Ухвала від 14.06.2022 по справі 320/100/22

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

УХВАЛА

про повернення позовної заяви

14 червня 2022 року м. Київ № 320/100/22

Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Шевченко Н. М., ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї матеріалами ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,

УСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 11.01.2022 передано за підсудністю до Окружного адміністративного суду міста Києва.

Підставою для постановлення згаданої ухвали стало виявлення судом факту порушення територіальної підсудності, оскільки позивач зареєстрований у Черкаській області, а місцезнаходженням відповідача є АДРЕСА_1 .

За змістом ч. 1 ст. 25 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Згаданою нормою встановлено правило, за яким підсудність адміністративної справи, якщо це не суперечить іншим нормам щодо підсудності, може визначатись за вибором позивача.

Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр) - єдина державна інформаційна система, що забезпечує збирання, накопичення, обробку, захист, облік та надання інформації про юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадські формування, що не мають статусу юридичної особи.

Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення державних органів та органів місцевого самоврядування, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб, громадські формування, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру (ч. 1 ст. 7 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань»).

За відомостями з Єдиного державного реєстру, місцезнаходженням відповідача є вул. Саєнка Андрія, 10, м. Фастів, Київська обл.

При цьому, зазначення у позовній заяві іншої адреси відповідача може тлумачитись не інакше як помилка учасника справи, який, на відміну від суду, не зобов'язаний вживати визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі (ч. 4 ст. 9 КАС України) та з'ясовувати, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності (п. 4 ч. 1 ст. 171 КАС України).

За даних обставин, альтернативна територіальна підсудність, визначена ч. 1 ст. 25 КАС України, належить Черкаському окружному адміністративному суду (за зареєстрованим місцем проживання позивача) та Київському окружному адміністративному суду (за місцезнаходженням відповідача).

Оскільки при зверненні до суду представник позивача обрав другу опцію - Київський окружний адміністративний суд, звертаючи увагу на те, що територіальна підсудність Окружного адміністративного суду міста Києва на дану справу не розповсюджується, слід констатувати факт, що вибір позивачем Київського окружного адміністративного суду здійснено у відповідності до норм КАС України.

За змістом ч. 2 ст. 308 КАС України порушення норм процесуального права є підставою для скасування судового рішення.

Згідно з ч. 2 ст. 241 КАС України процедурні питання, пов'язані з рухом справи в суді першої інстанції, клопотання та заяви осіб, які беруть участь у справі, питання про відкладення розгляду справи, оголошення перерви, зупинення або закриття провадження у справі, залишення заяви без розгляду, а також в інших випадках, передбачених цим Кодексом, вирішуються судом шляхом постановлення ухвал.

Резюмуючи викладене, в ухвалі від 09.04.2021 Київський окружний адміністративний суд не з'ясував місцезнаходження відповідача та дійшов до помилкового висновку про порушення територіальної підсудності, натомість, позивача безпідставно позбавлено права на вибір суду за ч. 1 ст. 25 КАС України, з огляду на що, слід відмовити у прийнятті справи до провадження та повернути її до Київського окружного адміністративного суду.

Керуючись статтями 9, 25, 27, 29, 171, 241, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України,

УХВАЛИВ:

1. У прийнятті до провадження за підсудністю адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії відмовити.

2. Повернути адміністративну справу № 320/100/22 до Київського окружного адміністративного суду.

Ухвала набирає законної сили відповідно до ст. 256 КАС України та оскарженню не підлягає.

Суддя Н.М. Шевченко