Рішення від 26.08.2022 по справі 280/2691/22

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

26 серпня 2022 року о/об 09 год. 30 хв.Справа № 280/2691/22 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Шевченко С.О., розглянувши у місті Запоріжжі за правилами спрощеного провадження адміністративну справу

за позовом Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області (вул.Гоголя, буд.105-А, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69002; код ЄДРПОУ 40311343)

до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 )

про стягнення штрафних санкцій,

ВСТАНОВИВ:

Головне управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області (надалі - позивач, ГУ Держпродспоживслужба в Запорізькій області) звернулось до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (надалі - відповідач, ФОП ОСОБА_1 ), в якому позивач просить суд стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Державного бюджету штраф у розмірі 51000 грн. 00 коп.

У позові позивач зазначив, що відповідно до Наказу ГУ Держпродспоживслужби в Запорізькій області №17 від 25.05.2021, згідно секторального плану державного ринкового нагляду на 2021 рік, на підставі направлення на проведення перевірки №19 від 25.05.2021, з 26.05.2021 до 31.05.2021 спеціалістами відділу ринкового нагляду управління захисту прав споживачів ГУ Держпродспоживслужби проведено планову перевірку характеристик продукції в магазині "Дракоша", за адресою: вул.Героїв 93-ї Бригади, буд.20, м.Запоріжжя, щодо додержання законодавства у сфері державного ринкового нагляду (перевірка характеристик продукції, а саме: іграшки). Перевірка проводилася в присутності ФОП ОСОБА_1 , яка здійснює господарську діяльність в магазині «Дракоша» за вищезазначеною адресою. За результатами перевірки складено Акт №19 від 26.05.2021, в якому встановлено факт надання продукції на ринку, яка не відповідає вимогам, а саме: Додаток 1 дитяча іграшка лялька ЛОЛ типа барби, артикул NO.LK1001, штрих код 6012019710010, вартість 85,00 грн., країни виробник Китай, виробник (імпортер) невідомий, найменування та контактна поштова адреса виробника (імпортера) невідома, дата виготовлення невідома; Додаток 1/1 дитяча іграшка машина сейф копилка POLICE, артикул 7623, штрих код 6955969421066, вартість 535,00 грн., країни виробник Китай, виробник (імпортер) невідомий, найменування та контактна поштова адреса виробника (імпортера) невідома, дата виготовлення невідома; Додаток 1/2 дитяча іграшка конструктор «Неокуб» в складі якої є деталі, зокрема магнітні елементи, невеликих розмірів, 216 куль жовтого кольору, діаметром 5 мм, вартість 285,00 грн., штрих код 4821000110812, виробник (імпортер) невідомий, найменування та контактна поштова адреса виробника (імпортера) невідома, дата виготовлення невідома. Суб'єктом господарювання у визначений законом термін відповідно до ч.5, ч.7 ст.8 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" надано документи, що дають змогу відстежити походження відповідної продукції та подальший її обіг (видаткова накладна від 05.02.2021 за №12475), тому ФОП ОСОБА_1 вважається розповсюджувачем даної продукції. На продукції, її маркуванні, пакуванні, що зазначена у додатках 1, 1/1, 1/2 до Акту перевірки характеристик продукції від 26.05.2021 за №19 відсутня інформація: позначення типу, номер партії, серійного номеру чи моделі, виробника (імпортера), зареєстровану торговельну марку, комерційне найменування (знак для товарів і послуг), контактну поштову адресу виробника (імпортера), відсутнє попередження, інструкція та інформація щодо безпечності згідно з вимогами закону про порядок застосування мов, не нанесено знак відповідності технічним регламентом (при можливості його нанесення), порушено вимоги пунктів 9, 10, 19, 20, 27, 44, 45 Технічного регламенту безпечності іграшок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2018 за №151. Один примірник Акту було вручено особисто ФОП ОСОБА_1 , що підтверджується її підписом. Зауваження щодо проведення перевірки та виявлених порушень були відсутні. 30. 07.2021 ГУ Держпродспоживслужби складено протокол №15 про виявлене(і) порушення вимог Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" та Закону України "Про загальну безпечність нехарчової продукції". 16.08.2021 позивачем в присутності відповідача винесено постанову про накладення штрафу №16, якою на відповідача накладено штраф в сумі 51000,00 грн. за порушення вимог п.2 ч.2 ст.44 Закону України "Про державний ринковий нагляд та контроль нехарчової продукції". Примірник постанови 16.08.2021 вручено особисто суб'єкту господарювання, про що свідчить його підпис. Таким чином, позивачем встановлено введення відповідачем в обіг продукції, що зазначена у додатках 1, 1/1, 1/2 до Акту перевірки характеристик продукції від 26.05.2021 за №19, а саме: додаток 1 - дитяча іграшка лялька ЛОЛ типа барби, артикул NO.LK1001, штриховий код 6012019710010; додаток 1/1 - дитяча іграшка машина сейф копилка POLICE, артикул 7623, штриховий код 6955969421066; додаток 1/2 - дитяча іграшка конструктор «Неокуб» в складі якої є деталі, зокрема магнітні елементи, невеликих розмірів, 216 куль жовтого кольору, діаметром 5 мм, вартість 285,00 грн., штриховий код 4821000110812. При цьому, на вищезазначеній продукції, її маркуванні, пакуванні відсутня інформація: позначення типу, номер партії, серійного номеру чи моделі, виробника (імпортера) зареєстровану торговельну марку, комерційне найменування (знак для товарів та послуг), контактну поштову адресу виробника (імпортера), відсутнє попередження інструкція щодо безпечності, не нанесено знак відповідності технічним регламентам (при можливості його нанесення), внаслідок чого було порушено вимоги пунктів 9, 10, 19, 27, 44, 45 Технічного регламенту безпечності іграшок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2018 за №151. Тому постанова про накладення штрафних санкцій №16 від 16.08.2021 прийнята ГУ Держпродспоживслужби в Запорізькій області у межах та на підставі закону, обґрунтовано та розсудливо, з урахуванням всіх обставин справи. Не погоджуючись з рішенням про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення законодавства про державний ринковий нагляд, ФОП ОСОБА_1 звернулася до Запорізького окружного адміністративного суду з позовною заявою про скасування постанови про накладення штрафу від 16.08.2021 за №16. Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 11.11.2021 по справі №280/8329/21 у задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю, яке ФОП ОСОБА_1 не оскаржила в установлений КАС України термін. На теперішній час адміністративна-господарська санкція у розмірі 51000,00 грн. відповідачем не сплачена.

Позивач позов підтримав.

Відповідач про розгляд справи повідомлявся належним чином. Відзив на позовну заяву відповідачем до суду не надано.

Ухвалою судді від 22.02.2022 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) та без проведення судового засідання.

Указом Президента України від 24.02.2022 за №64/2022 «Про введення воєнного стану» у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації в Україні введений воєнний стан.

З огляду на викладене, враховуючи очевидні загрози здійснення кібератак на програмне забезпечення органів державної влади, в Запорізькому окружному адміністративному суді на період з 25.02.2022 по 28.02.2022 комп'ютерна програма «Діловодство спеціалізованого суду» була примусово відключена.

28.02.2022 тимчасово виконуючим обов'язки голови Запорізького окружного адміністративного суду у зв'язку з загрозою життю, здоров'ю і безпеці відвідувачів суду, працівників суду та суддів був виданий наказ № 11 «Про встановлення особливого режиму роботи Запорізького окружного адміністративного суду в умовах воєнного стану», яким з розгляду були зняті всі адміністративні справи, призначені до розгляду в період з 01.03.2022 по 04.03.2022. Наказами тимчасово виконуючого обов'язки голови Запорізького окружного адміністративного суду від 09.03.2022 за №12, від 11.03.2022 за №13, від 18.03.2022 за №14, від 25.03.2022 за №15, від 01.04.2022 за №16, від 08.04.2022 за №17, від 15.04.2022 за №18, від 22.04.2022 за №21, від 29.04.2022 за №22 строк дії наказу від 28.02.2022 №11 «Про встановлення особливого режиму роботи Запорізького окружного адміністративного суду в умовах воєнного стану» продовжений до 06.05.2022 включно.

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.

ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) зареєстрована фізичною особою-підприємцем 03.12.2019, види діяльності за КВЕД 47.65 - роздрібна торгівля іграшками та іграшками в спеціалізованих магазинах (основний), про що свідчить інформація з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

26.05.2021 на підставі наказу ГУ Держпродспоживслужби в Запорізькій області від 25.05.2021 за №17, направлення на проведення перевірки від 25.05.2021 за №19 головними спеціалістами ГУ Держпродспоживслужби в Запорізькій області проведено планову виїзну перевірку додержання вимог законодавства у сфері здійснення державного ринкового нагляду перевірка характеристик продукції, а саме: іграшки, що знаходяться в розповсюджувача/виробника ФОП ОСОБА_1 магазин "Дракоша" за адресою: вул.Героїв 93-ї Бригади, буд.20, м.Запоріжжя, Запорізька область.

За результатами цієї перевірки складено Акт перевірки характеристик продукції від 26.05.2021 за №19 (надалі - Акт від 26.05.2021 за №19) (а.с.18-19).

В Акті від 26.05.2021 за №19 у розділі «Порушення вимог законодавства, виявлені під час перевірки» зазначено: «… Встановлено факт надання продукції на ринку, яка не відповідає вимогам, а саме: додаток 1 дитяча іграшка лялька ЛОЛ типа барби, артикул NO.LK1001; додаток 1/1 дитяча машина сейф копилка POLICE, артикул 7623; додаток 1/2 дитяча іграшка конструктор «Неокуб» в складі якої є деталі, зокрема магнітні елементи, невеликих розмірів, 216 куль, діаметром 5 мм. На продукції, її маркуванні пакуванні, що зазначена у додатках: 1, 1/1, 1/2 до акту перевірки характеристик продукції від 26.05.2021 №19 відсутня інформація: позначення типу, номер партії, серійного номеру чи моделі, виробника (імпортера) зареєстровану торговельну марку, комерційне найменування (знак для товарів та послуг), контактну поштову адресу виробника (імпортера), відсутнє попередження, інструкція та інформація щодо безпечності згідно з вимогами закону про порядок застосування мов, не нанесено знак відповідності технічним регламентам (при можливості його нанесення). В ході перевірки 26.05.2021р. суб'єкту господарювання вручено лист (вимога) під особистий підпис. Викладені обставини зафіксовані на нагрудний відеореєстратор моделі «РЛЕТ-10» та проведено фотофіксацію продукції».

Відповідачем документів на поставку товару, що зазначений в Акті перевірки характеристик продукції від 26.05.2021 за №19, надано не було.

За наслідками перевірки 30.07.2021 складено Протокол №15 про виявлені порушення вимог Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» та Закону України «Про загальну безпечність нехарчової продукції».

16.08.2021 позивачем за результатами розгляду Акту перевірки характеристик продукції від 26.05.2021 за №19 та Протоколу №15 від 30.07.2021 про виявлені порушення винесено Постанову за №16 про накладання штрафу, якою до ФОП ОСОБА_1 за порушення вимог п.2 ч.2 ст.44 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» - введення в обіг продукції що зазначена у додатках 1, 1/1, 1/2 до акту перевірки характеристик продукції від 26.05.2021 №19, а саме: додаток 1 - дитяча іграшка лялька ЛОЛ типа барби, артикул NO.LK1001, штриховий код 6012019710010: додаток 1/1 - дитяча іграшка машина сейф копилка POLICE, артикул 7623, штриховий код 6955969421066: додаток 1/2 - дитяча іграшка конструктор «Неокуб» в складі якої є деталі, зокрема магнітні елементи, невеликих розмірів, 216 куль жовтого кольору, діаметром 5 мм, вартість 285,00 грн., штриховий код 4821000110812. На вищезазначеній продукції, її маркуванні, пакуванні відсутня інформація: позначення типу, номер партії, серійного номеру чи моделі, виробника (імпортера) зареєстровану торговельну марку, комерційне найменування (знак для товарів та послуг), контактну поштову адресу виробника (імпортера). відсутнє попередження інструкція щодо безпечності, не нанесено знак відповідності технічним регламентам (при можливості його нанесення), внаслідок чого було порушено вимоги пунктів 9, 10, 19, 27, 44, 45 Технічного регламенту безпечності іграшок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2018 №151 - застосовано штраф у сумі 51000 грн. 00 коп. (а.с.24).

Не погоджуючись з рішенням про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення законодавства про державний ринковий нагляд, ФОП ОСОБА_1 звернулася до Запорізького окружного адміністративного суду з позовною заявою про скасування Постанови про накладення штрафу від 16.08.2021 за №16 (справа №280/8329/21).

У зв'язку з несплатою відповідачем вказаної заборгованості у добровільному порядку ГУ Держпродспоживслужби в Запорізькій області звернулось із даним позовом до суду.

Відповідно до ст.1 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” державний нагляд (контроль) - це діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Згідно з ст.11 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов'язаний: допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання ними порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого цим Законом; не створювати перешкоди органам державного нагляду (контролю) чи їх посадовим особам при здійсненні ними заходів державного нагляду (контролю), за умови що зазначені заходи здійснюються такими особами відповідно до вимог закону; виконувати вимоги органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства; надавати документи, зразки продукції, пояснення в обсязі, який він вважає необхідним, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), відповідно до закону; одержувати примірник акта та/або припису органу державного нагляду (контролю) за результатами здійсненого планового чи позапланового заходу.

У ст.1 Закону України «Про технічні регламенти та оцінку відповідності» зазначено, що технічний регламент - це нормативно-правовий акт, в якому визначено характеристики продукції або пов'язані з ними процеси та методи виробництва, включаючи відповідні адміністративні положення, додержання яких є обов'язковим. Він може також включати або виключно стосуватися вимог до термінології, позначень, пакування, маркування чи етикетування в тій мірі, в якій вони застосовуються до продукції, процесу або методу виробництва.

Як зазначено у ч.1 ст.29 Закону України «Про технічні регламенти та оцінку відповідності», у випадках, визначених у технічних регламентах, на продукцію та/або на інші об'єкти, що зазначені в таких технічних регламентах (табличку з технічними даними, пакування, супровідні документи тощо), повинен наноситися знак відповідності технічним регламентам. Нанесенням знака відповідності технічним регламентам на продукцію вважається також нанесення цього знака на будь-який інший, ніж сама продукція, об'єкт згідно з правилами та умовами нанесення зазначеного знака.

Відповідно до ч.1-ч.2 ст.30 Закону України «Про технічні регламенти та оцінку відповідності» знак відповідності технічним регламентам повинен наноситися лише виробником або його уповноваженим представником. Знак відповідності технічним регламентам повинен наноситися лише на продукцію, для якої його нанесення передбачене конкретними технічними регламентами, та не повинен наноситися на будь-яку іншу продукцію.

Згідно з п.1 «Технічного регламенту безпечності іграшок», затвердженого 28.02.2018 постановою Кабінету Міністрів України №151 (надалі - «Технічний регламент безпечності іграшок»), цей Технічний регламент встановлює вимоги до безпечності іграшок та їх обігу на території України. Технічний регламент розроблено на основі Директиви 2009/48/ЄС Європейського Парламенту та Ради від 18 червня 2009р. про безпеку іграшок.

Як зазначено у п.9 «Технічного регламенту безпечності іграшок», виробники забезпечують, щоб на іграшках, які вони ввели в обіг, було нанесено позначення типу, номера партії, серійного номера чи моделі або іншого елемента, що дає змогу їх ідентифікувати, а у разі, коли розмір або характер іграшки не дає змоги виконати нанесення відповідного позначення, необхідна інформація зазначається на її пакуванні або в документі, що супроводжує таку іграшку.

У п.27 «Технічного регламенту безпечності іграшок» перед наданням іграшки на ринку розповсюджувачі перевіряють наявність на іграшці знака відповідності технічним регламентам, необхідних документів, інструкцій з експлуатації та інформації щодо безпечності, що складені згідно з вимогами закону про порядок застосування мов, та виконання виробником та імпортером вимог, визначених у пунктах 9, 10 і 19 цього Технічного регламенту. Якщо розповсюджувач вважає або має підстави вважати, що іграшка не відповідає суттєвим вимогам, визначеним у пунктах 33-35 цього Технічного регламенту і додатку 2, він не надає таку іграшку на ринку України до приведення її у відповідність з такими вимогами. Крім того, якщо зазначена іграшка становить ризик, розповсюджувач повідомляє про це виробнику або імпортеру, а також відповідному органу державного ринкового нагляду.

Відповідно до п.30 «Технічного регламенту безпечності іграшок» розповсюджувачі на обґрунтований запит органу державного ринкового нагляду подають йому всю інформацію та документацію, необхідні для демонстрування відповідності іграшки. На вимогу зазначеного органу державного ринкового нагляду розповсюджувачі співпрацюють з ним для усунення ризиків, які становлять надані ними на ринку іграшки.

Згідно з п.1-п.4 «Опису знака відповідності технічним регламентам», затвердженого 30.12.2015 постановою Кабінету Міністрів України №1184 «Про затвердження форми, опису знака відповідності технічним регламентам, правил та умов його нанесення», знак відповідності технічним регламентам (далі - знак відповідності) має форму незамкненого з правого боку кола, усередині якого вміщено стилізоване зображення трилисника. Довжина розриву кола становить 0,22 його загальної довжини (або 80 градусів). Зображення знака відповідності може бути плоским або рельєфним і виконується двома контрастними кольорами. Висота знака відповідності не може бути менш як 5 міліметрів, якщо інше не передбачено відповідним технічним регламентом. У разі зменшення або збільшення розміру знака відповідності повинні бути дотримані пропорції його форми.

Як зазначено у п.2 ч.2 ст.44 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», до особи, яка ввела продукцію в обіг або відповідно до цього Закону вважається такою, що ввела продукцію в обіг, застосовуються штрафні санкції у разі: введення в обіг продукції, яка не відповідає встановленим вимогам (крім випадків, передбачених статтею 28 цього Закону), у тому числі нанесення знака відповідності технічним регламентам на продукцію, що не відповідає вимогам технічних регламентів, - у розмірі від п'ятисот до тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а за повторне протягом трьох років вчинення такого самого порушення, за яке на особу вже було накладено штраф, - у розмірі від тисячі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

У ч.6 ст.44 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» зазначено, що справи про накладення штрафів за порушення, визначені цією статтею, розглядаються керівниками органів ринкового нагляду або їх заступниками (головою та членами або уповноваженими посадовими особами державного колегіального органу) відповідно до їх компетенції. (…) У разі несплати штрафу в зазначений строк він стягується в судовому порядку.

Обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом (ч.4 ст.78 КАС України).

Судом з'ясовано, що рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 11.11.2021 у справі №280/8329/21, яке залишено без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 20.07.2022, в задоволенні адміністративного позову Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу відмовлено.

Отже, відповідач не надав до суду доказів визнання протиправною та скасування Постанови про накладення штрафу від 16.08.2021 за №16.

Відповідачем не надано до суду будь-яких доказів сплати вказаного штрафу.

Таким чином, штраф у сумі 51000 грн. 00 коп. за Постановою про накладення штрафу від 16.08.2021 за №16 має бути стягнутий з відповідача у судовому порядку.

У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).

Відповідно до ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовна заява позивача підлягає задоволенню.

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 143, 243-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Державного бюджету штраф у розмірі 51000 грн. 00 коп.

У стягненні з відповідача на користь позивача суми сплаченого судового збору за подання адміністративного позову до суду - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Повний текст судового рішення складено 26.08.2022.

Суддя О.О. Прасов