Справа № 640/504/22 Суддя (судді) першої інстанції: Аблов Є.В.
25 серпня 2022 року м. Київ
Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Кучми А.Ю.,
суддів Аліменка В.О., Лічевецького І.О.
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Державної податкової служби України на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 18 квітня 2022 року (м. Київ, дата складання повного тексту не зазначається) у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «СИСТЕМОЙЛІНЖЕНЕРІНГ» до Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-
Товариство з обмеженою відповідальністю «СИСТЕМОЙЛІНЖЕНЕРІНГ» звернулося з позовом до суду, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати Рішення Державної податкової служби України про зміну основного місця обліку та переведення на облік до територіального органу ДПС, що здійснює податкове супроводження великих платників податків, чи іншого територіального органу від 30.12.2021 № 29471/6/99-00-04-06-01-06;
- визнати протиправним та скасувати частково Наказ ДПС України від 24.09.2021 № 838 «Про затвердження Реєстру платників податків на 2022 рік» (із змінами і доповненнями, внесеними наказами від 17.12.2021 № 1045, від 24.12.2021 № 1070), а саме: строчку № з/п 1030 Додатку «Закріплення великих платників податків за міжрегіональними управліннями ДПС по роботі з великими платниками податків, які включені до Реєстру великих платників податків на 2022 рік», в частині закріплення за ТОВ «СИСТЕМОЙЛІНЖЕНЕРІНГ» (код ЄДРПОУ 38203132) Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків;
- зобов'язати Державну податкову службу України поставити на податковий облік ТОВ «СИСТЕМОЙЛІНЖЕНЕРІНГ» (код ЄДРПОУ 38203132) у Центральному міжрегіональному управлінні ДПС по роботі з великими платниками податків, про що внести зміни до наказу ДПС України від 24.12.2021 № 1070, яким затверджено «Закріплення великих платників податків за міжрегіональними управліннями ДПС по роботі з великими платниками податків, які включені до Реєстру великих платників податків на 2022 рік», що є Додатком до Наказу ДПС України від 24 вересня 2021 року № 838.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що переведення позивача на податковий облік до іншого податкового органу не за місцем реєстрації та місцезнаходження є безпідставним та необґрунтованим, а рішення ДПС України від 30.12.2021 № 29471/6/99-00-04-06-01-06 та наказ від 24 вересня 2021 року № 838 «Про затвердження Реєстру платників податків на 2022 рік» (зі змінами, внесеними наказами від 17.12.2021 № 1045, від 24.12.2021 № 1070) незаконними, протиправними, та такими, що порушує права та інтереси позивача. Відповідач, приймаючи оскарження рішення перевищив свої повноваження в частині закріплення ТОВ «СИСТЕМОЙЛІНЖЕНЕРІНГ», як платника податків на 2022 рік за Західним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків, оскільки ТОВ «СИСТЕМОЙЛІНЖЕНЕРІНГ» не змінювало свого місцезнаходження та не здійснювало державної реєстрації таких змін з 28 травня 2012 року, не подавало до контролюючого органу заяв за формою № 1-ОПП та № 1-ОПН, норми абз. 4 п.64.7 ст.64 ПК України не розповсюджуються на позивача, отже, підстави для зміни його основного місця обліку відсутні.
У відзиві на адміністративний позов відповідачем зазначено, що прийняті відповідачем рішення є правомірними, оскільки при їх прийнятті контролюючий орган діяв в межах повноважень та у спосіб, передбачений нормами чинного законодавства.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 18 квітня 2022 року позовні вимоги задоволено.
Не погоджуючись з судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.
Апеляційну скаргу обґрунтовано тим, що рішення суду першої інстанції прийнято з порушенням та неправильним застосуванням норм матеріального та процесуального права, неповного з'ясування обставин у справі. Доводи апеляційної скарги за своїм змістом та обґрунтуваннями дублюють доводи відповідача викладені у відзиві на позовну заяву.
Позивачем подано відзив на апеляційну скаргу в якому зазначено про безпідставність доводів апеляційної скарги, відсутність підстав для її задоволення та відсутність підстав для скасування рішення суду першої інстанції.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду - без змін.
Згідно ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, що ТОВ «СИСТЕМОЙЛІНЖЕНЕРІНГ» знаходиться на податковому обліку у Центральному міжрегіональному управлінні ДПС по роботі з великими платниками податків з 28.05.2012, що підтверджується Витягом із Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 05.01.2022.
Видами економічної діяльності ТОВ «СИСТЕМОЙЛІНЖЕНЕРІНГ» є: 46.71 Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами (основний); 06.10 Добування сирої нафти; 06.20 Добування природного газу; 09.10 Надання допоміжних послуг у сфері добування нафти та природного газу; 43.13 Розвідувальне буріння; 35.22 Розподілення газоподібного палива через місцеві (локальні) трубопроводи.
Місцезнаходження ТОВ «СИСТЕМОЙЛІНЖЕНЕРІНГ»: 04107, місто Київ, вул. Татарська, 18-Б.
24.09.2021 Державною податковою службою України видано наказ № 838 «Про затвердження Реєстру великих платників податків на 2022 рік» (із змінами і доповненнями, внесеними наказами від 17.12.2021 № 1045, від 24.12.2021 № 1070), згідно з яким, у Додатку «Закріплення великих платників податків за міжрегіональними управліннями ДПС по роботі з великими платниками податків, які включені до Реєстру великих платників податків на 2022 рік» за номером 1031 за ТОВ «СИСТЕМОЙЛІНЖЕНЕРІНГ» (код ЄДРПОУ 38203132) закріплено - Західне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків.
Відповідно до рішення Державної податкової служби України про зміну основного місця обліку та переведення на облік до територіального органу ДПС, що здійснює податкове супроводження великих платників, чи іншого територіального органу від 30.12.2021 №29471/6/99-00-04-06-01-06 ТОВ «СИСТЕМОЙЛІНЖЕНЕРІНГ» переведено на податковий облік до Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (79026, м. Львів, вул. Стрийська, 35).
Позивач, вважаючи вищевказані рішення ДПС України протиправними, звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем допущено порушення процедури внесення змін до Реєстру ВПП, оскільки такі дії суперечать приписам п. 63.3 ст. 63, п. 64.7 ст. 64 ПК України та п. 10.4 Роздій X Порядку обліку платників податків та зборів.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 63 Податкового кодексу України облік платників податків ведеться з метою створення умов для здійснення контролюючими органами контролю за правильністю нарахування, своєчасністю і повнотою сплати податків, нарахованих фінансових санкцій, дотримання податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Взяттю на облік або реєстрації у контролюючих органах підлягають всі платники податків.
Взяття на облік у контролюючих органах юридичних осіб, їх відокремлених підрозділів, у тому числі юридичних осіб - нерезидентів, які відкривають рахунки у банках України, а також самозайнятих осіб здійснюється незалежно від наявності обов'язку щодо сплати того або іншого податку та збору.
З метою проведення податкового контролю платники податків підлягають реєстрації або взяттю на облік у контролюючих органах за місцезнаходженням юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб, місцем проживання особи (основне місце обліку), а також за місцем розташування (реєстрації) їх підрозділів, рухомого та нерухомого майна, об'єктів оподаткування або об'єктів, які пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (неосновне місце обліку).
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, може прийняти рішення про зміну основного та неосновного місця обліку великого платника податків, у тому числі визначити, що облік такого платника податків здійснює територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, який здійснює супроводження великих платників податків, та його структурні підрозділи в разі створення.
Об'єктами оподаткування і об'єктами, пов'язаними з оподаткуванням, є майно та дії, у зв'язку з якими у платника податків виникають обов'язки щодо сплати податків та зборів. Такі об'єкти за кожним видом податку та збору визначаються згідно з відповідним розділом цього Кодексу.
Платник податків зобов'язаний стати на облік у відповідних контролюючих органах за основним та неосновним місцем обліку, повідомляти про всі об'єкти оподаткування і об'єкти, пов'язані з оподаткуванням, контролюючі органи за основним місцем обліку згідно з порядком обліку платників податків.
Взяття на облік платників податків - юридичних осіб та їх відокремлених підрозділів здійснюється після їх державної реєстрації чи включення відомостей про них до відповідних державних реєстрів на умовах, що визначаються законодавчими актами України, випадків, визначених цим Кодексом, коли органами реєстрації є контролюючі органи або коли проведення державної реєстрації платника податків у відповідному статусі законодавством не передбачається.
Згідно п. 64.1 ст. 64 ПК України взяття на облік за основним місцем обліку юридичних осіб та їх відокремлених підрозділів як платників податків та зборів контролюючих органах здійснюється на підставі відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, наданих згідно із Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», у день отримання зазначених відомостей контролюючими органами.
Пунктом 64.7 ст. 64 ПК України встановлюються особливості обліку великих платників податків.
Підпунктом 14.1.24 пункту 14.1 статті 14 розділу Податкового кодексу України регламентоване визначення поняття «великий платник податків» - юридична особа або постійне представництво нерезидента на території України, у якої обсяг доходу від усіх видів діяльності за останні чотири послідовні податкові (звітні) квартали перевищує еквівалент 50 мільйонів євро, визначений за середньозваженим офіційним курсом Національного банку України за той самий період, або загальна сума податків, зборів платежів, сплачених до Державного бюджету України, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, крім митних платежів, за такий самий період перевищує еквівалент 1,5 мільйона євро, визначений за середньозваженим офіційним курсом Національного банку України за той самий період.
Відповідно до п. 64.7 ст. 64 ПК України центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, визначає порядок обліку платників податків у контролюючих органах та порядок формування Реєстру великих платників податків на відповідний рік з урахуванням критеріїв, визначених цим Кодексом для великих платників податків.
У разі включення платника податків до Реєстру великих платників податків на нього поширюються особливості, визначені цим Кодексом для великих платників податків.
Після включення платника податків до Реєстру великих платників податків та отримання повідомлення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, про таке включення платник податків зобов'язаний стати на облік за основним місцем обліку в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, який здійснює супроводження великих платників податків, з початку податкового періоду (календарного року), на який сформовано Реєстр, та за неосновним місцем обліку в такому територіальному органі центрального органу виконавчої влади або його структурних підрозділах щодо наявних у межах населеного пункту за місцезнаходженням територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, який здійснює супроводження великих платників податків, об'єктів оподаткування або об'єктів, які пов'язані з оподаткуванням за переліком, визначеним центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, або через які провадиться діяльність такого великого платника податків.
Щодо великих платників податків, які самостійно не стали на облік у територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, який здійснює супроводження великих платників податків, або його структурних підрозділах, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, приймає рішення про зміну основного та неосновного місця обліку таких великих платників податків та переведення їх на облік у територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, який здійснює супроводження великих платників податків, або його структурні підрозділи.
У разі прийняття рішення про переведення великого платника податків на облік у територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, який здійснює супроводження великих платників податків, чи інший контролюючий орган, відповідні контролюючі органи зобов'язані протягом 20 календарних днів після прийняття такого рішення здійснити взяття на облік/зняття з обліку такого платника податків.
Великий платник податків, щодо якого центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, прийнято рішення про переведення на облік у контролюючий орган, що здійснює супроводження великих платників податків, чи інший контролюючий орган, після взяття його на облік за новим місцем обліку зобов'язаний сплачувати податки за місцем попереднього обліку у контролюючих органах, а подавати податкову звітність та виконувати інші обов'язки, передбачені цим Кодексом, за новим місцем обліку.
З матеріалів адміністративної справи вбачається, що ТОВ «СИСТЕМОЙЛІНЖЕНЕРІНГ», як великий платник податків стоїть на обліку у територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, який здійснює супроводження великих платників податків, а саме - у Центральному міжрегіональному управлінні ДПС по роботі з великими платниками податків.
Тобто норми абзацу 4 п.64.7 ст.64 ПК України не розповсюджуються на позивача, що не спростовано відповідачем.
Крім того, наказом Міністерством фінансів України від 09.12.2011 № 1588 з метою використання єдиної раціональної методики обліку платників податків і зборів у контролюючих органах затверджено Порядок обліку платників податків і зборів.
Так, відповідно до п. 1.2 Порядку обліку платників податків і зборів ведення обліку платників податків є одним із способів податкового контролю. Облік платників податків ведеться з метою створення умов для здійснення контролюючими органами контролю за правильністю нарахування, своєчасністю і повнотою сплати податків, нарахованих фінансових санкцій, дотримання податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Переведення платників податків на обслуговування з одного контролюючого органу до іншого (взяття на облік/зняття з обліку) у випадках, зазначених у цьому пункті, а також у разі, якщо законодавством встановлені інші випадки, коли місце обліку платника податків не відповідає його місцезнаходженню, здійснюється у порядку, визначеному розділом X цього Порядку (п. 1.5 Порядку).
Відповідно до п. 10.1 Порядку у разі проведення державної реєстрації зміни місцезнаходження або місця проживання платника податків, внаслідок якої змінюється адміністративно-територіальна одиниця та контролюючий орган, в якому на обліку перебуває платник податків (далі - адміністративний район), а також у разі зміни податкової адреси платника податків, контролюючими органами за попереднім та новим місцезнаходженням (місцем проживання) платника податків проводяться процедури відповідно зняття з обліку/взяття на облік такого платника податків.
Підставою для зняття з обліку платника податків в одному контролюючому органі і взяття на облік в іншому є надходження хоча б до одного з цих органів даних, що свідчать про належну державну реєстрацію таких змін органами державної реєстрації (п. 10.2 Порядку).
Відповідно до приписів п.10.4 Порядку процедури переведення платника податків шляхом взяття на облік/зняття з обліку (зміни основного місця обліку) розпочинаються та проводяться контролюючими органами у разі надходження хоча б одного з таких документів: відомостей державного реєстратора про внесення змін до відомостей про місцезнаходження (місце проживання) платника податків; заяви за формою № 1-ОПП із позначкою «Зміна місцезнаходження, пов'язана із зміною адміністративного району, або включення/не включення до Реєстру великих платників податків» або за формою № 5-ОПП із позначкою «Зміна місця проживання, пов'язана із зміною адміністративного району, поданої платником податків до контролюючого органу за новим місцезнаходженням»; заяв за формою № 1-ОПН, поданих згідно з підпунктом 2 пункту 5.3 розділу V цього Порядку або абзацами другим, третім пункту 10.3 цього розділу.
Таким чином, Порядок обліку платників податків і зборів регламентує процедуру переведення платника податків у інший податковий орган на облік (зміну основного місця обліку) за умови наявності (отримання) хоча б одного із зазначеного у п. 10.4 Порядку документа.
Натомість, з матеріалів справи вбачається, що місцезнаходження позивача не змінювалося у 2021 році, ним не подавалося до контролюючого органу заяв за формою № 1-ОПП та № 1- ОПН, а отже підстави для зміни основного місця обліку позивача відсутні.
Відповідачем протилежного доведено не було.
Відповідно до п. 10.22 Порядку вбачається, що якщо відповідно до критеріїв, визначених підпунктом 14.1.24 пункту 14.1 статті 14 розділу І, та згідно з пунктом 64.7 статті 64 глави 6 розділу II Податкового кодексу України в установленому порядку платника податків включено/не включено до Реєстру великих платників податків на наступний рік, внаслідок чого змінюється основне та неосновне місце обліку платника податків, контролюючі органи здійснюють переведення такого платника податків до/з контролюючого органу, що здійснює супроводження великих платників податків, або його територіальних підрозділів з урахуванням таких особливостей:
1) великий платник податків зобов'язаний стати на облік у контролюючому органі, що здійснює супроводження великих платників податків, з початку податкового періоду (календарного року), на який сформовано Реєстр великих платників податків, та за неосновним місцем обліку у такому контролюючому органі або його територіальних підрозділах щодо наявних в межах населеного пункту за місцезнаходженням контролюючого органу, що здійснює супроводження великих платників податків, або його територіальних підрозділів об'єктів оподаткування або об'єктів, які пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність такого великого платника податків.
Дії контролюючих органів та платників податків після затвердження Реєстру великих платників податків визначені розділом III Порядку формування Реєстру великих платників податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 21 жовтня 2015 року № 911, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 09 листопада 2015 року за № 1395/27840;
2) дані про взяття на облік платника податків, якого включено/не включено до Реєстру великих платників податків та відомості щодо якого містяться в Єдиному державному реєстрі, передаються до Єдиного державного реєстру у день взяття на облік у контролюючому органі за новим місцем обліку із зазначенням дати та номера запису про взяття на облік, найменування та ідентифікаційного коду контролюючого органу, у якому платника податків взято на облік.
Контролюючий орган за попереднім місцем обліку платника податків, включеного / не включеного до Реєстру великих платників податків, здійснює передачу облікової справи платника податків до контролюючого органу за новим місцем обліку у 10-денний строк з дня взяття на облік за новим місцем обліку.
Наказом Міністерством фінансів України від 21.10.2015 № 911 затверджено Порядок формування Реєстру великих платників податків (далі також - Порядок №911).
Відповідно до ч.ч. 1-3 Порядку № 911 формування та затвердження Реєстру великих платників податків (далі - Реєстр ВПП) здійснюються Державною фіскальною службою України щороку.
До Реєстру ВПП включаються платники податків, які відповідають критеріям великого платника податків, визначеним підпунктом 14.1.24 пункту 14.1 статті 14 розділу І Податкового кодексу України.
У разі включення платника податків до Реєстру ВПП на нього поширюються особливості щодо великих платників податків, визначені Кодексом.
Частиною 6 Порядку №911 визначено, що Реєстр ВПП на наступний календарний рік до 27 вересня поточного року затверджується наказом ДФС, який надсилається до головних управлінь ДФС в областях, місті Києві та Офісу великих платників податків ДФС та не пізніше наступного робочого дня оприлюднюється на офіційному порталі ДФС.
З матеріалів адміністративної справи вбачається, що відповідно до вказаних норм права, відповідачем видано наказ від 24 вересня 2021 року № 838 «Про затвердження Реєстру великих платників податків на 2022 рік» (перша редакція без змін та доповнень), згідно з яким, у Додатку «Закріплення великих платників податків за міжрегіональними управліннями ДПС по роботі з великими платниками податків, які включені до Реєстру великих платників податків на 2022 рік» за номером 1031 за ТОВ «СИСТЕМОЙЛІНЖЕНЕРІНГ» (код ЄДРПОУ 38203132) закріплено - Західне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків (копія Наказу № 838 від 24.09.2021 та витяг із Додатку «Закріплення великих платників податків за міжрегіональними управліннями ДПС по роботі з великими платниками податків на 2022 рік»).
Державною податковою службою України 24 грудня 2021 року видано наказ № 1070 «Про внесення змін до наказу ДПС від 24 вересня 2021 № 838», згідно з яким у Додатку «Закріплення великих платників податків за міжрегіональними управліннями ДПС по роботі з великими платниками податків, які включені до Реєстру великих платників податків на 2022 рік» за номером 1030 за ТОВ «СИСТЕМОЙЛІНЖЕНЕРІНГ» (код ЄДРПОУ 38203132) закріплено Західне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків (копія наказу № 1070 від 24.12.2021 та витяг із Додатку «Закріплення великих платників податків за міжрегіональними управліннями ДПС по роботі з великими платниками податків на 2022 рік»).
Таким чином, відповідно до наказу №838 зі змінами, ТОВ «СИСТЕМОЙЛІНЖЕНЕРІНГ» переведено на облік до Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків, про що позивача було повідомлено листом Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 28.10.2021 вих. № 3645/6/33-00-12, отриманого 31.12.2021 позивачем разом із Рішенням ДПС України про зміну основного місця обліку та переведення на облік до територіального органу ДПС, що здійснює податкове супроводження великих платників податків, чи іншого територіального органу від 30.12.2021 №29471/6/99-00-04-06-01-06.
Колегія суддів наголошує, що місцезнаходження позивача не змінювалось у 2021 році та ним не подавалось до контролюючого органу заяв за формою № 1-ОПП та № 1-ОПН.
При цьому, порядок внесення змін до Реєстру ВПП передбачений Розділом IV Порядку № 911, де, зокрема, зазначено, що такі зміни можуть вноситись виключно протягом календарного року, на який сформовано Реєстр ВПП і виключно з підстав, передбачених цим розділом.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що при здійснень переведення ТОВ «СИСТЕМОЙЛІНЖЕНЕРІНГ» як платника податків із податкового обліку Центрального міжрегіонального управління по роботі з великими платниками податків до Західного міжрегіонального управління по роботі з великими платниками податків відповідачем, порушено чинне законодавство, оскільки ТОВ «СИСТЕМОЙЛІНЖЕНЕРІНГ» не змінювало свого місцезнаходження та не здійснювало державної реєстрації таких змін з 28 травня 2012 року.
Дана обставина жодними доказами чи поясненнями не була спростована апелянтом.
При цьому, колегія суддів вказує, що апелянтом взагалі не було надано жодних пояснень та доказів необхідності переведення платника податків у інший податковий орган на облік та доцільність вчинення таких дій.
Тобто в даному випадку підстави для зміни основного місця обліку позивача відсутні.
За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідач, приймаючи рішення ДПС України № 29471/6/99-00-04-06-01-06 від 30.12.2021 про зміну основного місця обліку та переведення на облік до територіального органу ДПС України та Наказ від 24 вересня 2021 року № 838 «Про затвердження Реєстр платників податків на 2022 рік» (зі змінами, внесеними наказами від 17.12.2021 № 1045 від 24.12.2021 № 1070) перевищив свої повноваження в частині закріплення ТОВ «СИСТЕМОЙЛІНЖЕНЕРІНГ» як платника податків на 2022 рік за Західним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків, відповідачем допущено порушення процедури внесення змін до Реєстру ВПП, оскільки такі дії суперечать приписам п. 63.3 ст. 63, п. 64.7 ст. 64 ПК України та п. 10.4 Роздій X Порядку обліку платників податків та зборів, тому оскаржувані рішення є протиправними та підлягають скасуванню.
Відповідно до пункту 30 рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Hirvisaari v. Finland» від 27 вересня 2001 року, рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя .
Згідно пункту 29 рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Ruiz Torija v. Spain» від 9 грудня 1994 року, статтю 6 не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін. Відповідно, питання, чи дотримався суд свого обов'язку обґрунтовувати рішення може розглядатися лише в світлі обставин кожної справи
Згідно пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.
Доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду попередньої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.
З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду є законним і обґрунтованим, ухваленим з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а тому підстав для його скасування не має.
Керуючись ст. ст. 242, 243, 251, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -
Апеляційну скаргу Державної податкової служби України - залишити без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 18 квітня 2022 року - без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття та може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені ст.ст. 328, 329 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 25.08.2022.
Головуючий суддя: А.Ю. Кучма
В.О. Аліменко
І.О. Лічевецький