Справа №760/10364/22
1-кс/760/3272/22
22.08.2022 м. Київ
Слідчий суддя Солом'янського районного суду м. Києва ОСОБА_1 ,
при секретарі судового засідання ОСОБА_2 ,
за участю слідчого ОСОБА_3 ,
розглянувши у судовому засіданні в залі судових засідань Солом'янського районного суду м. Києва за адресою: м. Київ, вул. Максима Кривоноса, буд. 25 клопотання старшого слідчого в ОВС слідчого управління Головного управління СБ України у м. Києві та Київській області ОСОБА_4 про тимчасовий доступ до документів та їх вилучення у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42021110000000173 від 02.07.2021 р. за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 212, ч. 2 ст. 364, ч. 2 ст. 364 КК України,
До Солом'янського районного суду міста Києва надійшло клопотання старшого слідчого в ОВС слідчого управління Головного управління СБ України у м. Києві та Київській області ОСОБА_4 про тимчасовий доступ до документів та їх вилучення у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42021110000000173 від 02.07.2021 р. за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 212, ч. 2 ст. 364, ч. 2 ст. 364 КК України.
Клопотання слідчого мотивоване тим, що в ході здійснення досудового розслідування встановлено, що на даний час на території Київського регіону функціонує протиправна схема, спрямована на ухилення від оподаткування в особливо великих розмірах та легалізації доходів отриманих злочинним шляхом. Так, встановлено, що певні громадянин України з 2013 року по теперішній час здійснюють систематичний продаж об'єктів нерухомості. Зокрема, відповідно до «Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта» громадяни України протягом зазначеного проміжку часу здійснювали операції з продажу (міни) об'єктів нерухомого майна, які знаходяться за адресами розташування ряду житлових комплексів. Згідно з порядком оподаткування операцій з продажу об'єктів нерухомого майна, визначеного ст. 172 Податкового кодексу України (далі - ПКУ), дохід, отриманий платником податку від продажу протягом звітного податкового року більш як з одного об'єкту нерухомості, підлягає оподаткуванню за ставкою 5%. Згідно з п.п.172.8 ПКУ, під продажем розуміється будь-який перехід права власності на об'єкти нерухомості, крім їх успадкування та дарування. Крім того, п. 161 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень ПКУ передбачено, що тимчасово, до набрання чинності рішенням ВРУ про завершення реформи ЗСУ, встановлюється військовий збір. Об'єктом оподаткування військового збору є доходи, визначені в ст. 163 ПКУ. Ставка збору складає 1,5 % від вартості об'єкта оподаткування. Відповідно до вимог ПКУ, фізична особа при укладанні договору купівлі-продажу об'єкту нерухомого майна (квартира, приміщення тощо), повинна сплатити 5% податку з доходів фізичних осіб та 1,5% військового збору від суми отриманого доходу. Згідно з п.14.1.36 п.14.1 ст.14 ПКУ «господарська діяльність» - діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, дорученнями та агентськими договорами. Відповідно до п. 2 ст. 3 Господарського кодексу України: «Господарська діяльність, що здійснюється для досягнення економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку, є підприємництвом, а суб'єкти підприємництва - підприємцями…». Статтею 43 Господарського кодексу України передбачено, що «Підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутків. Враховуючи зазначене, системний продаж фізичними особами нерухомого майна, у тому числі власного, з метою одержання прибутку, є підприємницькою діяльністю та підлягає оподаткування ПДФО відповідно до вимог ПКУ за ставкою 18%. В результаті здійснення операцій з продажу (міни) об'єктів нерухомого майна за адресами розташування зазначених житлових комплексів вищеперерахованими громадянами України отримано дохід у розмірі понад 1 млрд. грн., однак у зв'язку із не реєстрацією у якості суб'єктів підприємницької діяльності вказані особи ухилились від сплати до бюджету податків у розмірі понад 200 млн. грн. Зокрема, в ході здійснення досудового розслідування встановлено, що громадянин України ОСОБА_5 (ІПН: НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ), серед інших виступав замовником будівництва багатоквартирних житлових будинків на території Київської області, у тому числі ЖК « ІНФОРМАЦІЯ_1 », що за адресою: АДРЕСА_2 (земельні ділянки з кадастровими номерами: 3222486201:01:011:5016, 3222486201:01:011:5017) та ЖК « ІНФОРМАЦІЯ_2 », що за адресою: АДРЕСА_2 (земельні ділянки з кадастровими номерами: 3222486201:01:004:5063, 3222486201:01:004:5064, 3222486201:01:004:5065), а також іншими адресами, та в подальшому переслідуючи мету отримання доходу та ухилення від сплати з нього податків, зборів (обов'язкових платежів), уклали договори купівлі-продажу, зокрема на квартири та приміщення, які розташовані на території Київської області, з особами, які виявили бажання набути їх у власність. Таким чином, ОСОБА_5 фактично займався підприємницькою діяльністю у вигляді систематичного продажу нерухомого майна (квартир та приміщень) об'єктів нерухомості, які розташовані на території Київської області, а також достеменно знаючи про необхідність здійснення сплати за вказаний період податку на доходи фізичних осіб, військового збору, сплати повної суми зобов'язань з податку на додану вартість, ухилявся від таких сплат. Також, стало відомо, що правочини з відчуження зазначених об'єктів нерухомого майна громадянином України ОСОБА_5 посвідчувались приватним нотаріусом Києво-Святошинського районного нотаріального округу ОСОБА_6 . Таким чином, у органу досудового розслідування є достатні підстави вважати, що відомості, які містяться в нотаріальних документах, які знаходяться у володінні приватного нотаріуса Києво-Святошинського районного нотаріального округу ОСОБА_7 та якими посвідчувались правочини з відчуження вказаних об'єктів нерухомого майна, мають значення для встановлення обставин здійснення операцій з продажу об'єктів нерухомого майна громадянину України ОСОБА_5 , у тому числі для проведення судово-економічної експертизи.
У судовому засіданні слідчий ОСОБА_3 підтримала клопотання із підстав та за обставин, зазначених у самому клопотанні, наполягала на його задоволенні.
У зв'язку із тим, що стороною обвинувачення не було доведено наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення речей і документів, тимчасовий доступ до яких просить надати слідчий, стосовно того, що приватним нотаріусом Києво-Святошинського районного нотаріального округу ОСОБА_6 можуть вчинятись дії, спрямовані на знищення чи приховання документів, про які зазначає слідчий у поданому клопотанні, та які містять в собі таємницю вчинення нотаріальних дій, судом на виконання вимог ч. 1 ст. 163 КПК України було здійснено судовий виклик у судове засідання нотаріуса ОСОБА_6 .
У судове засідання нотаріус ОСОБА_6 не прибула, про причини своєї неявки суд не повідомила.
За змістом ч. 4 ст. 163 КПК України неприбуття за судовим викликом особи, у володінні якої знаходяться речі і документи, без поважних причин або неповідомлення нею про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду клопотання.
Дослідивши клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, які становлять таємницю здійснення нотаріальних дій, заслухавши пояснення учасників провадження, слідчий суддя прийшов до висновку про його часткове задоволення, виходячи з наступного:
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КПК України завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Відповідно до ст. 8 КПК України кримінальне провадження здійснюється з додержанням принципу верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Згідно з ч. ч. 1, 5 ст. 9 КПК України під час кримінального провадження суд, слідчий суддя, прокурор, керівник органу досудового розслідування, слідчий, інші службові особи органів державної влади зобов'язані неухильно додержуватися вимог Конституції України, цього Кодексу, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, вимог інших актів законодавства.
Відповідно до ч. 1 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Відповідно до ст. 160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.
У клопотанні зазначаються: 1) короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у зв'язку з яким подається клопотання; 2) правова кваліфікація кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність; 3) речі і документи, тимчасовий доступ до яких планується отримати; 4) підстави вважати, що речі і документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 5) значення речей і документів для встановлення обставин у кримінальному провадженні; 6) можливість використання як доказів відомостей, що містяться в речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, у випадку подання клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю; 7) обґрунтування необхідності вилучення речей і оригіналів або копій документів, якщо відповідне питання порушується стороною кримінального провадження.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 162 КПК України до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, належать відомості, які можуть становити таємницю вчинення нотаріальних дій.
У відповідності до ч. ч. 5, 6, 7 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Доступ особи до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, здійснюється в порядку, визначеному законом. Доступ до речей і документів, що містять відомості, які становлять державну таємницю, не може надаватися особі, що не має до неї допуску відповідно до вимог закону.
Слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Тимчасовий доступ до речей і документів є заходом забезпечення кримінального провадження, а тому у відповідності до ч. 1 ст. 131 КПК України має застосовуватись з метою досягнення дієвості цього провадження.
Так, слідчим суддею встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42021110000000173 від 02.07.2021 р. за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364, ч. 3 ст. 212, ч. 2 ст. 364 КК України. Відповідно до інформації з Витягу з єдиного реєстру досудових розслідувань слідує, що на підставі матеріалів правоохоронних та контролюючих державних органів про виявлення фактів вчинення чи підготовки до вчинення кримінальних правопорушень були внесені відомості стосовно того, громадяни України протягом значного проміжку часу здійснювали операції з продажу об'єктів нерухомого майна, які знаходяться на території Київської області, однак із не реєстрацією у якості суб'єктів підприємницької діяльності, внаслідок чого вказані особи ухилились від сплати до бюджету податків в особливо великих розмірах /а. с. 5-6, 17-23/.
На підставі постанови прокурора відділу Київської обласної прокуратури від 27.09.2021 р. досудове розслідування у даному кримінальному провадженні було доручено слідчим СУ ГУ СБУ у м. Києві та Київській області /а. с. 13-14/.
Зі змісту інформації, отриманої за наслідками виконання доручення, слідує, що громадянин України ОСОБА_5 (ІПН: НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ), серед інших виступав замовником будівництва багатоквартирних житлових будинків на території Київської області, у тому числі ЖК « ІНФОРМАЦІЯ_1 », що за адресою: АДРЕСА_2 (земельні ділянки з кадастровими номерами: 3222486201:01:011:5016, 3222486201:01:011:5017) та ЖК « ІНФОРМАЦІЯ_2 », що за адресою: АДРЕСА_2 (земельні ділянки з кадастровими номерами: 3222486201:01:004:5063, 3222486201:01:004:5064, 3222486201:01:004:5065) /а. с. 27/.
Відповідно до протоколу огляду інтернет-ресурсів від 29.09.2021 р. слідує, що через офіційний сайт ІНФОРМАЦІЯ_4 було здійснено вхід до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, та встановлено, що приватним нотаріусом Києво-Святошинського районного нотаріального округу ОСОБА_6 посвідчувались правочини із відчуження вищевказаних об'єктів нерухомого майна /а. с. 36-37/.
Досліджені в судовому засіданні матеріали клопотання свідчать, що слідчий довела, що існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження, а також те, що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого та внаслідок надання стороні обвинувачення тимчасового доступу до речей і документів, які становлять таємницю здійснення нотаріальних дій, може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий звернулась до слідчого судді із клопотанням. Зокрема, доведено або спростовано обставини ухилення від сплати до бюджету України податків.
Також, слідчим доведена можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів, зокрема наявність чи відсутність обґрунтованих підстав вважати, що дійсно було вчинено кримінальне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 212 КК України, та встановлення осіб, причетних до його вчинення.
Самі по собі ці документи мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, про які зазначено вище.
Таким чином, клопотання слідчого підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 214, 159-163, 372, 376 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання старшого слідчого в ОВС слідчого управління Головного управління СБ України у м. Києві та Київській області ОСОБА_4 про тимчасовий доступ до документів та їх вилучення у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42021110000000173 від 02.07.2021 р. за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 212, ч. 2 ст. 364, ч. 2 ст. 364 КК України, - задовольнити.
Надати старшому слідчому в ОВС слідчого управління Головного управління СБ України у м. Києві та Київській області ОСОБА_4 , слідчому слідчого управління Головного управління СБ України у м. Києві та Київській області ОСОБА_8 , слідчому в ОВС слідчого управління Головного управління СБ України у м. Києві та Київській області ОСОБА_9 , слідчому слідчого управління Головного управління СБ України у м. Києві та Київській області ОСОБА_3 тимчасовий доступ до документів, які містять охоронювану законом таємницю - таємницю вчинення нотаріальних дій, та перебувають у володінні приватного нотаріуса Києво-Святошинського районного нотаріального округу ОСОБА_7 , а саме до копій наступних документів щодо відчуження наступних об'єктів нерухомого майна:
- АДРЕСА_3 ,
а саме до договорів купівлі-продажу квартир (приміщень) та земельних ділянок, попередні договори, договори купівлі-продажу майнових прав, інші договори, додатки до них, документи, які підтверджують право власності на об'єкти нерухомого майна (житлового будинку), які в подальшому були реалізовані фізичним особам, довіреності, квитанції, платіжні доручення та інші документи щодо сплати податків, зборів, інших обов'язкових платежів за вказаними правочинами, розписки чи акти про отримання готівкових коштів, інші документи, які підтверджують повний розрахунок за договорами та інформацію про сплачені податки з доходу фізичних осіб, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, військовий збір по вище вказаних об'єктах нерухомості, які залишилися у справі нотаріуса, а також до всіх інших документальних матеріалів, що послугували підставою для нотаріального посвідчення та укладання вище вказаних договорів, з можливістю їх вилучення (здійснення виїмки).
Зобов'язати приватного нотаріуса Києво-Святошинського районного нотаріального округу ОСОБА_10 надати (забезпечити) тимчасовий доступ до речей і документів, зазначених в ухвалі.
Строк дії ухвали про дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів, - тридцять днів з дня постановлення ухвали.
Ухвала підлягає виконанню одноразово.
Відповідно до ч. 1 ст. 166 КПК України, у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню в апеляційному порядку не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1