26 серпня 2022 року справа №320/7278/21
Суддя Київського окружного адміністративного суду Журавель В.О., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ПФУ у Київській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Головного управління ПФУ у Київській області (далі - відповідач), в якому просить суд:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови здійснити позивачу перерахунок пенсії за віком з застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2018 р., 2019 р. та 2020 р., починаючи з моменту звернення, а саме з 26 березня 2021 р.;
- зобов'язати відповідача здійснити позивачу перерахунок пенсії за віком із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески. за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2018 р., 2019 р. та 2020 р., починаючи з моменту звернення, а саме з 26 березня 2021 р.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що звернувся до позивача з заявою про призначення пенсії відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” вперше, а тому відповідач при розрахунку розміру пенсії зобов'язаний був застосувати показник середньої заробітної плати в економіці України, з якого обчислено страхові внески за 2018-2020 роки.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 23 червня 2021 р. відкрито спрощене провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання.
1 серпня 2021 р. від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній позову не визнав, у його задоволенні просив відмовити. Стверджує, що на момент звернення за поставкою на облік в управління, тобто 23 березня 2021 р., позивач вже перебував на обліку в управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян Головного управління ПФУ у Київській області, як отримувач пенсії за вислугою років. Зазначає, що однозначним і безпечним є той факт, що первинним для позивача було призначення пенсії за вислугу років у відповідача згідно Закону №2262. Тобто, призначення пенсії у відповідача відповідно до заяви позивача від 26 березня 2021 р. є не первинним призначенням, а переходом на інший вид пенсії.
Стверджує, що так як позивач звернувся із заявою про переведення на інший вид пенсії, а не призначення пенсії, то показник середньої заробітної плати застосовується у розмірі - 4888 грн. 83 коп., а не 7763 грн. 17 коп., як вважає позивач.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінню Пенсійного фонду України в Київській області та отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ.
26 березня 2021 р. позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком.
19 квітня 2021 р. позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій зазначив, що пенсію призначено, але відповідачем застосовано показник середньої заробітної плати за 2017 р. У зв'язку з цим, просить повідомити правові підстави застосування старого показника середньої заробітної плати при призначенні пенсії за віком, а також просив перерахувати пенсію із застосуванням нового показника середньої заробітної плати за три роки, що передували року звернення, а саме за 2018 р., 2019 р. та за 2020 р.
Листом відповідача від 20 травня 2021 р. позивача повідомлено, що за інформацією відділу перерахунків пенсій № 3 управління пенсійного забезпечення Головного управління 26 березня 2021 р. позивач звернувся до Головного управління із заявою встановленого зразка та відповідними документами, які свідчать, що позивач отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в Головному управлінні Пенсійного фонду в місті Києві.
В листі також повідомляє, що під час перерахунку розмір пенсії обчислено з урахуванням страхового стражу - 42 роки 3 місяці 17 днів, який зарахований по 31 грудня 2020 р., коефіцієнт стажу складає - 0,42250. Розмір пенсії позивача обчислено із заробітної плати визначеної за період з 1 липня 2000 р. по 31 грудня 2020 р. Осучаснена середня заробітна плата (дохід) в Україні, якої сплачено страхові внески застосовано в розмірі 5426 грн. 60 коп. Індивідуальний коефіцієнт по заробітній платі становить - 4,71420. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії склав - 25582 грн. (5426 грн. 60 коп. х 4,71420 = 25582 грн. 08 коп.). Після перерахунку розмір пенсії за віком з надбавками з 26 березня 2021 р. становить - 10 883 грн. 61 коп., де: 10 808 грн. 43 коп. розмір пенсії за віком (25582 грн. 08 коп. х 0,42250), 75 грн. 18 коп. доплата за понад нормований стаж (за 7 років).
Оскільки з 26 березня 2021 р. позивачу було змінено вид пенсії з вислуги років на пенсію за віком, правові підстави для обчислення розміру пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, за сплачені страхові внески за 2018-2020 роки - відсутні. Даний показник застосовується виключно при первинному призначенні пенсії.
Не погоджуючись з протиправними діями відповідача, позивач звернувся з цим позовом до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Частиною першою статті 5 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) визначено, що цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Частиною першою статті 9 Закону № 1058-IV передбачено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до частини першої статті 10 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Частиною другою статті 40 Закону № 1058-IV передбачено, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
В силу частини третьої статті 45 Закону № 1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною третьою статті 45 вищевказаного Закону регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший.
Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Однак, якщо мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом має враховуватись показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії.
Указана позиція узгоджується з висновками Верховного Суду, зокрема у постанові від 31 жовтня 2018 р. по справі № 876/5312/17, які в силу вимог частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, суд враховує при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.
Як встановлено судом у випадку позивача мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом, оскільки до 26 березня 2021 р. позивачу було призначено пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», який передбачав інші підстави та порядок призначення пенсії, а призначення пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 26 березня 2021 року відбулося вперше.
Ураховуючи наведене, суд дійшов висновку, що відповідач мав призначити позивачу пенсію, виходячи із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2018-2020 роки, і, відповідно, показник середньої заробітної плати має враховуватись за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Так, Велика Палата Верховного Суду в постанові від 31 жовтня 2018 р. у справі № 876/5312/17 (№ 577/2576/17) погодилась з висновком Верховного Суду України, викладеним в постанові від 29 листопада 2016 р. у справі № 133/476/15-а (№ 21-6331а15), про те, що у випадку призначення особі пенсії за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення”, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а в подальшому при виявленні такою особою бажання отримувати пенсію за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, має місце саме призначення пенсії за віком, а не переведення згідно частини третьої статті 45 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
З урахуванням встановлених у справі обставин суд дійшов висновку, що позивачу пенсія за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” призначена вперше, а тому відповідач мав керуватися у даному випадку, положеннями частини другої статті 40, а саме застосувати середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а за таких обставин відповідачем при розрахунку пенсії позивача неправомірно застосовано розмір середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки.
Отже, позовні вимоги в частині визнання протиправними дій відповідача щодо відмови здійснити позивачу перерахунок пенсії за віком з застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2018 р., 2019 р. та 2020 р., починаючи з моменту звернення, а саме з 26 березня 2021 р. є обґрунтованими.
З огляду на обґрунтованість позовних вимог у цій частині, позовна вимога щодо зобов'язання відповідача здійснити позивачу перерахунок пенсії за віком із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески. за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2018 р., 2019 р. та 2020 р., починаючи з моменту звернення, а саме з 26 березня 2021 р. також підлягає задоволенню, оскільки є похідною, що залежить від задоволення основної вимоги.
Згідно з п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.
Відповідно до вимог ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Ураховуючи викладене, суд визнає, що відповідачем не належним чином здійснено розгляд заяв позивача, отже порушено права позивача на призначення пенсії та не дотримано вимог, передбачених частиною другою статті 2 КАС України.
Позивачем під час розгляду справи було надано належні та допустимі докази на підтвердження обґрунтованості позовних вимог, а наведені ним доводи не було спростовано відповідачем. Наведене свідчить, що дії відповідача були протиправними. Право позивача на перерахунок пенсії порушено. Отже, позовні вимоги є обґрунтованими, а тому позов підлягає задоволенню.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до квитанції № 0.0.2153212424.1 від 18 червня 2021 р. позивачем сплачено судовий збір на суму 908 грн. 00 коп.
Зважаючи на задоволення позовних вимог, понесені позивачем судові витрати у вигляді сплаченого судового збору на суму 908 грн. 00 коп. підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо відмови здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії за віком із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2018 р., 2019 р. та 2020 р., починаючи з моменту звернення - з 26 березня 2021 р.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії за віком із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2018 р., 2019 р. та 2020 р., починаючи з моменту звернення - з 26 березня 2021 р.
Стягнути з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ПФУ у Київській області (код ЄДРПОУ - 22933548) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 908 (дев'ятсот вісім) грн. 00 коп.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Повне найменування сторін:
Позивач - ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 .
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області, адреса: вул. Саєнка Андрія, буд. 10, м. Фастів, Київська область, 08500, код ЄДРПОУ - 22933548.
Суддя Журавель В.О.