23 серпня 2022 року
м. Київ
справа № 420/11625/21
адміністративне провадження № К/990/5248/22 , К/990/2807/22
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Соколова В.М.,
суддів: Загороднюка А.Г., Єресько Л.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження за наявними матеріалами у суді касаційної інстанції адміністративну справу № 420/11625/21
за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, провадження у якій відкрито
за касаційними скаргами ОСОБА_1 на постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 21 грудня 2021 року (головуючий суддя - Вербицька Н.В., судді: Джабурія О.В., Кравченко К.В.) та військової частини НОМЕР_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14 вересня 2021 року (головуючий суддя Вовченко О.А.) та постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 21 грудня 2021 року,
І. Короткий зміст позовних вимог
1. У липні 2021 року ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до військової частини НОМЕР_1 (далі - відповідач), у якому просив:
- визнати протиправними дії відповідача щодо застосування березня 2016 року як місяця, за яким починається обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) для розрахунку індексації грошового забезпечення за період з 14 березня 2016 року по 31 липня 2017 року включно (спірний період);
- зобов'язати відповідача нарахувати і виплатити на його користь індексацію грошового забезпечення за спірний період із застосуванням місяця, за яким починається обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) - січень 2008 року в сумі 49 720 гривень 98 копійок із одночасним відрахуванням 1,5% військового збору та із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб, відповідно до пункт 2 «Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового начальницького складу», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 січня 2004 року №44.
2. На обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що у період проходження ним військової служби, нарахування грошового забезпечення відповідачем здійснювалося не у повному обсязі. Звернувшись до відповідача з указаного питання, він отримав відмову у нарахуванні та виплаті індексації через відсутність фінансового ресурсу та механізму її нарахування. Відтак уважає, що відповідач порушив його право на отримання індексації грошового забезпечення у спірний період з урахуванням базового місяця - січень 2008 року.
ІІ. Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій і мотиви їхнього ухвалення
3. Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 14 вересня 2021 року позов задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 щодо ненарахування та невиплати позивачу індексації грошового забезпечення за період з 14 березня 2016 року по 31 липня 2017 року. Зобов'язано відповідача нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за спірний, із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) для розрахунку індексації грошового забезпечення - січень 2008 року. У задоволенні інших позовних вимог відмовлено.
4. Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що визначення базового місяця залежить тільки від зміни розміру тарифної ставки (посадового окладу). Підвищення тарифної ставки, за посадою яку займав позивач вперше відбулась у січні 2008 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», яка набрала чинності 01 січня 2008 року та втратила чинність 01 березня 2018 року, у зв'язку із прийняттям постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30 липня 2017 року «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб». Отже, підставою для встановлення базового місяця індексації є підвищення, зокрема, посадових окладів особи. Зміна розміру доплат, надбавок та премій не випливає на встановлення базового місяця індексації для початку обчислення індексу споживчих цін при нарахуванні індексації. Тому, оскільки підвищення тарифних ставок (окладів) військовослужбовців за період з січня 2008 року по березень 2018 року, що є підставою для встановлення іншого базового місяця для проведення індексації, не відбувалося, суд дійшов висновку про те, що саме січень 2008 року, а не січень 2016 року, як уважає відповідач, є базовим місяцем для нарахування позивачеві індексації грошового забезпечення.
5. Водночас, суд першої інстанції дійшов висновку що розрахунок індексації грошового забезпечення є компетенцією (дискреційною функцією) відповідача як органу, в якому позивач проходив службу і отримував грошове забезпечення. З огляду на це суд першої інстанції зобов'язав відповідача нарахувати і виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за спірний період із застосуванням базового місяця - січень 2008 рік.
6. Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 21 грудня 2021 року, рішення суду першої інстанції змінено.
Зазначено в абзаці 3 резолютивної частини базовий місяць для обрахунку індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 14 березня 2016 року по 31 липня 2017 року - лютий 2016 року. В іншій частині рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14 вересня 2021 року залишено без змін.
7. Указане рішення апеляційного суду мотивоване тим, що при вирішенні спірних правовідносин підлягає урахуванню положення, визначені абзацом пунктом 102 Порядку № 1078 (в редакції Постанови КМУ №1013) щодо особливостей обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації заробітної плати новоприйнятих працівників. Відповідно до цього пункту обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації заробітної плати новоприйнятих працівників здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (окладу), за посадою, яку займає працівник. Отже, фактично ця норма напряму залежала від факту підвищення посадових окладів після прийняття на роботу.
8. Ураховуючи, що затримка прийняття Кабміном Міністрів України постанови №704 створила ситуацію, за якої нівелювалася можливість визначення місяця початку обчислення індексу споживчих цін, то суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що за таких обставин слід застосувати підхід встановлений Порядком №1078 (в попередній редакції, що була чинною до 01 грудня 2015 року, а саме в частині щодо новоприйнятих працівників згідно пункту 101).
9. Указаним пунктом фактично встановлено, що базовим місяцем для нарахування індексації грошових доходів новоприйнятого працівника є місяць прийняття його на роботу, з якого власне і починає обчислюватися індекс споживчих цін. Відтак, оскільки позивача прийнято на службу до військової частини НОМЕР_1 з 27 лютого 2016 року, то саме лютий 2016 року є базовим місяцем для нарахування індексації грошового забезпечення позивача за період з 14 березня 2016 року по 31 липня 2017 року.
ІІІ. Короткий зміст та обґрунтування вимог касаційної скарги та її рух у касаційній інстанції. Позиція інших учасників справи
10. Не погодившись із рішенням суду апеляційної інстанції, ОСОБА_1 20 січня 2022 року звернувся до Верховного Суду з касаційною скаргою на постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 21 грудня 2021 року, у якій просить скасувати вказане судове рішення та залишити в силі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 21 грудня 2021 року.
11. Підставою касаційного оскарження скаржник зазначає пункт 3 частини четвертої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) та вказує на відсутність висновку Верховного Суду щодо питання застосування пункту 102 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 щодо визначення судом місяця, з якого слід обчислювати індекс споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (базового місяця) у період проходження позивачем військової служби (з 14 березня 2016 року по 31 липня 2017 року).
12. У касаційній скарзі позивач зазначає, що судом апеляційної інстанції неправильно застосовано зазначену норму матеріального права та визначено базовий місяць для нарахування позивачу індексації - лютий 2016 року. Так, у зв'язку із прийняттям постанови КМУ № 1013, яка набрала чинності з 15 грудня 2015 року та підлягала застосуванню з 01 грудня 2015 року, істотно змінився порядок індексації зарплати та інших доходів населення. Водночас, відповідно до рішень Уряду посадові оклади військовослужбовцям було підвищено у січні 2008 року та у березні 2018 року. А тому, на думку позивача, в період з 14 березня 2016 року по 31 липня 2017 року індексація грошового забезпечення має нараховуватися із застосуванням місяця останнього підвищення посадового окладу, тобто січня 2008 року.
13. Ухвалою від 09 лютого 2022 року Верховний Суд відкрив касаційне провадження за вказаною касаційною скаргою (К/990/2807/22).
14. Від військової частини НОМЕР_1 до Верховного Суду 08 лютого 2022 року надійшла касаційна скарга, де скаржник просить скасувати рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14 вересня 2021 року та постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 21 грудня 2021 року і ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 в повному обсязі.
15. Ця касаційна скарга подана на підставі пункту 3 частини четвертої статті 328 КАС України.
16. В обґрунтування підстав касаційного оскарження за пунктом 3 частини четвертої статті 328 КАС України зазначено, що відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» (далі - постанова КМУ № 1013) у подібних правовідносинах.
17. У касаційній скарзі відповідач зазначає, що у зв'язку із прийняттям постанови КМУ № 1013, яка набрала чинності з 15 грудня 2015 року та підлягала застосуванню з 01 грудня 2015 року, істотно змінився порядок індексації зарплати та інших доходів населення. Постановою КМУ № 1013 не лише істотно змінено порядок проведення індексації доходів населення починаючи з 01 грудня 2015 року, але й визначено базовий місяць (січень 2016 року), з якого в подальшому необхідно відштовхуватись для проведення індексації.
18. На думку скаржника, для проведення подальшої індексації грошового забезпечення військовослужбовців при обчислені індексу споживчих цін для проведення індексації відповідно до Порядку №1078 у 2016 - 2018 роках як базовий місяць (місяць підвищення) враховується - січень 2016 року, що передбачено абзацом другим пункту 3 Постанови №1013.
19. Ухвалою від 14 квітня 2022 року Верховний Суд відкрив касаційне провадження за вказаною касаційною скаргою (К/990/5248/22).
20. Позивач подав доповнення до касаційної скарги в яких просив при розгляді касаційної скарги урахувати висновки Верховного Суду висловлені у справах №400/1118/21 та №420/3593/20.
21. Відповідач відзив на касаційну скаргу ОСОБА_1 не подав, разом з тим заявив клопотання про зупинення виконання оскаржуваної постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 21 грудня 2021 року до закінчення її перегляду в касаційному порядку.
22. Ухвалою від 22 серпня 2022 року Верховний Суд у складі судді Касаційного адміністративного суду Соколова В.М. провів необхідні дії з підготовки справи до касаційного розгляду та призначив її до розгляду в порядку письмового провадження за наявними матеріалами на підставі пункту 1 частини першої статті 345 КАС України. Відмовив відповідачу у задоволенні клопотання про зупинення виконання оскаржуваного рішення суду апеляційної інстанції до закінчення його перегляду в касаційному порядку.
IV. Установлені судами попередніх інстанцій обставини
23. ОСОБА_1 проходив військову службу в Збройних Силах України у військовій частині НОМЕР_1 у період з 14 березня 2016 року по 31 липня 2017 року.
24. 31 липня 2017 року наказом командира військовій частині НОМЕР_1 (по стройовій частині) № 156 позивача виключено зі списків особового складу військової частини та всіх видів забезпечення.
25. Відповідно до наданої відповідачем довідки та картки особового рахунку військовослужбовця №231, індексація грошового забезпечення позивачу за період з березня 2016 року по липень 2017 року не нараховувалась та не виплачувалась.
V. Нормативне регулювання
26. Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
27. Частинами першою -третьою статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-XII) передбачено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
28. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері праці та соціальної політики, інші центральні органи виконавчої влади відповідно до їх компетенції розробляють та вносять у встановленому порядку пропозиції щодо грошового забезпечення військовослужбовців.
29. До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
30. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
31. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
32. Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03 липня 1991 року № 1282-ХІІ (далі - Закон № 1282-ХІІ).
33. Статтею 1 Закону № 1282-ХІІ визначено, що індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
34. Відповідно до статті 2 цього Закону індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
35. Згідно з статтями 4, 6 вказаного Закону індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
36. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
37. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
38. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
39. У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
40. У разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону, грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.
41. Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
42. Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення.
43. Згідно з пунктом 11 Порядку № 1078, підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.
44. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка (застосовується з 01 січня 2016 року).
45. Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
46. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 року - місяця опублікування Закону України від 06 лютого 2003 року №491-IV «Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення».
47. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.
48. Відповідно до пункту 2 Порядку № 1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.
49. У пункті 4 Порядку № 1078 визначено, що у разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян провадиться їх компенсація відповідно до законодавства.
50. Пунктом 5 Порядку №1078 визначено, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
51. Порядок визначення та застосування державних соціальних гарантій в реалізації державної соціально-економічної політики унормовано у статті 19 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» відповідно до частини першої якої, виключно законами України визначаються, зокрема, величина порогу індексації грошових доходів громадян.
VІ. Позиція Верховного Суду
52. Відповідно до частин першої, другої статті 341 КАС України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
53. Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.
54. Касаційне провадження у цій справі відкрите з підстав, передбачених пунктом 3 частини четвертої та підпунктом «а» пункту 2 частини п'ятої статті 328 КАС України, а саме: відсутність висновку Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах у випадку, коли касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики.
55. У касаційній скарзі позивач висловлює незгоду з рішеннями суду апеляційної інстанції у частині визначення «лютого 2016 року» як базового місяця при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів позивача за період служби з 14 березня 2016 року по 31 липня 2017 року.
56. В той же час, відповідач вважає, що січень 2016 року є базовим місяцем для нарахування індексації позивачу з січня 2016 року по лютий 2018 року. Однак зазначає, що здійснити розрахунок індексації з визначенням базового місяця має право лише відповідач, а суд уповноважений лише встановити право позивача на отримання такої індексації.
57. Вирішуючи питання про обґрунтованість касаційних скарг, Суд виходить з такого.
58. Так, з аналізу положень Законів № 2011-XII та № 1282-ХІІ убачається, що індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій щодо оплати праці. Через вимоги законодавства проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язком для всіх юридичних осіб-роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.
59. Враховуючи, що індексації підлягають всі грошові доходи населення, які не мають разового характеру, механізм індексації має універсальний характер. У свою чергу, правове регулювання виплати індексації визначає умови (коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації), з настанням яких виникає право на щомісячне отримання суми індексації у структурі заробітної плати (грошового забезпечення) до настання обставин (підвищення тарифних ставок, окладів), за яких виплата розрахованої суми індексації припиняється до повторного настання обставин, які обумовлюють наступне виникнення права на отримання індексації (пункти 43-44 постанови Верховного Суду від 27 квітня 2021 року у справі №380/1513/20).
60. Крім цього, згідно з висновками Верховного Суду, викладеними у постановах від 19 липня 2019 року у справі №240/4911/18, від 07 серпня 2019 року у справі №825/694/17, від 20 листопада 2019 року у справі №620/1892/19, виплата індексації грошового забезпечення здійснюється за місцем перебування військовослужбовців на грошовому забезпеченні і обмежене фінансування не впливає на право позивача отримати індексацію грошового забезпечення.
61. Стосовно дискреційних повноважень, Суд зазначає, що такими є повноваження суб'єкта владних повноважень обирати у конкретній ситуації між альтернативами, кожна з яких є правомірною. Прикладом таких повноважень є повноваження, які закріплені у законодавстві із застосуванням слова «може».
62. Повноваження ж державних органів щодо визначення базового місяця індексації грошового забезпечення не є дискреційними, оскільки законодавцем установлено один правомірний та законно обґрунтований варіант поведінки суб'єкта владних повноважень - проведення індексації грошових доходів у разі перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, встановленого в розмірі 103 відсотки.
63. Відповідно до положень пунктів 2, 5 Порядку № 1078 для визначення базового місяця для проведення індексації доходів необхідно обрати місяць, у якому заробітна плата працівника зросла за рахунок її постійних складових.
64. Отже, підставою для встановлення базового місяця індексації є підвищення посадових окладів особи. Тобто, початок відліку для обчислення індексу споживчих цін є місяць підвищення посадового окладу. З цього місяця значення індексу споживчих цін приймають за 1 або 100 відсотків, а приріст індексу розраховується з наступного місяця. При цьому, нарахування індексації проводиться в місяці, наступному за місяцем, у якому був офіційно опублікований індекс інфляції.
65. Згідно з пунктом 102 Порядку №1078 (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) для працівників, яких переведено на іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі або організації, а також переведено на роботу на інше підприємство, в установу або організацію або в іншу місцевість та у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці у разі продовження такими працівниками роботи, для новоприйнятих працівників, а також для працівників, які використали відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустку без збереження заробітної плати, передбачені законодавством про відпустки, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (окладу), за посадою, яку займає працівник.
66. Аналіз наведених норм законодавства дає підстави Суду дійти висновку, що місяць, у якому відбулося підвищення оплати праці (суми її постійних складових), є базовим при проведенні індексації.
67. Колегія суддів звертає увагу на те, що після подання касаційної скарги та відкриття провадження у цій справі, Верховний Суд виклав висновок щодо застосування норм права ( пункту 102 Порядку № 1078) у подібних правовідносинах.
68. Так, у справах № 400/1118/21, № 420/3593/20 та №380/7071/21 Верховний Суд, розтлумачивши пункти 2, 5, 102 Порядку № 1078, пункт 3 Постанови №1013 зазначив, що для визначення базового місяця для проведення індексації доходів необхідно обрати місяць, у якому заробітна плата працівника зросла за рахунок її постійних складових.
69. Одночасно з цим, Суд указав, що підставою для встановлення базового місяця індексації є підвищення посадових окладів особи. Тобто, початок відліку для обчислення індексу споживчих цін є місяць підвищення посадового окладу. З цього місяця значення індексу споживчих цін приймають за 1 або 100 відсотків, а приріст індексу розраховується з наступного місяця. Водночас нарахування індексації проводиться в місяці, наступному за місяцем, у якому був офіційно опублікований індекс інфляції.
70. Зрештою на основі аналізу наведених норм Суд дійшов висновку, що місяць, у якому відбулося підвищення оплати праці (суми її постійних складових), є базовим при проведенні індексації.
71. Правовідносини у наведених справах і справі ОСОБА_1 є подібними, а відтак указаний висновок є релевантним до цієї справи.
72. У цьому контексті колегія суддів звертає увагу на те, що постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» затверджено схеми посадових окладів військовослужбовців.
73. Указана постанова була чинна з 01 січня 2008 року до 01 березня 2018 року.
74. Суди попередніх інстанцій установили, що посадовий оклад позивача, який йому виплачувався за період служби, був встановлений з січня 2008 року (зокрема з січня 2016 року) та не змінювався. Він змінився лише у березні 2018 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року «№ 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», яка набрала чинності 01 березня 2018 року та якою установлені нові розміри посадових окладів військовослужбовців.
75. На основі цього Верховний Суд констатує, що в силу норм Порядку № 1078 січень 2008 року є базовим місяцем для обчислення індексації грошового забезпечення позивача за період з березня 2016 року по липень 2017 року.
76. Тож з огляду на викладене, Верховний Суд погоджується з висновком суду першої інстанції стосовно наявності підстав для задоволення позову з одночасним визначенням січня 2008 року як базового місяця для проведення індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 .
77. За таких обставин слід констатувати, що аргументи позивача про неправильне застосування апеляційним судом норм матеріального права та не застосування в оскаржуваному судовому рішенні актуальної правозастосовної практики Верховного Суду у подібних правовідносинах знайшли своє підтвердження.
78. Разом з тим доводи касаційної скарги військової частини НОМЕР_1 не знайшли свого підтвердження під час касаційного розгляду справи
79. Відповідно до частини першої статті 352 КАС України суд касаційної інстанції скасовує постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково і залишає в силі судове рішення суду першої інстанції у відповідній частині, якщо в передбачених статтею 341 цього Кодексу межах встановить, що судом апеляційної скасовано судове рішення, яке відповідає закону.
80. Враховуючи, що при ухваленні оскаржуваної постанови суд апеляційної інстанції допустив неправильне застосування норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи та скасування рішення суду першої інстанції, яке відповідає закону, то наявні підстави для скасування постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 21 грудня 2021 року та залишення в силі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14 вересня 2021 року.
VІІ. СУДОВІ ВИТРАТИ
81. З огляду на результат касаційного розгляду та відсутність документально підтверджених судових витрат, понесених позивачем у зв'язку з переглядом справи в суді касаційної інстанції, судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 341, 345, 349, 352, 355, 356, 359 КАС України, Верховний Суд
Касаційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.
У задоволенні касаційної скарги військової частини НОМЕР_1відмовити .
Постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 21 грудня 2021 року у справі №420/11625/21 скасувати, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14 вересня 2021 року залишити в силі.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.
СуддіВ.М. Соколов А.Г. Загороднюк Л.О. Єресько