номер провадження справи 15/33/22
16.08.2022 Справа № 908/589/22
м. Запоріжжя Запорізької області
Господарський суд Запорізької області у складі судді Горохова І.С., розглянувши матеріали
за позовом Приватного акціонерного товариства “Національна енергетична компанія “Укренерго”, 01032, м. Київ, вул. Симона Петлюри, 25
до відповідача Приватного акціонерного товариства “Запоріжжяобленерго”, 69035, м. Запоріжжя, вул. Сталеварів, буд. 14
про стягнення коштів
за участю секретаря судового засідання Кабак І.Ю.
за участю представників сторін та учасників процесу:
від позивача: Батовська Т.І.,довіреність № 16/12-35 від 16.12.2021;
від відповідача: Черненко Н.С., довіреність № 329 від 22.12.2021;
суть спору
15.04.2022 до Господарського суду Запорізької області надійшла позовна заява Приватного акціонерного товариства “Національна енергетична компанія “Укренерго”, м. Київ до відповідача Приватного акціонерного товариства “Запоріжжяобленерго”, м. Запоріжжя про стягнення заборгованості в розмірі 3 046 021,43 грн, з яких: 3% річних в розмірі 273 474,21 грн, інфляційні втрати в розмірі 1 253 969,45 грн, пені в розмірі 482 585,46 грн, штраф у розмірі 1 035 992,31 грн.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 15.04.2022 справу № 908/589/22 передано на розгляд судді Горохову І.С.
Ухвалою суду від 21.04.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 908/589/22, присвоєно справі номер провадження № 15/33/22.
Ухвалою суду від 19.05.2022 було продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів, та відкладено підготовче засідання на 30.06.2022
30.06.2022 в судовому засіданні було оголошено перерву до 14.07.2022.
14.07.2022 суд ухвалив відкласти підготовче засідання на 25.07.2022
25.07.2022 до суду надійшло заперечення проти заяви про зменшення штрафних санкцій та розстрочку виконання рішення.
У судовому засіданні 25.07.2022 здійснювався звукозапис судового процесу за допомогою програмного комплексу “Акорд”.
Судом перевірені повноваження присутніх представників. Відводів складу суду не заявлено.
Позивач підтримав заявлені позовні вимоги з наступних підстав: всупереч чинному законодавству України, відповідач неналежним чином виконав умови договору про надання послуг з передачі електричної енергії, а саме оплатив надані послуги із простроченням. За неналежне виконання умов договору позивач просить стягнути з відповідача заборгованість у розмірі 3 046 021,43 грн, у т.ч. 3% річних у розмірі 273 474,21 грн, інфляційні втрати у розмірі 1 253 969,45 грн, пені в розмірі 482 585,46 грн та штраф у розмірі 1 035 992,31 грн. Щодо зменшення штрафних санкцій та розстрочки виконання рішення позивач заперечив з тих підстав, що на підтвердження скрутного фінансового становища відповідач не надав звіт про фінансові результати за відповідні періоди. Довідки видані самим відповідачем не є належними і допустимими доказами обставин, на які посилається відповідач у заяві. Скрутне фінансове становище не є виключною, винятковою чи такою, що свідчить про неможливість чи ускладненість виконання рішення на стадії його виконання. Несвоєчасне виконання зобов'язань за договорами про надання послуг з передачі електричної енергії ставить під загрозу виконання позивачем функцій та завдань, покладених на нього згідно із статутом, що в свою чергу, може впливати також на забезпечення операційної безпеки об'єднаної енергетичної системи України. Зменшення нарахованих штрафних санкцій за неналежне виконання відповідачем його зобов'язань за договором через здійснення ним неефективної підприємницької діяльності поставить позивача в нерівне із відповідачем становище.
Відповідач посилаючись на фактичні фінансові ситуації на підприємстві через воєнні дії в Запорізькій області, вкрай тяжкий фінансовий стан у зв'язку з відсутністю на поточних рахунках грошових коштів, наявністю багатомільйонної заборгованості з податкового боргу, значною заборгованістю споживачів за надані послуги з постачання електричної енергії просить зменшити розмір пені до 10 000,00 грн та штрафу до 15 000,00 грн, а також розстрочити виконання рішення по даній справі строком на 12 місяців з дня ухвалення такого рішення. У запереченнях на заяву позивача щодо відсутності підстав для розстрочення рішення та зменшення штрафних санкцій відповідач зазначив, що нарахування відсотків річних та інфляційних втрат за несвоєчасну сплату попередньої оплати чи рахунків з плановими платежами до фактичного надання послуги, буде суперечити самому змісту та призначенню 625 ЦК України, яка орієнтує саме на компенсаційний, а не штрафний характер відповідних процентів та інфляційних витрат. Додатково зазначив, що позивачем неправильно проведено розрахунок інфляційних втрат, що є у т.ч. підставою для відмови у задоволені позову в частині стягнення 3% річних та інфляційних втрат.
У судому засіданні 16.08.2022 судом, в порядку ст. 240 ГПК України проголошено вступну та резолютивну частини рішення, судом оголошено, що повний текст рішення буде складено протягом 10 днів.
Розглянувши та дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін по справі, суд установив.
Приватне акціонерне товариство «Національна енергетична компанія «Укренерго» (НЕК «Укренерго», позивач) є юридичною особою, що утворена 29.07.2019 як акціонерне товариство, 100 відсотків акцій якого закріплюються в державній власності, внаслідок реорганізації шляхом перетворення Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 15.02.2019 № 73 та розпорядження Кабінету Міністрів України від 22.11.2017 № 829-р «Про погодження перетворення державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» у приватне акціонерне товариство».
НЕК «Укренерго» є правонаступником майна, усіх прав та обов'язків Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» (ДП «НЕК «Укренерго») відповідно до ст. 108 Цивільного кодексу України, п. 5 Порядку перетворення державного унітарного комерційного підприємства в акціонерне товариство, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.08.2012 № 802, п. 3.2. Статуту НЕК «Укренерго».
НЕК «Укренерго» виконує функції оператора системи передачі - юридичної особи, відповідальної за експлуатацію, диспетчеризацію, забезпечення технічного обслуговування, розвиток системи передачі та міждержавних ліній електропередачі, а також за забезпечення довгострокової спроможності системи передачі щодо задоволення обґрунтованого попиту на передачу електричної енергії, п. 55 ч. 1 ст. 1, ст. 33, абз. 2 п. 8 розділу XVII Закону України «Про ринок електричної енергії».
Згідно з п. 8 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про ринок електричної енергії», учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладаються, зокрема, договори про надання послуг з передачі.
Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 33 Закону України «Про ринок електричної енергії» оператор системи передачі має право своєчасно та в повному обсязі отримувати плату за надані послуги з передачі.
Між НЕК «Укренерго» і Публічне акціонерне товариство «Запоріжжяобленерго» (ПАТ «Запоріжжяобленерго», відповідач, користувач) укладено договір про надання послуг з передачі електричної енергії від 27.05.2019 № 0503-02041, згідно з п. 1.1 якого НЕК «Укренерго» (Оператор системи передачі, ОСП) зобов'язується надавати послугу з передачі електричної енергії (далі - Послуга) відповідно до умов цього договору, а ПАТ «Запоріжжяобленерго» (Користувач) зобов'язується здійснювати оплату за Послугу відповідно до умов цього Договору.
Додатковою угодою № 4 від 17.09.2021 зазначений Договір викладено в новій редакції.
Відповідно до п. 6 цієї Додаткової угоди її умови поширюються на взаємовідносини, сторін, які виникли до її укладення з 08.02.2020 відповідно до ст. 631 ЦК України.
Пунктом 3.1. Договору планова та/або фактична вартість Послуги визначається на підставі діючого на момент надання Послуги тарифу на послуги з передачі електричної енергії та планового та/або фактичного обсягу Послуги в розрахунковому періоді. На вартість послуги нараховується податок на додану вартість відповідно до законодавства України. Тариф на послуги з передачі електричної енергії затверджується Національною комісією, зо здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (Регулятором), та оприлюднюються ОСП на власному веб-сайті в мережі інтернет.
Пунктом 4.1. Договору встановлено, що для розрахунків за Договором використовується плановий і фактичний обсяг Послуги:
1) Плановий обсяг Послуги визначається на основі наданих Користувачем повідомлень щодо планового обсягу передачі електроенергії на розрахунковий місяць. У разі ненадання або несвоєчасного надання Користувачем повідомлень, плановим обсягом плановим обсягом Послуги визначається фактичний обсяг надано Послуги у попередньому розрахунковому періоді;
2) фактичний обсяг Послуги у розрахунковому місяці визначається відповідно до розділу XI Кодексу системи передачі.
Пунктом 4.2. Договору встановлено, що планові обсяги Послуги Користувач зобов'язаний подавати ОСП до 25 доби місяця, що передує розрахунковому місяцю. Форма подання повідомлення розміщена на офіційному вебсайті ОСП.
Відповідно до п. 5.1 Договору розрахунковим періодом за цим Договором є 1 календарний місяць.
Пунктом 5.2 Договору передбачено, що Користувач здійснює поетапну попередню оплату планової вартості послуги ОСП таким чином:
1 платіж - до 17:00 другого банківського дня розрахункового місяця у розмірі не менше 1/5 від планової вартості Послуги, визначеної згідно з розділом 3 Договору, відповідно до такого алгоритму:
2 платіж - до 10 числа розрахункового місяця;
3 платіж - до 15 числа розрахункового місяця;
4 платіж - до 20 числа розрахункового місяця;
5 платіж - до 25 числа розрахункового місяця.
Листом від 18.11.2020 № 007-063/17825 відповідач повідомив плановий обсяг передачі електроенергії на грудень 2020 року в обсязі 82 350,00 тис. кВт*год. Вартість планової послуги складає 82 350,00 МВт*год х 312,76 грн = 25 755 786,00 грн, з ПДВ 30 906 943,20 грн.
Листом від 29.12.2020 № 007-072/20135 відповідач повідомив плановий обсяг передачі електроенергії на січень 2021 року в обсязі 75 201,00 тис. кВт*год. Вартість планової послуги складає 75 201,00 МВт*год х 293,93 грн = 22 103 829,93 грн, з ПДВ 26 524 595,92 грн.
Листом від 29.01.2021 № 007-63/562 відповідач повідомив плановий обсяг передачі електроенергії на лютий 2021 року в обсязі 69 060,00 тис. кВт*год. Вартість планової послуги складає 69 060,00 МВт*год х 293,93 грн = 20 298 805,80 грн, з ПДВ 24 358 566,96 грн.
Листом від 17.02.2021 № 007-63/988 відповідач повідомив плановий обсяг передачі електроенергії на березень 2021 року в обсязі 67 224,00 тис. кВт*год. Вартість планової послуги складає 67 224,00 МВт*год х 293,93 грн = 19 759 150,32 грн, з ПДВ 23 710 980,38 грн.
Листом від 19.03.2021 № 007-63/1651 відповідач повідомив плановий обсяг передачі електроенергії на квітень 2021 року в обсязі 45 750,00 тис. кВт*год. Вартість планової послуги складає 45 750,00 МВт*год х 293,93 грн = 13 447 297,50 грн, з ПДВ 16 136 757,00 грн.
Листом від 18.11.202 № 007-063/17825 відповідач повідомив плановий обсяг передачі електроенергії на грудень 2020 року в обсязі 82 350,00 тис. кВт*год. Вартість планової послуги складає 82 350,00 МВт*год х 312,76 грн = 25 755 786,00 грн, з ПДВ 30 906 943,20 грн.
Листом від 25.10.2021 № 007-63/5694 відповідач повідомив плановий обсяг передачі електроенергії на листопад 2021 року в обсязі 66 545,00 тис. кВт*год. Вартість планової послуги складає 66 545,00 МВт*год х 293,93 грн = 19 559 571,85 грн, з ПДВ 23 471 486,22 грн.
Листом від 25.11.2021 № 007-63/6408 відповідач повідомив плановий обсяг передачі електроенергії на грудень 2021 року в обсязі 71 627,00 тис. кВт*год. Вартість планової послуги складає 71 627,00 МВт*год х 293,93 грн = 21 053 324,11 грн, з ПДВ 25 263 988,93 грн.
Листом від 21.12.2021 № 007-72/6991 відповідач повідомив плановий обсяг передачі електроенергії на січень 2022 року в обсязі 74 640,00 тис. кВт*год. Вартість планової послуги складає 74 640,00 МВт*год х 345,64 грн = 25 798 569,60 грн, з ПДВ 30 958 283,52 грн.
Між сторонами підписані акти приймання-передачі послуги та акти коригування за період з грудня 2020 року по січень 2022 року. Також надано платіжні доручення про перерахування коштів відповідачем на виконання умов договору.
З урахуванням порушення ПАТ «Запоріжжяобленерго» умов договору щодо своєчасної сплати коштів позивач просить стягнути з відповідача 3% річних від простроченої суми заборгованості в розмірі 273 474,21 грн, інфляційні втрати в розмірі 1 253 969,45 грн, пеню в розмірі 482 585,46 грн, штраф у розмірі 1 035 992,31 грн.
З урахуванням обставин справи та наданих доказів, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню виходячи з наступного.
Згідно з ч. ч. 2, 3 ст. 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: договори та інші правочини... Цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.
Аналогічні положення містить ст. 174 ГК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 175 ГК України, майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від повної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, що визначено ч. 2 ст. 175 ГК України.
Статтею 526 ЦК України передбачає, що зобов'язання мас виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Аналогічні положення містить ст. 193 ГК України.
Статтею 629 ЦК України визначено, що договір с обов'язковим для виконання сторонами.
Згідно з ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
За ч. 1 ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Згідно з п. 5.5 договору користувач здійснює розрахунок з ОСП за фактичний обсяг Послуги протягом 3 банківських днів з дати отримання та на підставі акта приймання-передачі Послуги, який ОСП надає Користувачу протягом перших 11 календарних днів місяця, наступного за розрахунковим. Оплата послуги здійснюється на підставі рахунків, наданих виконавцем або самостійно сформованих в електронному вигляді за допомогою "Системи управління ринком", з використанням електронно-цифрового підпису тієї особи, яка уповноважена підписувати документи в електронному вигляді у порядку, визначеному законодавством.
Вартість наданої Послуги за розрахунковий період визначається на підставі даних, що надаються до 8 числа місяця, наступного за розрахунковим (включно), Адміністратором комерційного обліку.
ПАТ «Запоріжжяобленерго» на виконання умов договору про надання послуг з передачі електричної енергії від 27.05.2019 № 0503-02041 перерахувало кошти за надані послуги та заборгованість відсутня про що свідчать наступні платіжні доручення: № 29116 від 02.12.2020 на суму 6 181 388,64 грн; № 364 від 11.01.2021 на суму 6 181 388,64 грн; № 29850 від 23.12.2020 на суму 901 390,54 грн; № 567 від 19.01.2021 на суму 6 181 388,64 грн; № 460 від 15.01.2021 на суму 6 181 388,64 грн; № 1791 від 02.02.2021 на суму 5 304 919,19 грн; № 851 від 26.01.2021 на суму 8 706 109,43 грн; № 2267 від 09.02.2021 на суму 5 082 000,00 грн; № 2268 від 09.02.2021 на суму 222 919,19 грн; № 2854 від 18.02.2021 на суму 5 304 919,19 грн; № 2358 від 12.02.2021 на суму 5 304 919,19 грн; № 3768 від 02.03.2021 на суму 4 871 713,39 грн; № 3244 від 24.02.2021 на суму 6 807 183,88 грн; № 4574 від 12.03.2021 на суму 4 871 713,39 грн; № 4335 від 09.03.2021 на суму 4 871 713,39 грн; № 6240 від 23.03.2021 на суму 4 742 196,07 грн; № 5713 від 19.03.2021 на суму 10 006 590,26 грн; № 7185 від 29.03.2021 на суму 4 742 196,07 грн; № 7144 від 26.03.2021 на суму 4 742 196,07 грн; № 7456 від 31.03.2021 на суму 4 742 196,07 грн; № 7317 від 30.03.2021 на суму 4 742 196,07 грн; № 7961 від 07.04.2021 на суму 3 227 351,40 грн; № 7962 від 07.04.2021 на суму 3 227 351,40 грн; № 8177 від 3 227 351,40 грн; № 8108 від 12.04.2021 на суму 1 752 903,32 грн; № 9001 від 22.04.2021 на суму 3 227 351,40 грн; № 8501 від 19.04.2021 на суму 3 227 351,40 грн; № 26094 від 02.11.2021 на суму 4 694 297,24 грн; № 25320 від 22.10.2021 на суму 3 214 724,17 грн; № 26794 від 10.11.2021 на суму 6 308 576,41 грн; № 26693 від 09.11.2021 на суму 4 694 297,24 грн; № 27966 від 30.11.2021 на суму 4 694 297,24 грн; № 26872 від 12.11.2021 на суму 4 694 297,24 грн; № 28072 від 02.12.2021 на суму 5 052 797,78 грн; № 27965 від 30.11.2021 на суму 4 694 297,24 грн; № 827 від 18.01.2022 на суму 316 281,85 грн; № 28755 від 10.12.2021 на суму 224 088,60 грн; № 1162 від 21.01.2022 на суму 19 659 655,85 грн; № 828 від 18.01.2022 на суму 30 803,40 грн; № 1308 від 24.01.2022 на суму 6 191 656,70 грн; № 1307 від 24.01.2022 на суму 6 191 656,70 грн; № 1386 від 25.01.2022 на суму 6 191 656,70 грн; № 1387 від 25.01.2022 на суму 6 191 656,70 грн; № 1868 від 31.01.2022 на суму 5 567 596,78 грн; № 1388 від 25.01.2022 на суму 6 191 656,70 грн.
Відповідно до п. 5.7 Договору у випадку порушення будь-яких термінів розрахунку за Договором Користувач сплачує ОСП пеню у розмірі 0,1% (але не більше подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня) від суми боргу за кожен день прострочення платежу, враховуючи день фактичної оплати.
Пеня нараховується до повного виконання Користувачем своїх зобов'язань.
За прострочення зазначеного терміну понад 30 календарних днів додатково стягується штраф у розмірі 7 % від суми простроченого платежу.
В абзаці 4 п. 5.7 Договору в редакції додаткової угоди № 3 від 21.09.2021 зазначено, що у разі якщо фактичний обсяг оплати Користувачем Послуги перевищує суму, зазначену в акті приймання-передачі Послуги, ОСП (за заявою Користувача) протягом 5 банківських днів з дня отримання заяви повертає Користувачу надлишок коштів або враховує їх як оплату Послуги наступних розрахункових періодів. За наявності заборгованості за цим Договором кошти зараховуються першочергово в оплату заборгованості минулих періодів з найдавнішим терміном її виникнення.
При повній сплаті заборгованості минулих періодів надлишок коштів може бути зарахований в оплату пені та штрафних санкцій за наявності письмової згоди Користувача.
Згідно з пп. 1 п. 6.1., пп. 3 п. 8.3. договору ОСП має право отримувати від Користувача своєчасну оплату за послугу; Користувач зобов'язаний здійснювати вчасно та у повному обсязі оплату за Послугу на умовах, визначених цим Договором.
У зв'язку з простроченням оплати планового платежу позивач нарахував відповідачу пеню у розмірі 482 585,46 грн та штраф у розмірі 1 035 992,31 грн, окремо за кожним платежем (розрахунки наведено у позові).
Згідно зі ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
На особу, яка допустила неналежне виконання зобов'язання, покладаються додаткові юридичні обов'язки, в тому числі передбачені статтями 611, 625 Цивільного кодексу України.
Відповідно до ч. 1 ст. 230 ГК України, штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Відповідно до ч. 4 ст. 231 ГК України у разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором. При цьому розмір санкцій може бути встановлено договором у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов'язання або у певній, визначеній грошовій сумі, або у відсотковому відношенні до суми зобов'язання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг).
Вимогу щодо сплати штрафних санкцій за господарське правопорушення може заявити учасник господарських відносин, права чи законні інтереси якого порушено, а у випадках, передбачених законом, - уповноважений орган, наділений господарською компетенцією (ч. 3 ст. 232 ГК України),
Перевіривши розрахунок пені та штрафу, суд вважає їх виконаними правильно та позовні вимоги в цій частині такими, що підлягають задоволенню.
Відповідач просив зменшити заявлений до стягнення розмір пені до 10 000,00 грн та розмір штрафу зменшити до 15 000,00 грн.
Відповідно до статті 233 ГК України, у разі якщо належні до сплати штрафні санкції надмірно великі порівняно із збитками кредитора, суд має право зменшити розмір санкцій. При цьому повинно бути взято до уваги: ступінь виконання зобов'язання боржником; майновий стан сторін, які беруть участь у зобов'язанні; не лише майнові, але і інші інтереси сторін, що заслуговують на увагу.
Якщо порушення зобов'язання не завдало збитків іншим учасникам господарських відносин, суд може з урахуванням інтересів боржника зменшити розмір належних до сплати штрафних санкцій.
Вирішуючи питання про зменшення розміру штрафних санкцій суд бере до уваги, що зменшення розміру штрафних санкцій є правом суду, а не його обов'язком.
Суд враховує, що Приватне акціонерне товариство «Національна енергетична компанія «Укренерго» - товариство зі 100% акцій у власності держави, що належить до сфери управління Міністерства енергетики України. НЕК «Укренерго» - оператор системи передачі України. Відповідно до Статуту метою діяльності НЕК «Укренерго» є забезпечення технічного обслуговування систем передачі, підтримання її в експлуатаційній готовності та розвиток з метою забезпечення довгострокового попиту щодо передачі електричної енергії із урахуванням вимог стосовно надійності та ефективності системи передачі та охорони навколишнього природного середовища, забезпечення операційної безпеки об'єднаної енергетичної системи України. Прибуток позивача з передачі електричної енергії формується з оплати послуг згідно до встановленого тарифу.
Позивач забезпечує технічне обслуговування систем передачі, підтримання її в експлуатаційній готовності по всій території України, в тому числі і в Запорізькій області. В результаті воєнних бойових дій Позивач несе постійні додаткові витрати на проведення аварійно-відновлюваних робіт складових системи передачі (магістральних ліній електропередачі, підстанцій 330кВ та 750кВ) через їх постійні пошкодження та руйнування. Магістральними мережами НЕК «Укренерго» здійснюється транспортування електричної енергії від генеруючих підприємств, зокрема і від Запорізької АЕС. Не своєчасне відновлення магістральних мереж та інших складових системи передачі може призвести до аварій на генеруючих підприємствах та невідворотних наслідків не тільки в певному регіоні, але й для всієї країни.
Пунктом 1.3. Порядку встановлення (формування) тарифу на послуги з передачі електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕКП від 22.04.2019 № 585, визначено, що питання щодо встановлення тарифу розглядаються на засіданні НКРЕКП, яке проводиться у формі відкритого слухання, з урахуванням вимог Порядку проведення відкритого обговорення проектів рішень Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, затвердженого постановою НКРЕКП від ЗО червня 2017 року № 866. НКРЕКП постановою установлює приватному акціонерному товариству «Національна енергетична компанія «Укренерго» тариф на послуги з передачі електричної енергії на відповідному рівні та структуру тарифу на послуги з передачі електричної енергії. Структура тарифу на послуги з передачі електричної енергії включає в себе такі складові як операційні витрати, фінансові витрати, витрати з прибутку (капітальні інвестиції, кошти на повернення залучених кредитних коштів), витрати на виконання спеціальних обов'язків для забезпечення загальносуспільних інтересів, у тому числі із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел для приватних домогосподарств, із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел, крім приватних підприємств. До структури тарифу також включені витрати на послугу зі зменшення навантаження виробником, який здійснює продаж електричної енергії за «зеленим» тарифом або за аукціонною ціною (постанови про встановлення тарифу на 2020 рік, 2021 рік додано до справи).
Своєчасна оплата послуг з передачі електричної енергії забезпечує технічне обслуговування систем передачі, підтримання її в експлуатаційній готовності, забезпечує операційну безпеку об'єднаної енергетичної системи України, а також виконання НЕК «Укренерго» своїх зобов'язань за кредитними угодами, інвестиційними програмами та обов'язків із забезпечення загальносуспільних інтересів.
Несвоєчасне виконання зобов'язань за договорами про надання послуг з передачі електричної енергії ставить під загрозу виконання Позивачем функцій та завдань, покладених на нього згідно зі Статутом, що, в свою чергу, може впливати також на забезпечення операційної безпеки об'єднаної енергетичної системи України.
Факт несвоєчасної оплати послуг відповідачем позивачу має вплив також на належне виконання НЕК «Укренерго» своїх обов'язків перед контрагентами та суспільством, зокрема, що тягне за собою застосування до позивача господарських санкцій.
Крім того, довідки про податкову, кредиторську, дебіторську заборгованість, видані самим ПАТ «Запоріжжяобленерго», довідки АТ «Ощадбанк», АТ «Акцент-Банк», АТ «Банк Альянс», АТ «А-Банк», АБ «Укргазбанк», АТ «Райффайзен Банк Аваль» про рух грошових коштів по рахунках за окремі взяті періоди, не підтверджують дійсний майновий стан відповідача. Звіти про фінансові результати за відповідні періоди відповідачем до матеріалів справи не надано.
Експертні висновки № 282 від 17.05.2018 та від 07.09.2020 № 123/124-20 характеризують основні економічні показники (ліквідності, платоспроможності, рентабельності) господарсько-фінансової діяльності ПАТ «Запоріжжяобленерго» за період з 2015-2019 років. Експертний висновок від 22.11.2021 складено за результатами дослідження впливу встановлення Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг протягом 2015-2018 років ПАТ «Запоріжжяобленерго» алгоритму перерахувань коштів, та сум додаткових щодобових відрахувань (утримань) коштів з поточних рахунків ПАТ «Запоріжжяобленерго» на виконання інвестиційних програм, ремонтних робіт та структури тарифів 2018 - 2020 років тощо. З урахування предмету та періодів проведення експертних досліджень суд вважає, що вказані експертні висновки не у повній мірі відображають фінансовий стан відповідача.
З урахуванням наведеного, суд не вбачає підстав для зменшення заявлених позивачем до стягнення штрафних санкцій.
Також позивачем заявлено позовну вимогу про стягнення 3% річних у розмірі 273 474,21 грн та інфляційні втрати у розмірі 1 253 969,45 грн за порушення умов договору щодо сплати планових платежів (розрахунок наведено у позові).
Згідно з ч. 1 ст. 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Частиною 2 ст. 625 Цивільного кодексу України встановлено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Інфляційні витрати пов'язані з інфляційними процесами в державі та за своєю природою є компенсацією за понесені збитки, завдані знеціненням грошових коштів, а три відсотки річних - є платою за користування коштами, які не були своєчасно сплачені боржником.
Інфляційні нарахування на суму боргу, сплата яких передбачена частиною другою статті 625 ЦК України, не є штрафною санкцією, а виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення коштів внаслідок інфляційних процесів за весь час прострочення в їх сплаті.
Зазначені нарахування здійснюються окремо за кожен період часу, протягом якого діяв відповідний індекс інфляції, а одержані таким чином результати підсумовуються за весь час прострочення виконання грошового зобов'язання.
Згідно з Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» індекс споживчих цін (індекс інфляції) обчислюється спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі статистики і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. На даний час індекс інфляції розраховується Державною службою статистики України і щомісячно публікується, зокрема, в газеті «Урядовий кур'єр». Отже, повідомлені друкованими засобами масової інформації з посиланням на зазначений державний орган відповідні показники згідно зі статтями 17, 18 Закону України «Про інформацію» є офіційними і можуть використовуватися господарським судом і учасниками судового процесу для визначення суми боргу.
Індекс інфляції - це показник, що характеризує динаміку загального рівня цін на товари та послуги, які купуються населенням для невиробничого споживання, і його найменший період визначення складає місяць.
Розмір боргу з урахуванням індексу інфляції визначається виходячи з суми боргу, що існувала на останній день місяця, в якому платіж мав бути здійснений, помноженої на індекс інфляції, визначений названою Державною службою, за період прострочення починаючи з місяця, наступного за місяцем, у якому мав бути здійснений платіж, і за будь-який місяць (місяці), у якому (яких) мала місце інфляція. При цьому в розрахунок мають включатися й періоди часу, в які індекс інфляції становив менше одиниці (тобто мала місце дефляція).
В Аналізі практики застосування ст. 625 Цивільного кодексу України в цивільному судочинстві, проведеному Верховним судом України зазначено, що формулювання ст. 625 ЦК, коли нарахування процентів тісно пов'язується із застосуванням індексу інфляції, орієнтує на компенсаційний, а не штрафний характер відповідних процентів. За змістом ч. 2 ст. 625 ЦК нарахування інфляційних витрат на суму боргу та трьох процентів річних входять до складу грошового зобов'язання і є особливою мірою відповідальності боржника (спеціальний вид цивільно-правової відповідальності) за прострочення грошового зобов'язання, оскільки виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат (збитків) кредитора від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отримання компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові (постанови Верховного Суду України від 6 червня 2012 року у справі N 6-49цс12, від 24 жовтня 2011 року у справі N 6-38цс11). Отже, проценти, передбачені ст. 625 ЦК, не є штрафними санкціями (постанова Верховного Суду України від 17 жовтня 2011 року у справі N 6-42цс11).
Проте, за умовами договору про постачання електричної енергії № 0503-02041 від 27.05.2019 факт постачання електроенергії оформлюється актом про спожиту протягом розрахункового періоду активну електричну енергію, який складається за результатами місяця.
На підставі вказаного акту користувач (відповідач) здійснює розрахунок з ОСП (позивачу) за фактичний обсяг послуги протягом 3 банківських днів з дати отримання та на підставі акта приймання-передачі (п. 6.5 договору в редакції додаткової угоди від 16.08.2019).
Відповідно, до закінчення місяця, протягом якого відбувалося надання послуги та складення за його результатами ОСП та користувачем відповідного акту, який підтверджує надання послуги у відповідному місяці, у ОСП (позивач) відсутні будь-які матеріальні втрати, як і підстави для отримання будь-яких компенсацій за користування грошовими коштами, оскільки послуга фактично в повному обсязі ще не надана, невідомий обсяг послуги наданої протягом місяця, та її вартість, а отже, відсутній сам факт надання послуги.
Таким чином, нарахування відсотків річних та інфляційних витрат за несвоєчасну сплату попередньої оплати чи рахунків з плановими платежами до фактичного надання послуги, буде суперечити самому змісту та призначенню ст. 625 ЦК України, яка орієнтує саме на компенсаційний, а не штрафний характер відповідних процентів та інфляційних витрат.
З урахуванням наведеного, суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог про стягнення з відповідача 3% річних та інфляційних втрат.
Таким чином, позов підлягає частковому задоволенню.
Відповідач просив відстрочити виконання рішення на 12 календарних місяців з дня ухвалення рішення у справі.
В обґрунтування розстрочення виконання рішення зазначив, що ПАТ «Запоріжжяобленерго» здійснює господарську діяльність з розподілу електричної енергії на території Запорізької області. Товариство є оператором системи розподілу електричної енергії згідно із ліцензією, виданої Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (постанова № 1415 від 13.11.2018).
Згідно із переліком, визначеного наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 № 75 (із змінами) 53 територіальної громади Запорізької області розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні). Знаходження вказаної кількості територіальних громад в тимчасовій окупації або в зоні проведення воєнних (бойових) дій відображається на проведенні оплати споживачами за спожиту та розподілену електричну енергію, а також на необхідності відновлення пошкодженої або зруйнованої енергетичної інфраструктури. Додатково посилається на обставини пов'язані із скрутним фінансовим становищем, які суд зазначив при вирішенні питання про зменшення штрафних санкцій.
Відповідно до ч. 1 ст. 239 ГПК України, суд, який ухвалив рішення, може визначити порядок його виконання, надати відстрочення або розстрочити виконання, вжити заходів для забезпечення його виконання, про що зазначає в рішенні.
Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує:
1) ступінь вини відповідача у виникненні спору;
2) стосовно фізичної особи - тяжке захворювання її самої або членів її сім'ї, її матеріальний стан;
3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Розстрочення та відстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення такого рішення, ухвали, постанови.
Суд зазначає, що розстрочка означає виконання рішення частками, встановленими господарським судом, з певним інтервалом у часі. Строки виконання кожної частки повинні визначатись господарським судом.
Питання про задоволення заяви про розстрочку виконання рішення суду вирішується судом в кожному конкретному випадку, виходячи з особливого характеру обставин справи, що унеможливлюють чи ускладнюють виконання рішення. Вирішуючи питання про розстрочку виконання рішення господарський суд повинен враховувати матеріальні інтереси обох сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини відповідача у виникненні спору, наявність інфляційних процесів у економіці держави та інші обставини справи.
При цьому господарський суд повинен врахувати можливі негативні наслідки для боржника і для стягувача.
Суд враховує наступні обставини: на час вирішення спору в суді відповідачем кошти сплачені у повному обсязі; ПАТ «Запоріжжяобленерго» здійснює господарську діяльність з розподілу електричної енергії на території Запорізької області де 53 територіальні громади розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або, які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), що значно впливає на сплату коштів споживачами, а також у разі пошкодження та руйнування енергетичної інфраструктури у необхідності її відновлення.
Крім того, необхідно зазначити, що листом від 28.02.2022 № 2024/02.0-7.1 Торгово-промислова палата України на підставі ст. ст. 14, 141 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» від 02.12.1997 № 671/97-ВР, статуту ТПП України, засвідчила форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили): військову агресію Російської Федерації проти України, що стало підставою введення воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні». ТПП України підтвердила, що зазначені обставини з 24 лютого 2022 року до їх офіційного закінчення, є надзвичайними, невідворотними та об'єктивними обставинами для суб'єктів господарської діяльності та/або фізичних осіб по договору, окремим податковим та/чи іншим зобов'язання/обов'язком, виконання яких/-го настало згідно з умовами договору, контракту, угоди, законодавчих чи інших нормативних актів і виконання відповідно яки/-го стало неможливим у встановлений термін внаслідок настання таких форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили).
З урахуванням наведеного, суд вважає за можливе розстрочити виконання рішення строком на 12 місяців з дня ухвалення рішення у даній справі, шляхом сплати відповідачем коштів у розмірі 1 518 777,77 рівними частинами за наступним графіком: до 16.09.2022 - 126 548,15 грн; до 16.10.2022 - 126 548,15 грн; до 16.11.2022 - 126 548,15 грн; до 16.12.2022 - 126 548,15 грн; до 16.01.2023 - 126 548,15 грн; до 16.02.2023 - 126 548,15 грн; до 16.03.2023 - 126 548,15 грн; до 16.04.2023 - 126 548,15 грн; до 16.05.2023 - 126 548,15 грн; до 16.06.2023 - 126 548,15 грн; до 16.07.2023 - 126 548,15 грн; до 16.08.2023 - 126 748,12 грн.
Судові витрати зі сплати судового збору покласти на відповідача пропорційно розміру задоволених вимог.
Керуючись ст. ст. 73, 86, 129, 219, 233, 236, 238, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
вирішив
Позовну заяву задовольнити частково.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» (вул. Сталеварів буд. 14, м. Запоріжжя, Запорізька область, 69035, Україна, ідентифікаційний код юридичної особи 00130926) на користь Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» (вул. Симона Петлюри 25, м. Київ, 01032, Україна, ідентифікаційний код юридичної особи 00100227) пеню у розмірі 482 585,46 грн (чотириста вісімдесят дві тисячі п'ятсот вісімдесят п'ять гривень 46 коп.), штраф у розмірі 1 035 992,31 грн (один мільйон тридцять п'ять тисяч дев'ятсот дев'яносто дві гривні 31 коп.).
Розстрочити виконання рішення строком на 12 місяців з дня ухвалення рішення у даній справі, шляхом сплати відповідачем коштів у розмірі 1 518 777,77 рівними частинами за наступним графіком: до 16.09.2022 - 126 548,15 грн; до 16.10.2022 - 126 548,15 грн; до 16.11.2022 - 126 548,15 грн; до 16.12.2022 - 126 548,15 грн; до 16.01.2023 - 126 548,15 грн; до 16.02.2023 - 126 548,15 грн; до 16.03.2023 - 126 548,15 грн; до 16.04.2023 - 126 548,15 грн; до 16.05.2023 - 126 548,15 грн; до 16.06.2023 - 126 548,15 грн; до 16.07.2023 - 126 548,15 грн; до 16.08.2023 - 126 748,12 грн. Видати наказ.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» (вул. Сталеварів буд. 14, м. Запоріжжя, Запорізька область, 69035, Україна, ідентифікаційний код юридичної особи 00130926) на користь Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» (вул. Симона Петлюри 25, м. Київ, 01032, Україна, ідентифікаційний код юридичної особи 00100227) судовий збір у розмірі 22 781,67 грн (двадцять дві тисячі сімсот вісімдесят одна гривня 67 коп.). Видати наказ.
У задоволені позову щодо стягнення 3% річних та інфляційних втрат, відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 26 серпня 2022 року.
Суддя І. С. Горохов