ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
про залишення позовної заяви без руху
17 червня 2022 року м. Київ № 380/7371/22
Cуддя Окружного адміністративного суду міста Києва Федорчук А.Б., розглянувши матеріали позовної заяви та додані до неї матеріали
за позовом Департаменту патрульної поліції (вул. Ф.Ернста, 3, м. Київ, 03048)
до Центрального міжрегіонального управління юстиції (м.Київ) (пров.Музейний, 2-д, м. Київ, 01001)
про визнання протиправною та скасування постанови,-
До Львівського окружного адміністративного суду звернувся Департамент патрульної поліції з позовом до Центрального міжрегіонального управління юстиції про визнання протиправною та скасування постанови від 10.01.2022 про стягнення виконавчого збору у розмірі 26 000,00 грн. у виконавчому провадженні № 65819317.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 16.05.2022 адміністративну справу №380/7371/22 передано за підсудністю до Окружного адміністративного суду м. Києва.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу справ між суддями від 14.06.2022 справу №380/7371/22 передано на розгляд судді Федорчуку А.Б.
Вирішуючи питання про відкриття провадження у даній справі суд зазначає наступне.
Пунктом 3 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Відповідно до частини 1 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно із частиною статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено іншого, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Отже, Кодексом адміністративного судочинства України встановлений шестимісячний строк, який є загальним строком, для звернення особи до суду для захисту порушених прав, свобод та інтересів.
При цьому, частиною 1 статті 287 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Відповідно до частини 2 статті 287 Кодексу адміністративного судочинства України позовну заяву може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.
Вимогами частини 5 статті 74 Закону України "Про виконавче провадження" рішення та дії виконавця, посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені протягом 10 робочих днів з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи законних інтересів. Рішення виконавця про відкладення проведення виконавчих дій може бути оскаржене протягом трьох робочих днів з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи законних інтересів.
Як зазначено позивачем у позовній заяві, оскаржувана постанова надійшла на адресу Департаменту 12.02.2022, тобто строк на даного оскарження рішення державного виконавця спливає 23.02.2022.
Як встановлено з матеріалів справи до суду позов скеровано лише 06.05.2022.
В позовній заяві, обґрунтовуючи причини пропуску строку звернення до суду, позивач зазначає, що станом на день звернення до суду ним не отримано відповідь від державного виконавця на лист від 23.11.2021 щодо виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 26.02.2021 у справі № 380/12608/21 та закриття виконавчого провадження № 65819317.
На переконання позивача, така бездіяльність відповідача призвела до триваючого порушення прав позивача, а тому перебіг 10-денного строку на подачу позову не розпочався.
Окрім того, позивачем зазначено, що у зв'язку з введенням в Україні воєнного стану, згідно Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 всі процесуальні представники залучені до виконання завдань територіальної оборони, здійсненні заходів правового режиму воєнного стану з метою забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройно агресії окупаційних військ на території України, а тому просив поновити процесуальний строк.
Надаючи правову оцінку наведеним доводам позивача стосовно причин пропуску строку звернення з даним позовом, суд не вбачає поважності причин пропуску такого строку, оскільки, як вже зазначено, перебіг строку звернення до суду з вимогою про скасування постанови від 10.01.2022 ВП № 65819317 про стягнення виконавчого збору закінчується 23.02.2022. В даний період на території України воєнний стан не діяв, а тому перешкод для звернення до суду в межах 10-денного строку, про які позивач зазначає у позові, не було
Посилання на ненадання відповідачем відповіді на лист від 23.11.2021 № 26863/41/3/02-2021 суд відхиляє, оскільки така, на думку позивача, бездіяльність не є предметом спору в даній справі, і разі порушення прав Департаменту може бути предметом іншого спору.
Відповідно до частини 1 статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
За таких обставин, суд вважає за необхідне надати позивача час для подачі до суду заяви про поновлення строку звернення до суду за захистом прав із зазначенням інших підстав поважності пропуску такого строку.
При цьому, суд враховує посилання позивача на обставини, які зумовлені введенням в Україні з 24.02.2022 року воєнного стану, в разі обґрунтування підстав не звернення за захистом прав до суду до настання даної події - введення воєнного стану.
У відповідності до частини 2 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України суб'єкт владних повноважень при поданні адміністративного позову зобов'язаний додати до позовної заяви доказ надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення іншим учасникам справи, які не мають офіційної електронної адреси, копії позовної заяви та доданих до неї документів..
Однак, позивачем доказів надіслання позовної заяви на адресу відповідача до матеріалів позову не додано.
Частиною 3 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно з приписами частини першої статті 4 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 № 3674-VI, судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно з пунктом 3 частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 №3674-VI, за подання суб'єктом владних повноважень до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру ставка судового збору становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2022 рік" установлено, що з 01 січня 2022 року прожитковий мінімум для працездатних осіб становить 2481 гривень.
Оскільки ціна позовних вимог складає 26000,00 грн., під час звернення до суду з даним позовом позивачеві належало сплатити судовий збір у розмірі 2481,00 грн.
Разом з тим доказів сплати судового збору позивач до матеріалів позовної заяви не приєднав.
Наведені обставини вказують на невідповідність позовної заяви вимогам процесуального законодавства.
Згідно з частинами 1, 2 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Недоліки позовної заяви мають бути усунені протягом десяти днів з дня вручення копії цієї ухвали шляхом подання до суду:
- заяви про поновлення строку звернення до суду з зазначенням підстав та доказів поважності причин його пропуску;
- доказів надіслання рекомендованим листом позовної заяви з додатками на адресу відповідача;
- оригіналу документу про сплату судового збору у розмірі 2481,00 грн.;
Керуючись статтями 160, 161, 169, 241, 243 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
1. Позовну заяву Департаменту патрульної поліції залишити без руху.
2. Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом десяти днів з моменту отримання ухвали.
3. Попередити позивача про наслідки недотримання вимог ухвали про залишення позовної заяви без руху, передбачені пунктом 1 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала, відповідно до ч. 2 ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України, набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя А.Б. Федорчук