справа № 691/735/22
провадження №3/691/722/22
24 серпня 2022 рокуСуддя Городищенського районного суду Черкаської області Подорога Л. В.
розглянувши матеріали, які надійшли від Сектору поліцейської діяльності № 1 відділення поліції № 1 Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого по АДРЕСА_1 , пенсіонера,
за ч. 5 ст. 122 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
До Городищенського районного суду надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , який відповідно до адмінпротоколу серії ААБ № 155765 від 14.08.2022, вчинив правопорушення передбачене ч. 5 ст. 122-5 КУпАП.
Частиною 1 статті 256 КУпАП передбачено, що у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
У відповідності до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Інструкцією з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 07.11.2015 № 1395, передбачено порядок оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 122-5 КУпАП.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що наявні в матеріалах справи докази позбавляють суд можливості встановити фактичні обставини справи та ухвалити відповідне рішення.
Так, із складеного адмінпротоколу серії ААБ № 155765 від 14.08.2022 вбачається, що ОСОБА_1 14.08.2022 о 12 год. 00 хв. керуючи автомобілем ВАЗ 2102, д.н.з. НОМЕР_1 , по вул. Смілянській у с. Орловець, під час руху не надав перевагу автомобілю ВМW525, д.н.з. НОМЕР_2 , який здійснював обгін, чим створив аварійну обстановку, а саме, примусив водія ВМW різко змінити швидкість та напрямок руху.
Свою вину ОСОБА_1 не визнає.
До складеного протоколу, працівниками поліції додано письмові пояснення ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , свідчення яких суперечать один одному.
Схема пригоди не відображає напрямок руху автомобілів, наявність гальмівного шляху, уламків після зіткнення автомобіля ВМW із відбійником та інших відомостей, необхідних для установлення істини у справі.
Фото та відеофіксацію події, що мала місце 14.08.2022, матеріали справи не містять.
Оскільки зібрані матеріали справи є суперечливими, тому працівниками поліції необхідно було провести інші перевірочні дії, у тому числі але не виключно, відтворення події із її учасниками, призначення та проведення експертизи стосовно можливості, з технічної точки зору, розвитку подій за показами свідків такої події.
На підставі вище наведеного вважаю, що справу слід повернути для належного дооформлення, в ході якого необхідно виконати перевірочні дії, що вказані в мотивувальній частині даної постанови.
Керуючись ст. 278, 283 КУпАП,
Справу про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 5 ст. 122 КУпАП, стосовно ОСОБА_1 - повернути до Сектору поліцейської діяльності № 1 відділення поліції № 1 Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області для належного до оформлення, в ході якого необхідно виконати перевірочні дії, що вказані в мотивувальній частині даної постанови.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Л. В. Подорога