Ухвала від 22.08.2022 по справі 120/18903/21-а

УХВАЛА

Справа № 120/18903/21-а

22 серпня 2022 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Курка О. П.

судді: Шидловського В.Б. Боровицького О. А.

розглянувши в порядку письмового провадження клопотання Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про зупинення провадження у справі за апеляційною скаргою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг на рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 11 липня 2022 року у справі за адміністративним позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг до Товариства з обмеженою відповідальністю "Енера Вінниця" про стягнення в дохід Державного бюджету України штрафних санкцій та пені,

ВСТАНОВИВ:

в провадженні Сьомого апеляційного адміністративного суду перебуває вищезазначена справа.

Разом з апеляційною скаргою відповідачем подано клопотання про зупинення провадження у вказаній справі. Таке обґрунтоване приписами пункту 3 частини 1 статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якого суд зупиняє провадження у справі в разі об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі. Так, рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 21 лютого 2022 року у справі №120/12786/21-а, залишеним без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 14 червня 2022 року, визнано протиправною та скасовано постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 18.08.2021 за №1360 "Про накладення штрафу на ТОВ "ЕНЕРА ВІННИЦЯ" за недотримання вимог нормативно - правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії". Ухвалою Верховного Суду від 27 липня 2022 року було відкрито касаційне провадження у справі № 120/12786/21-а.

На думку заявника, оскільки передумовою звернення Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, до суду з позовом щодо стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю "Енера Вінниця" до Державного бюджету України штрафу та пені в загальному розмірі 3400000 гривень слугувала постанова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, №1360 від 18 серпня 2021 року, яка є предметом оскарження у адміністративній справі №120/12786/21-а, тому розгляд адміністративної справи №120/18903/21-а об'єктивно неможливий до прийняття рішення Верховним Судом №120/12786/21-а.

Розглянувши клопотання відповідача про зупинення провадження у справі, суд зважає на таке.

Підстави та порядок зупинення провадження у справі врегульовані статтею 236 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України).

Так, частиною 1 цієї статті передбачено обов'язкові підстави для зупинення провадження у справі, а у частині 2 цієї статті наведено факультативні підстави.

Однією із обов'язкових підстав для зупинення провадження у справі є об'єктивна неможливість розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі. При цьому, суд не може посилатися на об'єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду (пункт 3 частина 1 статті 236 КАС України).

Відтак, для зупинення провадження у справі на підставі пункту 3 частини 1 статті 236 КАС України слід пересвідчитися щодо наявності об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі. Особливу увагу суд звертає на виключення, що містить вказаний пункт, яким встановлено додаткові умови, що слід враховувати, вирішуючи питання про зупинення провадження у справі з цієї підстави (зокрема, йдеться про випадок, коли наявні у матеріалах справи докази дозволяють суду прийняти рішення по суті).

Визначаючись з приводу наявності підстав для зупинення провадження у справі на підставі пункту 3 частини 1 статті 236 КАС України, суд враховує наступне.

Так, в ході розгляду клопотання про зупинення провадження у справі судом установлено, що товариством з обмеженою відповідальністю "Енера Вінниця" оскаржено в судовому порядку постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 18 серпня 2021 року №1360 "Про накладення штрафу на ТОВ "Енера Вінниця" за недотримання вимог нормативно правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії".

Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 21 лютого 2022 року у справі №120/12786/21-а, залишеним без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 14 червня 2022 року, визнано протиправною та скасовано постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 18.08.2021 за №1360 "Про накладення штрафу на ТОВ "ЕНЕРА ВІННИЦЯ" за недотримання вимог нормативно - правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії". Ухвалою Верховного Суду від 27 липня 2022 року було відкрито касаційне провадження у справі № 120/12786/21-а.

На думку суду, розгляд адміністративної справи №120/18903/21-а об'єктивно неможливий до прийняття Верховним Судом рішення у справі №120/12786/21-а з огляду на те, що оскаржувана постанова регулятора від 18 серпня 2021 року №1360, якою на товариство з обмеженою відповідальністю "Енера Вінниця" накладено штраф у розмірі 1700000 гривень та нараховано пеню у такому ж розмірі, є предметом судового оскарження у адміністративній справі №120/12786/21-а, що перебуває на розгляді у Верховному Суді.

Відтак, визнання протиправною та скасування постанови від 18 серпня 2021 року №1360 виключатиме можливість стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю "Енера Вінниця" штрафу та пені в загальному розмірі 3400000 гривень.

Відтак, слушними є твердження відповідача щодо наявності підстав для зупинення провадження у справі №120/18903/21-а до прийняття Верховним Судом рішення у іншій адміністративній справі №120/12786/21-а, адже існує об'єктивна неможливість розгляду цієї адміністративної справи до завершення розгляду іншої адміністративної справи.

Наведене вище свідчить про наявність підстави, передбаченої пунктом 3 частини 1 статті 236 КАС України, для зупинення провадження у справі.

Керуючись ст.ст.236, 243, 325, 328, 329 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Клопотання відповідача про зупинення провадження у справі задовольнити.

Провадження у справі №120/18903/21-а за позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, до товариства з обмеженою відповідальністю "Енера Вінниця" про стягнення в дохід Державного бюджету України штрафних санкцій та пені зупинити до прийняття Верховним Судом рішення у справі №120/12786/21-а за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Енера Вінниця" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, про визнання протиправною та скасування постанови від 18 серпня 2021 року №1360.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддями та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.

Головуючий Курко О. П.

Судді Шидловський В.Б. Боровицький О. А.