Ухвала від 25.08.2022 по справі 910/16656/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

м. Київ

25.08.2022Справа № 910/16656/21

Господарський суд міста Києва у складі головуючого судді Демидова В.О., за участю секретаря судового засідання Анастасової К.В., розглянувши у підготовчому засіданні справу №910/16656/21

За позовом Акціонерного товариства "ДЕРЖАВНИЙ ЕКСПОРТНО-ІМПОРТНИЙ БАНК УКРАЇНИ" (03150, місто Київ, вулиця Антоновича, будинок 127)

до Товариства з обмеженою відповідальністю "НІКО АВТО ХОЛДІНГ (УКРАЇНА)" (01004, місто Київ, вулиця Велика Васильківська, будинок 5)

за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача:

1) Товариство з обмеженою відповідальністю "ТОРГОВИЙ ДІМ - НІКО" (01004, місто Київ, вулиця Велика Васильківська, будинок 5)

2) Товариство з обмеженою відповідальністю "КОМПАНІЯ З УПРАВЛІННЯ АКТИВАМИ "КОВІН КАПІТАЛ" (04071, місто Київ, ВУЛ.НАБЕРЕЖНО-ЛУГОВА, будинок 4ЛІТ."1Е")

про стягнення заборгованості шляхом звернення стягнення на заставне майно

Представники учасників справи:

від позивача, Малік Т.І.;

від відповідача, Максюк С.В.;

від 3-ї особи-1, не з'явився;

від 3-ї особи-2, не з'явився.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

12.10.2021 року до Господарського суду міста Києва надійшла позовна заява Акціонерного товариства "ДЕРЖАВНИЙ ЕКСПОРТНО-ІМПОРТНИЙ БАНК УКРАЇНИ" до Товариства з обмеженою відповідальністю "НІКО АВТО ХОЛДІНГ (УКРАЇНА)" про стягнення заборгованості шляхом звернення стягнення на заставне майно. Позовна заява передана 13.10.2021 судді Демидову В.О. відповідно до автоматизованого розподілу судової справи між суддями.

Відповідно до заявлених позовних вимог позивач просить суд в рахунок погашення наявної перед акціонерним товариством «Державний експортно-імпортний банк України» заборгованості Товариства з обмеженою відповідальністю «ТОРГОВИЙ ДІМ - НІКО» у розмірі 152 180 141,13 грн, звернути стягнення на заставне майно, а саме:

- частку в розмірі 89% статутного капіталу Товариства з обмеженою відповідальністю «ТОРГОВИЙ ДІМ - НІКО», що належить Товариству з обмеженою відповідальністю «НІКО АВТО ХОЛДІНГ (УКРАЇНА)», та є предметом застави за договором застави №27113Z38 від 18.07.2014.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що заставодавець - Компанія «НІКО ХОЛДІНГ ЕНД ІНВЕСТМЕНТ ЛІМІТЕД (Niko Holding & Investment ETD), здійснив відчуження предмета застави, чим порушив умови Договору застави, оскільки при цьому ним не була отримана письмова згода заставодержателя (Банку).

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 18.10.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №910/16656/21 за правилами загального позовного провадження, залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю "ТОРГОВИЙ ДІМ - НІКО", встановлено сторонам строки для направлення заяв по суті справи та призначено підготовче засідання на 18.11.2021.

15.11.2021 через загальний відділ діловодства суду від третьої особи - ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ-НІКО», надійшли письмові пояснення на позовну заяву.

16.11.2021 через загальний відділ діловодства суду від відповідача надійшли письмові пояснення на позовну заяву.

18.11.2021 через загальний відділ діловодства суду від відповідача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

В судовому засіданні, яке відбулося 11.11.21, судом було розглянуто клопотання представника відповідача про відкладення розгляду справи у зв'язку із прийняттям участі в іншому судовому засіданні, яке призначено на 18.11.21 о 11:45 год. в Дніпровському районному суді міста Києва. Розглянувши клопотання представника відповідача суд, без виходу до нарадчої кімнати, у відповідності до частини 4, 5 статті 233 ГПК України, постановив ухвалу, яка занесена до протоколу судового засідання, про відмову у задоволенні клопотання представника відповідача про відкладення розгляду справи.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 18.11.2021 залучено до участі у справі в якості третьої особи-2, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю "КОМПАНІЯ З УПРАВЛІННЯ АКТИВАМИ "КОВІН КАПІТАЛ" (04071, місто Київ, ВУЛ.НАБЕРЕЖНО-ЛУГОВА, будинок 4ЛІТ."1Е") та відкладено підготовче засідання у справі №910/16656/21 на 09.12.2021.

09.12.2021 від представника третьої особи яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Товариство з обмеженою відповідальністю "ТОРГОВИЙ ДІМ - НІКО" надійшла заява про зупинення провадження у справі, вищевказана заява обґрунтована тим, що в провадженні Господарського суду міста Києва перебуває справа № 910/15242/21 (суддя М.Є. Літвінова) за позовом Акціонерного товариства "Державний експортно - імпортний банк України" до Товариства з обмеженою відповідальністю "ТОРГОВИЙ ДІМ - НІКО" (далі - відповідач -1), Товариства з обмеженою відповідальністю "НІКО ФОРВАРД МЕГАПОЛІС" (далі - відповідач -2), Товариства з обмеженою відповідальністю "НІКО ПРАЙМ МЕГАПОЛІС" (далі - відповідач -3), Товариства з обмеженою відповідальністю "НІКО ІСТЛАЙН МЕГАПОЛІС" (далі - відповідач - 4), Товариства з обмеженою відповідальністю "НІКО ЦЕНТР КИЇВ" (далі - відповідач - 5), Дочірнього підприємства "Український термінал" (далі - відповідач - 6), Товариства з обмеженою відповідальністю "НІКО АВАНТ" (далі - відповідач -7), Товариства з обмеженою відповідальністю "НІКО ДІАМАНТ" (далі - відповідач - 8), Товариства з обмеженою відповідальністю "НІКО ТЕХНО МЕГАПОЛІС" (далі - відповідач -9) про солідарне стягнення 152 180 41, 13 грн.

Розмір заявлених вимог у справі № 910/15242/21 є тотожним тому, який заявлений у справі, що розглядається № 910/16656/21, та стягується щодо невиконання договору № 151313К8 про кредитування шляхом відкриття безвідкличного документарного підтвердженого непокритого акредитиву від 14.06.2013, який було укладено між AT «УКРЕКСІМБАНК» та ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ-НІКО» в рамках генеральної кредитної угоди № 151112N2 від 11.04.2012.

Ухвалою Господарського суду міста Києва у справі від 08.12.2021 № 910/15242/21 частково задоволено клопотання ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ-НІКО» про призначення судової економічної експертизи.

На вирішення судово економічної експертизи поставлено такі питання:

- чи документально підтверджується матеріалами справи, первинними банківськими документами розмір заборгованості ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕ' ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ТОРГОВИЙ ДІМ-НІКО» за кредитним договором 151313К8 від 14.06.2013, укладено в рамках Генеральної кредитної угоди № 151112N2 від 11.04.2012 (з усіма змінами та доповненнями), який було заявлене «УКРЕКСІМБАНК» станом на 02.08.2021 в сумі 152 180 141 (сто п'ятдесят два мільйони сто вісімдесят тисяч сто сорок одну) гривню 13 копійок, а саме:

- сума заборгованості за кредитом (основний борг) - 105 952 540 (сто мільйонів дев'ятсот п'ятдесят дві тисячі п'ятсот сорок) гривень 06 копійок ;

- проценти за користування кредитом - 38 922 082 (тридцять вісім міль дев'ятсот двадцять дві тисячі вісімдесят дві) гривні 78 копійок;

- комісія за управління кредитом - 1 387 946 (один мільйон триста вісімдесят тисяч дев'ятсот сорок шість) гривень 71 копійка ;

- пеня за прострочення зобов'язань 1 188 909 (один мільйон сто вісімдесят тисяч дев'ятсот дев'ять) гривень 04 копійки ;

- 3% річних згідно з ст. 625 ЦК України за прострочення зобов'язань - 1 484 045 (один мільйон чотириста вісімдесят чотири тисячі сорок п'ять) гривень 13 копійок;

- втрати від інфляції - 3 244 617 (три мільйони двісті сорок чотири з шістсот сімнадцять) гривень 41 копійка?

- чи в повному обсязі і своєчасно проводились зарахування сум, що вносились (були перераховані) на погашення заборгованості за кредитним договором № 151313К8 від 14.06.2013 укладено в рамках Генеральної кредитної угоди № 151112N2 від 1.04.2012 (з усіма змінами та доповненнями).

Як стверджує представник Товариства з обмеженою відповідальністю "ТОРГОВИЙ ДІМ - НІКО", різниця між заявленою сумою AT «УКРЕКСІМБАНК» до стягнення за Кредитним договором № 151313К8 від 14.06.2013 (з усіма змінами та доповненнями до нього) та сумою, яка обліковується на рахунку ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ-НІКО» є суттєвою та складає 23 094 675 грн 44 коп., а, відтак, заявлено клопотання про призначення судово економічної експертизи для з'ясування вищевикладених питань.

Отже на думку третьої особи, вказані обставини, не можуть бути встановлені судом самостійно у даній справі, оскільки суд обмежений імперативними приписами ст. 14 ГПК України, якими передбачено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках, в той час як вирішення питання щодо розміру заборгованості, який заявлений AT «УКРЕКСІМБАНК», шляхом звернення стягнення на заставне майно не входить до предмету позову у даній справі.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 09.12.2021 підготовче засідання відкладене на 30.12.2021

13.12.2021 від представника позивача надійшли письмові пояснення, якими останній просив позовні вимоги задовольнити.

22.12.2021 від представника позивача надійшли заперечення на клопотання про зупинення, яке обґрунтоване тим, що. на думку позивача, предметом спору у справі 910/16656/21 є стягнення заборгованості за Кредитним договором; вирішення спору у справі №910/15242/21 не може бути перешкодою для встановлення всіх істотних обставин, в тому числі розміру заборгованості у даній справі; суд не позбавлений можливості при розгляді справи по суті заявлених позовних вимог, надати правову оцінку доказам, якими сторони обґрунтовують свої вимоги та заперечення.

Позивач також зазначив, що представником ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ- НІКО» не обґрунтовано належним чином, з'ясування яких саме обставин у ході розгляду справи №910/15242/21 унеможливлює розгляд заявлених позовних вимог у даній справі, не зазначено, які саме обставини не можуть бути встановлені господарським судом самостійно при вирішенні даної справи та яким чином встановлені в іншій справі обставини вплинуть на оцінку доказів, якими сторони обґрунтовують свої доводи у даній справі, виходячи з предмету та підстав позову. Представник ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ- НІКО» не доводить неможливість для даного господарського суду самостійно встановити обставини, які встановлюються іншим судом у справі №910/15242/21, не доводить неможливість розгляду Справи у зв'язку з непідвідомчістю або непідсудністю справи даному господарському суду, одночасністю розгляду двох пов'язаних між собою справ різними судами або з інших причин.

Позивач зазначає, що у справі наявні докази, які дозволяють суду встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду щодо стягнення заборгованості за Кредитним договором.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 30.12.2021 було заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "ТОРГОВИЙ ДІМ - НІКО" про зупинення провадження у справі на час проведення судової економічної експертизи у справі 910/15242/21 задоволено частково та зупинено провадження у справі № 910/16656/21 до набрання законної сили судовим рішенням у справі 910/15242/21.

Справу надіслано 21.02.2022 до Північного апеляційного господарського суду.

Постановою Північного апеляційного господарського суду від 14.06.2022 ухвалу Господарського суду міста Києва від 30.12.2021 року у справі № 910/16656/21 скасовано. Справу передано до Господарського суду міста Києва для продовження розгляду.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 25.07.22 року було призначено підготовче засідання на 11.08.22 року.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 11.08.22 року було відкладено підготовче засідання на 25.08.22 року.

У судовому засіданні 25.08.2022 був присутній представник позивача та відповідача, представники від третіх осіб не прибули, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином. Судом було поставлено на обговорення питання, щодо можливості закриття підготовчого провадження та призначення справи до розгляду по суті.

Сторони не заперечували щодо закриття підготовчого провадження та призначення справи до розгляду по суті, інших заяв чи клопотань по суті спору від сторін не надходило.

Відповідно до ч. 1 ст. 181 Господарського процесуального кодексу України для виконання завдання підготовчого провадження в кожній судовій справі, яка розглядається за правилами загального позовного провадження, проводиться підготовче засідання.

В межах проведення підготовчого засідання судом були вчинені дії, передбачені ст. 182 Господарського процесуального кодексу України, в ході чого підстав для відкладення підготовчого засідання та оголошення перерви у підготовчому засіданні, які передбачені ст. 183 Господарського процесуального кодексу України, судом не встановлено.

Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 185 Господарського процесуального кодексу України за результатами підготовчого засідання суд постановляє ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті.

Згідно із п. 18 ч. 2 ст. 182 Господарського процесуального кодексу України У підготовчому засіданні суд призначає справу до розгляду по суті, визначає дату, час і місце проведення судового засідання (декількох судових засідань - у разі складності справи) для розгляду справи по суті.

Таким чином, враховуючи те, що судом здійснено всі необхідні та достатні дії для забезпечення правильного і своєчасного розгляду справи по суті, враховуючи відсутність підстав для відкладення підготовчого засідання, суд доходить висновку про необхідність закриття підготовчого провадження та призначення справи до розгляду по суті.

Керуючись ст. ст. 181, 182, 185, 207, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

1. Закрити підготовче провадження у справі № 910/16656/21 та призначити справу до розгляду по суті на 29.09.22 о 10:00 год. Засідання відбудеться у приміщенні Господарського суду міста Києва за адресою: м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 44- Б, зал № 13 .

2. Попередити позивача про наслідки, передбачені пунктом 4 частини 1 статті 226 Господарського процесуального кодексу України.

3. Копію ухвали направити сторонам.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.

Повний текст ухвали складено та підписано 26.08.2022

Суддя Владислав ДЕМИДОВ

Учасники справи можуть отримати інформацію по справі на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за адресою: http://court.gov.ua/fair/sud5011/

Попередній документ
105908988
Наступний документ
105908990
Інформація про рішення:
№ рішення: 105908989
№ справи: 910/16656/21
Дата рішення: 25.08.2022
Дата публікації: 29.08.2022
Форма документу: Ухвала
Форма судочинства: Господарське
Суд: Господарський суд міста Києва
Категорія справи: Господарські справи (з 01.01.2019); Справи позовного провадження; Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів; Невиконання або неналежне виконання зобов’язань; банківської діяльності; кредитування; забезпечення виконання зобов’язання
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Направлено до апеляційного суду (14.12.2022)
Дата надходження: 12.10.2021
Предмет позову: про стягнення 152 180 141, 13 грн.
Розклад засідань:
18.11.2021 10:00 Господарський суд міста Києва
09.12.2021 10:40 Господарський суд міста Києва
30.12.2021 10:00 Господарський суд міста Києва
25.08.2022 14:00 Господарський суд міста Києва
29.09.2022 10:00 Господарський суд міста Києва
13.10.2022 11:15 Господарський суд міста Києва
20.10.2022 11:20 Господарський суд міста Києва
03.11.2022 10:20 Господарський суд міста Києва
11.05.2023 12:45 Господарський суд міста Києва
Учасники справи:
головуючий суддя:
БАРСУК М А
ЯКОВЛЄВ М Л
суддя-доповідач:
БАРСУК М А
ДЕМИДОВ В О
ДЕМИДОВ В О
ЯКОВЛЄВ М Л
3-я особа без самостійних вимог на стороні відповідача:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Компанія з управління активами "КОВІН КАПІТАЛ"
Товариство з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Ніко"
3-я особа відповідача:
Товариство з обмеженою відповідальністю "ТОРГОВИЙ ДІМ - НІКО"
відповідач (боржник):
Товариство з обмеженою відповідальністю "НІКО АВТО ХОЛДІНГ (УКРАЇНА)"
заявник:
Акціонерне товариство "Державний експортно-імпортний банк України"
Товариство з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Ніко"
заявник апеляційної інстанції:
Акціонерне товариство "Державний експортно-імпортний банк України"
Товариство з обмеженою відповідальністю "НІКО АВТО ХОЛДІНГ (УКРАЇНА)"
позивач (заявник):
Акціонерне товариство "Державний експортно-імпортний банк України"
представник скаржника:
Ольмезов Володимир Анатолійович
суддя-учасник колегії:
ГОНЧАРОВ С А
КРОПИВНА Л В
РУДЕНКО М А
СТАНІК С Р
ШАПТАЛА Є Ю