Дата документу 05.08.2022 Справа № 554/3139/22
Провадження № 2-о/554/106/2022
05 серпня 2022 року м. Полтава
Октябрський районний суд м. Полтави у складі:
головуючого судді - Материнко М.О.,
за участю секретаря судового засідання - Бормотова А.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Полтаві заяву ОСОБА_1 , зацікавлені особи - відділ державної реєстрації актів цивільного стану по Індустріальному та Немишлянському районах у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території, -
В провадженні Фрунзенського районного суду м. Харкова перебувала цивільна справи за заявою ОСОБА_1 , про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території.
27.04.2022 року відповідно до розпорядження Верховного суду від 08.03.2022 року № 2/0/9- 22 «Про зміну територіальної підсудності судових справ в умовах воєнного стану» вищевказана справа надійшла до Октябрського районного суду м. Полтави та була розподілена на суддю Материнко М.О.
24.02.2022 року заявник ОСОБА_1 , яка є матір?ю ОСОБА_2 , звернулась до суду із заявою, у якій просить встановити факт народження дитини - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в місті Свердловськ Луганської області. З 2014 року м. Свердловськ знаходиться на тимчасово окупованій території України.
В обґрунтування заявлених вимог вказує, що з 22.09.2007 року її донька ОСОБА_2 та ОСОБА_3 перебувають в зареєстрованому шлюбі та проживають в м. Свердловськ, Луганської області. Від шлюбу вони дітей не мають. Донька та її чоловік вирішили усиновити дитину, яка позбавлена батьківського піклування. ОСОБА_2 звернулася до органу на тимчасово окупованій території Луганської області діяльність якого вважається незаконною з метою встановлення опіки над неповнолітньою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка залишилася без опіки батьків. Рішенням органу на тимчасово окупованій території Луганської області діяльність якого вважається незаконною від 21.01.2022року ОСОБА_2 та ОСОБА_3 визнани такими, що удочерили дитину ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Органом на тимчасово окупованій території Луганської області діяльність якого вважається незаконною був складений запис про удочеріння ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та були змінені - призвище з « ОСОБА_6 » на « ОСОБА_7 », ім?я з « ОСОБА_8 » на « ОСОБА_9 », по-батькові з « ОСОБА_10 » на « ОСОБА_11 », дата народження та місце народження залишені без змін. На підставі вказаного рішення, 04.02.2022 року ОСОБА_2 та ОСОБА_3 отримали повторне свідоцтво про народження ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 серії НОМЕР_1 , видане органом на тимчасово окупованій території Луганської області діяльність якого вважається незаконною. Оскільки ОСОБА_2 та ОСОБА_3 є громадянами України, дитина, яку вони усиновили, також є громадянином України, вони бажають отримати свідоцтво про народження їх доньки відповідно до Законів України. Оскільки місце народження дитини є тимчасово окупованою територією України, встановлення вказаного факту є необхідним для отримання документу, що може бути прийнятий відділом реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації народження відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».
У судове засідання заявник не з'явилась, повідомлялась шляхом телефонограми.
Зацікавлені особи в судове засідання не з'явилися, неявка яких не перешкоджає розгляду заяви по суті.
Враховуючи викладене, суд вирішив розглядати справу за відсутності учасників справи на підставі наявних у справі доказів.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи та надані докази в їх сукупності, суд вважає, що заява не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до п. 5 ч.2 ст.293 ЦПК України в порядку окремого провадження розглядаються цивільні справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно п.7 ч.1 ст.315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Частиною 2 ст.315 ЦПК України передбачено, що у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Відповідно до ч.1 ст.317 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.
Тому суд приходить до висновку, що заява про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території подана неналежною особою виходячи з наступного:
Судом встановлено, що заявник ОСОБА_1 є громадянкою України, що підтверджується паспортом громадянина України серії НОМЕР_2 , виданий Свердорвським МВ УМВС України в Луганській області 19.05.2001 року.
Також судом встановлено, що зацікавлена особа ОСОБА_2 є громадянкою України, що підтверджується паспортом громадянина України серії НОМЕР_3 , виданий Свердорвським МВ УМВС України в Луганській області 06.11.2007 року.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 та ОСОБА_12 22.09.2007 року уклали шлюб, що підтверджується свідоцтвом про народження серія НОМЕР_4 , виданого відділом реєстрації актів цивільного стану Свердловського міського управління юстиції Луганської області. Прізвище після реєстрації шлюбу: чоловік - ОСОБА_7 ; дружини - ОСОБА_7 .
З наявних в матеріалах справи свідоцтва про народження серії НОМЕР_5 , виданого 27.03.1985 року Свердловським відділом РАЦС Ворошиловградської області та свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_4 , виданого 22.09.2007 року відділом реєстрації актів цивільного стану Свердловського міського управління юстиції Луганської області, вбачається, що ОСОБА_1 є матір'ю ОСОБА_2 .
В розумінні ст. 317 «Цивільного процесуального кодексу України» родичами є: чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, рідний брат, рідна сестра, дідусь, бабуся, прадідусь, прабабуся, внук, внучка, правнук, правнучка, усиновлювач чи усиновлений, опікун або піклувальник, особа, яка перебуває під опікою або піклуванням, а також особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом і мають взаємні права та обов'язки, зокрема особи, які спільно проживають, але не перебувають у шлюбі.
З позовної заяви поданої ОСОБА_1 , вбачається, та останньою не заперечується той факт, що її донька ОСОБА_2 від шлюбу з ОСОБА_3 дітей не має.
У матеріалах справи відсутній будь який документ, який підтверджує факт того, що ОСОБА_13 є бабусею дитини жіночої статті, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, яка народилася в м. Свердловськ Луганської області відносно якої вона прохає суд встановити факт, що має юридичне значення, а саме - факт народження.
Враховуючи, що згідно зі ст.76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи, суд дійшов до висновку про доведеність заявником факту народження дитини.
Відповідно до ч. 3 ст. 9 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.
Тому враховуючи положення ч. 3 ст. 9 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» та той факт, що ОСОБА_5 , народжена ІНФОРМАЦІЯ_3 не в шлюбі ОСОБА_2 та ОСОБА_3 (що встановлено судом та не заперечується заявницею) відомості в свідоцтві про народження видане, 04.02.2022 року органом на тимчасово окупованій території Луганської області діяльність якого вважається незаконною, щодо батьків народженої судом не беруться до уваги.
Положеннями ч.1 ст.7 Закону України «Про громадянство України» передбачено, що особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України.
При встановленні факту, що має юридичне значення, а саме факту народження відомості про батьків мають істотне значення зокрема щодо громадянство дитини. Тому суд приходить до висновку, що свідоцтві про народження видане, 04.02.2022 року органом на тимчасово окупованій території Луганської області діяльність якого вважається незаконною не відповідає вимогам ч. 3 ст. 9 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тому судом не береться до уваги.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Згідно зі ст. 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» для цілей цього Закону тимчасово окупованою територією визначається сухопутна територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, внутрішні води України цих територій.
Стаття 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачає, що на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим реалізації прав і свобод людини і громадянина.
Положеннями ч.2 і ч.3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що будь які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або посадові особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Згідно зі ст. 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 та ОСОБА_3 перебувають в зареєстрованому шлюбі та проживають в м. Свердловськ, Луганської області. Від шлюбу вони дітей не мають. Донька заявниці та її чоловік вирішили усиновити дитину, яка позбавлена батьківського піклування.
ОСОБА_2 звернулася до органу на тимчасово окупованій території діяльність якого вважається незаконною з метою встановлення опіки над неповнолітньою
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка залишилася без опіки батьків.
Рішенням органу на тимчасово окупованій території Луганської області діяльність якого вважається незаконною від 21.01.2022року ОСОБА_2 та ОСОБА_3 визнано такими, що удочерили дитину ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Органом на тимчасово окупованій території Луганської області діяльність якого вважається незаконною був складений "запис про удочеріння" ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та були змінені - призвище з « ОСОБА_6 » на « ОСОБА_7 », ім?я з « ОСОБА_8 » на « ОСОБА_9 », по-батькові з « ОСОБА_10 » на « ОСОБА_11 », дата народження та місце народження залишені без змін.
На підставі вказаного "рішення", 04.02.2022 року ОСОБА_2 та ОСОБА_3 отримали повторне свідоцтво про народження ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 серії НОМЕР_1 , видане органом на тимчасово окупованій території Луганської області діяльність якого вважається незаконною.
Виходячи з цього, суд вважає, що результати дій ОСОБА_2 та ОСОБА_3 спрямовані на усиновлення дитини, яка позбавлена батьківського піклування ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 не мають юридичних наслідків.
Крім цього, відповідно до ч.1 ст.144 СК України, батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану.
Згідно з ч.3 ст.317 ЦПК України у рішенні про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, зокрема, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків.
З огляду на викладене, суд прийшов до висновку про відмову в задоволення заяви про встановлення факту народження дитини в повному обсязі, оскільки ст. 317 «Цивільного процесуального кодексу України» передбачає вичерпний перелік осіб які можуть звернутися до суду з заявою про встановлення факту народження дитини. Також відповідно до ч. 3 ст. 9 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України дії ОСОБА_2 та ОСОБА_3 спрямовані на усиновлення дитини, яка позбавлена батьківського піклування ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 не мають юридичних наслідків тому судом не можуть бути визнанні.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 12, 81, 89, 263, 315, 317 ЦПК України, суд -
У задоволені заяву ОСОБА_1 , зацікавлені особи - відділ державної реєстрації актів цивільного стану по Індустріальному та Немишлянському районах у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території відмовити в повному обсязі.
Учасники справи:
Заявник - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_6 , адреса: АДРЕСА_1 .
Зацікавлені особи - відділ державної реєстрації актів цивільного стану по Індустріальному та Немишлянському районах у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), адреса: 61123, м.Харків, вул.Валентинівська,31; 61060, м.Харків, пр.Московський, 140/1.
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , паспорт серії НОМЕР_7 виданий Свердловським МВ УМВС України в Луганській області, виданий 06.11.2007 року, РНОКПП НОМЕР_8 , адреса: АДРЕСА_2 .
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , паспорт серії НОМЕР_9 виданий Свердловським МВ УМВС України в Луганській області, виданий 02.06.1997 року, РНОКПП НОМЕР_10 , адреса: АДРЕСА_2 .
Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів до Полтавського апеляційного суду області через Октябрський районний суд м.Полтави.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання скарги рішення, якщо його не було скасовано, набирає законної сили після прийняття рішення судом апеляційної інстанції.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Оскарження рішення суду не зупиняє його виконання.
Повний текст рішення складено та проголошено 23.08.2022 року.
Суддя М.О. Материнко