Справа № 307/3218/22
Провадження № 2-о/307/68/22
23 серпня 2022 року м. Тячів
Тячівський районний суд Закарпатської області
у складі головуючої судді Сас Л.Р.,
секретар судового засідання Ситар В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у порядку окремого провадження за правилами ч. 2 ст. 247 ЦПК України (за відсутності учасників справи та нездійснення фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу) цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території ,
встановив:
Представник заявника ОСОБА_1 - адвокат Решетар В.В. 22 серпня 2022 року подав до суду заяву про встановлення факту смерті баби заявника ОСОБА_1 - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Торез Донецької області, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в місті Донецьк, у віці 85 років.
В обґрунтування заяви представник заявника посилався на те, що до моменту тимчасової окупації заявник ОСОБА_1 проживала зі своєю бабою ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 на тимчасово окупованій території.
Дана інформація міститься в документі, який видано у м. Донецьк. Вказаний документ не є прийнятним для нашої держави, оскільки він виданий на тимчасово окупованій території України, однак він є письмовим доказом підтверджуючим факт смерті громадянина. Також отримати свідоцтво про смерть у відділі державної реєстрації актів цивільного стану неможливо, оскільки факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ, що може бути прийнято відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті відповідно до статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».
Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться на підставі документів встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою, що підтверджується відмовою Тячівського районного відділу Державної реєстрації актів цивільного стану у Тячівському районі Закарпатської області у проведенні державної реєстрації смерті від 8 червня 2022 року.
На даний час у ОСОБА_1 відсутні документи, які дозволяють зареєструвати смерть, згідно вимог національного законодавства та отримати свідоцтво про смерть, встановленого Україною зразка.
Встановлення факту, що має юридичне значення, необхідно для державної реєстрації смерті померлої особи, проведеної державним органом України.
Від представника заявника надійшла заява про розгляд справи за їх відсутності та підтримання заяви.
Представник заінтересованої особи - Тячівського районного відділу Державної реєстрації актів цивільного стану у Тячівському районі Закарпатської області Південно-Західного міжрегіонального управління юстиції (м. Івано-Франківськ), будучи належним чином повідомленим про судове засідання, у судове засідання не з'явився без повідомлення причин, у зв'язку з чим суд на підставі п. 1) ч. 3 ст. 223 ЦПК України постановив ухвалу про розгляд справи за його відсутності на підставі наявних у справі доказів.
З'ясувавши всі обставини справи та перевіривши їх доказами, суд дійшов висновку про задоволення заяви з таких підстав.
Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Пунктом 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України передбачено, що суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Згідно ч. 1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Із посвідки про народження, видно що ОСОБА_2 народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 у м. Чистяково Донецької області.
Відповідно до свідоцтва про припинення одруження НОМЕР_1 видно, що ОСОБА_3 перебувала у зареєстрованому шлюбі із ОСОБА_4 до 8 лютого 1968 року і після припинення шлюбу їй присвоєно прізвище ОСОБА_5 .
Із свідоцтва про народження ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 видно, що її батьками є ОСОБА_4 та ОСОБА_7 .
Із свідоцтва про шлюб та народження відомо, що ОСОБА_6 та ОСОБА_8 , зареєстрували свій шлюб 22 серпня 1982 року і від даного шлюбу у них ІНФОРМАЦІЯ_5 народилася дочка ОСОБА_1 .
Із довідки 37989 про присвоєння ідентифікаційного номера ДПІ у Калінінському районі м. Донецька видно, що ОСОБА_2 присвоєно ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , наданий Державною податковою адміністрацією України, згідно даних, заповнених нею в обліковій картці.
Отже, із досліджених документів видно, що заявник ОСОБА_1 є внучкою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Із довідки від 18 червня 2018 року № 0000560824 видно, що ОСОБА_1 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_5 у м. Донецьк, взято на облік внутрішньо переміщеної особи із зареєстрованого місця проживання по АДРЕСА_1 і її фактичне місце проживання/перебування на даний час є АДРЕСА_2 .
Із свідоцтва про смерть відомо, що ОСОБА_2 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 у м. Торез Донецької області, померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у віці 85 років у м. Донецьк, Пролетарський район Донецької Народної Республіки.
Отже, наведеними доказами достовірно встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Донецьк померла ОСОБА_2 баба заявника.
Відповідно до роз'яснень, наданих в п.13 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд встановлює факт смерті особи за умови підтвердження доказами, що ця подія мала місце у певний час та за певних обставин.
Згідно абзацу другого п. 18 вказаної Постанови рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не замінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.
Також, суд бере до уваги Інформаційний лист Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про окремі питання застосування Закону України від 04 лютого 2016 року № 990-VІІІ «Про внесення змін до Цивільного процесуального кодексу України щодо встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України», в якому роз'яснено, що документи, видані органами та установами (зокрема, лікарняними закладами), що знаходяться на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, як виняток можуть братись до уваги судом та оцінюватись разом з іншими доказами в їх сукупності та взаємозв'язку.
У відповідності до Указу Президента України «Про межі та перелік районів, міст, селищ і сіл, частин їх територій, тимчасово окупованих у Донецькій та Луганській областях» № 32/2019 від 07.02.2019 року, м. Донецьк, визнано тимчасово окупованою територією.
Відповідно до Переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 03 травня 2022 року, затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 25 квітня 2022 року № 75 (у редакції наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 06 травня 2022 року № 85) Донецька міська територіальна громада входить до вказаного переліку.
Згідно ст.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Так, у відповідності до ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.
Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Відтак, свідоцтво про смерть ОСОБА_2 не створює правових наслідків, оскільки воно видано та завірено відбитком печатки органів реєстрації актів цивільного стану невизнаної Донецької народної республіки.
Ураховуючи наведене, а також те, що чинним законодавством не передбачено іншого порядку встановлення факту смерті ОСОБА_2 , встановлення даного факту має юридичне значення, оскільки дає підстави для державної реєстрації смерті померлої особи, проведеної державним органом України.
На підставі п. 8) ч. 1 ст. 430 ЦПК України суд допускає негайне виконання рішення у справі про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України.
Керуючись ст. ст. 258, 259, 263-265, 293 ЦПК України, суд
ухвалив:
Заяву ОСОБА_1 задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_2 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 у м. Торез Донецької області, померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у віці 85 років в м. Донецьк.
Рішення суду підлягає негайному виконанню та набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не буде подано, та може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Закарпатського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відомості про учасників справи:
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 .
Представник заявника: ОСОБА_9 , АДРЕСА_3 .
Заінтересована особа: Тячівський районний відділ Державної реєстрації актів цивільного стану у Тячівському районі Закарпатської області Південно-Західного міжрегіонального управління юстиції (м. Івано-Франківськ), вул. Нересенська, 2, м. Тячів Закарпатської області, код ЄДРПОУ 25999051.
Суддя Л.Р.Сас