Рішення від 23.08.2022 по справі 340/210/22

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 серпня 2022 року м. Кропивницький Справа № 340/210/22

Кіровоградський окружний адміністративний суд, у складі судді Хилько Л.І., розглянув в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (надалі - Позивач) до Головного управління ДПС у Кіровоградській області (Відповідач) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулася до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 17.04.2021 №5086-2404-1128, №5087-2404-1128, №5088-2401-1128, №55086-2404-1128, №55087-2404-1128, №55088-2404-1128, №155086-2404-1128, №155087-2404-1128, №155088-2404-1128.

В обґрунтування позовних вимог вказала, що Відповідач, всупереч вимогам п.286.5 ст.286, п.287.1 ст.287 ПК України, визначив суму грошових зобов'язань зі сплати земельного податку з фізичних осіб за періоди, коли Позивач не набула на них права власності, що є протиправним. Крім того, Відповідач протиправно здійснив нарахування земельного податку за період березень 2020 року, а спірні податкові повідомлення-рішення не відповідають встановлені формі.

Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив те, що розрахунок земельного податку за 2019-2021 роки здійснено у відповідності до норм чинного законодавства, з використанням даних державного реєстру прав на нерухоме майно та технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок (а.с.22-23).

Позивач відповідь на відзив до суду не подавала.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази, судом встановлено наступне.

За даними державного реєстру прав на нерухоме майно Позивач є власником земельних ділянок:

- кадастровий №3510100000:39:338:0063, адреса: АДРЕСА_1 , площа 0,0796 га, розмір частки 1/2 землі житлової і громадської забудови (договір купівлі-продажу, серія та номер: 546, виданий 08.07.2019);

- кадастровий №3510100000:39:338:0181, адреса: АДРЕСА_1 ), площа 0,0958 га, розмір частки 1/2 для будівництва і обслуговування об'єкту комерційного призначення (договір купівлі-продажу, серія та номер: 655, виданий 05.08.2019);

- кадастровий №3510100000:39:338:0173, адреса: АДРЕСА_1 , площею 0,1 га, розмір частки 1/2 для будівництва і обслуговування будівель торгівлі (договір купівлі-продажу, серія та номер: 1457, виданий 04.09.2020).

Згідно до пункту 5.1 рішення сорок дев'ятої сесії шостого скликання Кіровоградської міської ради "Про затвердження ставок земельного податку по місту Кіровограду" від 14.07.2015 №4416, ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено та які перебувають у власності фізичних та юридичних осіб та у постійному користуванні юридичних осіб державної та комунальної форми власності, коло яких визначено статтею 92 Земельного кодексу України, встановлюється в розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.

За даними витягів Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок від 12.04.2021 №№1061, 1062 та 1063, нормативна грошова оцінка земельної ділянки:

- кадастровий №3510100000:39:338:0181 - 2188044,60 грн. (а.с.26);

- кадастровий №3510100000:39:338:0173 - 2740767,80 грн. (а.с.27);

- кадастровий №3510100000:39:338:0063 - 2181651,17 грн. (а.с.28).

17.04.2021 контролюючим органом було винесено податкові повідомлення-рішення №5086-2404-1128, №5087-2404-1128, №5088-2401-1128, №55086-2404-1128, №55087-2404-1128, №55088-2404-1128, №155086-2404-1128, №155087-2404-1128 та №155088-2404-1128, якими Позивачці визначено до сплати податкові зобов'язання з земельного податку з фізичних осіб за 2019-2021 роки (а.с.6-8).

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Так, відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У пп.16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України (надалі - ПК України, в редакції станом на день виникнення спірних правовідносин), платник податків зобов'язаний, зокрема, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Пунктом 269.1 статті 269 ПК України визначено, що платниками податку є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі.

Особливості справляння податку суб'єктами господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, встановлюються главою 1 розділу XIV цього Кодексу (п.269.2 ст.269 ПК України).

Об'єктами оподаткування є: земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні; земельні частки (паї), які перебувають у власності (ст. 270 ПК України).

Пунктом 287.1 ст.287 ПК України передбачено, що власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.

Відповідно до п.287.2 ст.287 ПК України облік фізичних осіб - платників податку і нарахування відповідних сум проводяться контролюючими органами за місцем знаходження земельної ділянки щороку до 1 травня.

Положеннями статей 125, 126 Земельного кодексу України передбачено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень .

Відповідно до п. 286.1 ст. 286 ПК України підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.

Центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері земельних відносин та у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, у сфері будівництва, щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п. 286.5 ст.286 ПК України нарахування фізичним особам сум плати за землю проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки), які надсилають платнику податку у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу.

У разі переходу права власності на земельну ділянку від одного власника - юридичної або фізичної особи до іншого протягом календарного року податок сплачується попереднім власником за період з 1 січня цього року до початку того місяця, в якому припинилося його право власності на зазначену земельну ділянку, а новим власником - починаючи з місяця, в якому він набув право власності.

Системний аналіз викладених правових норм дозволяє стверджувати, що платником земельного податку є власник земельної ділянки або землекористувач, якими може бути фізична чи юридична особа. При цьому обов'язок сплати цього податку для його платника виникає з моменту набуття (переходу) в установленому законом порядку права власності на земельну ділянку чи права користування нею та триває до моменту припинення (переходу) цього права.

Разом з тим, контролюючий орган уповноважений здійснювати нарахування фізичним особам податкових зобов'язань із земельного податку на підставі даних Державного земельного кадастру щодо площі земельної ділянки, її нормативної грошової оцінки з урахуванням коефіцієнтів індексації, а також рішення відповідних сільських, селищних, міських рад та рад об'єднаних територіальних громад щодо ставок земельного податку.

З матеріалів справи слідує, що розрахунок контролюючим органом земельного податку на 2019 по податкових повідомленнях-рішеннях (форма "Ф") проведено наступним чином:

- згідно ППР № 5088-2404-1128 від 17.04.2021 за земельну ділянку площею 0,0398 га (кадастровий №3510100000:39:338:0063): 2181651,17 грн. х 1% (ставка податку) / 0,0796 га х 0,0398 га / 12 міс х 6 міс. / 100 = 5454,12 грн.;

- згідно ППР № 5087-2404-1128 від 17.04.2021 за земельну ділянку площею 0,0479 га (кадастровий №3510100000:39:338:0181): 2188044,60 грн. х 1% (ставка податку) / 0,0958 га х 0,0479 га / 100 = 10940,22 грн.;

- згідно ППР № 5086-2404-1128 від 17.04.2021 за земельну ділянку площею 0,05 га (кадастровий №3510100000:39:338:0173): 2740767,80 грн. х 1% (ставка податку) / 0,1 га х 0,05 га / 100 = 13703,84 грн. (а.с.24).

Розрахунок контролюючим органом земельного податку на 2020 по податкових повідомленнях-рішеннях (форми "Ф") проведено наступним чином:

- згідно ППР № 55088-2404-1128 від 17.04.2021 за земельну ділянку площею 0,0398 га (кадастровий №3510100000:39:338:0063): 2181651,17 грн. х 1% (ставка податку) / 0,0796 га х 0,0398 га / 100 = 10908,26 грн.;

- згідно ППР № 55087-2404-1128 від 17.04.2021 за земельну ділянку площею 0,0479 га (кадастровий №3510100000:39:338:0181): 2188044,60 грн. х 1% (ставка податку) / 0,0958 га х 0,0479 га / 100 = 10940,22 грн.;

- згідно ППР № 55086-2404-1128 від 17.04.2021 за земельну ділянку площею 0,05 га (кадастровий №3510100000:39:338:0173): 2740767,80 грн. х 1% (ставка податку) / 0,1 га х 0,05 га / 100 = 13703,84 грн. (а.с.24-зв).

Розрахунок контролюючим органом земельного податку на 2021 по податкових повідомленнях-рішеннях (форми "Ф") проведено наступним чином:

- згідно ППР №155088-2404-1128 від 17.04.2021 за земельну ділянку площею 0,0398 га (кадастровий №3510100000:39:338:0063): 2181651,17 грн. х 1% (ставка податку) / 0,0796 га х 0,0398 га / 100 = 10908,26 грн.;

- згідно ППР №155087-2404-1128 від 17.04.2021 за земельну ділянку площею 0,0479 га (кадастровий №3510100000:39:338:0181): 2188044,60 грн. х 1% (ставка податку) / 0,0958 га х 0,0479 га / 100 = 10940,22 грн.;

- згідно ППР №155086-2404-1128 від 17.04.2021 за земельну ділянку площею 0,05 га (кадастровий №3510100000:39:338:0173): 2740767,80 грн. х 1% (ставка податку) / 0,1 га х 0,05 га / 100 = 13703,84 грн. (а.с.25).

Як вбачається з Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна, право власності ОСОБА_1 на земельну ділянку:

- площею 0,0796 га кадастровий № 3510100000:39:338:0063 в розмірі 1/2 (0,0398 га) зареєстровано - 08.07.2019;

- площею 0,0958 га кадастровий № 3510100000:39:338:0181 в розмірі 1/2 (0,0479 га) - 05.08.2019;

- площею 0,1 га кадастровий №3 510100000:39:338:0173 в розмірі 1/2 (0,05 га) - 04.09.2020.

Відтак, розрахунок земельного податку повинен був бути проведений наступним чином:

- за 2019 рік згідно з ППР № 5088-2404-1128 від 17.04.2021 за земельну ділянку площею 0,0398 га (кадастровий №3510100000:39:338:0063): 2181651,17 грн. х 1% (ставка податку) / 0,0796 га х 0,0398 га / 12 міс х 6 міс. / 100 = 5454,12 грн.;

- за 2019 рік згідно з ППР № 55087-2404-1128 від 17.04.2021 за земельну ділянку площею 0,0479 га (кадастровий №3510100000:39:338:0181): 2188044,60 грн. х 1% (ставка податку) / 0,0958 га х 0,0479 га / 12 х 5 міс. / 100 = 4558,42 грн. (дата реєстрації права власності 05.08.2019);

- за 2020 рік згідно з ППР № 55086-2404-1128 від 17.04.2021 за земельну ділянку площею 0,05 га (кадастровий №3510100000:39:338:0173): 2740767,80 грн. х 1% (ставка податку) / 0,1 га х 0,05 га / 12 х 4 міс. / 100 = 4567,94 грн. (дата реєстрації права власності 04.09.2020). При цьому, нарахування Позивачці земельного податку по вказаній земельній ділянці за 2019 рік є неправомірним.

В іншій частині податкове зобов'язання згідно спірних ППР визначено та нараховано контролюючим органом згідно з нормами чинного законодавства.

Слід також зазначити, що 02.04.2020 року набрав чинності Закон України від 30.03.2020 №540-ІХ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)", яким підрозділ 10 розділу XX Податкового кодексу України було доповнено пунктом 52-4 такого змісту: "Не нараховується та не сплачується за період з 1 березня по 31 березня 2020 року плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки, що перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб, та використовуються ними в господарській діяльності.

При цьому платники плати за землю (крім фізичних осіб), які відповідно до пункту 286.2 статті 286 цього Кодексу подали податкову декларацію, мають право подати уточнюючу податкову декларацію, в якій відобразити зміни податкового зобов'язання із сплати плати за землю за відповідні місяці".

Таким чином, законодавець у пункті 52-4 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України звільнив від зобов'язань з плати за землю за період з 1 березня по 31 березня 2020 року платників такої плати, які використовують земельні ділянки в господарській діяльності. Фактично законодавець надав можливість не сплачувати зобов'язання за березень 2020 року тим особам, які використовують земельні ділянки в господарській діяльності, проте не могли вести таку діяльність у зв'язку із запровадженим в Україні жорстким карантином.

Згідно до вимог ч. 1 ст. 3 Господарського кодексу України під господарською діяльністю у цьому Кодексі розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність.

Відповідно ч. 1 ст. 55 ГК України суб'єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством.

Згідно з ч. 2 ст. 55 ГК України суб'єктами господарювання є: 1) господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку; 2) громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.

Однак, доказів того, що земельні ділянки, що стали об'єктом оподаткування, використовувались в господарській діяльності Позивач суду не надала, а тому положення пункту 52-4 підрозділу 10 розділу XX ПК України на неї не розповсюджуються.

Таким чином, у Позивача виник обов'язок щодо сплати земельного податку за земельні ділянки з кадастровими №№ 3510100000:39:338:0063, 3510100000:39:338:0181 за березень 2020 року відповідно до п.286.5 ст.286 ПК України.

Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених вимог не спростовують. При цьому, слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та, зокрема рішення у справі Серявін та інші проти України від 10 лютого 2010, заява №4909/04, відповідно до п. 58 якого Суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torijav.Spain) від 09.12.1994, серія A, №303-A, п.29).

Щодо розподілу судових витрат у справі суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору (ч. 3 ст. 139 КАС України).

Позивачем оскаржено податкові повідомлення-рішення, якими визначено податкове зобов'язання із земельного податку в загальній сумі 101202,82 грн..

При зверненні до суду з даним позовом Позивач сплатила судовий збір у сумі 1012,00 грн. (а.с.5), тому пропорційно до розміру задоволених позовних вимог на її користь підлягає стягненню судовий збір в розмірі 292,16 грн. за рахунок бюджетних асигнувань з Відповідача.

Керуючись ст.ст.139, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Кіровоградській області від 17.04.2021 № 55087-2404-1128 про визначення податкового зобов'язання із земельного податку за 2019 рік в частині суми 6381,80 грн..

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Кіровоградській області від 17.04.2021 № 5086-2404-1128 про визначення податкового зобов'язання із земельного податку за 2019 рік в сумі 13703,84 грн..

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Кіровоградській області від 17.04.2021 № 55086-2404-1128 про визначення податкового зобов'язання із земельного податку за 2020 рік в частині суми 9135,90 грн..

В задоволені решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір в сумі 292,16 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Кіровоградській області (код ЄДРПОУ ВП - 43995486).

Рішення суду набирає законної сили в порядку, встановленому ст.255 КАС України та може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295-297 КАС України.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Л.І. Хилько