Рішення від 26.08.2022 по справі 400/5099/21

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 серпня 2022 р. № 400/5099/21

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Устинова І.А., розглянув в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом:Миколаївського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю, вул. Потьомкінська, 17, м. Миколаїв, 54001,

до відповідача:Товариства з обмеженою відповідальністю "Миколаїв-Авто", вул. Казарського, 4, м. Миколаїв, 54007,

про:стягнення заборгованості в сумі 32939,93 грн.,

ВСТАНОВИВ:

Миколаївське обласне відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю (далі - позивач) звернулось до суду з адміністративним позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Миколаїв-Авто" (далі - відповідач, ТОВ "Миколаїв-Авто") адміністративно-господарських санкцій та пені в сумі 32939,93 грн.

Ухвалою від 09.07.2021 року суд відкрив провадження у справі та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін у судове засідання відповідно до ст.260 КАС України.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що за підсумками 2020 року відповідач не виконав норматив по працевлаштуванню 1 особи з інвалідністю виходячи з середньооблікової кількості штатних працівників облікового складу на підприємстві, у зв'язку з чим до нього застосована адміністративно-господарська санкція, а в результаті її несвоєчасної сплати нарахована пеня.

Відповідач станом на час розгляду справи відзиву на позов не надав, про розгляд справи повідомлявся ухвалою суду від 09.07.2021р., яка повернулась до суду без вручення її адресату, з відміткою поштової установи "адресат відсутній за вказаною адресою".

За приписами частини 4 статті 124, ч. 11 ст. 126, ст. 127 Кодексу адміністративного судочинства України судовий виклик вручений належним чином.

Частиною 6 ст. 162 КАС України встановлено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Відповідно до ч. 9 ст.205 КАС України, суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).

Дослідив докази по справі, суд вихоить з наступного.

ТОВ "Миколаїв-Авто" подало до Миколаївського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2020 рік (форма №10-ПОІ), в якому вказав, що середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу складає за рік- 70, з них середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до законодавства встановлена інвалідність - 2 особи. Кількість інвалідів-штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до ст.19 Закону України Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні - 3 особи.

У наданому на виконання вимог чинного законодавства позивачу звіт форми № 10-ПОІ за 2020 рік ТОВ «Миколаїв-Авто», яке зазначило, що середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу (рядок 01) у 2020 році становила 70 осіб, з них: середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність (рядок 02) становить 2 особи; кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» (рядок 03) становить 3 особи; фонд оплати праці штатних працівників (рядок 04) 2 274,4 тис. грн., середньорічна заробітна плата штатного працівника (рядок 05) 32 491,43 грн.; сума адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю (рядок 06) « - » грн.

Положеннями ч. 5 ст. 19 Закону № 875-ХІІ визначено, що виконанням нормативу робочих місць у кількості, визначеній згідно з частиною першою цієї статті, вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією, у тому числі підприємством, організацією громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичною особою, яка використовує найману працю, осіб з інвалідністю, для яких це місце роботи є основним.

Також, відповідно до статей 19 і 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні», статей 24 '. 26 та частини другої статті 27 Закону України «Про зайнятість населення» Постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 р. № 70 «Деякі питання реалізації норм Законів України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» та «Про зайнятість населення» затверджено «Порядок зарахування кількості робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю до нормативу таких робочих місць у господарських об'єднаннях, до складу яких входять підприємства громадських організацій осіб з інвалідністю», який постановою Кабінету' Міністрів України від 5 червня 2019р. № 466 був викладений в новій редакції.

Згідно з п. 1 «Порядку зарахування кількості робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю до виконання нормативу таких робочих місць, визначеного статтею 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» цей Порядок визначає процедуру зарахування кількості робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю до виконання нормативу таких робочих місць на підприємствах, в установах, організаціях, у тому числі їх господарських об'єднаннях, та у фізичних осіб, які використовують найману працю.

Отже, вищезазначений Порядок прийнятий на основі Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з Інвалідністю в Україні», відповідно до закону і спрямований на його виконання шляхом конкретизації законодавчих приписів, оскільки за своєю метою покликаний забезпечити виконання законів шляхом конкретизації та деталізації нормативного регулювання.

Відповідно до п. 2 «Порядку виконанням нормативу робочих місць у кількості, визначеній частиною першою статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні», вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією, у тому числі підприємством, організацією громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичною особою, яка використовує найману працю, осіб з інвалідністю, для яких таке місце роботи є основним.

З огляду на вищевикладене, спеціальними нормами чітко встановлено, що до обов'язків роботодавців щодо забезпечення працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до ч. 1, 2, 5 ст. 19 Закону № 875-ХІІ та п. 2 Порядку фактично віднесено укладання трудового договору з особою з інвалідністю, а відтак підприємство де середньооблікова чисельність працюючих осіб з інвалідністю за рік менша, ніж установлено нормативом є таким, що не виконало норматив відповідно до положень ст. 19 Закону № 875-ХІІ та «Порядку зарахування кількості робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю до виконання нормативу таких робочих місць, визначеного статтею 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 5 червня 2019 р. № 466).

Таким чином, приймаючи до уваги інформацію зазначену підприємством в звіті форми № 10-ПОІ за 2020 рік, суд вважає, що ТОВ «Миколаїв-Авто» всупереч вимогам ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» не виконало норматив у працевлаштуванні 1 особи з інвалідністю виходячи з середньооблікової кількості штатних працівників облікового складу на підприємстві у 2020 році, що свідчить про порушення суб'єктом господарювання вимог законодавства.

Статтею 20 Закону № 875-ХІІ встановлено обов'язок підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих осіб з інвалідністю менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачувати відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування осіб з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю.

Відповідно до п. 2 «Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно- господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю» роботодавці сплачують суму адміністративно- господарських санкцій відділенням Фонду соціального захисту інвалідів за місцем їх державної реєстрації як юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців на рахунки, відкриті в органах Державного казначейства, до 15 квітня року, що настає за роком, в якому відбулося порушення нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю.

Обчислення суми адміністративно-господарських санкцій проводиться роботодавцями самостійно згідно з порядком заповнення звіту про зайнятість і працевлаштування осіб з інвалідністю, затвердженим Мінсоцполітики за погодженням з Держстатом.

Отже, ст.ст. 19, 20 Закону № 875-ХІІ та п. 2 Порядку передбачена відповідальність у вигляді адміністративно-господарських санкцій для підприємств, які не забезпечили середньооблікову чисельність працюючих осіб з інвалідністю відповідно до установленого нормативу за рік.

Крім того, п.п.2.3 п.2 «Порядку нарахування пені та її сплати», затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 15.05.2007 року № 223, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.05.2007 року за № 552/13189 визначено, що адміністративно-господарська санкція - це грошове зобов'язання альтернативне зобов'язанню самостійно здійснити працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до Закону, сплачується у порядку і розмірах, передбачених Законом та постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 року № 70 «Про реалізацію статей 19 І 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні».

Згідно з наданим ТОВ «Миколаїв-Авто» звітом форми № 10-ПОІ за 2020 рік фонд оплати праці штатних працівників (рядок 04) на підприємстві у 2020 році складав 2274,4 тис. грн.

Відповідно до п.11 Інструкції щодо заповнення форми №10-ПОІ (річна) «Звіт про зайнятість і працевлаштування осіб з інвалідністю». затвердженої наказом Міністерства соціальної політики України від 27.08.2020 року № 591, у рядку 05 відображається середньорічна заробітна плата штатного працівника, яка розраховується за формулою: рядок 05 = рядок 04 х 1000 / рядок 01.

Таким чином, розмір середньорічної заробітної плати штатного працівника у ТОВ «Миколаїв-Авто» складала: (2 274,4 х 1000) / 70 = 32 491,43 грн.

Враховуючи вимоги ч. 1 ст. 20 Закону № 875-ХІІ та відповідно до наданого ТОВ «Миколаїв-Авто» звіту форми № Ю-ПОІ сума адміністративно-господарських санкцій за 1 призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю робоче місце становить 32 491,43 грн.

Згідно з ч. 4 ст. 20 Закону № 875-ХІІ адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, в тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичними особами, які використовують найману працю, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону.

Проте, ТОВ «Миколаїв-Авто» у встановлений ч. 4 ст. 20 Закону № 875-ХІІ строк адміністративно-господарські санкції не сплатило.

Положення ч. 2 ст. 20 Закону № 875-ХІІ та п.3.1 наказу Міністерства праці та соціальної політики України «Про затвердження Порядку нарахування пені та її сплати» від 15.05.2007 року № 223 визначають, що порушення термінів сплати адміністративно- господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за кожен календарний день прострочення.

Оскільки, ТОВ «Миколаїв-Авто» адміністративно-господарські санкції у визначений строк, тобто до 15 квітня року, наступного за роком в якому відбулося порушення нормативу сплачено не було, тому відповідно до вимог ч. 2 ст. 20 Закону № 875-ХІІ та п 3.1 наказу Міністерства праці та соціальної політики України «Про затвердження Порядку нарахування пені та її сплати» від 15.05.2007 року № 223 відповідачу за період з 16.04.2021 року по 23.06.2021 року (включно) за прострочення сплати адміністративно-господарських санкцій нарахована пеня в сумі 448,50 грн.

Таким чином, загальна сума заборгованості ТОВ «Миколаїв-Авто» за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за 2020 рік складає 32 939,93 грн. з яких: адміністративно-господарські санкції 32 491,43 грн. та пеня 448,50 грн.

Надані позивачем до справи докази свідчать, що в 2020 відповідач не подавав звіт форми 3-ПН про попит на робочу силу до центру зайнятості.

Відтак, відповідач в порушення ст.18 Закону України № 875 та ст.50 Закону України "Про зайнятість населення" не повідомив центр зайнятості в 3-денний строк про наявність вакансії, не створив робочі місця для інвалідів, не виконав обов'язки передбачені чинним законодавством, тому неможливо стверджувати, що він вжив всіх заходів для недопущення господарського правопорушення.

Відповідно до вимог ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідач не довів суду, що діяв правомірно, вжив всіх заходів для створення робочих місць інвалідам, тому позов належить задовольнити.

Судові витрати покладаються на позивача.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов Миколаївського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю (вул. Потьомкінська, 17, м. Миколаїв, 54001, код ЄДРПОУ 20917114) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Миколаїв-Авто" (вул. Казарського, 4, м. Миколаїв, 54007, код ЄДРПОУ 32056740) задовольнити.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Миколаїв-Авто» (код ЄДРПОУ 32056740) на користь Миколаївського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю (код ЄДРПОУ 20917114) загальну суму заборгованості 32939,93 грн., з яких: адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу з працевлаштування осіб з інвалідністю в сумі 32491,43 грн. та пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій в сумі 448,50 грн.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя І. А. Устинов