Рішення від 14.06.2022 по справі 640/25844/21

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 червня 2022 року м. Київ № 640/25844/21

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Кармазіна О.А., розглянувши за правилами спрощеного (письмового) позовного провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві

провизнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Головного управління ПФУ в м, Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДР: 42098368), в якому просить суд:

1) визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо непроведения перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення від 14.07.2021 № 5715/1, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру його пенсії, протиправною:

2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в їй. Києві здійснити з 01.04.2019 перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення від 14.07.2021 № 5715/1, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 для здійснення обчислення та перерахунку основного розміру його пенсії.

Позиція позивача.

Позивач зазначає, що перебуває на пенсійному обліку в ГУ ПФУ в м. Києві (пенсійне посвідчення серії НОМЕР_2 від 13.12.2013). Пенсія призначена (обчислена) з 01 листопада 2013 року за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262- XII.

Додає, ІНФОРМАЦІЯ_1 підготував стосовно позивача довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій згідно із постановою КМУ від 21.02.2018 № 103, датовану 19.03.2018 за №ФА151963 та направив її до ГУ ПФУ для перерахунку його пенсії.

Однак, як зазначає позивач, ця довідка, всупереч положень частини 3 статті 43 Закону № 2262-ХІІ та частини 2 статті 9 Закону № 2011-XII, не містила додаткових видів грошового забезпечення та премії. У ній були зазначені лише основні види грошового забезпечення, а саме: посадовий оклад (9 300,00 грн.), оклад за військовим званням (1 480,00 грн.) та надбавка за вислугу років (5 390,00 грн.). За таких обставин, ГУ ПФУ, отримавши цю довідку, з 01 січня 2018 року перерахувало та розпочало виплату Позивачу пенсії у значно меншому розмірі, ніж належить йому за законом.

Між тим, враховуючи рішення ОАСК від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, яке набрало законної сили з 05.03.2019, позивач вважає, що виникли підстави для перерахунку пенсії з урахуванням додаткових складових грошового забезпечення.

У липні 2021 року позивач до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою підготувати та надати до ГУ ПФУ нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ, статті 9 Закону №2011-XII та з урахуванням положень постанови КМУ №704, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру його пенсії.

14 липня 2021 ІНФОРМАЦІЯ_1 видано та направлено до ГУ ПФУ оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 від 14.07.2021 № 5715/1.

Однак, ГУ ПФУ на підставі зазначеної оновленої довідки пенсію Позивачу не перерахувало.

17 серпня 2021 на адресу ГУ ПФУ направлено адвокатський запит щодо питань пенсійного забезпечення позивача з урахуванням наведених вище обставин.

На вищевказаний адвокатський запит ГУ ПФУ листом за №2600-0202-8/137018 від 28.08.2021 повідомило, що підстави для проведення перерахунку за довідкою, наданою ІНФОРМАЦІЯ_1 від 14.07.2021 № 5715/1, що надійшла на адресу Головного управління, відсутні.

Позивач додає, що із змісту цього листа вбачається, що ГУ ПФУ свої дії вважає законними та не вбачає правових підстав щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 14.07.2021 № 5715/1, а також щодо повернення за весь період коштів, які Позивачу недоплачені у зв'язку із неправомірним заниженням пенсії.

Вважаючи такі дії та бездіяльність протиправними, позивач звернувся до суду.

Позиція відповідача.

Відповідач надав стандартний відзив на позов, в якому заперечує проти його задоволення з підстав, аналогічних тим, що і у вищезгаданому позивачем листі ГУ ПФУ, зазначаючи про відсутність підстав для перерахунку, оскільки, на думку ГУ ПФУ, із скасування пунктів 1 та 2 постанови КМ України № 103 від 21.02.2018, здійснити новий перерахунок пенсії неможливо внаслідок відсутності відповідного правового регулювання.

Процесуальні дії, вчинені у справі.

Ухвалою від 20.09.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розглядати справу за правилами спрощеного (письмового) позовного провадження, в порядку ст. 263 КАС України.

Встановлені судом обставини.

Так, учасниками справи не спростовуються та не заперечуються, а матеріалами справи підтверджуються обставини призначення пенсії позивачу, складання та надсилання до ГУ ПФУ нової довідки вище, звернення до ГУ ПФУ щодо проведення перерахунку, та, власне, факт відмови ГУ ПФУ провести перерахунок пенсії позивача на підставі нової довідки.

Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.

Щодо відмови ГУ ПФУ здійснити перерахунок на підставі вищезгаданої нової довідки, слід зазначити, що враховуючи уставлену судову практику, а також положення: ст. 9, ст. 43 Закону № 2262-ХІІ, ч.ч. 1, 2, 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, п. 2 Постанови КМ України № 704, ч. 18 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ, ч. 3 ст. 51 згаданого Закону, пункту 1 Порядку № 45, абз. 1 п. 5 Порядку №45 (у редакції постанови КМ України № 103), додатку № 2 до Порядку № 45 (містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою № 103 було викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), а також рішення ОАС м. Києва від 12.12.2018 року у справі № 826/3858/18, яке набрало законної сили 5 березня 2019 року (визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови КМ України №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45), слід дійти висновку, що оскільки зміни, внесені постановою КМ України № 103, зокрема, до додатку 2 Порядку № 45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

Відтак, з 5 березня 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої уповноваженим органом.

Слід зазначити, що довідки про розмір грошового забезпечення, відповідно до п. 2 Порядку № 45, видають уповноважені органи.

При цьому, враховуючи приписи пункту 4 Порядку № 45, ч.ч. 2, 3 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно із цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до ст. 10 Закону №2262-ХІІ обов'язок нарахування та виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду, які здійснюють нарахування пенсій на підставі наданих документів, відповідними органами/особою-пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення зазначених у довідках.

Таким чином, органи Пенсійного фонду здійснюють перерахунок пенсій на підставі довідок про складові оновленого грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, які видані відповідними міністерствами та відомствами.

Виходячи із змісту п. 3.1, п. 3.18 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, яке затверджено наказом Міністерства оборони України 14 серпня 2014 року № 530 (із змінами) оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та пенсій в разі втрати годувальника членам сімей померлих військовослужбовців відповідно до Закону, а також визначення розміру грошового забезпечення, що враховується при обчисленні та перерахунках пенсій колишнім військовослужбовцям, здійснюються уповноваженими органами Міністерства оборони України - ТЦКСП згідно з постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року N 3-1 "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ.

Тобто, такою уповноважено особою є ІНФОРМАЦІЯ_1 (колишній ІНФОРМАЦІЯ_1), який у даному випадку і видав відповідну довідку.

При цьому, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють відповідний орган Пенсійного фонду України.

Видача оновленої довідки пов'язана із реалізацією постанов КМ України № 103 та 704, з наслідками подальшого визнання нечинною постанови № 103 у частині, тобто видача оновленої довідки спрямована на поновлення прав позивача, пов'язаних з відповідними рішенням КМ України щодо проведення перерахунку пенсії, а відтак видача вказаної довідки за своєю суттю є формою реалізації рішень Уряду, але у правовому полі України.

Відтак, на підставі вказаної довідки, з урахуванням звернення позивача, відповідач мав здійснити перерахунок пенсії позивача з 01.04.2019.

Враховуючи ігнорування ГУ ПФУ вимог законодавства, обґрунтованість вимог позивача, позов, відповідно, підлягає задоволенню.

При цьому, у відповідності до ч. 1 ст. 139 КАС України судовий збір на користь позивача підлягає відшкодуванню у повному обсязі.

На підставі вищевикладеного та керуючись положеннями статей 2, 5 - 11, 14, 19, 72 - 77, 90, ст. ст. 241 - 246, 250, 251, 255 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) задовольнити.

2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (код ЄДР: 42098368), яка полягає у невчиненні дій по проведенню перерахунку з 01.04.2019 та виплаті пенсії ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) виходячи з сум грошового забезпечення, визначених станом на 05.03.2019 у довідці від 14.07.2021 № 5715/1 ІНФОРМАЦІЯ_1.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДР: 42098368) здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) виходячи з сум грошового забезпечення, визначених станом на 05.03.2019 у довідці від 14.07.2021 № 5715/1 ІНФОРМАЦІЯ_1.

4. Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДР 42098368) на користь ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) 908,00 грн. на відшкодування судового збору, сплаченого за квитанцією № 55893 від 09.09.2021.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Днем вручення процесуальних документів в електронній формі є день отримання судом повідомлення про доставлення документів на офіційну електронну адресу особи (п. 2 ч. 6 ст. 251 КАСУ), якою є (п. 5.8. Положення про ЄСІТС від 17 серпня 2021 року N 1845/0/15-21): сервіс Електронного кабінету ЄСІТС, адреса електронної пошти, вказана користувачем в Електронному кабінеті ЄСІТС, адреса електронної пошти, вказана в одному з державних реєстрів або адреса електронної пошти, з якої надійшли до суду документи, засвідчені кваліфікованим електронним підписом (п. 59 «Перехідні положення»).

Зважаючи на Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, затверджене рішенням Вищої ради правосуддя 17 серпня 2021 року N 1845/0/15-21, в електронній формі апеляційні скарги подаються безпосередньо до апеляційного суду.

Суддя О.А. Кармазін