Рішення від 25.08.2022 по справі 440/5689/22

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 серпня 2022 року м. ПолтаваСправа № 440/5689/22

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Ясиновського І.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Автозаводського району Департаменту соціального захисту населення Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

04 липня 2022 року через підсистему "Електронний суд" до Полтавського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (надалі також - позивач) до Управління соціального захисту населення Автозаводського району Департаменту соціального захисту населення Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області (надалі також - відповідач, Управління) з доказами його направлення відповідачу, відповідно до якої просить:

визнати дії Управління соціального захисту населення Автозаводського району Департаменту соціального захисту населення, які полягають у відмові надання виплат за статусом внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 і її сім'ї та незаконному позбавленні її статусу внутрішньо переміщеної особи протиправними;

зобов'язати Управління соціального захисту населення Автозаводського району Департаменту соціального захисту населення відновити статус внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 та сплатити їй та її сім'ї всі належні виплати на дату звернення із заявою про їх сплату 18.04.2022.

Ухвалою суду від 11 липня 2022 року позовну заяву залишено без руху у зв'язку з невідповідністю її вимогам статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України. Позивачеві встановлено усунути недоліки протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Вказані недоліки можуть бути усунені шляхом подання до Полтавського окружного адміністративного суду: позовної заяви, оформленої відповідно до частини 5 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, у тому числі, із зазначенням особи, до якої звернені вимоги позову, в якості відповідача, зазначивши повне найменування, його місцезнаходження, поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, відомі номери засобів зв'язку, його офіційну електронну адресу або адресу електронної пошти; доказів направлення такої позовної заяви відповідачу; завірених підписом позивача (шляхом виконання напису "згідно з оригіналом", зазначенням прізвища та ініціалів особи, її підпису та дати засвідчення) копії документів на підтвердження повноважень з представництва всіх членів сім'ї, зокрема її чоловіка або уточнення позовних вимог в частині в частині прав, що стосуються лише заявника (без чоловіка); документа про сплату судового збору в розмірі 992,40 грн або документів, які підтверджують підстави звільнення від сплати чи відстрочення сплати судового збору відповідно до закону.

21 липня 2022 року через підсистему "Електронний суд" надано до суду наступні документи, якими усунуто недоліки позовної заяви, визначені ухвалою суду від 11 липня 2022 року, а саме:

документ про сплату судового збору в розмірі 992,40 грн;

позовну заяву, відповідно до якої найменування відповідача визначено як Управління соціального захисту населення Автозаводського району Департаменту соціального захисту населення Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області, а позовні вимоги викладені у наступній редакції:

визнати дії Управління соціального захисту населення Автозаводського району Департаменту соціального захисту населення Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області, які полягають у відмові надання виплат за статусом внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 та незаконному позбавленні її статусу внутрішньо переміщеної особи протиправними;

зобов'язати Управління соціального захисту населення Автозаводського району Департаменту соціального захисту населення Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області відновити статус внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 та сплатити їй всі належні виплати на дату звернення із заявою про їх сплату 18.04.2022 року /а.с. 27-29/.

В обґрунтування своїх вимог позивач наголошувала на протиправності позбавленні її статусу внутрішньо переміщеної особи з підстав не підтвердження факту виїзду з м. Кременчука після народження дитини.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 26 липня 2022 року прийнято позовну заяву до розгляду та провадження у справі відкрито. Вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

16 серпня 2022 року до суду до суду надійшов відзив, відповідно до якого представник відповідача проти позову заперечував, просив відмовити у його задоволенні у повному обсязі. При здійсненні призначення допомоги внутрішньо переміщеним особам на проживання та проведенні верифікації даних, вказаних ОСОБА_1 у заяві від 18.04.2022, з'ясовано, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні як одержувач допомоги при народженні дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (місто народження: м.Кременчук Полтавської області), яку призначено відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751. Допомогу при народженні дитини ОСОБА_1 призначено за адресою: АДРЕСА_1 на період з 01.02.2022 по 31.01.2025. Враховуючи, що до управління запити щодо передачі особової справи ОСОБА_1 з інших органів соціального захисту населення не надходили, про зміну свого місця проживання ОСОБА_1 не повідомлялось, а також факт проживання ОСОБА_1 з січня 2022 року у місті Кременчуці Полтавської області, управлінням відмовлено ОСОБА_1 та двом її малолітнім дітям у наданні допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам у зв'язку з відсутністю обставин, що спричинили внутрішнє переміщення, а саме проживання, на момент виникнення військового стану в Україні, на території адміністративно-територіальної одиниці, яка не включена до переліку територій де проводились бойові дії. Довідки, які видані управлінням 21.04.2022 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи на ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_2 скасовані /а.с. 38-41/.

Згідно з частиною третьою статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.

За приписами пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.

Відповідно до частини другої статті 263 КАС України, справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

При цьому, як визначено частиною другою статті 262 КАС України, якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

До Управління через Департамент «Центр надання адміністративних послуг» Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області 19.04.2022 звернулась ОСОБА_1 із заявами щодо видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам на себе та її двох малолітніх дітей - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 /а.с. 42-45/.

Відповідно до інформації, зазначеної в паспорті серії НОМЕР_1 , виданого Київським РВ у м. Харкові ГУ ДМС України в Харківській області від 17.03.2015 року на ім'я ОСОБА_1 , місце проживання зареєстровано за адресою: АДРЕСА_2 /а.с. 19-20/.

У заявах від 18.04.2022 року, поданих позивачем до відповідача (про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам) ОСОБА_1 вказала адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, звідки перемістилася особа: АДРЕСА_2 та адресу фактичного місця проживання/перебування: АДРЕСА_1 /а.с. 43, 45/.

У вказаних заявах від 18.04.2022 року в частині членів сім'ї, які переміщуються разом із внутрішньо переміщеною особою ОСОБА_1 зазначено про дочку: ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 та сина ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Згідно наданої заяви від 18.04.2022 року ОСОБА_1 21.04.2022 видана довідка внутрішньо переміщеної особи № 1604-5001283604 /зв.а.с. 7/.

Згідно відзиву на позовну заяву при здійсненні призначення допомоги внутрішньо переміщеним особам на проживання та проведенні верифікації даних, вказаних ОСОБА_1 у заяві від 18.04.2022, з'ясовано, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні як одержувач допомоги при народженні дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (місто народження: м. Кременчук, Полтавської області), яку призначено відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751. Допомогу при народженні дитини ОСОБА_1 призначено за адресою: АДРЕСА_1 на період з 01.02.2022 по 31.01.2025.

Враховуючи, що до управління запити щодо передачі особової справи ОСОБА_1 з інших органів соціального захисту населення не надходили, про зміну свого місця проживання ОСОБА_1 не повідомлялось, а також факт проживання ОСОБА_1 з січня 2022 року у місті Кременчуці Полтавської області, управлінням відмовлено ОСОБА_1 та двом її малолітнім дітям у наданні допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам у зв'язку з відсутністю обставин, що спричинили внутрішнє переміщення, а саме проживання, на момент виникнення військового стану в Україні, на території адміністративно-територіальної одиниці, яка не включена до переліку територій де проводились бойові дії. Довідки, які видані управлінням 21.04.2022 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи на ОСОБА_1 , ОСОБА_3 та ОСОБА_3 скасовані, про що повідомлено листом від 27.05.2022 №08-2817 /а.с. 8/.

Листом від 27 травня 2022 року №08-2800 відповідачем повідомлено позивача про відсутність підстав для виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеної особи /а.с. 9/.

Вважаючи свої права порушеними, позивач звернулась до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Закон України від 20.10.2014 N 1706-VII "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" (далі - Закон N 1706-VII) відповідно до Конституції та законів України, міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, встановлює гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб.

Статтею 1 цього Закону визначено, що внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Положеннями статті 4 Закону N 1706-VII визначалося, що факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.

Підставами для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.

Для отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи така особа звертається із заявою до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Форма заяви затверджується центральним органом виконавчої влади з формування та забезпечення реалізації державної політики у сферах соціального захисту, соціального обслуговування населення, волонтерської діяльності, з питань сім'ї та дітей, оздоровлення та відпочинку дітей, а також захисту прав депортованих за національною ознакою осіб, які повернулися в Україну.

Заява подається внутрішньо переміщеною особою, у тому числі неповнолітніми дітьми, особисто, а малолітніми дітьми, недієздатними особами або особами, дієздатність яких обмежено, - через законного представника (далі - заявник).

Від імені малолітньої дитини, яка прибула без супроводження законних представників, таку заяву може подати її родич (баба, дід, прабаба, прадід, повнолітні брат або сестра, тітка, дядько) або вітчим, мачуха, у яких проживає (перебуває) дитина.

Від імені малолітньої дитини, яка прибула без супроводження законних представників або осіб, зазначених в абзаці другому цієї частини, таку заяву подає представник органу опіки та піклування за місцем перебування такої дитини.

Від імені дитини, влаштованої до дитячого закладу, закладу охорони здоров'я або закладу соціального захисту дітей на повне державне забезпечення, таку заяву подає керівник відповідного закладу.

Заява підписується заявником або особою, зазначеною в абзацах другому - четвертому цієї частини, яка дає згоду на обробку, використання, зберігання його персональних даних та персональних даних особи, від імені якої подається заява.

Відповідно до частини сьомої тієї ж статті разом із заявою заявник подає документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або документ, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, або свідоцтво про народження дитини.

У разі наявності в документі, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або документі, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, відмітки про реєстрацію місця проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення у зв'язку з обставинами, визначеними у статті 1 цього Закону, довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи або рішення про відмову у видачі довідки з обов'язковим зазначенням підстави відмови, підписане керівником уповноваженого органу, видається заявнику в день подання заяви.

Статтею 5 Закону України "Про громадянство України" визначено, що документами, які підтверджують громадянство України, зокрема, є паспорт громадянина України.

Згідно із пунктом 1 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.92 N 2503-XII паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу власника та підтверджує громадянство України.

Відповідно до пункту 5 частини першої статті 12 Закону N 1706-VII підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа:

1) подала заяву про відмову від довідки;

2) скоїла кримінальне правопорушення: дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади; посягання на територіальну цілісність і недоторканність України; терористичний акт; втягнення у вчинення терористичного акту; публічні заклики до вчинення терористичного акту; створення терористичної групи чи терористичної організації; сприяння вчиненню терористичного акту; фінансування тероризму; вчинення кримінального правопорушення проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку або військового кримінального правопорушення;

3) повернулася до покинутого місця постійного проживання;

4) виїхала на постійне місце проживання за кордон;

5) подала завідомо недостовірні відомості.

Рішення про скасування дії довідки приймається керівником структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання особи та надається внутрішньо переміщеній особі протягом трьох днів з дня прийняття такого рішення (абз. 7 частини першої статті 12 Закону N 1706-VII).

Зміст наведених законодавчих норм діє підстави стверджувати, що особа при зверненні до органу за отриманням довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи має серед іншого подати дійсний документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або тимчасове посвідчення, що підтверджує особу громадянина України.

Порядок оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 509 (далі - Порядок № 509).

Пунктом 2 Порядку № 509 визначено, що для отримання довідки повнолітня або неповнолітня внутрішньо переміщена особа звертається особисто, а малолітня дитина, недієздатна особа або особа, дієздатність якої обмежена, - через законного представника із заявою про взяття на облік, форму якої затверджує Мінсоцполітики, до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи).

Згідно з пунктом 3 Порядку № 509 заява про взяття на облік повинна містити таку інформацію про заявника, зокрема, відомості про зареєстроване та фактичне місце проживання.

Як фактичне місце проживання/перебування не можуть зазначатися адреси (місцезнаходження) органів державної влади, місцевого самоврядування, юридичних осіб публічного права, їх підрозділів, будь-яких інших приміщень, за якими внутрішньо переміщені особи фактично не проживають.

Пунктом 7-1 Порядку № 509 визначено, що у разі наявності підстав, передбачених статтею 12 Закону, МВС, Національна поліція, ДМС, СБУ, Адміністрація Держприкордонслужби, Мінфін подають уповноваженому органу відповідну інформацію для прийняття рішення щодо зняття з обліку внутрішньо переміщених осіб.

Суд зауважує, що підставою для скасування довідки від 21.04.2022 послугувало твердження, що при здійсненні призначення допомоги внутрішньо переміщеним особам на проживання та проведенні верифікації даних, вказаних ОСОБА_1 у заяві від 18.04.2022, з'ясовано, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні як одержувач допомоги при народженні дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (місто народження: м. Кременчук Полтавської області), яку призначено відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751. Допомогу при народженні дитини ОСОБА_1 призначено за адресою: АДРЕСА_1 на період з 01.02.2022 по 31.01.2025.

При цьому варто наголосити, що відповідні твердження відповідача викладені виключно у листах відповідача та у відзиві на позовну заяву, однак не підтверджені жодними доказами, хоча останні витребовувались судом згідно ухвали суду від 26 липня 2022 року у даній справі. Зокрема відповідачем не надано на вимогу суду документів, на підставі яких довідку від 21.04.2022 року №1604-5001283604 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи скасовано, як і не надано документів в підтвердження висновків відповідача щодо перебуванні позивача на обліку в управлінні як одержувач допомоги при народженні дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (місто народження: м. Кременчук Полтавської області).

Враховуючи, що чинним законодавством не визначено типової форми Рішення уповноваженого органу про скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, яке може бути прийнято, у тому числі відповідачем на підставі статті 12 Закону N 1706-VII , то суд розцінює лист відповідача від 27.05.2022 року №08-2817 в якому, крім іншого, зазначено, що довідки на ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 скасовані та підлягають поверненню до управління, як відповідне рішення суб'єкта владних повноважень.

В той же час, варто наголосити, що перелік підстав саме для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що визначений статтею 12 Закону N 1706-VII та є вичерпним.

Всупереч вимогам законодавства, відповідачем в оскаржуваному рішенні не зазначено конкретну норму на підставі якої ним прийнято вказане рішення.

Враховуючи відсутність посилання відповідача на чітко визначену підставу для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи суд розцінює вищевикладені обставини як припущення відповідача, які ним зроблені необґрунтовано та без врахування всіх обставин, що мають значення для прийняття відповідного рішення.

Також суд звертає увагу відповідача, що нормами чинного законодавства України не встановлено чіткого поняття «завідомо недостовірні відомості» і не окреслює фактичних ознак, які вказують на недостовірність відомостей. Встановлюються тільки ознаки недостовірності, які можуть бути спростовані (ст. 277 ЦК України).

Крім того, поняття «завідомо недостовірні відомості» вказують на обов'язковий умисел особи, яка подає відомості, які не відповідають дійсності. При цьому умисел такої особи не є юридичною презумпцією, а тому «завідомо недостовірність відомості» повинна бути перевірена судом на предмет її достовірності та недостовірність.

Судом встановлено, що згідно з відмітки паспорта позивача серії НОМЕР_1 ОСОБА_1 з 03.10.2018 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 /а.с. 19-20/.

При цьому, суд зазначає, що докази народження позивачем в січня 2022 року дитини в м. Кременчуці та те, що ОСОБА_1 перебувала на обліку в управлінні, як отримувач соціальної допомоги як одержувач допомоги при народженні дитини, не підтверджують недостовірність поданих позивачем відомостей, а саме, інформацію щодо того, що позивачем станом на дату подання відповідних заяв про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, а саме 18.04.2022 зареєстрованим місцем проживання було АДРЕСА_2 .

Обставини про які зазначає відповідач, як підставу для скасування дії довідки, могли мати місце при прийнятті рішення про відмову у видачі довідки, однак відповідачем відмовлено позивачу не було та було видано відповідну довідку.

З огляду на зазначене, суд приходить до висновку про протиправність рішення відповідача щодо скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Відповідно до приписів статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково. У разі задоволення позову суд може прийняти рішення, зокрема, про: визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

З урахуванням викладеного, з метою повного та ефективного захисту прав позивача, відповідно до частини другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог і визнати протиправним та скасувати рішення Управління соціального захисту населення Автозаводського району Департаменту соціального захисту населення Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області, оформлене листом від 27.05.2022 №08-2817, про скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 21.04.2022 №1604-5001283604 та зобов'язати відповідача поновити дію довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 21.04.2022 №1604-5001283604.

В частині вимог позивача про визнання дій Управління соціального захисту населення Автозаводського району Департаменту соціального захисту населення Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області, які полягають у відмові надання виплат за статусом внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 та зобов'язання відповідача сплатити їй всі належні виплати на дату звернення із заявою про їх сплату 18.04.2022, суд зазначає наступне.

20.03.2022 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову N 332 "Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам", якою затверджено Порядок надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.

Відповідно до п. 1 Порядку N 332 Цей Порядок визначає механізм надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам (далі - допомога).

Як вбачається з матеріалів справи, підставою для відмови позивачу у виплаті допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, вказано, що остання проживала з січня 2022 року у м. Кременчук, а відтак не переміщалась з тимчасово окупованої території Російською Федерацією території України, а також території адміністративно-територіальних одиниць, де проводяться бойові дії.

Пунктом 2 Порядку N 332 передбачено, що допомога надається особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території Російською Федерацією території України, а також території адміністративно-територіальних одиниць, де проводяться бойові дії та що визначені в переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких платникам єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку на відповідній території, може надаватися допомога в рамках Програми єПідтримка, затвердженому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 6 березня 2022 р. N 204.

Згідно з п. 3 Порядку N 332 допомога надається щомісячно з місяця звернення до квітня 2022 р. включно на кожну внутрішньо переміщену особу, відомості про яку включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, у таких розмірах:

для осіб з інвалідністю та дітей - 3000 гривень;

для інших осіб - 2000 гривень.

Допомога виплачується за повний місяць незалежно від дати звернення за її наданням.

Суд наголошує, що визначена відповідачем обставина, як підстава для припинення відповідної виплати, визнана судом як неналежна.

Відтак, у разі набрання рішенням суду законної сили та відновленні позивачу статусу особи, яка внутрішньо перемістилася з тимчасово окупованої території Російською Федерацією території України, а також території адміністративно-територіальних одиниць, де проводяться бойові дії та що визначені в переліку адміністративно-територіальних одиниць і перебування особи на відповідному обліку, то відповідач буде зобов'язаний вчинити дії передбачені зазначеним Порядком, зокрема в частині наданні допомоги.

В свою чергу, враховуючи, що дію довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 21.04.2022 №1604-5001283604 буде поновлено після набрання законної сили рішенням суду у даній справі, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог про визнання дій Управління соціального захисту населення Автозаводського району Департаменту соціального захисту населення Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області, які полягають у відмові надання виплат за статусом внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 та зобов'язання відповідача сплатити їй всі належні виплати на дату звернення із заявою про їх сплату 18.04.2022, оскільки такі вимоги є передчасними.

Відтак, позов належить задовольнити частково.

Згідно з частиною першою статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Позивач при зверненні до суду сплатив судовий збір у розмірі 992,40 грн /а.с. 26, 31/.

Згідно з частиною третьою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Разом з тим, частиною 8 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

Суд бере до уваги те, що спір у даній справі виник внаслідок неправильних дій відповідача щодо перерахунку пенсії, відтак суд вважає за можливе на підставі частини 8 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України покласти на відповідача судові витрати позивача повністю.

Отже, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на позивача витрати зі сплати судового збору в розмірі 992,40 грн.

Доказів понесення інших судових витрат сторонами матеріали справи не містять.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ; фактичне місце проживання: АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) до Управління соціального захисту населення Автозаводського району Департаменту соціального захисту населення Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області (просп. Свободи, буд. 66, м. Кременчук, Полтавська область, 39623, ідентифікаційний код 26218015) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Управління соціального захисту населення Автозаводського району Департаменту соціального захисту населення Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області, оформлене листом від 27.05.2022 №08-2817, про скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 21.04.2022 №1604-5001283604.

Зобов'язати Управління соціального захисту населення Автозаводського району Департаменту соціального захисту населення Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області поновити дію довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 21.04.2022 №1604-5001283604.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Автозаводського району Департаменту соціального захисту населення Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області (просп. Свободи, буд. 66, м. Кременчук, Полтавська область, 39623, ідентифікаційний код 26218015) на користь ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ; фактичне місце проживання: АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 992,40 грн (дев'ятсот дев'яносто дві гривні сорок копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному ч.8 ст. 18, ч.ч. 7-8 ст. 44 та ст. 297 КАС України, а також з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підп. 15.5 підп. 15 п. 1 р. VII "Перехідні положення" КАС України.

Суддя І.Г.Ясиновський