ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
м. Київ
10.08.2022Справа № 910/1549/22
За позовом Департаменту комунальної власності міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)
до Київського міського центру зайнятості
про усунення перешкод в користуванні майном шляхом виселення
третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Комунальне підприємство "Київжитлоспецексплуатація"
Суддя Смирнова Ю.М.
Секретар судового засідання Негеля Ю.М.
Представники учасників справи:
від позивача: Онищенко Т.О.;
від відповідача: Лось Т.О.;
від третьої особи: Цимбаліст В.В.;
Департамент комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) звернувся до Господарського суду міста Києва з позовом до Київського міського центру зайнятості, в якому просить суд усунути перешкоди у користуванні майном шляхом виселення Київського міського центру зайнятості в особі Голосіївської районної філії Київського міського центру зайнятості з безпідставно займаного ним нежилого приміщення за адресою: м.Київ, вул.Ломоносова, 10, літера А, загальною площею 478,10 кв.м.
Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги позивач зазначає, що термін дії укладеного між Департаментом комунальної власності м.Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) як орендодавцем, Комунальним підприємством "Київжитлоспецексплуатація" як балансоутримувачем та Київським міським центром зайнятості як орендарем договору про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду №777-2 від 31.10.2018 закінчився 29.10.2021, однак відповідач об'єкт оренди після спливу терміну дії зазначеного договору не звільнив, продовжує його використовувати, порушуючи право власника майна на володіння, користування та розпорядження таким майном.
За твердженнями позивача, відповідач займає спірне приміщення безпідставно, внаслідок чого є підстави для виселення Київського міського центру зайнятості в особі Голосіївської районної філії Київського міського центру зайнятості з нежилого приміщення за адресою: м.Київ, вул.Ломоносова, 10, літера А, загальною площею 478,10 кв.м.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 07.02.2022 відкрито провадження у справі, вирішено розглядати справу за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 03.03.2022 та залучено до участі у справі третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Комунальне підприємство "Київжитлоспецексплуатація".
15.02.2022 через канцелярію суду від третьої особи надійшли письмові пояснення, в яких підтримано позовні вимоги.
Підготовче засідання, призначене на 03.03.2022, не відбулося.
Ухвалою суду від 22.04.2022 призначено підготовче засідання у справі на 22.06.2022.
09.06.2022 через канцелярію суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому він проти позову заперечує, зазначає, що виселення відповідача з займаного приміщення призведе до зупинення його діяльності та надання важливих послуг населенню. У відзиві також заявлено клопотання про поновлення строку на подання відзиву, мотивоване неможливістю подати відзив у встановлений строк у зв'язку зі збройною агресією російської федерації.
В підготовчому засіданні 22.06.2022 сторони не заперечували проти поновлення відповідачу строку на подання відзиву.
Протокольною ухвалою 22.06.2022 суд поновив відповідачу строк для подання відзиву та прийняв відзив до розгляду.
Також протокольною ухвалою від 22.06.2022 підготовче провадження у справі було закрито та призначено справу до розгляду по суті на 10.08.2022.
Представники позивача та третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача в судовому засіданні 10.08.2022 позовні вимоги підтримали.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував.
У судовому засіданні 10.08.2022, в порядку ст. 240 Господарського процесуального кодексу України, було проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників учасників справи, Господарський суд міста Києва,
31.10.2018 між Департаментом комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (орендодавцем) та Київським міським центром зайнятості (орендарем) був укладений договір №777-2 про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду.
Відповідно до п.1.1 договору орендодавець на підставі протоколу засідання постійної комісії Київської міської ради з питань власності від 09.07. 2018 № 29/105 (п. 168) передає, а орендар приймає в оренду нерухоме майно (нежитлові приміщення), що належать до комунальної власності територіальної громади міста Києва (далі об'єкт оренди), яке знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Ломоносова, 10, літера А, для розміщення структурного підрозділу у місті Києві установи державної служби зайнятості - Голосіївської районної філії Київського міського центру зайнятості.
Пунктом 2.1 договору визначено, що об'єктом оренди є нежитлові приміщення загальною площею: 478,10 кв.м, в т.ч. 1 поверх - 478,10 кв.м згідно з викопіюванням з поповерхового плану, що складає невід'ємну частину цього договору.
Відповідно до п. 2.3, 2.4 договору стан об'єкта на дату передачі його орендареві визначається в акті приймання - передачі за узгодженим висновком підприємства - балансоутримувача і орендаря, що є невід'ємною частиною договору. Передача об'єкта в оренду не тягне за собою виникнення в орендаря права власності на цей об'єкт. Власником об'єкта залишається територіальна громада міста Києва, а орендар користується ним протягом строку оренди.
Пунктом 4.2.19 договору зобов'язано орендаря після припинення дії цього договору протягом 3 календарних днів передати майно по акту приймання-передачі підприємству балансоутримувачу. Сторони погодили, що акт приймання-передачі об'єкта оренди підписується відповідним орендодавцем, орендарем та підприємством-балансоутримувачем. У разі невиконання цього пункту орендар сплачує неустойку у подвійному розмірі орендної плати та компенсації витрат підприємства за користування земельною ділянкою. Для продовження дії цього договору оренди орендар за три місяці до дати закінчення цього договору має надати орендодавцю новий звіт з незалежної оцінки об'єкта.
У разі закінчення /припинення дії цього договору або при його розірванні орендар зобов'язаний за актом приймання-передачі повернути об'єкт підприємству-балансоутримувачу у стані, не гіршому, ніж в якому перебував об'єкт на момент передачі його в оренду, з урахуванням усіх здійснених орендарем поліпшень, які неможливо відокремити від об'єкта без заподіяння йому шкоди, з урахуванням зносу за період строку дії договору оренди (п. 7.5 договору).
Цей договір є укладеним з моменту підписання його сторонами і діє з 31.10.2018 по 29.10.2021. Усі зміни та доповнення до цього договору оформляються в письмовій формі і вступають в силу з моменту їх підписання сторонами. Договір припиняється в разі закінчення строку, на який його було укладено. (п. 9.1, 9.2, 9.4 договору).
Відповідно до п. 9.7 договору для продовження дії договору на новий строк орендар звертається до орендодавця за 3 місяці до закінчення строку дії договору із заявою про продовження договору на новий строк. До заяви додається новий звіт з незалежної оцінки об'єкта, яка передбачена п. 4.2.20 цього договору.
Як свідчать матеріали справи, 11.05.2021 відповідач звернувся до позивача з листом № 13-1238/10-21/21, в якому просив продовжити строк оренди нежилого приміщення за адресою: м. Київ, вул. Ломоносова, 10, літера А, загальною площею 478,10 кв.м. До листа додано наказ про призначення директора, заява продовження терміну дії та звіт про оцінку майна.
У відповідь на звернення відповідача про продовження дії договору № 777-2 від 31.10.2018, подане в порядку передбаченому п. 9.7 договору, позивач направив орендарю та балансоутримувачу лист від 08.07.2021 № 062/05-10-4312, в якому зазначив, що договір № 777-2 від 31.10.2018 припиняється 29.10.2021 і продовжуватись не буде. Київському міському центру зайнятості зазначено про необхідність звільнити орендовані приміщення та передати їх за актом приймання-передачі підприємству-балансоутримувачу. Докази направлення листа 12.07.2021 долучені до матеріалів справи, і факт отримання цього листа відповідачем не заперечується.
Спір виник, в зв'язку з тим, що на думку позивача відповідач безпідставно займає приміщення після припинення строку оренди, в зв'язку з чим орендодавець звернувся з позовом про виселення.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" оренда - речове право на майно, відповідно до якого орендодавець передає або зобов'язується передати орендарю майно у користування за плату на певний строк
Згідно п. 2 Прикінцевих та перехідних положень вказаного Закону передбачено, що договори оренди державного або комунального майна, укладені до набрання чинності цим Законом, продовжуються в порядку, передбаченому законодавством, яке діяло до дати набрання чинності цим Законом, до дати, яка наступить раніше: набрання чинності рішенням Кабінету Міністрів України чи рішенням представницького органу місцевого самоврядування (щодо договорів оренди комунального майна, розташованого в межах відповідної територіальної громади), передбаченим абзацом п'ятим частини другої статті 18 цього Закону, або 1 липня 2020 року. Після настання однієї з дат, яка відповідно до цього пункту наступить раніше, але у будь-якому випадку не раніше дня введення в дію цього Закону, договори оренди продовжуються в порядку, визначеному цим Законом. Договори оренди державного та комунального майна, укладені до набрання чинності цим Законом, зберігають свою чинність та продовжують діяти до моменту закінчення строку, на який вони були укладені.
Оскільки строк дії договору № 777-2 від 31.10.2018 встановлено до 29.10.2021, то до правовідносин щодо порядку його продовження застосовуються положення чинного на даний час Закону України "Про оренду державного та комунального майна" (в редакції Закону, що набрала чинності 01.02.2020).
Відповідно до ст. 18 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" продовження договорів оренди здійснюється за результатами проведення аукціону, крім випадків, передбачених частиною другою цієї статті. Без проведення аукціону можуть бути продовжені договори, які: укладені та продовжуються вперше, за умови, якщо строк оренди за такими договорами становить п'ять років або менше; укладені без проведення аукціону з установами, організаціями, передбаченими частиною першою статті 15 цього Закону; укладені без проведення аукціону з підприємствами, установами, організаціями, передбаченими частиною другою статті 15 цього Закону відповідно до вимог статті 15 цього Закону, крім випадків, передбачених абзацами одинадцятим та дванадцятим частини другої статті 15 цього Закону; укладені з підприємствами, установами, організаціями, що надають соціально важливі послуги населенню, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, додатковий перелік яких може бути визначений представницькими органами місцевого самоврядування згідно із законодавством. Договори оренди можуть бути продовжені на той самий строк, на який вони були укладені, на підставі заяви орендаря про продовження договору, поданої орендодавцю не пізніше ніж за три місяці до закінчення строку дії договору оренди. Рішення про продовження договору оренди державного майна, передбаченого частиною другою цієї статті, і рішення про відмову у продовженні договору оренди державного майна приймаються орендодавцем. Рішення про продовження договору оренди комунального майна, передбаченого частиною другою цієї статті, та рішення про відмову у продовженні договору оренди комунального майна приймаються орендодавцем або представницьким органом місцевого самоврядування чи визначеними ним органами у випадках, встановлених рішенням представницького органу місцевого самоврядування. Граничний строк прийняття рішень, передбачених частиною четвертою цієї статті, за умови їх прийняття орендодавцем, становить 30 календарних днів з дати отримання заяви і документів від орендаря. Граничний строк прийняття рішень, передбачених частиною четвертою цієї статті, за умови їх прийняття або погодження представницьким органом самоврядування чи визначеними ним органами, становить 60 календарних днів з дати отримання заяви і документів від орендаря. Будь-яке рішення, передбачене частиною четвертою цієї статті, приймається з урахуванням законодавства, статуту або положення балансоутримувача про погодження уповноваженим органом управління, до сфери управління якого належить балансоутримувач, на підставі довідки балансоутримувача, в якій зазначається інформація про: наявність або відсутність заборгованості зі сплати орендної плати чи страхових платежів за договором, що продовжується, станом на дату подання довідки; факти суттєвого (більше ніж на три місяці) прострочення сплати орендної плати чи інших обов'язкових за договором платежів; результати перевірок, які балансоутримувач та/або орендодавець здійснювали протягом строку оренди, а також інформація про цільове призначення, за яким об'єкт оренди фактично використовувався протягом строку оренди. У разі якщо перевірками виявлено порушення умов договору оренди, зазначається інформація про вжиті орендарем заходи для припинення порушення або про те, що порушення тривало і після строку, визначеного орендодавцем або балансоутримувачем для усунення порушення. Строк на усунення виявлених порушень не може перевищувати 30 календарних днів з дати отримання орендарем відповідного припису. Порядком передачі майна в оренду можуть бути встановлені додаткові вимоги до довідки балансоутримувача та порядку її подання. Договори, що продовжуються відповідно до частини другої цієї статті, продовжуються на тих самих умовах, на яких були укладені договори оренди, що продовжуються, з урахуванням вимог цього Закону та Порядку передачі майна в оренду. Орендар, який звертається із заявою про продовження договору оренди відповідно до абзацу четвертого частини сьомої цієї статті, зобов'язаний разом із такою заявою надати орендодавцю звіт про оцінку майна та рецензію на цей звіт. Порядком передачі майна в оренду (для державного майна) або рішенням представницького органу місцевого самоврядування (для комунального майна) на орендаря може бути покладений обов'язок подачі додаткових документів разом із заявою про продовження договору оренди, що продовжується відповідно до частини другої цієї статті.
Відповідно до ст. 15 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" право на отримання в оренду державного та комунального майна без проведення аукціону мають, зокрема органи державної влади та органи місцевого самоврядування, інші установи і організації, діяльність яких фінансується за рахунок державного або місцевих бюджетів.
Відповідно до п. 1 Положення про Київський міський центр зайнятості, затвердженого наказом Державної служби зайнятості від 29.09.2017 № 140 Київський міський центр зайнятості є неприбутковою державною установою, підпорядкованою та підзвітною службі зайнятості.
Отже, відповідач має право на отримання майна в оренду без проведення аукціону, про що, в тому числі, зазначено і позивачем в позовній заяві.
Відповідно до ст. 19 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" рішення про відмову у продовженні договору оренди може бути прийнято: у випадках, передбачених статтею 7 цього Закону; якщо орендоване приміщення необхідне для власних потреб балансоутримувача, які обґрунтовані у письмовому зверненні балансоутримувача, поданому ним орендарю; якщо орендар, який бажає продовжити договір оренди майна в порядку, встановленому частиною другою статті 18 цього Закону, не надав звіт про оцінку об'єкта оренди у визначений цим Законом строк; якщо орендар порушував умови договору оренди та не усунув порушення, виявлені балансоутримувачем або орендодавцем у строк, визначений у приписі балансоутримувача та/або орендодавця; якщо орендар допустив прострочення сплати орендної плати на строк більше трьох місяців; якщо орендар станом на дату довідки балансоутримувача, передбаченої частиною шостою статті 18 цього Закону, має заборгованість зі сплати орендної плати або не здійснив страхування об'єкта оренди, чи має заборгованість зі сплати страхових платежів.
Відповідачем було дотримано порядок звернення щодо продовження строку дії договору№ 777-2 від 31.10.2018, однак позивач прийняв рішення не продовжувати орендарю строк дії договору оренди нежилого приміщення за адресою: м. Київ, вул. Ломоносова, 10, літера А, загальною площею 478,10 кв.м. Доказів оскарження рішення позивача про відмову продовжити договір оренди № 777-2 від 31.10.2018 відповідач суду не надав.
За таких обставин, договір оренди № 777-2 від 31.10.2018 припинив свою дії у зв'язку із закінченням строку, на який цей договір було укладено, тобто 29.10.2021. Відповідно, правові підстави користуватись нежилим приміщенням за адресою: м. Київ, вул. Ломоносова, 10, літера А, загальною площею 478,10 кв. м, в зв'язку з припиненням 29.10.2021 договору оренди № 777-2 від 31.10.2018 у відповідача відсутні.
За умовами укладеного сторонами договору оренди у разі закінчення /припинення дії цього договору або при його розірванні орендар зобов'язаний за актом приймання-передачі повернути об'єкт підприємству-балансоутримувачу у стані, не гіршому, ніж в якому перебував об'єкт на момент передачі його в оренду, з урахуванням усіх здійснених орендарем поліпшень, які неможливо відокремити від об'єкта без заподіяння йому шкоди, з урахуванням зносу за період строку дії договору оренди (п. 7.5 договору).
За приписами ч. 1 ст. 785 Цивільного кодексу України у разі припинення договору найму наймач зобов'язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі.
Відповідно до ст. 25 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" у разі припинення договору оренди орендар зобов'язаний протягом трьох робочих днів з дати припинення договору повернути орендоване майно в порядку, визначеному договором оренди.
Відповідно до ч. 2 ст. 795 Цивільного кодексу України повернення наймачем предмета договору найму оформляється відповідним документом (актом), який підписується сторонами договору.
Відповідач визнає, що продовжує користуватись нежилим приміщенням за адресою: м. Київ, вул. Ломоносова, 10, літера А, загальною площею 478,10 кв.м, і це приміщення не звільнено в порядку, передбаченому договором та законодавством.
Оскільки договір оренди припинився, у відповідача відсутні підстави для не повернення майна балансоутримувачу, зокрема після пред'явлення відповідної вимоги орендодавцем.
Заперечення відповідача, викладені у відзиві не спростовують обставин, встановлених судом щодо припинення договору оренди та відсутності у відповідача правових підстав займати нежиле приміщення за адресою: м. Київ, вул. Ломоносова, 10, літера А, загальною площею 478,10 кв.м.
За таких обставин вимоги позивача щодо виселення відповідача з орендованого приміщення є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Витрати по сплаті судового збору у зв'язку із задоволенням позову на підставі ст. 129 Господарського процесуального кодексу України покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст.74, 129, 238-241 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва,
1.Позов задовольнити повністю.
2. Виселити Київський міський центр зайнятості (01033, місто Київ, вулиця Жилянська, будинок 47 Б, ідентифікаційний код 03491091) з нежилого приміщення за адресою: м. Київ, вул. Ломоносова, 10, літера А, загальною площею 478,10 кв. м.
3. Стягнути з Київського міського центру зайнятості (01033, місто Київ, вулиця Жилянська, будинок 47 Б, ідентифікаційний код 03491091) на користь Департаменту комунальної власності міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (01001, м. Київ, вулиця Хрещатик, 10, ідентифікаційний код 19020407) судовий збір у розмірі 2481 (дві тисячі чотириста вісімдесят одну) грн 00 коп.
4. Після набрання рішенням законної сили видати наказ.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Рішення, відповідно до ст.ст. 256, 257 Господарського процесуального кодексу України, може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено: 25.08.2022
Суддя Ю.М. Смирнова