та споруд - індивідуального гаражу з сараєм розташованого на прибудинковій території домоволодіння багатоквартирного будинку, за адресою: АДРЕСА_1 . Однак, як вказав позивач, відповідач протиправно відмовив йому у наданні такого дозволу, без урахування ч.7 ст.118 Земельного кодексу України. Враховуючи викладене, посилаючись на практику Верховного суду та ЄСПЛ позивач просить суд задовольнити позов у повному обсязі.

Відповідач повідомлявся про розгляд справи, відзив на позовну заяву до суду не надходив.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 звернувся до Кодимської міської ради Подільського району Одеської області із клопотанням від 15 лютого 2022 року про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою або розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 0.00361 га, для обслуговування господарських будівель та споруд - індивідуального гаражу з сараєм розташованого на прибудинковій території домоволодіння багатоквартирного будинку, за адресою: АДРЕСА_1 .

До клопотання від 15.02.2022р. ОСОБА_1 додані копії наступних документів: паспорту; витягу з Державного реєстру речових прав; листа про наявність технічної інвентаризації від 22.01.2022 р.; технічного паспорту; виписки з протоколу № 1 від 24 січня 1986 року Виконавчого комітету Кодимської міської ради; рішення Виконавчого комітету Кодимської міської ради від 05 травня 1994 року № 72 (а.с.7).

Листом Кодимської міської ради Подільського району Одеської області від 18 березня 2022 року №03-09/П-538 адресованого ОСОБА_1 , повідомлено заявника, що комісією міської ради, згідно заяви гр. ОСОБА_2 про внесення змін в рішення Кодимської міської ради № 1902 - VII від 11.06.2020 р., було проведено обстеження земельної ділянки на місцевості під гаражем №4 в АДРЕСА_1 (прибудинкова територія двоповерхового житлового будинку). ОСОБА_3 згідно права власності на гараж та технічного паспорта на гараж № НОМЕР_1 за адресою: АДРЕСА_2 (виготовлений суб'єктом господарювання - ОСОБА_4 ), вказала комісії на гараж, який розміщений в східній частині прибудинкової території та межує по правій стіні з гаражем гр. ОСОБА_5 . Разом з тим член комісії-начальник комунального підприємства «Кодимське бюро технічної інвентаризації» Кодимської міської ради Козлов В. А. наголосив, що комунальним підприємством «Кодимське бюро технічної інвентаризації» Кодимської міської ради на даний гараж був виготовлений технічний паспорт на гр. ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_3 , гараж з сараєм №4, що також підтверджується копіями документів наданих до заяви. В зв'язку з тим, що на одну й ту ж саму будівлю-гараж виготовлено два технічних паспорта та оформлено два різних права власності з різними адресами, рекомендовано заявнику встановити факт права власності на гараж з сараєм № 4 за адресою: АДРЕСА_3 , гараж № НОМЕР_1 в судовому порядку, після чого звернутись до міської ради із заявою про виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва індивідуального гаража.

Частиною 2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини шостої статті 118 Земельного Кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Згідно з положеннями ч.7 наведеної статті, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Системний аналіз наведених правових норм дає підстави зробити висновок, що Земельним кодексом України визначено вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, зокрема: невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. При цьому, чинним законодавством не передбачено право суб'єкта владних повноважень відступати від положень статті 118 Земельного кодексу України.

Відповідно до ч. 9, 10 ст.118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, що передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.

Згідно зі статтею 25 Закону України «Про землеустрій» документація із землеустрою розробляється у вигляді схеми, проекту, робочого проекту або технічної документації, в тому числі у вигляді проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок.

Статтею 30 Закону України «Про землеустрій» передбачено, що погодження і затвердження документації із землеустрою проводиться в порядку, встановленому Земельним кодексом України, цим Законом.

Частиною 8 ст.186 Земельного кодексу України визначено, що підставою для відмови у погодженні та затвердженні документації із землеустрою може бути лише невідповідність її положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівної документації.

При цьому, у відповідності до пункту 34 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування" від 21.05.1997 №280/97-ВР, виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.

Згідно з пунктом 21 частини 1 статті 43 Закону №280/97-ВР, виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються питання щодо вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Частинами 1-2 статті 59 Закону №280/97-ВР передбачено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.

Таким чином, органом, який у відповідності до вимог статті 122 ЗК України уповноважений розглядати клопотання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, у випадку спірних правовідносин, є відповідна сільська рада і вирішення даного питання, згідно з положеннями статей 26, 43 та 59 Закону №280/97-ВР повинно відбуватись виключно на пленарних засіданнях цієї ради шляхом прийняття відповідного рішення.

Як зазначалось судом, в межах цього адміністративного спору позивач звернувся до відповідача із відповідною заявою, за наслідками розгляду якої суб'єкт владних повноважень мав би прийняти відповідне управлінське рішення, в той час, як останній протиправно направив позивачу відповідь у формі листа.

Відсутність належним чином оформленого рішення щодо виготовлення технічної документації із землеустрою або розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, свідчить про те, що уповноважений орган не прийняв жодного рішення з числа тих, які він повинен був ухвалити за законом.

Отже, наданий відповідачем лист від 18.03.2022р., на адресу позивача не може сприйматися судом як належна відмова у наданні такого дозволу, оскільки питання вирішене не у встановленому законом порядку.

Таким чином, Кодимська міська рада Подільського району Одеської області діяла не на підставі та не у спосіб, що передбачені діючим законодавством України, без дотримання вимог ч. 2 ст. 2 КАС України.

У зв'язку з викладеним та те, що фактично відповідачем не приймалось рішення про відмову чи задоволення у клопотанні позивача, суд вважає, що наявні підстави для задоволення позовних вимог позивача шляхом визнання протиправною бездіяльність Кодимської міської ради Подільського району Одеської області щодо прийняття рішення за результатами розгляду клопотання ОСОБА_1 від 15 лютого 2022 року про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою або розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 0.00361 га, для обслуговування господарських будівель та споруд - індивідуального гаражу з сараєм розташованого на прибудинковій території домоволодіння багатоквартирного будинку, за адресою: АДРЕСА_1 .

Поряд з цим, оскільки суд прийшов до висновку про протиправність бездіяльності відповідача з вищенаведених підстав та фактично відповідачем не було розглянуто по суті клопотання позивача, суд вважає, що наявні підстави для задоволення позовних вимог позивача шляхом зобов'язання Кодимську міську раду Подільського району Одеської області повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 від 15 лютого 2022 року про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою або розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 0.00361 га, для обслуговування господарських будівель та споруд - індивідуального гаражу з сараєм розташованого на прибудинковій території домоволодіння багатоквартирного будинку, за адресою: АДРЕСА_1 .

Суд вважає, що саме такий спосіб захисту порушеного права позивача з боку відповідача є належним та достатнім в даному випадку.

В свою чергу, вимоги в частині зобов'язання відповідача надати ОСОБА_1 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність є передчасними та такими, що не підлягають задоволенню з підстав, що відповідачем в листі не було зазначено конкретних та передбачених Земельним кодексом України підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою, як і не вказано належного обґрунтування їх наявності.

Відповідно до ч.ч.1,2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд вважає, що адміністративний позов позивача підлягає частковому задоволенню.

Щодо встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Частиною другою статті 14 КАС України визначено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Згідно з положеннями частини першої статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

З аналізу викладених норм вбачається, що зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом суду, а не його обов'язком.

З огляду на викладене, а також приймаючи до уваги обставини даної справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав для встановлення судового контролю щодо виконання рішення в даній справі, оскільки позивачем не наведено доводів та не надано доказів, які свідчать про те, що відповідач ухилятиметься від виконання рішення суду.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи те, що суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог позивача та оскільки вимозі про зобов'язання відповідача вчинити певні дії передує вимога про встановлення порушення прав, свобод та інтересів позивача, судовий збір за другу(похідну) вимогу позивача не стягувався, суд дійшов висновку про наявність підстав для стягнення з відповідача на користь позивача судового збору у розмірі 992,40 грн.

Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Кодимської міської ради Подільського району Одеської області щодо прийняття рішення за результатами розгляду клопотання ОСОБА_1 від 15 лютого 2022 року про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою або розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 0.00361 га, для обслуговування господарських будівель та споруд - індивідуального гаражу з сараєм розташованого на прибудинковій території домоволодіння багатоквартирного будинку, за адресою: АДРЕСА_1 .

Зобов'язати Кодимську міську раду Подільського району Одеської області повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 від 15 лютого 2022 року про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою або розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 0.00361 га, для обслуговування господарських будівель та споруд - індивідуального гаражу з сараєм розташованого на прибудинковій території домоволодіння багатоквартирного будинку, за адресою: АДРЕСА_1 .

У задоволенні іншої частини позовних вимог -відмовити.

Стягнути з Кодимської міської ради Подільського району Одеської області (код ЄДРПОУ 04527342, м.Кодима, вул. Соборна,106) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_3 ) судовий збір у розмірі 992,40 грн.(дев'ятсот дев'яносто дві гривні сорок копійок).

Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 та п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя К.О. Танцюра

.