СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА
ун. № 759/27883/21
пр. № 2/759/2843/22
02 серпня 2022 року м. Київ
Святошинський районний суд м. Києва в складі:
головуючого судді Твердохліб Ю.О.
за участю секретаря Гришиної А.Г.
представника відповідача Литвина А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» про зобов'язання вчинити дію,-
У грудні 2021 року ОСОБА_1 звернулась до Святошинського районного суду з позовом до АТ «Державний ощадний банк України» про зобов'язання вчинити дію.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що вона є клієнтом АТ «Державний ощадний банк України». З метою зберігання та накопичення коштів в національні валюті позивачем було відкрито в АТ "Ощадбанк" по м.Києву картковий рахунок № НОМЕР_1 та видано банківську картку № НОМЕР_2 . Крім того, у останньої є рахунок у АТ "Ощадбанк" по Донецькій обл., яким вона не користується та на якому є гроші. Восени 2021 року її представник подав до АТ "Ощадбанк" по м.Києві заяву про закриття рахунку АТ "Ощадбанк" по Донецькій обл. НОМЕР_3 та переведення всіх коштів на рахунок АТ "Ощадбанк" по м.Києву UA593226690000026205506301692. Співробітники повідомили, що АТ "Ощадбанк" по Донецькій обл. відмовляється закривати рахунок та вимагає, щоб позивач особисто приїхала до банку у Донецькій області.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 08.12.2021 року визначено головуючу суддю Твердохліб Ю.О. (а.с. 22-23).
Ухвалою Святошинського районного суду м. Києва від 13.12.2021 року цивільну справу напралено за підсудністю до Печерського районного суду м.Києва (а.с. 24-25).
Постановою Київського апеляційного суду від 24.01.2022 року ухвалу Святошинського районного суду м.Києва від 13.12.2021 року скасовано та направлено справу до суду першої інстанції для продовження розгляду (а.с. 61-64).
06.04.2022 року ухвалою Святошинського районного суду м. Києва відкрито провадження у справі (а.с. 69).
Ухвалою Святошинського районного суду м. Києва від 27.05.2022 року змінено порядок розгляду справи - з повідомленням (викликом) сторін та призначено дату та час судового засідання (а.с. 85).
09.06.2022 року відповідач подав відзив, в якому просив в задоволенні позову відмовити повністю. 22.08.2014 року на ім'я ОСОБА_1 , як внутрішньо переміщеною особою, було відкрито картковий рахунок для отримання пенсії №НОМЕР_3 за тарифним пакетом "Пенсійний" в ТВБВ № 10004/0271 філії - Донецьке обласне управління АТ "Ощадбанк" в м.Краматорськ. 01.11.2017 року відповідно до заяви про приєднання № 2169434 до договору комплексного банківського обслуговування фізичних осіб та відкриття поточного рахунку з використанням електронного платіжного засобу (платіжної картки), картковий рахунок позивача № НОМЕР_3 було приєднано до договору комплексного банківського обслуговування та змінено тарифний пакет на "Пенсійний "Мігрант". 02.06.2021 року на ім'я позивача в філії Головного управління по м.Києву та Київській обл. АТ "Ощадбанк" відкритий рахунок НОМЕР_1 (ТВБВ № 10026/0712, м.Ірпінь), тарифний пакет "Мій рахунок" (соціальний).
Позивач є внутрішньопереміщеною особою та не пройшла фізичну ідентифікацію у встановленому чинним законодавством порядку, а тому 01.02.2018 року картковий рахунок на її ім'я № НОМЕР_3 було заблоковано на здійснення видаткових операцій на виконання постанови Кабінету Міністрів № 637 від 05.11.2014 року "Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам". До теперішнього часу позивач для проходження ідентифікації та розблокування свого рахунку до ТВБВ №10004/0271 Філії - Донецьке обласне управління АТ "Ощадбанк" в м.Краматорськ не зверталась, а тому обмеження на здійснення видаткових операцій діють на цей час та виключають можливість проведення за ним видаткових операцій, в тому числі перерахування коштів на інший рахунок.
Крім того, за інформацією Філії - Донецьке обласне управління АТ "Ощадбанк" в м.Краматорськ та філії Головного управління по м.Києву та Київській обл. АТ "Ощадбанк" заяви від ОСОБА_1 та її представника ОСОБА_2 не надходили.
Представник відповідача вважає, що позовна заява не містить належних та допустимих доказів на підтвердження звернення до АТ "Ощадбанк" щодо ініціювання закриття рахунків на переказу коштів.
Позивач у судове засідання не з'явилась, в позовній заяві просить розглядати справу у її відсутність, на задоволенні позовних вимог наполягає (а.с. 5).
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував з підстав, викладених у відзиві.
Суд, оцінивши усі докази зібрані в справі у їх сукупності, виходячи з обставин, встановлених під час судового розгляду справи, вислухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, дійшов висновку про залишення позову без задоволення з наступних підстав.
Частиною 1 ст. 2 ЦПК України передбачено, що завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу (ч. 1 ст. 16 ЦК України).
Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно ч. 3 ст. 12 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно з вимогами п.п. 1, 2, 3 ч. 1 ст. 264 ЦПК України, під час ухвалення рішення суд вирішує, чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи; які правовідносини сторін випливають із встановлених обставин.
Судом встановлено, що 22.08.2014 року на ім'я ОСОБА_1 , як внутрішньо переміщеної особи, відкрито картковий рахунок для отримання пенсії №НОМЕР_3 за тарифним пакетом "Пенсійний" в ТВБВ № 10004/0271 філії - Донецьке обласне управління АТ "Ощадбанк" в м.Краматорськ.
01.11.2017 року відповідно до заяви про приєднання № 2169434 до договору комплексного банківського обслуговування фізичних осіб та відкриття поточного рахунку з використанням електронного платіжного засобу (платіжної картки), картковий рахунок ОСОБА_1 № НОМЕР_3 було приєднано до договору комплексного банківського обслуговування та змінено тарифний пакет на "Пенсійний "Мігрант" (а.с. 100-101) .
Згідно з пунктом 6 Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1999 року №1596, для внутрішньо переміщених осіб, які перебувають на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року №509, уповноваженим банком є АТ "Ощадбанк".
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 05 листопада 2014 року №637 "Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам" внутрішньо переміщені особи зобов'язані із визначеною періодичністю з'являтися до установ ПАТ "Державний ощадний банк України" для ідентифікації, а якщо такі дії ними не здійснюються, то операції за поточним рахунком зупиняються та відновлюються з дня ідентифікації.
Зокрема в пункті 1 вищезазначеної постанови Кабінету Міністрів України визначено, що дія платіжних карток установлюється на строк до трьох років за умови проходження фізичної ідентифікації клієнта в установах публічного акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" кожні шість місяців. Після завершення строку дії картка перевипускається за рахунок публічного акціонерного товариства "Державний ощадний банк України".
У разі непроходження фізичної ідентифікації одержувачем соціальних виплат публічне акціонерне товариство "Державний ощадний банк України" зупиняє видаткові операції за поточним рахунком та інформує протягом одного тижня з дня їх зупинення в електронній формі з використанням електронного цифрового підпису через захищені канали зв'язку про таке зупинення Міністерство соціальної політики та Міністерство фінансів.
Таким чином, в питаннях виплати, які стосуються рахунку, що відкритий у цьому банку для пенсійної виплати, банк керується актами Кабінету Міністрів України, як особи, яка встановлює порядок і механізм виплати пенсії.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Згідно з ч. 2 ст. 95 Конституції України, виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.
В рішенні № 3-рп від 25.01.2012 Конституційний Суд України зазначив, що надання Верховною Радою України права Кабінету Міністрів України встановлювати у випадках, передбачених законом, порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, пов'язується з його функціями, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України. Отже, Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України.
Таким чином, законодавчі норми можуть змінюватися, а передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість проведення соціальних виплат на непідконтрольних територіях.
Відповідно до частини 1 статті 1074 Цивільного кодексу України обмеження прав клієнта щодо розпоряджання грошовими коштами, що знаходяться на його рахунку, не допускається, крім випадків обмеження права розпоряджання рахунком за рішенням суду або в інших випадках, встановлених законом.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» від 05.11.2014 року № 637 (у редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин) установлено, що призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, субсидій та пільг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 509 (Офіційний вісник України, 2014 р., № 81, ст. 2296). Виплата (продовження виплати) пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення (далі - соціальні виплати), що призначені зазначеним особам, проводиться через рахунки та мережу установ і пристроїв публічного акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" з можливістю отримання готівкових коштів і проведення безготівкових операцій через мережу установ і пристроїв будь-яких банків тільки на території населених пунктів, де органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі.
У вищевказаному пункті 1 також установлено, що дія платіжних карток установлюється на строк до трьох років за умови проходження фізичної ідентифікації клієнта в установах публічного акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" кожні шість місяців. Після завершення строку дії картка перевипускається за рахунок публічного акціонерного товариства "Державний ощадний банк України". Фізична ідентифікація клієнта, якому відкрито поточний рахунок в установі публічного акціонерного товариства "Державний ощадний банк України", проводиться для отримання пенсії до отримання ним в установленому порядку платіжної картки, яка водночас є пенсійним посвідченням, - кожні три місяці з дня відкриття рахунка або з дня попередньої ідентифікації.
З аналізу наведених норм законодавства вбачається, що зупинення видаткової операції (блокування рахунку) клієнту банку може бути здійснено в разі не виконання клієнтом вимог пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2014 р. № 637.
Отже, втручання держави у порядок володіння позивачем своїми пенсійними виплатами, які зберігаються на рахунку в ПАТ «Державний Ощадний банк України» є: 1) законним, тобто відбувається на підставі передбачуваних та чітких законів і підзаконних нормативно-правових актів; 2) переслідує значний суспільний інтерес у контролюванні правомірності соціальних виплат на непідконтрольних територіях, зокрема недопущення виплат на ім'я тих осіб, які померли на непідконтрольній території та факт смерті яких не встановлено органами влади України; недопущення отримання виплат особами, які не мають права на їх отримання або втратили таке право; недопущення інших зловживань щодо отримання пенсійних виплат на непідконтрольній території; 3) пропорційним визначеним цілям, тобто не перевищує меж необхідності, які випливають із публічного інтересу.
Отже, в даному випадку блокування відповідачем рахунку позивача з підстав не проходження ідентифікації останньої відповідає вимогам чинного законодавства, зокрема постанові Кабінету Міністрів України № 637 від 05.11.2014 року.
Постанова КМУ №637 від 05.11.2014 року не позбавляє позивача її власності у вигляді пенсії; має тимчасовий характер, пов'язаний з неможливістю державних органів контролювати виконання нормативних актів України на тимчасово окупованих територіях; переслідує суспільно корисну мету, необхідну для запобігання зловживанням та можливим незаконним діям по отриманню пенсій.
01.02.2018 року картковий рахунок на ім'я ОСОБА_1 № НОМЕР_3 в в ТВБВ № 10004/0271 філії - Донецьке обласне управління АТ "Ощадбанк" в м.Краматорськ заблоковано на здійснення видаткових операцій.
02.06.2021 року на ім'я ОСОБА_1 в філії Головного управління по м.Києву та Київській обл. АТ "Ощадбанк" відкритий рахунок НОМЕР_1 (ТВБВ № 10026/0712, м.Ірпінь), тарифний пакет "Мій рахунок" (соціальний) (а.с. 103-110).
Відповідно до п. 11.9.7. витягу з Договору комплексного банківського обслуговування фізичних осіб від 10.10.2017 року щодо особливостей обслуговування карткових рахунків для зарахування пенсії та соціальної допомоги внутрішньопереміщеним особам - "шляхом приєднання до договору та підписання заяви про приєднання клієнт - внутрішньопереміщена особа, яка на законних підставах отримує чи в подальшому отримуватиме пенсію та соціальні виплати на свій рахунок, керуючись ст. 1066 ЦКУ, підтверджує свою згоду (дозвіл) на встановлення банком омежень, передбачених постановою Кабінету Міністрав України "Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам" від 05.11.2014 р. № 637, в частині зупинення (блокування) видаткових операцій по рахунку у разі непроходження клієнтом - внутрішньо переміщеною особою фізичної ідентифікації в установах банку згідно з вимогами та у строки, встановлені постановою Кабінету Міністрів України "Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам" від 05.11.2014 р. № 637" (а.с. 112).
Відповідно до ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Відповідно до ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Відповідно до ст. 77 ЦПК України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до ст. 78 ЦПК України, суд не бере до уваги докази, що одержані з порушенням порядку, встановленого законом. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Таким чином, належними та допустимими доказами позивач має довести факт обмеження або порушення відповідачем її прав, як споживача банківських послуг.
В позовній заяві позивач вказує, що восени 2021 року її представник подав до банку заяву про закриття рахунку АТ "Ощадбанк" по Донецькій обл. НОМЕР_3 та переведення всіх коштів на рахунок АТ "Ощадбанк" по м.Києву UA593226690000026205506301692, проте доказів таких звернень та результатів їх розгляду матераіли справи не містять.
Разом з тим, у відзиві на позов, відповідачем вказано на те, що заяв від ОСОБА_1 та її представника ОСОБА_2 щодо закриття рахунку та перерахування коштів до банку не надходили.
Оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку, що в задоволенні позову слід відмовити, в зв'язку з недоведеністю позивачем належними та допустимими доказами заявлених нею позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 2, 12, 13, 81, 259, 264, 265 ЦПК України, суд -
Позов ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» про зобов'язання вчинити дію залишити без задоволення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Учасникам справи, які не були присутні в судовому засіданні, або якщо судове рішення було ухвалено поза межами судового засідання чи без повідомлення (виклику) учасників справи, копія судового рішення надсилається протягом двох днів з дня його складення у повному обсязі в електронній формі у порядку, визначеному законом, - у випадку наявності у особи офіційної електронної адреси, або рекомендованим листом з повідомленням про вручення - якщо така адреса відсутня.
Рішення може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів.
Учасники справи:
Позивач: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 .
Відповідач: Акціонерне товариство «Державний ощадний банк України», 01001, м. Київ, вул. Госпітальна,12-г.
Суддя Твердохліб Ю.О.