Рішення від 14.06.2022 по справі 810/799/18

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 червня 2022 року м. Київ № 810/799/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Григоровича П.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу

за позовом Управління Держпраці у Черкаській області

доТовариства з обмеженою відповідальністю «Альянс Ойл Україна»

про застосування заходів реагування,

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Позивач звернувся до суду з даним позовом про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до Товариства з обмеженою відповідальністю «Альянс Ойл Україна», а саме: зобов'язати Відповідача зупинити роботи з переміщення вантажів, експлуатації 2-х кран - балок № 1 та № 2 вантажопідйомністю 2,0 т, що знаходяться в боксі складських приміщень нафтобази «Черкаська» за адресою: м. Черкаси, проїзд Енергобудівельників, 6, до усунення зазначених в позовній заяві порушень.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.04.2018 відкрито спрощене провадження без виклику сторін та проведення судового засідання.

Як вбачається з матеріалів справи позивач підтримує заявлені позовні вимоги в повному обсязі та просить суд їх задовольнити посилаючись на доводи викладені в позовній заяві.

Представник відповідача правом на подання відзиву не скористався. Ухвала про відкриття провадження у справі отримана відповідачем 18.04.2018, що підтверджується рекомендованим повідомлення про вручення поштового відправлення №0105102550087.

За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу і вирішити спір на підставі наявних письмових доказів.

Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва,

ВСТАНОВИВ:

Позивачем відповідно до наказу від 30.11.2017 № 280-П «Про проведення планових перевірок», направлення від 30.11.2017 № 2626 та згідно з Планом проведення перевірок суб'єктів господарювання (виробничих об'єктів) на 2017 рік, у період з 01.12.2017 по 14.12.2017 було проведено планову перевірку стану охорони праці та промислової безпеки ТОВ «Альянс Ойл Україна» (нафтобаза «Черкаська», м. Черкаси, проїзд Енергобудівельників 6.

За результатами проведеної перевірки виявлено порушення Відповідачем вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці, в тому числі порушення, що створюють загрозу життю і здоров'ю працівників ТОВ «Альянс Ойл Україна», які зафіксовані в акті перевірки від 14.12.2017 № 071/81 (рядки 4-9 розділу І таблиці 5), а саме:

- не пред'явлені паспорти на кран - балки вантажопідйомністю 2,0 т, що знаходиться в боксі складських приміщень, що є порушенням п. 2 глави 4 розділу II НПАОП 0.00-1.75-15 «Правила охорони праці під час вантажно- розвантажувальних робіт», згідно яким технічний стан всіх видів підіймально-транспортного устаткування, механізмів і тари повинен забезпечувати безпечну роботу з ними і відповідати умовам експлуатації, зазначеним у технічному паспорті підприємства-виробника;

- роботодавцем не призначено машиніста кран - балки, стропальників з числа працівників, які досягли 18 років, та пройшли навчання в установленому порядку, що є порушенням вимог розділу IV НПАОП 000-1.75-15 «Правила охорони праці під час вантажно - розвантажувальних робіт», згідно з яким на кожній дільниці робіт вантажопідіймальних кранів для обв'язування, зачіплювання або підвішування вантажів роботодавець повинен призначити стропальників із числа працівників, які досягли 18 років та прошили навчання в установленому порядку відповідно до вимог НПАОП 0.00-5.04-95;

- відсутні на робочому місці інструкції з охорони праці машиніста вантажопідіймального крану та стропальників, що є порушенням п. 4 розділу V НПАОП 0.00-4.15-98 «Положення про розробку інструкцій з охорони праці», згідно з яким примірники інструкцій видаються працівникам безпосередніми керівниками робіт під час проведення первинного інструктажу в порядку, встановленому роботодавцем, або розміщуються на їх робочих місцях;

- не отримано дозвіл Держпраці на виконання робіт підвищеної небезпеки - експлуатацію кран - балок вантажопідйомністю 2,0 т № 1, № 2 у відповідності до Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 № 1107;

- у місцях знаходження кран-балок не вивішені схеми стропування, що є порушенням п. 62 глави 3 розділу 11 НПАОП 0.00-1.75-15 «Правила охорони праці під час вантажно-розвантажувальних робіт», згідно з яким у місцях проведення навантажувально-розвантажувальних робіт із застосуванням вантажопідіймальних кранів і машин згідно з наказом по підприємству розробляються, затверджуються роботодавцем та вивішуються схеми стропування вантажів і перелік вантажів, які завантажуються або розвантажуються, з вказівкою їх маси;

- в журналі вступного інструктажу не проставляється номер запису, не вказуються повні дані та вік працівника, якого інструктують, що є порушенням п. 6.3 додатку 5 НПАОП 0.00-4.12.05 «Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці».

Два примірники акта перевірки від 14.12.2017 № 071/81 підписані головними державними інспекторами, які здійснювали перевірку, а також начальником автобази «Черкаська» Давиденком О.І. без зауважень і заперечень.

Крім того, Приписом № 071-81 від 14.12.2017, складеним на підставі акта перевірки встановлено строк Відповідачу для усунення виявлених порушень вимог діючого законодавства України.

Як свідчать матеріали справи, виявлені порушення відповідачем не усунуті.

Оцінивши за правилами ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України надані сторонами докази та пояснення, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, Окружний адміністративний суд міста Києва зазначає наступне.

Пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 № 96 Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Основними завданнями Держпраці є: 1) реалізація державної політики у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб; 2) здійснення комплексного управління охороною праці та промисловою безпекою на державному рівні; 3) здійснення державного регулювання і контролю у сфері діяльності, пов'язаної з об'єктами підвищеної небезпеки; 4) організація та здійснення державного нагляду (контролю) у сфері функціонування ринку природного газу в частині підтримання належного технічного стану систем, вузлів і приладів обліку природного газу на об'єктах його видобутку та забезпечення безпечної і надійної експлуатації об'єктів Єдиної газотранспортної системи (пункт 3 Положення).

Наказом Держпраці України від 03.08.2018 № 84 затверджено Положення про Головне управління Держпраці у Харківській області (далі - Управління Держпраці), згідно пункту 1 якого, Головне управління є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується.

Відповідно до вимог статті 38 Закону України «Про охорону праці» державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

Статтею 1 ЗУ «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» визначено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Згідно пп.4, 16 п.4 вказаного Положення Управління Держпраці відповідно до покладених на неї завдань: здійснює контроль за виконанням функцій державного управління охороною праці міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими держадміністраціями та органами місцевого самоврядування; здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства у сфері охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань: забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту; монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення; виробництва, зберігання, використання отруйних речовин у виробничих процесах, у тому числі продуктів біотехнологій та інших біологічних агентів; організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення та перевірки їх знань.

Державна політика в галузі охорони праці визначена статтею 3 ЗУ «Про охорону праці».

Зокрема, зазначеною нормою права передбачено, що державна політика в галузі охорони праці визначається відповідно до Конституції України Верховною Радою України і спрямована на створення належних, безпечних і здорових умов праці, запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням. Державна політика в галузі охорони праці базується на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Статтею 5 ЗУ «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» визначено, що виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.

Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.

Суд зауважує, що відповідно до норм чинного законодавства України заходи реагування у сфері державного нагляду застосовуються до усунення встановлених порушень.

Згідно частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог суд приймає до уваги те, що відповідачем не надано відзив на позовну заяву та одночасно не надано доказів оскарження припису або ж добровільного усунення виявлених під час перевірки порушень.

За статтею 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

При цьому, суд не має можливості передбачити дотримання відповідачем вимог законодавства у майбутньому, а отже за наявності встановлених порушень вважає за необхідне заборонити відповідачеві здійснювати певні види робіт до повного усунення порушень, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що в спірних правовідносинах наявні підстави для застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до Товариства з обмеженою відповідальністю «Альянс Ойл Україна», а саме: зупинення роботи з переміщення вантажів, експлуатації 2-х кран - балок № 1 та № 2 вантажопідйомністю 2,0 т, що знаходяться в боксі складських приміщень нафтобази «Черкаська» за адресою: м. Черкаси, проїзд Енергобудівельників, 6, до усунення зазначених в позовній заяві порушень.

Таким чином, позовні вимоги Управління Держпраці у Черкаській області підлягають задоволенню.

Згідно з частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Статтею 72 Кодексу адміністративного судочинства України, визначено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Відповідно до статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Відповідно до частин 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Відповідно до положень статті 139 КАС України, відшкодування судових витрат на користь позивача не здійснюється.

Керуючись статтями 2, 6, 72-77, 90, 139, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Управління Держпраці у Черкаській області задовольнити повністю.

Застосувати до Товариства з обмеженою відповідальністю «Альянс Ойл Україна» заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді зупинення роботи з переміщення вантажів, експлуатації 2-х кран - балок № 1 та № 2 вантажопідйомністю 2,0 т, що знаходяться в боксі складських приміщень нафтобази «Черкаська» за адресою: м. Черкаси, проїзд Енергобудівельників, 6, до усунення зазначених порушень, що повинно бути встановлено на підставі перевірки Управління Держпраці у Черкаській області.

Управління Держпраці у Черкаській області (18000, м. Черкаси, бул.Шевченка, 205, ЄДРПОУ 39881228).

Товариство з обмеженою відповідальністю «Альянс Ойл Україна» (код ЄДРПОУ 34531124, адреса: 01030, м. Київ, вул. Івана Франка, 6).

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішенням суду може бути оскаржено за правилами встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя П.О. Григорович